Pasaulis

Popuri- kvapnios džiovintų augalų kompozicijos

Popuri vėl madingas. Ir mūsų parduotuvėse galite rasti olandiškų, lenkiškų ir iš kitų šalių atvežtų džiovintų žiedlapių mišinių, skirtų patalpoms aromatizuoti, kurie tikrai skleidžia malonų kvapų. Stebiesi, kodėl tavo surinkti žiedlapiai niekada nekvepia taip, kaip pirktinės kompozicijos? Išduosime tau kelias paslaptis, kurias žinodama pasidarysi ne prastesnį popuri.

Popuri (potpourri)- sudurtinis prancūzų kalbos žodis, sudarytas iš pot- „ąsotis, puodelis” ir pourrir- „pūdyti”. Pirmieji žiedlapių mišiniai iš tiesų būdavo pūdomi: užpilti druska besifermentuojantys žiedlapiai skleisdavo subtiliausius kvapus (jei neturi specialios įrangos, šio būdo verčiau nenaudoti- kvepės puvėsiais, ir tiek…). Vėliau išradingosios prancūzės pradėjo naudoti porcelianinius indus su dvigubu dangteliu. Prieš pat atvykstant svečiams indą pašildydavo prie ugnies ar saulėje ir nuimdavo viršutinį dangtelį. Paskui vėl sandariai uždarydavo. Šitaip puikų aromatą „sutaupydavo” ne vieneriems metams.

Image by Freepik

Popuri paslaptis

Malonų kvapą skleidžia ne patys žolynai, o eterinis aliejus. Koks aliejus užlašintas ant džiovintų augalų mišinio, toks kvapas ir pasklis atidengus indą. Todėl ruošdama savą žiedlapių mišinį, daugiausia dėmesio skirk spalvoms. Mėgstamą aromatą (rožių, orchidėjų, pakalnučių, citrinų, čiobrelių ir kt.) gausi užlašinusi atitinkamo eterinio aliejaus arba specialių mišinių (yra, pavyzdžiui, jūros ar miško kvapo), kurių gali nusipirkti tose pačiose parduotuvėse, kuriose parduodami popuri.

Į pirktinius popuri dedama kvapą sutvirtinančių medžiagų. Dažniausiai- tam tikrų augalų (vilkdalgių ajerų, našlaičių) arba saki miltelių. Jų reikia labai nedaug- poros šaukštelių pakanka dideliam dubeniui džiovintų žiedlapių. Tokių miltelių gali pasigamint pati: kelias šaknis sudžiovink ir sumalk kavamale. Beje, tiks ir sumaltos citrusinių vaisių žievelės arba džiovintos smulkios samanėlės- jos irgi labai gerai išlaiko eterinio aliejaus aromatą.

Kaip gaminti mišinį

Tau reikės: spalvingų žiedlapių, gėlių pumpurų, javų varpų. Be to, įdomios formos stiklinio indo (tinka taurė, nuo močiutės laikų užsilikęs stiklainis, vazelė).

Pirmas būdas

  1. Į pasirinktą indą suberk džiovintus augalus.
  2. Mišinį apibarstyk kvapą sutvirtinančiais milteliais (maždaug arbatiniu šaukšteliu).
  3. Lėtai, po vieną lašą lašink pasirinktą eterinį aliejų (iš viso reikia 10- 20 lašų).
  4. Uždenk indą ir palik 2-3 savaitėms, kad kvapas „subręstų“.

Antras būdas

  1. Į indą pirmiausia įberk šaukštelį kvapą sutvirtinančių miltelių arba pridėk sausų samanėlių.
  2. Ant miltelių arba samanėlių lėtai (geriausia- su pipete) lašink eterinį aliejų (10- 20 lašų).
  3. Suberk džiovintų augalų mišinį ir atsargiai išmaišyk. Antruoju būdu pamos to mišinio uždengto laikyti nebereikia.
Image by KamranAydinov on Freepik

Patarimai

  • Popuri tinka rožės (žiedlapiai ir pumpurai), alyvos, jazminai, darželio gvazdikėliai, leukonijos, fuksijos, levandos, rozmarinai, mėtos, šalavijai, čiobreliai, mairūnai, dobilai. Mišinį gali paįvairinti laurų lapais, pušų kankorėžiais, apelsinų žievelėm, įžambiai nupjautų stiebų gabaliukais. Jeigu tavo popuri puoš virtuvę, puikiai derės įdomiai supjaustyti džiovinto obuolio gabalėliai ar net… graužtukas.
  • Džiovinti netinka gėlės mėsingais žiedais (sanpaulijos, begonijos).
  • Nedžiovink daug baltos spalvos žiedlapių- išdžiuvę jie negražiai paruduoja.
  • Žiedlapius geriausia džiovinti sausoje, bet tamsioje patalpoje, kad neišbluktų.
  • Drėgnu oru gali pasinaudoti ir orkaite, tik ji turi būti nekaršta, kad augalai neiškeptų.
  • Javų varpas ir žolių žiedynus džiovink, kol jie dar nevisiškai subrendę.
  • Džiovinti tinka ir į vazą pamerktos skintos gėlės
  • Jei kelias dienas prieš džiovindama gėles pamirkysi vandenyje su glicerinu, džiūdami žiedlapiai neišbluks

Kaip išsaugoti žiedų formą

Dailiame popuri turėtų būti ne tik spalvą, bet ir formą išlaikiusių žiedų. Į dėžutes ant kelių centimetrų smėlio sluoksnio sudėk žiedus koteliais į viršų ir atsargiai užberk persijotu, saulėje ar orkaitėje iškaitintu smėliu. Smėlyje žiedai džiūva maždaug dvi savaites. Paskui juos papildomai dar gali sutvirtinti, apipurkšdama plaukų laku.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker