GrožisSveikata

Liekninamieji preparatai: ar jie veiksmingi?

Mesti svorį ir kuo greičiau! Griebiamasi liekninamųjų piliulių ir arbatų, žadančių greitą efektą. Dažniausiai tai pasirodo neveiksminga, o kar­tais, atvirkščiai, greitas rezultatas pasiekiamas sveikatos sąskaita.

Klausimas, kaip sulieknėti, buvo ir tebėra aktualus visame pasaulyje nuo civilizacijos pradžios. Svorio metimo patarimų galima rasti dar senovės Egipto raštuose. Ir tai, beje, daryti buvo siūloma ne tik dėl sveikatos, bet ir dėl grožio.

Žinoma, kad 80 % vaikų nutunka užaugę, jeigu abu tėvai turi antsvorio, 40 proc. – jeigu nutukęs vienas tėvų ir mažiau nei 10 %- jeigu tėvai normalios kūno masės. Taigi ne kiekvienam pavyksta išvengti su genais per­duodamo polinkio, tačiau visi turi­me galimybę pakoreguoti savo svorį nepakenkdami sveikatai. Tai pavyksta tik tuomet, kai kalorijų gauname mažiau, nei reikia die­nos darbams nuveikti. Išvada aiš­ki- reikia mažiau valgyti. Šią tiesą žino kiekvienas, tik nenori sau to pripažinti. Be to, tai kainuos pas­tangų ir tam tikrų maitinimosi taisyklių reikės laikytis visą likusį gyvenimą. Todėl visada smagiau tikėti stebuklais, kuriuos žada liekninamieji maisto papildai.

 Sulieknėti nepadeda

Liekninamuosiuose preparatuose yra viena ar kelios medžiagos, kurios veikia medžiagų arba rie­balų apykaitą. Tačiau niekas tiksliai negali pasakyti, kokio šių medžiagų kiekio reikia, kad jos padėtų sulieknėti. Ir dar nėra ži­noma, ar liekninamuosius maisto papildus sudarančios medžiagos – karnitinas, chitosanas, kofeinas, obuolių sidras ar linolinė rūgštis- patekusios į skrandį suveiks bū­tent taip, kaip mes tikimės. Visose šiose medžiagose yra komponentų, kurie veikia medžiagų apykaitą, bet niekas negali pa­sakyti, jog jie pagreitina medžia­gų apykaitą ir taip padeda nu­mesti svorio. Teoriškai ši galimybė yra, tačiau praktiškai nėra nusta­tyta veiklioji šių komponentų dozė, kuri galėtų padėti sulieknėti.

Tai nutyli ir liekninamųjų maisto papildų gamintojai, nes nėra atlikta jokių klinikinių studijų, įrodančių vienos ar kitos me­džiagos veiksmingumą. „American family physician” žurnale buvo paskelbti duomenys apie tyrimus, kurių metu buvo tiria­mas liekninamųjų preparatų veiksmingumas bei pa­telktos informacijos patiki­mumas. Šių tyrimų duo­menys nenudžiu­gins norinčiųjų atsikratyti antsvorio, nes buvo įrodyta, kad sulieknėti padeda tik efedros alkaloidų turintys maisto papildai, kurie yra uždrausti dėl didelio šalutinio poveikio.

Pasaulyje yra užregistruoti tik du lieknėjimui arba nutukimui gydyti skirti vaistai – sibutraminas („Re­ductil”) ir orlistatas („Xenical”). Su šiais vaistais yra kiek kitaip: atliktos klinikinės studijos įrodytas šių vaistų efektyvumas bei šalutinis poveikis. Net pačiame pavadinime „liekninamasis maisto papildas” yra tam tikras nesusipratimas.

Užuot lieknėdamos mažiau valgytume, mums dar siūloma į mitybą įtraukti papildomų medžiagų. Be to, var­tojantys liekninamuosius maisto papildus žmonės tikisi daug grei­tesnio rezultato nei iš kitų maisto papildų. Metantieji svorį dažniau­siai pradeda nerimauti jau po savaitės, tuo tarpu nelaukiame, jog per tokį trumpą laiką gali suveikti maisto papildai, kurie padeda sustiprėti nagams ar plaukams. Kad netektų nusivilti, reikia atminti, kad bet kokių mais­to papildų efektą reikia vertinti juos pavartojus ne mažiau kaip tris mėnesius.

Image by jcomp on Freepik

 Pavojingos liekninamosios tabletės

Laukti tris mėnesius, kol svoris pradės kristi, kantrybės turi tikrai ne visos, todėl nesąžiningi tie­kėjai ir juodoji rinka retkarčiais pasiūlo priemonių, kurių efektas jaučiamas jau po vienos tabletės. Kaip tik tokiu veiksmingumu pasižymi „Li Da”. Vartojančios šį preparatą moterys vienu balsu tvirtina, kad apetitas dingsta jau po pirmos kapsulės, tačiau atsi­randa nemiga, pila prakaitas, kamuoja nerimas ir drebulys. Nors tokiu greitu efektu gali pasidžiaugti ne viena, reikia atminti, kad jeigu poveikis atsiranda po vienos kapsulės, o ne po trijų mėnesių (kaip vartojant įprastus maisto papildus), tai reiškia, kad turime reikalą su itin stipria, sme­genis veikiančia medžiaga. Tokiu poveikiu paprastai pasižymi efed­ros alkaloidai, kofeinas Ir kitos centrinę nervų sistemą veikian­čios medžiagos. Specialistų įtari­mus patvirtino informacija, kurią besidominčios moterys rado internete užsienietiškuose tinklalapiuose, kad preparate „Li Da” yra įmaišyta cheminės medžia­gos sibutramino.

Sibutraminas medicinoje vartoja­mas dėl netinkamų mitybos įpro­čių atsiradusiam nutukimui gydyti. Šis vaistas veikia smege­nis ir slopina apetitą. Net ir var­tojant terapines gydytojo paskir­tas sibutramino dozes, gali atsi­rasti nepageidaujamas šalutinis poveikis: apetito stoka, burnos džiuvimas, nemiga, dažnas širdies plakimas (tachikardija), neritminga širdies veikla (arit­mija), padidėjęs kraujospūdis, galvos skausmas ir svaigimas, nerimas, prakaitavimas ir t.t. Netinkamas sibutramino vartoji­mas gali sukelti apsinuodijimą, kuris pasireiškia prieš tai išvar­dytais simptomais. Šie simptomai savaime nepraeina – būtinas in­tensyvus apsinuodijimo gydymas. Apsinuodijus sunkiai, vystosi taip vadinamas seratonininis sindromas, pasireiškiantis karš­čiavimu, tachikardija, nerimu, tremoru (rankų drebėjimu), ha­liucinacijomis. Tokia būklė yra pavojinga gyvybei. Be to, sibutramino negalima vartoti turintiems paveldimą nutukimą ar endokrininių, psichikos, inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimų, sergan­tiems epilepsija, nervine anoreksija ir nervine bulimija. Prieš pradėdamas vartoti bet kokį preparatą, žmogus turi būti įspėtas, su kokiu šalutiniu poveikiu jis susidurs ir kokio efekto jis gali tikėtis. Tuo tarpu „Li Da” preparato etiketėje tokios informacijos nėra, todėl vartojant jį iškyla grėsmė sveikatai, o kai kuriais atvejais net gyvybei.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker