Mityba

Kuo malšinti kankinantį troškulį?

Per karščius mūsų organizmui reikia kur kas daugiau skysčių. Kai kurie žmonės, kad mažiau prakaituotų, stengiasi mažiau gerti. To daryti negalima. Gerti būtina net nejaučiant troškulio. Tiktai ką?

Kiek gerti?

Tai priklauso nuo žmogaus amžiaus, kūno masės ir fizinio aktyvumo, nuo oro temperatūros ir drėgmės. Manoma, kad suaugęs žmogus per parą turi išgerti apie 2 l skysčio. Dehidratacija greičiau gali prasidėti vyresnio amžiaus žmonėms, nes jų organizme ir taip mažiau vandens (su amžiumi jo kiekis organizme mažėja). Daugiau gerti turi inkstų akmenlige linkę sirgti bei sunkų fizinį darbą dirbantys asmenys. Jei kasate daržą, kopiate į kalnus ar deginatės saulėje, per dieną reikėtų išgerti net iki 5 l skysčio.

Daugiau skysčių reikia ir tada, kai laikotės dietos. Organizmas sudegina daugiau riebalų ir šalutiniai šio proceso produktai turi būti kuo greičiau pašalinti. Jei valgote daug ląstelienos turinčių produktų, nepamirškite, kad ji brinksta vandenyje. Tik pakankamai geriant ląsteliena išvalo žarnyną.

Per karščius daugiau gerkite ir tuo atveju, jei nemažai laiko praleidžiate sausose patalpose arba kelionėje. Nuolat drėkinkite odą- ir iš vidaus, ir iš išorės. Padeda dušas, tonikas, mineralinis vanduo ir drėkinamieji kremai.

Nepamirškite pakankamai skysčių duoti kūdikiams ir vaikams, kurie ne visada pasako, kad nori gerti.

Image by Freepik

Ką gerti?

Puikus gėrimas vasarą yra tik ką išspaustos vaisių bei daržovių sultys. Jos ne tik gaivina, bet ir maitina: turi daug vitaminų, mineralinių medžiagų ir… nemažai kalorijų (žr. kalorijų lentelę). Galima gaivintis liesu pienu ir fermentuotais pieno gėrimais: jogurtu, kefyru, pasukomis, rūgpieniu. Skanūs jų kokteiliai su šviežiais vaisiais ir uogomis. Jie irgi turi kalorijų, todėl jeigu laikotės dietos, nepamirškite įskaičiuoti jų į dienos racioną. Gerai troškulį malšina silpna juodoji (nelabai saldi, dar geriau- visai nesaldinta), vaistažolių (ypač mėtų) ir vaisių arbatos.

Geriausiai per karščius gerti mineralinį vandenį. Jis neturi kalorijų, užtat pakankamai- mineralinių medžiagų, kurių daug netenkama prakaituojant.

Negazuotas mineralinis vanduo geriau malšina troškulį nei gazuotas. Angliarūgšte prisotintas ir skanesnis, tačiau piktnaudžiauti nederėtų. Jei padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, dažnai geriantys gazuotus gėrimus gali net „užsidirbti” opaligę. Be to, gazuoti gėrimai (ypač saldinti dirbtiniais saldikliais) neilgam numalšina troškulį. Atvirkščiai- po keliolikos minučių dar labiau norisi gerti. Tiesa, viena gazuoto mineralinio vandens savybė galėtų sudominti besilaikančius dietos. Išgėrus keletą gurkšnių angliarūgštės prisotinto vandens, atsiranda sotumo jausmas, nes kuriam laikui užpildomas skrandis.

Per karščius negerkite:

  • Jonažolių arbatos, nes joje yra saulės spindulius sugeriančių medžiagų (hiperino). Būnant saulėje šios gali sukelti odos nudegimus ir visam laikui pakeisti jos spalvą;
  • labai šaltų gėrimų, nes jie sukelia organizmo terminį šoką, stabdo skrandžio sulčių išsiskyrimą. Geriausia troškulį malšinti 7- 10°C temperatūros gė­rimu;
  • Saldintų gazuotų gėrimų, nes jie nenumalšina troškulį. Be to, juose daug kalorijų;
  • alkoholinių gėrimų (net ir alaus), nes jie nepapildo vandens atsargų. Alkoholis „apgauna” organizmą: blokuoja apie vandens trūkumą signalizuojančius receptorius. Alkoholiniai gėrimai tik iš pradžių atgaivina, o iš tikrųjų įkaitina visą orga­nizmą, nes praplečia krau­jagysles. Be to juose daug kalorijų;
  • ledų neužgerkite karšta kava, arbata, nes skrandis nepakenčia temperatūrų skirtumo. Beje, prieš valgant ledus patariama išgerti šiek tiek šalto vandens.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker