GrožisSveikata

Spuogai palieka randus ne tik veide…

Pasaulio spaudoje ne kartą teko rasti gydytojų tvirtinimus, kad paauglių tėvams sunku suprasti, jog spuogai nėra vien banali kosmetinė problema, kuri laikui bėgant savaime išnyksta.

Tai – liga. Jei ji nebus gydoma, veide gali likti bjaurių randų, sukeliančių emo­cinį skausmą ir verčiančių užsisklęsti sa­vyje. Į spuogus reikia žiūrėti labai rimta, kadangi jie dažniau­siai atsiranda paauglystėje, tai yra bręsdami jaunuoliai gali dėl to labai sielotis ir jaustis prislėgti.

Amerikos dermatologijos akademijos duomenimis, beveik visi paaugliai nuo 12 iki 17 metų bent jau kartkartėmis kenčia nuo šios odos problemos. Ši liga yra išgydoma. Dermatologai moka kovoti su spuogais. Gydytojai gali sugrąžinti jaunus žmones į jų socialinę aplinką, nes grąžina jiems vertės jausmą”, – tvirtino Ame­rikos dermatologijos akademijos vice­prezidentė Marianne O’Donaghue.

Spuogų sukėlėjai – riebalai

Dauguma žmonių linkę manyti, kad pagrindinės spuogų atsiradimo priežas­tys- netinkama mityba ir stresas. Tai netiesa.

Specialistai teigia, kad įprastas kas­dienis stresas neturi įtakos. Nors sveika mityba bet kuriuo atveju yra naudinga, mokslininkų tyrimai nerado ryšio tarp mitybos ir spuogų.

Tačiau jei pastebėjote, jog spuogų pa­gausėja suvalgius šokolado, keptų bulvių ar kito maisto, gydytojai pataria verčiau jo vengti.

Nustatyta, kad pagrindinis spuogų su­kėlėjas yra ore esantys riebalai. Todėl odai kur kas pavojingiau, jei dirbate grei­tojo maisto restorano virtuvėje, o ne val­gote tokio restorano maistą.

Image by Freepik

Atsargiai rinkitės kosmetiką

Tad kaip išsaugoti sveiką veido odą? Kelis kartus per dieną rūpestingai nu­siprauskite veidą švelniu muilu ir šiltu vandeniu. Tai padės nuo veido odos pa­šalinti riebalų perteklių ir negyvas odos ląsteles.

Spuogus sukelia ne nešvarumai, bet ant odos paviršiaus susikaupę riebalai. Todėl odos šveitiklių naudoti nepatarti­na, nes taip tik sudirginsite odą ir sustip­rinsite spuoguotų jos vietų uždegimą.

Riebalų kaupimąsi ant odos gali ska­tinti ir tam tikras gyvenimo būdas ar veikla. Pavyzdžiui, jei žaidžiamas futbo­las užsidėjus šalmą ir per smakrą užsegamas dirželis nuolat liečiasi su veido oda, ji labiau riebaluojasi. Tuomet yra dar svarbiau reguliariai praustis veidą.

Jei šalia nėra nei vandens, nei muilo, M. O’Donaghue rekomenduoja nešiotis specialias sudrėkintas valomąsias serve­tėles, kuriomis galėtumėte nusišluostyti suprakaitavusį ir riebų veidą.

Jei esate linkę į spuogus, dažniau plaukite plaukus. Venkite šampūnų su aliejais, plaukų želė ir kondicionierių. Dermatologai įspėja, kad šios priemonės plaukams, liesdamosi su vei­do oda, ypač kaktos srityje, gali sukelti spuogus.

Nenaudokite kosmetikos ar odos prie­žiūros priemonių, kurių sudėtyje yra alie­jų. Toninį kremą naudojančios merginos turėtų rinktis tokį, kurio etiketėje nuro­dyta: „neužkemšantis porų” („antikomedogeninis”) arba „nesukeliantis spuogų”.

Venkite drėkinamųjų priemonių – rie­biai odai jos nereikalingos. Jei jūsų oda mišri ir norite drėkinti sausas odos vie­tas, rinkdamasi kremą etiketėse ieškoki­te tų pačių žodžių.

Saulė pagelbės tik laikinai

Neapgaudinėkite savęs, kad vasariš­kas įdegis saulėje gali užkirsti kelią spuogams.

Jis užmaskuos spuogus, bet tik ku­riam laikui. Geriau naudokite apsauginį kremą nuo saulės, kurio sudėtyje nėra aliejaus, pavyzdžiui, želė arba švelnų losjoną. To­kia priemonė neskatins spuogų ir apsaugos nuo odos vėžio vėlesniame amžiuje. Kai kurie spuogų gydymo būdai gali padidinti odos jautrumą. Tuomet dar svarbiau būnant lauke naudoti apsauginį kremą nuo saulės. Jei visų šių patarimų nepakaks, galite išbandyti kelis medika­mentus.

Pirmasis- benzotlo peroksidas. Šie vaistai gali būti kremo, losjono ir želė pavi­dalo. Jie naikina spuogus sukeliančias bak­terijas. Gydymas trunka dvi savaites.

Antrasis – salicilo rūgštis. Kaip ir benzoilo peroksidas, ji parduodama kre­mo ar losjono pavidalu. Salicilo rūgštis padeda atverti poras, išgydyti spuogus ir užkirsti kelią naujų atsiradimui.

Sunkiu atveju padės medikai

Jei odos problemų lieka ir išbandžius visas minėtas priemones ir be recepto parduodamus vaistus, būtina kreiptis j dermatologą. Gydytojas parinks veiks­mingesni gydymą pagal odos tipą Ir Ilgos pobūdi.

Spuogams gydyti neretai skiriama antibiotikų. Šios kategorijos vaistai gali su­naikinti spuogus sukeliančias bakterijas. Jie dažniausiai vartojami su kitais poras valančiais vaistais.

Sunkesniais atvejais veiksmingesni yra geriamieji vaistai – tabletės, suspen­sijos, o ne tepami ant odos antibiotikai.

Dar vieni vaistai, naudojami spuo­gams gydyti, yra vitamino A dariniai- retinoidai. Vieno ar kito retinoido tepa­las padeda atverti užsikimšusias poras ir jas išvalyti esant vidutiniam ir sunkiam spuoguotumo laipsniui.

Puiki priemonė atsikratyti spuogų, tinkanti tik moterims, yra peroraliniai kontraceptikai, šiuose vaistuose esančių hormonų derinys skiriasi, todėl gydantis nuo spuogų kai kurie kontraceptikai veiksmingesni nei kiti.

Taip pat dermatologas gali į spuogų pažeistas odos vietas suleisti kortikoste­roido – uždegiminį procesą mažinančio medikamento.

Minėtus vaistus galima naudoti spuo­gų prevencijai. Dermatologas savo kabi­nete gali pasiūlyti ir įvairių kitų gydomų­jų procedūrų.

Odos paviršinio sluoksnio atnaujinimas

Dermatologas P. Kohenas pabrėžė didžiulį estetinj ir psichologinį odos paviršinio sluoksnio at­naujinimo procedūrų poveikį, kurį daugy­bę kartų pastebėjo gydydamas savo pa­cientus.

Ypač ryškiai jis prisimena vieną vaiki­nuką, kuris įžengė į jo kabinetą praėjus dviem savaitėms po randų išlyginimo la­zeriu procedūros. „Tai buvo visai kitas žmogus – pasitikintis savimi, besišypsan­tis, išsitiesęs visu ūgiu. Jis žiūrėjo tiesiai man j akis, kai prieš gydymą visuomet nudelbdavo žvilgsnį žemyn”, – teigė P. Kohenas.

Jokiu būdu pati nespaudykite ir nekrapštykite spuogų. Juos pašalinti, ne­sukeldamas pavojaus išplisti uždegiminiam procesui arba susidaryti ran­dams, gali tik patyręs odos ligų specialistas.

 Jei jūsų veido odoje jau yra randų, gydytojas specialiomis procedūromis gali juos panaikinti. (Dermatologas taiko kurią nors odos paviršinio sluoks­nio atnaujinimo procedūrą: cheminiu būdu pašalina šį odos sluoksnį, odą nušlifuoja mikrokristalais arba lazeriu panaikina suragėjusias jos ląsteles.) Šios procedūros taip smarkiai pakeičia estetinę išvaizdą, kad jauni žmonės vėl atgauna pasitikėjimą savimi ir išsivaduoja iš kompleksų.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker