Namai

Kuo naudingas krakmolas, o kada gali pakenkti?

Yra daug produktų, kurie teikia nemažai naudos, tačiau gali pridaryti ir žalos. Būtent toks yra krakmolas. Tad pasidomėjome, kuo jis naudingas mityboje ar puoselėjant grožį.

Krakmolas, kaip ir kiti angliavandeniai, teikiantys žmogui energijos, svarbus mūsų mitybai. Jis gaminasi augaluose kaip fotosintezės produktas. Kai kurios kultūros krakmolo sukaupia labai daug, pavyzdžiui, bulvės, kviečiai, kukurūzų grūdai. Lietuvoje maistui dažniausiai naudojamas bulvių krakmolas.
Krakmolas maistą tirština, išlaiko norimos konsistencijos, tad maisto pramonė krakmolo prideda kur tik įmanoma: į jogurtus, varškės desertus, sūrelius ir kitus produktus. Krakmolo yra daugelyje konditerijos ir duonos gaminių, kulinarijos produktuose, dešrose, padažuose, saldumynuose, leduose, kremuose, greitai paruošiamose sriubose, vaikams skirtose tyrelėse ir net kai kurių vaistų bei papildų kapsulėse. Tai svarbu žinoti, kad krakmolo į organizmą nepatektų per daug.

Perkaitinti- pavojinga

Pasak mitybos specialistės Rasos Kalaitienės, termiškai apdorotą krakmolą organizmas pasiima geriau. „Tačiau ilgai kaitinant produktus su krakmolu aukštoje temperatūroje susidaro kancerogeninių medžiagų, tokių kaip akrilamido. Be to, sudėtiniai angliavandeniai virsta mažai naudingais paprastaisiais angliavandeniais, kurie nesuteikia sotumo jausmo ir greičiau virsta riebalais”,- teigia specialistė ir įspėja nepervirti kruopų, vengti aliejuje ilgai keptų bulvių, traškučių.

Svarbus ir krakmolo derinimas su kitais produktais. Specialistės teigimu, dėmesį į tai ypač pravartu būtų atkreipti patinantiems virškinimo sutrikimų, pavyzdžiui, opą, gastritą, ar padidėjus rūgštingumui. Prasčiausiai krakmolas virškinamas su raudona mėsa. Toks derinys skrandyje gali išbūti iki 10 valandų ir sukelti sunkumo jausmą.

Apskritai krakmolas sunkiai virškinamas kartu su baltymais ar rūgščiais produktais, nes baltymai pradedami skaidyti rūgščioje aplinkoje, krakmolas- šarminėje. Todėl bulvės su kefyru ar kotletu- ne pats geriausias pasirinkimas, ypač prieš miegą. Maistas, turintis krakmolo, puikiai tinka su daržovėmis- pataria mitybos specialistė.

Angliavandenių nuvainikavimas

Nuo per didelio krakmolo kiekio organizme kaupiasi dujos. Pilvo pūtimą sukelia ne pats krakmolas, bet jo deriniai su kai kuriais produktais, pavyzdžiui, su pieno produktais. Pieno produktus organizmas virškina gana ilgai. O kai prie jų prisideda dar ir krakmolas, kurio yra daug bulvėse, grūduose, miltuose, virškinimo procesas trunka dar ilgiau. Per tą laiką prasideda krakmolo fermentacija, tada ir išsiskiria dujų, sukeliančių skausmingą vidurių pūtimą. Kokia būtų alternatyva? Rečiau užsigerkite bandeles pienu, prie bulvinių patiekalų nesirinkite iš pieno produktų pagamintų padažų.

Krakmolas pateko ir į vėžio tyrinėtojų akiratį. Knygos „Naujoji priešvėžinė mityba” bendraautoris dr. Johannes F. Coy teigia, kad šiandien sveikos mitybos piramidėje svarbiausią vietą užimantys grūdai, kurie aprūpina organizmą angliavandeniais, didina riziką susirgti vėžiu. Pavojų kelia būtent juose esantis krakmolas, jis organizme skaidomas į gliukozę, o ši maitina vėžines ląsteles.

Sužinoti, kuriuose produktuose yra krakmolo, gali padėti jodas. Užlašinę jodo lašą ant perpjautos bulvės arba baltos duonos gabalėlio, šie pamėlynuoja.

Krakmolas buityje

Sumanios šeimininkės žino daugybę būdų, kur galima panaudoti krakmolą.

 • Skalbiniams standinti. Nuo nseno pas mus įprasta krakmolyti skalbinius. Laidant karštu lygintuvu, krakmolas iš dalies hidrolizuojasi ir virsta dekstrinais, šie ant audinio sudaro ploną plėvelę, suteikiančią blizgesio ir apsaugančią, kad nesusiteptų.
 • Dėmėms sugerti. Namuose vis ką nors išpilame ant kilimo, dėmių ypač dažnai neišvengiame, jei namuose yra mažų vaikų. Krakmolas iš kilimų puikiai sugeria riebalus ir kitokias dėmes- tereikia užberti ant dėmės krakmolo ir palaukti, kol susigers, o po 10 minučių viską susiurbti. Krakmolo, kaip ir druskos, galima užberti ir ant dėmės, netyčia užtiškusios ant drabužių. Kai dėmė susigers, krakmolą nuvalykite. Krakmolu galima valyti ir baldų dėmes. Pabarstykite dėmes krakmolu ir patrinkite drėgna šluoste. Medinius baldus galima nublizginti tokiu mišiniu: 1 dalis vandens ir 1 dalis krakmolo.
 • Nemaloniems avalynės kvapams sugerti. Jei neturite laiko ar galimybių tinkamai išdžiovinti ir išvėdinti avalynės, nakčiai į batus įberkite krakmolo. Jau po kelių valandų krakmolas bus sugėręs visą blogą kvapą. Beje, krakmolu galima panaikinti ir šlapimo smarvę.
 • Sidabrui atnaujinti. Įpilkite į vandenį 2 šaukštus krakmolo, sumerkite sidabrinius šaukštus ir šakutes. Po kurio laiko plaukite ir valykite kaip įprastai- sidabras vėl ims žvilgėti.
 • Stiklams valyti. Jei į vandenį, kuriuo plaunate langus ar kitus stiklinius paviršius, įdėsite krakmolo, jis švelniai nušlifuos stiklą, langus pavyks nuvalyti geriau, ant jų neliks dryžių. Priemonę stiklui valyti pasigaminti nesudėtinga- į 1 litrą vandens įberkite 1 šaukštą krakmolo.
 • Viryklei ir virtuvės spintelėms valyti. Užberkite krakmolo ant riebalais nutaškytos viryklės ar stalviršio ir pavalykite šluoste. Kitąsyk nebesinorės šiam tikslui naudoti jokių chemikalų.
 • Augintiniams prausti. Jei gyvūnas nemėgsta vandens arba nėra galimybių vonios procedūroms, o augintinio kailis jau nešvarus, naudokite krakmolą kaip sausą šampūną. Apibarstykite krakmolu ir gerai iššukuokite- kailis žvilgės kaip po vonios procedūrų. Krakmolo milteliais galima išvalyti ir minkštus žaislus. Sudėkite juos į polietileninį maišelį, įberkite krakmolo, gerai supurtykite- krakmolas „sutrauks” visą purvą ir dulkes. Po to žaisliukus galima tiesiog nusiurbti dulkių siurbliu.

Krakmolas – grožiui

Krakmolas gali būti kuo puikiausiai naudojamas ir kaip priemonė grožiui puoselėti. Be jau minėtų angliavandenių, bulvių krakmole yra ir vitaminų C bei PP, cholino, kuris reguliuoja riebalinių liaukų veiklą, geležies, kuri dalyvauja kraujotakoje ir padeda aprūpinti ląsteles deguonimi.

 • Galite pasigaminti prausiklį jautriai, sudirgusiai odai: arbatinį šaukštelį bulvių krakmolo ištirpinkite ketvirtadalyje stiklinės šalto vandens, įpilkite dar 2 stiklines šilto vandens ir šiuo skysčiu prauskite veidą.
 • Kaukė sausai odai: šaukštelį bulvių krakmolo išmaišykite su grietinėle iki grietinės tirštumo masės. Tepkite ant veido ir palaikykite 20 min. Tada nuplaukite šiltu vandeniu, paskui vėsesniu.
 • Kaukė riebiai odai: arbatinį šaukštelį bulvių krakmolo išmaišykite su arbatiniu šaukšteliu kefyro, šaukšteliu druskos ir šaukšteliu medaus. Tepkite ant veido ir palaikykite 10- 15 min. Tada nuvalykite vatos tamponėliu, suvilgytu šilta žaliąja arbata. Po 5 min. nusiprauskite vėsiu vandeniu.
 • Valomoji kaukė. Šaukštą bulvių krakmolo sumaišykite su šaukšteliu valgomosios druskos, ištirpinkite šiltame piene iki tirštos konsistencijos. į kaukę įdėkite šaukštelį skysto medaus. Viską išmaišykite. Užtepkite plonu sluoksniu ant nuvalytos veido odos. Palikite 30- 40 minučių. Paskui nuplaukite šiltu vandeniu. Ši kaukė efektyviai valo odą. Tinka riebiai odai ir mišrios odos zonoms.
 • Balinamoji kaukė: arbatinį šaukštelį bulvių krakmolo išmaišykite su šviežių agurkų sultimis, įpilkite vieną ketvirtadalį arbatinio šaukštelio citrinos sulčių, viską gerai išmaišykite. Tepkite ant veido ir palaikykite 10- 15 min. Paskui nuplaukite kambario temperatūros vandeniu.
 • Kaukė, gražinanti odos spalvą: šaukštelį bulvių krakmolo išmaišykite su morkų sultimis, įpilkite pusę arbatinio šaukštelio alyvuogių aliejaus, gerai išmaišykite. Tepkite ant veido ir palaikykite 15 mln. Nuvalykite nestipriu žaliosios arbatos nuoviru. Po 10 min. nusiprauskite vėsiu vandeniu.
 • Krakmolo vonelė rankoms: šaukštelį bulvių krakmolo išmaišykite su 2 šaukštais atvėsinto virinto vandens, tada šią masę atskieskite stikline verdančio vandens ir gerai išmaišykite. Įpilkite 2- 3 stiklines šilto vandens. Pamirkykite rankas šioje vonelėje apie 20-30 min. Ištraukę rankas šiek tiek pamasažuokite ir patepkite maitinamuoju kremu.
 • Krakmolą galima naudoti ir įvairiems kompresams bei vonelėms. Vonios su krakmolu mažina odos sudirgimą, šalina niežėjimą, švelnina odą. Paimkite 2 stiklines krakmolo, ištirpinkite jį šaltame vandenyje ir įpilkite į šiltą vonią. Pagulėkite tokioje vonioje apie 15 min. Procedūrą naudinga kartoti visą mėnesį, 1- 2 kartus per savaitę.
 • Krakmolu galima gydyti ir mažylių odos paraudimus. Kūdikiams nuo sauskelnių dažnai parausta oda. Galima krakmolo milteliais tiesiog pabarstyti sudirgusias vietas arba 1- 2 šaukštus krakmolo įberti į vonelę, kurioje vaikas prausiamas.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker