Sveikata

Vitaminai reikalingi augančiam vaikui

Tinkamai subalansuota mityba, atitinkanti augančio organiz­mo fiziologinius poreikius, di­dina atsparumą nepalankiam aplinkos poveikiui. Ypač tai aktualu vaikams.

Nustatytos sveikos mitybos normos, apskaičiuotas vartoti­nas baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralų ir kitų biologiškai aktyvių me­džiagų kiekis. Tačiau ar šių nor­mų laikomasi kasdieniame gyvenime, ar pratinami sveikai maitintis vaikai? Ar valgydami jie pakankamai gauna reikalin­gų medžiagų?

Būtina gauti reikiamą vitaminų kiekį

Mažai vartojant vaisių ir daržovių labiausiai organizmui trūksta vitaminų. Jau pats pava­dinimas vitaminai (lot. vita – gy­venimas) rodo, kad tai yra ne­pakeičiamos ir būtinos žmogaus organizmui medžiagos. Valgant šviežių daržovių ir vaisių į orga­nizmą patenka beveik visas juo­se esantis vitaminų kiekis, tačiau termiškai apdorojant šiuos mais­to produktus diduma vitaminų suyra. Sumažėja ir mineralinių medžiagų bei mikroelementų. Šių svarbių medžiagų sumažėja ilgai šviežias daržoves sandėliuo­jant. Pavasarį valgydami per žie­mą rūsyje laikytas daržoves taip pat negausime reikiamo vitami­nų ir mineralų kiekio. Taigi ten­kindami organizmo poreikį, ta­rime bent jau žiemą ir pavasa­rį papildomai vartoti multivitaminų ir mineralų. Ypač vitaminų trūksta vaikams, dažnas jų nemėgsta daržovių ir vaisių, tad sunku mažuosius įtikinti suval­gyti reikiamą jų kiekį.

Image by user18526052 on Freepik

Kalcio kiekis lemia kaulų ir dantų tvirtumą

Kalcio jonai žmogaus organizme dalyvauja daugelyje biocheminių reakcijų. Šio mineralo yra fermentuose, jis dalyvauja perduodant nervinį impulsą, raumenų susitraukimo mechanizme, kraujo krešumo procese, skatina imuninės sistemos veiklą.

Jei ilgą laiką dėl įvairių prie­žasčių organizme trūksta kalcio, vaiko augimas gali sutrikti. Ypač kalcio reikia paauglystėje, lytinio brendimo metu, nes šiuo laiko­tarpiu kalcio poreikis padidėja 2-3 kartus, o kaulų masė – net 2,5 karto. Svarbu žinoti, kad bręstant pasiekta kaulų masė yra pagrin­dinis veiksnys, švelninantis os­teoporozės riziką senatvėje.

Fiziologinis kaulų augimas baigiasi antrąjį gyvenimo dešimt­metį. Todėl iki dvidešimtojo gimtadienio būtina gauti pakankamai kalcio. Jo trūkumą gali liudyti padidėjęs vaikų aktyvumas, nervingumas ir dirglumas, dep­resija, nemiga, lūžinėjantys na­gai, atsiradę odos pažeidimai (eg­zema), širdies ritmo pagreitėji­mas, dantenų ir burnos ertmės skausmingumas, dantų trupėji­mas, greitesnis dantų ėduonies plitimas, augimo sutrikimai.

Intensyviai mokantis, magnio reikia daugiau

Magnio jonai dalyvauja dau­giau nei 300 gyvybiškai svarbių fermentų reakcijų reguliuojan­čių medžiagų apykaitą (energi­jos gamybos, gliukozės bei riebalų rūgščių apykaitos, amino- rūgščių aktyvinimo). Magnis padeda atpalaiduoti kraujagys­lių sieneles, perduoti genetinę informaciją, nervinius impulsus, dalyvauja baltymų biosintezėje, leidžia organizmui prisitaikyti esant žemai temperatūrai, yra kaulų ir dantų sudedamoji da­lis. Dėl šio mineralo trukumo gali atsirasti raumenų mėšlun­gis, padidėti dirglumas.

4-6 merų vaikams reikia 700 miligramų kalcio ir 200 miligra­mų magnio per parą, 7-10 me­tų vaikams – 700 miligramų kal­cio ir 250 miligramų magnio, 11-14 metų – 800 miligramų kalcio ir 300-350 miligramų magnio.

Natūralus kalcio ir magnio šaltiniai – pienas, žuvys, ankš­tinės daržovės. Tačiau vaikai ne visada mėgsta šiuos maisto produktus, o augant organiz­mui, tvirtėjant kaulams ir dan­tims ypač svarbu su maistu gau­ti pakankamą kalcio ir magnio kiekį. Šis poreikis padidėja ak­tyviai sportuojant, nes su pra­kaitu pasišalina dalis kalcio ir magnio. Magnio poreikį didina stresas, kuri gali sukelti inten­syvi protinė veikla – mokymasis, ruošimasis kontroliniams darbams ir taip toliau. Tai pat šių mineralų poreikis išauga valgant daug saldumynų. Val­kams ir paaugliams patartina vartoti kalcį ir magnį kaip maisto papildą.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker