Kaip tapti kompanijos siela?
Vakarėlis buvo siaubingas. Leptelėjai banalų komplimentą šefo žmonai, vėliau pasakei nei šiokį, nei tokį tostą, o kai pasiryžai garsiai papasakoti anekdotą- vos vienas kitas iš mandagumo šyptelėjo. Nieko baisaus- šiltai bendrauti, sužavėti aplinkinius, subtiliai pasinaudoti patirtimi, žiniomis bei intuicija tikrai galima išmokti.
10 bendravimo meno paslapčių
Šie paprasti, tačiau labai vertingi patarimai, kaip bendrauti, gali labai daug ką pakeisti tavo gyvenime. Tai- laiko patikrinta išmintis. Šias bendravimo taisykles puikiai perkando ir garsiosios asmenybės Brigitte Bardot, Madona, karalienė Viktorija, Marlene Dietrich ir kt. Galbūt todėl jos ir tapo ryškiomis žvaigždėmis?
1. Žmonės neįvertins tavęs nė grašiu daugiau, nei pati save vertini. Auksinė taisyklė Pelenei, pirmą kartą patekusiai į karalių puotą. Jai atrodo, kad visi svečiai stebi tiktai ją ir šaiposi iš jos nepasitikėjimo savimi. Nuo tokių minčių ji iš tiesų atrodo apgailėtinai. Atsipalaiduok! Prisimink: tu niekuo ne prastesnė už kitas! Aplinkiniai tave matys tokią, kokia tu ir nori pasirodyti,- protingą, gerą ar laimingą (net jei vilkėsi labai kuklią suknelę…).
2. Svarbu ne tai, ką žmonės galvoja apie tave, o tai, ką tu galvoji apie juos. Tai- bendravimo meno „aukštasis pilotažas”. Kai išmoksi laikytis šios taisyklės, galėsi lengvai bendrauti su bet kuo, netgi su solidžios visuomeninės padėties žmonėmis. Tavo aštriu protu, sąmojingumu žavėsis visi be išlygų, nes atrodysi pasitikinti savimi.
3. Vyras domisi ta moterimi, kuri domisi juo, o ne ta, kurios kojos gražesnės. Ši taisyklė tinka apskritai visiems žmonėms, ne tik vyrams. Gyvai domėkis pašnekovu- nuoširdžiai išklausyk jį, pati klausinėk. Žmonės mieliau bendraus su „pilka pelyte”, kuri domisi jais, negu su gražuole, galvojančia tik apie save.
4. Laikytis etiketo- tai sugebėti žiovauti nepravėrus burnos. Tau nuobodi diskusija apie paskutinius politikos įvykius? Neskubėk palikti pašnekovų ir parodyti, kaip tau nuobodu! Rizikuoji pasirodyti neišmanėlė. Naudokis kiekviena galimybe diskutuoti su labiau patyrusiais ir daugiau žinančiais žmonėmis. Galimas dalykas, tau trūks žinių lygiavertiškai bendrauti su pašnekovais, tačiau ir šį sunkumą galima įveikti- juk ko nors nežinoti nėra nusikaltimas.
5. Išmintis slypi knygose. Skaityk. Neiškeisk knygos į kino filmą. Skaitydama treniruoji savo atmintį ir protą, semiesi žinių. Būk tikra- jos išplauks iš pasąmonės pačiu reikiamiausiu momentu.
6. Neužkrauk kitiems savo rūpesčių. Jeigu per vakarėlį kas nors tavęs iš mandagumo paklaus, kaip sekasi, nepulk pasakoti asmeninio gyvenimo smulkmenų. Juo labiau nesiskųsk dėl nesėkmių pirmam sutiktajam. Apie į tai reikia kalbėti su artimaisiais. Yra daugybė temų, kurias galima aptarinėti su mažai pažįstamais žmonėmis.
7. Būk geranoriška. Niekada neužkariausi aplinkinių simpatijų, jei dėsiesi viską žinanti ir išmananti, jei šaipysiesi ar smerksi tau nepriimtiną nuomonę. Būk geranoriškai nusiteikusi, nieko nesmerk ir neteisk, priimk žmones tokius, kokie jie yra,- juk tau nereikia su jais gyventi po vienu stogu.
8. Visa praeina… Šią išmintinga karaliaus Saliamono frazę nuolat turėk galvoje. Ir kai džiaugsiesi (mėgaukis kiekviena akimirka), ir kai liūdėsi. Neverta laikyti širdyje pykčio, nuoskaudų, mėginti kerštauti- tai tik nereikšmingos smulkmenos palyginti su visu gyvenimu. Neprotinga ir kankintis iš sielvarto, jei kas nors nepasisekė,- net ir patys didžiausi rūpesčiai kokiu nors būdu išsisprendžia. Nėra tokio sunkumo, kurio žmogus nepakeltų.
9. Ugdyk savo vertės jausmą. Bendraudama su žmonėmis stenkis atrodyti pasitikinti savimi. Kitų akyse geriau truputį save pervertinti negu neįvertinti- juk tikrai turi kuo didžiuotis. Tik neperlenk lazdos. Perdėtas laisvumas, suvaidintas nuoširdumas, lygiai kaip drovumas ar pašnekovo varžymasis, išduos tavo nepasitikėjimą savimi.
10. Atverk pasauliui širdį- ir pasaulis atsivers tau! Nebijok eiti į žmones atvira širdimi. Būk nuoširdi, užjausk ir padėk sunkią jiems valandą, iš tiesų domėkis jų rūpesčiais, negailėk jiems gerų žodžių. Dėmesys ir gerumas, kurį rodysi aplinkiniams, iš jų sugrįš dvigubai. Užsidariusi savo rūpesčių rate, nuolat verkšlenanti ir keikianti gyvenimą, kitiems gailinti šypsenos ir gero žodžio rizikuoji tapti persona non grata bet kurioje kompanijoje.
Pirmoji situacija. Mąstyk pozityviai!
Pobūvyje daugybė žmonių, kuriuos matai pirmą kartą. Tavo galvoje sukasi vienintelė mintis: „Kad tik nepasakyčiau to, ko nereikia”,- arba: „Atrodau prasčiausiai!” Svetimoje kompanijoje ne savo rogėse jaučiamės tik todėl, kad nepakankamai vertiname save. Žmogus, kuris nuolat kartoja: „Kad tik nesusirgčiau”,- serga du kartus dažniau negu tas, kuris įsitikinęs: „Esu ir būsiu sveikas!” Taigi eidama į pobūvį pasakyk sau: „Būsiu įdomi, linksma ir nerūpestinga. Sugebėsiu sudominti aplinkinius ir užkrėsti juos gera nuotaika”.
Antroji situacija. Lavink atmintį!
Puikiai leidi laiką linksmoje kompanijoje- daug juokiesi, laidai sąmojus. Tačiau kai ateina laikas įsijungti į rimtą pokalbį, pamiršti viską, ką norėjai pasakyti. Nemaloni tylos pauzė sugadina nuotaiką visam vakarui. Taip neatsitiks, jei laisvu laiku lavinsi atmintį:
- Per 10 min. greitai suskaičiuok nuo 100 iki 1.
- Išvardink abėcėlės raides atbuline tvarka ir sugalvok po žodį, prasidedantį kiekviena raide.
- Ilgai negalvodama pasakyk po 20 vyriškų ir moteriškų vardų.
- Įdėmiai apžvelk kambarį ir užmerkusi akis, pamėgink viską iki smulkmenų prisiminti.
- Mintimis sugrįžk į praeitį, prisimink visas kokio nors malonaus įvykio detales.
Trečioji situacija. Klausyk ir girdėk!
Esi intelektuali ir įdomi pašnekovė- cituoji klasikus išmanai Rytų filosofiją ir puikiai orientuojiesi politikoje. Tačiau kažkodėl niekas nenori su tavimi likti akis į akį, nuoširdžiai pasikalbėti, žodžiu, niekas neskuba užmegzti artimesnių santykių. Taip būna dėl to kad nemoki klausytis. Bendravimo mene egzistuoja: „grįžtamasis ryšys'” jeigu nori padaryti žmonėms gerą įspūdį, turi išmokti klausytis:
- net jeigu pokalbio tema tau nuobodi, vis tiek įdėmiai klausykis- visada gali išgirsti naudingos informacijos;
- niekada neapsimesk, jog klausaisi, pašnekovas tai supras ir pasijusi nejaukiai;
- gilinkis į pokalbio esmę, o ne į tai, kaip ji perteikiama. Nesipuikuok, jei manai, kad gali žymiai įdomiau pasakoti.