Gyvenimas

Per atostogas būtina ilsėtis

Kol kas dar neprasidėjo masinė pajūrio ir paežerių okupacija, bet jau vis dažniau iš oro uosto kyla lėktuvai, skraidinantys poilsio ištroškusius tautiečius į kurortus. Atostogų metas įsibėgėja. Tačiau neretai atostogos vietoj laukto poilsio virsta stresų, šeimos konfliktų ar ginčų laiku. Kaip to išvengti? Ką pataria psichoterapeutai?

Atostogas lengva aptemdyti

Valio! Rytoj prasideda atostogos. Šiaip ne taip baigiami paskutiniai darbai, pavaduosiančiam bendradarbiui perduotos visos užduotys ir kontaktai. Pagaliau kelioms savaitėms bus galima išsivaduoti iš kasdienės rutinos, išsimiegoti ir pailsėti.

Taip galvojame mes, tačiau darbo metų išvargintas mūsų organizmas šiek tiek sunerimsta- keičiasi įprastas gyvenimo ritmas. Tai, kaip ir kiti pokyčiai, sukelia stresą. Jo stiprumas priklauso nuo to, ar žmogus yra lankstus, kaip moka prisitaikyti prie permainų.

Tačiau šis, paprastai malonus, stresas labai nevargina. Išsvajotas atostogas apsunkina kiti dalykai, lauktą poilsį neretai paverčiantys nusivylimų, konfliktų laiku, tad į darbą grįžtame ne pailsėjusios, o dar labiau sudirgusios.

Darbo kabinetas vietoj pajūrio

Prisiklausius apie tai kokie „pavojai” tyko per atostogas, pagrįstai gali kilti klausimas- gal to poilsio apskritai nereikia? Dirbtum sau kaip dirbusi, juo labiau kad atostogos neatsiejamos nuo didesnių ar mažesnių išlaidų. Arba kamuoja nerimas, kad palikti darbuotojai pridarys neatitaisomų klaidų.

Vykite tokias mintis šalin. Atostogos labai reikalingos. Taip, jos sukelia stresą, bet toks stresas nėra kenksmingas. Priešingai, tokie sukrėtimai reikalingi normaliai pusiausvyrai palaikyti. Reikia leisti sau patirti ir kitokių išgyvenimų- ir psichologinių, ir fizinių.

Tiesą sakant, nuobodi kasdienybė- dar didesnis stresas. Normaliam darbingumui palaikyti, smegenų aktyvumui užtikrinti būtina nuolatinė jų stimuliacija. Jei gyvenimas labai monotoniškas, nėra jokių naujų įspūdžių, negaudamos papildomos stimuliacijos smegenys pradeda degraduoti. To išvengti ir padeda atostogos, nauji įspūdžiai, nauji išgyvenimai. Nesvarbu, ar juos sukels Egipto piramidės, ar fantastiškas saulėlydis pajūryje ar seniai seniai, gal jau tik vaikystėje patirtas jausmas: kaip smagu ryte pabraidyti po rasotą žolę, panirti į vėsų ryto vandenį ir skubėti į trobą, žinant, kad ant stalo jau garuoja mamos iškepti blynai.

Image by haritanita on Freepik

Išsiaiškinkite, ko iš tikrųjų norite

labai gerai planuoti atostogas iš anksto, žinoti, kur ir kada atostogausite. Tada gali iš anksto joms ruoštis. Kaip pamačius maistą kyla apetitas, taip ir laukdamas atostogų žmogus svajoja apie poilsį ir psichologiškai nusiteikia. Tik, aišku, svarbu, kad svajonės nenuneštų labai toli, kad lūkesčiai nebūtų nerealūs. Reikia mokėti džiaugtis tuo, kas yra.

Kad ir kaip būtų keista, atostogų kokybė priklauso ne nuo įspūdžių stiprumo, viešbučio brangumo, o nuo vidinio nusiteikimo. Nuo noro atostogas išnaudoti poilsiui, viskuo džiaugtis ir leisti sau pailsėti.

Per atostogas reiktų daryti tai, ko iš tiesų norisi. Sunku tuo patikėti, bet labai daug žmonių nežino, ko nori. Jie žino, ką reikia daryti, žino, ko nori vaikai, vyras arba žmona. O kokios atostogos labiausia patiktų patiems- atsakymo nėra.

Tad planuodamos atostogas pagalvokite, koks poilsis jums pačiai būtų geriausias.

Gal į Egiptą ruošiatės todėl, kad ten buvo draugai, o iš liesų mieliau tris dienas gulėtumėte lovoje ir skaitytumėte žurnalą?

Nebijokite paminti stereotipų, kad per atostogas reikia važiuoti, keliauti nors gal lo ir nesinori. Darykite tai, ko iš liesų norite ir tiesiog ilsėkitės.

Nuo kompiuterio- po palme

Kaip ir kiek laiko atostogauti- mėnesį ar po kelias savaites- tai jau priklauso nuo žmogaus. Jei labai įtemptai dirbate, geriau turėti ilgesnes atostogas, per kurias galima visiškai atsipalaiduoti. Tačiau tik tuo atveju, jei kažką paliekate vietoj savęs ir jaučiatės rami dėl darbo. Jeigu visą tą mėnesį nerimausite, geriau rinktis trumpesnes atostogas, per kurias galima ramiau pailsėti.

Savaitės atostogos šiek tiek per trumpos. Tik pirmosios savaitės pabaigoje organizmas prisitaiko prie naujo ritmo, o jei visas poilsis tiek ir tetrunka- mažoka. Idealios dviejų savaičių atostogos.

Daugelis nori kuo efektyviau išnaudoti laisvas dienas, tad tiesiai nuo darbo stalo skuba į lėktuvą ir grįžta tiesiai j darbą.

Atostogos tarsi pailgėja, bet prieš išvažiuojant skubama baigti visus darbus, nervinamasi, ar pavyks viską spėti. Grižus vėl stresas- tik prieš keliolika valandų tysojai po palmėmis, staiga reikia pulti prie ataskaitų, o net kompiuterio slaptažodį sunku prisiminti.

Idealus variantas būtų turėti dvi tris laisvas dienas prieš kelionę ir po to kelias, kad prisitaikytum prie pasikeitusio ritmo, apsiprastum su mintimi, jog tuoj vėl reikės į darbą.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker