Kaip oras veikia sveikatą?
Prabundi skaudama galva ir jau žinai, kad nukrito slėgis. Laužo kaulus, ir nereikia nė barometro lietui numatyti… Orų permainas jaučia kas trečias žmogus, o 70 % iš jų yra moterys.
Orų permainoms jautriems žmonėms (meteoropatams) dažniau nei kitiems skauda galvą ir sąnarius, sutrinka miegas, sumažėja darbingumas, kamuoja irzli nuotaika. Blogiausias laikas- ruduo ir pavasaris. Tada dažniau pučia vėjai, keičiasi oro drėgmė, būna kritulių, o atmosferų frontai eina vienas paskui kitą.
Aukštas slėgis šaltu oru
Spaudžia šaltukas, bet oras ramus, be didelių temperatūros svyravimų. Oras sausas, daug saulės, aukštas slėgis. Tokiu oru meteoropatams pakyla kraujo spaudimas, bet padidėja kraujo klampumas- atsiranda didesnė infarkto rizika.
Kad geriau jaustumeisi. Daugiau mankštinkis, ilgiau vaikščiok. Gerk mažiau kavos ir stiprios arbatos. Nevalgyk vidurius pučiančių produktų (ankštinių daržovių, kopūstų), vartok mažiau druskos. Rinkis lengvai virškinamus patiekalus ir produktus, kuriuose yra magnio: žuvį, žalias daržoves, bananus, džiovintas figas ir abrikosus, riešutus. Pravers ir magnio preparatai (pvz., tirpios putojančios magnio tabletės). Prieš miegą išgerk raminamosios arbatos (melisų, trispalvių našlaičių).
Šalto oro frontas
Lauke apsiniaukę, lyja, ūžauja vėjas. Praėjus ciklonui oras staigiai atšąla. Prieš audrą gali būti mieguista, jautresnė nei paprastai. Tokiu oru dažnai skauda galvą, gali prasidėti migrenos priepuolis.
Kad geriau jaustumeisi, Prisimink įvairius atsipalaidavimo būdus (jogos pratimus, meditaciją, šiltą vonią, masažą, muzikos terapiją). Pasirūpink, kad netrūktų B grupės vitaminų (jų yra mielėse, daigintuose grūduose, rupioje duonoje, grikių kruopose, subproduktuose, ankštinėse daržovėse, pieno produktuose, kiaušiniuose) bei magnio. Jei skauda galvą, išsimaudyk po dušu, kaitaliodama šilto ir šalto vandens srovę, pėdas ir delnus pamirkyk šaltame vandenyje. Be to, daugeliui meteoropatų padeda švelnus akių ir kaktos masažas bei šalti sprando ir akių kompresai.
Kodėl moterys?
Jautrumas orams, be kitų veiksnių, priklauso ir nuo hormonų. Kuo labiau sutrikusi jų pusiausvyra, tuo stipriau organizmas reaguoja į atmosferos sąlygų pokyčius. Mes, moterys, esame priklausomos nuo hormonų kiekio svyravmo, susijusio su menstruacijų ciklu, todėl labiau jaučiame ir orų permainas. Be to, žemas kraujo spaudimas taip pat padidina organizmo jautrumą orams, o tarp hipotonikų vyrauja siIpnosios lyties atstovės- štai ir atsakymas į klausimą, kodėl meteoropatija labiau būdinga moterims.
Padidėjęs jautrumas orų permainoms gali būti ir gyvenimo būdo pasekmė: per mažai judi (ypač gryname ore), daug valandų praleidi prie kompiuterio ar rašomojo stalo. Gamtoje ilgėliau pabūni tik per atostogas. Kai organizmą retokai veikia vadinamieji permainingų orų dirgikliai, jis praranda sugebėjimą prie jų prisitaikyti. Beje, užsigrūdinę žmonės beveik nejaučia net ryškių oro permainų!
Jeigu keičiantis orui prasta jautiesi, neskubėk gerti vaistų. Yra ir kitų būdų, galinčių gerokai sušvelninti nemalonius pojūčius.
Šilto oro frontas
Artėjant šilto oro frontui, slėgis iš pradžių krinta, po to gali kilti. Oras drėgnas ir šiltas. Nuolat lyja ar dulkia. Jei sutrikusi kraujotaka, gali sumažėti kraujo spaudimas. Tuomet trūksta energijos, sunku susikaupti, svaigsta galva.
Kad geriau jaustumeisi. Rytą išgerk kalcio tabletę (geriau tirpią). Jei gali, pasikaitink saunoje (tai gerina kraujotaką), ilgiau pabūk gryname ore. Geriau pasijusti padės ir akupresūra: nykščiu sukamaisiais judesiais pamasažuok vidinę mažojo piršto pusę ir kelias minutes paspaudyk jo pagalvėlę.
Stiprus vėjas
Vos tik padidėja vėjo greitis, meteoropatai tampa irzlūs, negali rasti sau vietos ir susikaupti darbui.
Kad geriau jaustumeisi. Negerk stiprios kavos, juodosios arbatos, vartok gerokai mažiau druskos. Bet gali suvalgyti daugiau saldumynų! Valgyk bananų ir pomidorų (juose yra kalio). Prieš miegą išsimaudyk levandų ar melisų vonioje (su šių augalų nuoviru ar eteriniu aliejumi).
Artėja žemas slėgis
Krinta atmosferos slėgis, didėja debesuotumas. Tvyro rūkas, dažnai būna dulksna, todėl padidėja oro drėgmė. Saulės beveik nematyti. Tokiu oru būni mieguista, blogos nuotaikos, kartais maudžia sąnarius ar raumenis, senus kaulų lūžius, operacijų randus. Neretai nukrinta kraujo spaudimas, smegenims trūksta deguonies, todėl sunkiau susikaupti, sutrinka miegas: vakare sunku užmigti, dažnai pabundi, o lytą jautiesi pavargusi.
Kad geriau jaustumeisi. Rytą pravers puodelis kavos su pienu ir cukrumi. Dieną kavą ar arbatą gerk gerokai silpnesnę, bet saldesnę (sveikiausia ją saldinti medumi) nei paprastai. Vakare kavos negerk, nes bus sunku užmigti. Vakarienei rinkis produktus, kuriuose daug angliavandenių: miltinius patiekalus (makaronus, virtinukus, kukulius), kruopų košę, troškintas daržoves. Kad nekankintų slogi nuotaika ir nuovargis, gerk daug mineralinio vandens, kuriame yra kalio ir magnio, vaisių sulčių. Be to, praverstų ir didelė vitamino C tabletė (iki 500 mg). Prieš miegą išsimaudyk rozmarinų vonioje (6 šaukštus žolelių užplikyk verdančiu vandeniu ir supilk į vonią arba įlašink 8- 10 lašų rozmarinų eterinio aliejaus). Vanduo neturi būti per karštas, o maudynės trukti ilgiau nei 20 min. Per karštos ir per ilgos maudynės gali turėti priešingą poveikį- ilgai negalėsi užmigti.
10 patarimų, kurios jautrios orų permainoms
- Anksčiau eik gulti, gerai išsimiegok.
- Išmok įveikti stresą.
- Nepiktnaudžiauk alkoholiu. Jei rūkai- mesk.
- Reguliariai lankykis saunoje arba garinėje pirtyje.
- Antibiotikų griebkis tik tada, kai jie būtini.
- Drabužius rinkis pagal orą: žiūrėk, kad nesušaltum, bet ir neprisivilk per šiltai.
- Grūdinkis: kiekvienąkart po dušo persiliek vis šaltesniu vandeniu.
- Kasdien bet kokiu oru vaikščiok gryname ore ne trumpiau kaip pusvalandį.
- Išbandyk įvairius atsipalaidavimo būdus: vienoms patinka jogos pratimai, kitoms- meditacija, o kai kam užtenka paprasčiausiai pasėdėti ir pasiklausyti muzikos.
- Sustiprink organizmą: 5- 6 savaites vartok česnaką, ženšenio, nakvišą ar žiedadulkių preparatą.