Kelionės

Kopenhaga- tolerantiškų žmonių miestas

Kai leisdamasis lėktuvas suplėšo tirštus debesų kamuolius, prieš akis atsiveria vaizdas tarsi iš Anderseno pasakos: mažučiai spalvingi nameliai, virš kurių kyšo daugybė smailių bokštų, o miestą išraižiusiuose kanaluose supasi šimtai įvairiaspalvių valtelių. Bet tik įsimaišęs į klegančių minią supranti, kas yra didžiausias Danijos sostinės turtas.

Didžiausias Kopenhagos turtas- jos gyventojai. Linksmi, malonūs bei draugiški. Jie niekada neskuba ir nesinervina. Pirmas įspūdis šiek tiek nustebina: „žaislinis” miestas ir augaloti, tvirto sudėjimo žmonės. Moterys, beje,- taip pat. Nejučia pagalvoji, kad kokia nors Pamela Anderson su savo įspūdingu biustu paprasčiausiai liktų nepastebėta toje minioje. Be to, jei aktorė gyventų Danijoje, turbūt nebūtų blondinė. Gal „užsikrėstų” juodų plaukų manija arba… tiesiog nerastų šviesių spalvų dažų. Nes danės visos kaip viena- juodaplaukės. O juk dauguma- šviesaus gymio, todėl atrodo, švelniai tariant, keistokai. Tačiau niekam tai nerūpi. Danai neįtikėtinai tolerantiški. Atrodo, kad iš savo protėvių, karingųjų vikingų, paveldėjo tvirtą stotą, bet ne charakterį. Tolerancijos danams galėtų pavydėti ne viena tauta.

Kopenhagos gatvė

Pėsčiųjų gatvės, ska­nėstai ir keistuoliai

Kopenhagoje daug bažnyčių. Bent į vieną jų tikrai verta užeiti. Pavyzdžiui, į Kristaus Išgelbėtojo bažnyčią. Tereikia įveikti 400 laiptelių, ir atsiduri kvadratinės formos bokšte. Vaizdas įspūdingas: po kojomis- visa Kopenhaga, o virš galvos- 3 metrų aukščio Kristaus statula.

Ar žinai, kokia vieta Kopenhagoje svarbiausia? Ne koks nors architektūros paminklas, muziejus ar skulptūra, o… Tivolio pramogų parkas. Ši vieta-tarsi atskiras linksmybių miestelis, įkurtas pačiame sostinės centre. Iš karto matyti, kad danai mėgsta linksmintis! Parkui- jau pusantro šimto metų. Ne viena danų karta užaugo sukdamasi tose pačiose karuselėse.

Tivolyje smagu ne tik vaikams. Kiekvienas gali pačiuožinėti čia pat išsinuomotomis pačiūžomis, „nusišauti” pliušinį meškiną arba iki soties prisijuokti „Kreivų veidrodžių karalystėje”. Įstabiausias Tivolio kampelis yra mechaninių figūrų kabinetas. Lėlytės troliai ir pūstažandžiai nykštukai nepavargdami vaidina scenas iš skandinavų legendų.

Turistai ypač mėgsta dar vieną vietą prie Rotušės, kuri yra visai šalia Tivolio parko. Tai- garsiojo pasakų kūrėjo Hanso Kristiano Andersono paminklas. Visi stengiasi nusifotografuoti atsisėdę ant jo metalinių kelių. Jeigu norėtum Anderseną nufotografuoti vieną, tektų ilgokai laukti tinkamos progos: didžiąją dienos dalį garbusis rašytojas atrodo kaip auklė su vaikais ant kelių!

Pailsėję H.K. Anderseno glėbyje, turistai paprastai traukia prie 110 metrų aukščio Rotušės bokšto, nuo kurio atsiveria nuostabi miesto panorama. Ta pačia proga galima apžiūrėti miesto laikrodį. Jame įmontuotas kalendorius 570 tūkstančiams metų! Be to tiksliai nurodytos Saulės ir Mėnulio užtemimų datos. Laikrodžio mechanizmas buvo renkamas 27 metus.

Į Rotušės bokštą gali pakilti liftu, o į greta esančią astronomijos observatoriją būtų galima užvažiuoti… automobiliu. Statinio viduje įvijai aukštyn kyla grįsta gatvelė, vedanti į apžvalgos aikštelę. Šiandien turistams aukštyn tenka kopti pėsčiomis. O kadaise nereikėjo taip vargintis- užkildavo arkliais pakinkytais vežimais.

Rotušė ir observatorija yra pačiame senamiestyje. Todėl iš jų išėjus laukia nauja pramoga- pasivaikščiojimas jaukiomis seno jo miesto gatvelėmis. Beveik visos jos skirtos tik pėstiesiems. Smagu žioplinėti, kai nereikia saugotis automobilių. Beje, ne tik jų. Ilgapirščių- taip pat: tavo piniginė niekam ten nerūpi! Nuvargusias kojas geriausia pailsinti jaukioje kavinukėje. Kur tokią rasti? Visur! Į kurią tik užeitum, maloniai sutiks. Prie kavos būtinai užsisakyk danišką šokoladuką. Jie tokie skanūs, kad nesunku prarasti saiką. Specialiose „Šokolado parduotuvėse” įvairių formų, rūšių ir skonių skanėstų rasi tiek, kad ir per metus nepavyktų visų išragauti.

Prie pagrindinės pėsčiųjų gatvės Stregeto laukia dar viena įdomybė- Erotikos muziejus. Čia surinkta unikali visos žmonijos istorijos erotinių papročių ekspozicija. Pikantiški vaizdeliai! Norintiems savo akimis pamatyti erotinius senovės graikų piešinius (jiems jau 2500 metų) ar Kamasutroje aprašytas lytinių aktų pozas šioje vietoje apsilankyti tiesiog būtina.

Kitokios įdomybės laukia Gineso rekordų muziejuje. Ten galima pamatyti storiausio pasaulio žmogaus (svėrusio 450 kg) vaškinę figūrą arba žmogų, kuriss mito tik geležimi (kalbama, kad išalkęs sugrauždavo dviračio rato stipiną). Muziejaus lankytojai gali palenktyniauti su „Formulės-1” lyderiais. Tiesa, tik virtualioje realybėje.

Tiltas Kopenhagoje

Nors šiaip danai ne itin žavisi automobiliais. Populiariausia transporto priemonė yra dviratis. Kopenhagos gyventojai ant dviračių sėda net per lietų ir šaltį. Dviračiu greitai pasieksi uostą, kur stovi garsioji Undinėlė- Danijos sostinės simbolis. Ji vis dar ten, nors prieš kelias dešimtis metų kažkas „atminimui” buvo pasiėmęs jos galvą, o devintajame dešimtmetyje- ranką. Metalinė skulptūra atstatyta, ir dabar apsauga neišleidžia jos iš akių.

Undinėlė

Gal metalinių Undinėlės kūno dalių kolekcionieriai gyvena netoli esančioje Christianijoje- hipių, keistuolių ir narkomanų kvartale, kuris, ko gero, yra didžiausia Kopenhagos įdomybė. Gatvėmis šlaistosi keistais cirkininkų drabužiais vilkintys žmonės, ant suolelių „burkuoja” mieli vyrukai, gėlių loveliuose prie langų želia kanapės, apšnerkštuose turgeliuose prekiaujama ne salotomis, o „žolyte” bei hašišu. Dauguma Christianijos gyventojų gyvena iš dosnių socialinių pašalpų ir ištisas dienas veltėdžiauja. Gal todėl jie viskuo patenkinti ir labai simpatiški, kaip ir visi Danijos sostinės gyventojai? Taip pat kaip ir visi šie žmonės neabejoja, kad gyvena geriausioje pasaulio vietoje- meilės, malonumų bei linksmybių mieste.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker