Psichologija

Užklupusi krizė, ne tik problema, bet ir galimybė

Krizė, nežinomybė, nestabilumas… Šie ir panašūs žodžiai kerta kaip kuolu per galvą, sukelia liūdesį ir migreną. Kaip atsikratyti juodų minčių ir liūdnos nuotaikos?

Jeigu užklupo ekonominė krizė, finansinis nestabilumas, problemos darbe, neaiški ateitis, jaudulys, bjauri nuotaika, apatija, svarbiausia išlaikyti pusiausvyrą. Einančiam ištemptu lynu žmogui jokiu būdu negalima žiūrėti žemyn, priešingu atveju, apsisuks galva, sudrebės kojos ir tada- galas…

Jeigu vis dėlto supanikavote…

Netgi jeigu viską, kas dedasi aplinkui, vertinate kaip katastrofą, pasakykite sau: „Kad išlikčiau gyva, privalau nepamesti galvos”. Šiuo atveju padės dar vienas pavyzdys: kad ir koks būtų galingas viesulas, jo viduryje (akyje) yra tylu ir ramu. Jūs turite pasijusti tarsi būtumėte toje nišoje.

Išsigandęs, supanikavęs žmogus praranda gebėjimą blaiviai mąstyti ir teisingai įvertinti situaciją. Tokios būklės jis nesugeba priimti tinkamų sprendimų ir protingai veikti.

Žinutė iš Amerikos dienraščio: „Niujorke nusižudė žinomas verslininkas. Priežastis: dėl nesėkmingos finansinės operacijos jis prarado du trečdalius savo turto, o tai nei daug, nei mažai- 5 milijonai dolerių”. Nesunku suskaičiuoti, kad likusių pinigų jam būtų užtekę gana prabangiai gyventi ir dar pradėti naują verslą. Peršasi ir kita mintis- kiek žmonių, turėdami tik menką dalelę tokio turto, jaustųsi tikri laimės kūdikiai. Pasirodo, kad esmė ne skaičiai su daug nulių…

Tarkime, jog pirmas žingsnis žengtas: nugalėjote paniką ir baimę ir, rodos, net šiek tiek nurimote. Ką daryti toliau?

Dabar reikia įtvirtinti tai, ką pasiekėte- surengti sau šventę. Jūs nusipelnėte jos jau vien dėl to, kad sugebėjote išlaikyti pusiausvyrą. Švente gali tapti viskas, tad pasitelkite fantaziją.

Ar tai neprimins puotos siaučiant marui?

Neieškokite simbolių ir poteksčių. Priimkite viską natūraliai: „Man tai malonu ir daugiau manęs niekas šiuo metu nedomina”. Tikriausiai jūs nustebsite, kad atgavote gyvenimo džiaugsmą ir pasisėmėte jėgų, kurios jums labai pravers ateityje.

Pasilinksminote. Kitą rytą jūsų gyvenimas vėl pilnas problemų. Greičiausiai kontrastas bus dar didesnis. Galimas daiktas, kad iš televizijos ar laikraščio sužinotos naujienos pavers niekais visas jūsų pastangas.
Išmokite atmesti negatyvią informaciją. Tada jūs suprasite, kad visi „žmonės televizoriuje” kalba apie SAVO problemas, skundžiasi, kaip JIEMS blogai. Jūsų galvoje turėtų nušvisti mintis: „Tai jiems blogai, o kuo aš čia dėta?” Po to protingiausia būtų išjungti televizorių.

Reikalinga informacija jus vis tiek pasieks, tačiau išmokite atskirti jums būtiną nuo negatyvios ir visiškai nereikalingos. Geriau skaitykite vertingas knygas ir gyvenkite savo galva.

Kaip nusiraminti, jeigu situacija neapibrėžta, ateitis neaiški?

Visa tai vertinkite kaip vėtrą už lango. Kovoti su stichija beprasmiška. Protingiausia kantriai išlaukti. Laukimas gali užsitęsti

Tuo metu neleiskite laiko veltui. Panikuoti, sudaryti aktyvios veiklos iliuziją yra lengviau, negu, išsaugant vidinę ir išorinę ramybę, metodiškai ir atkakliai ieškoti teisingo sprendimo.

Dar vienas patarimas: nebijokite streso- šiuo atveju jis yra jūsų pagalbininkas ir patarėjas. Atsidūrus aklavietėje, smegenys pradeda geriau veikti. Tada žmogus atranda tokią genialią išeitį, kurios normalioje situacijoje, kasdienėje rutinoje jokiu būdu nebūtų suradęs.

Krizę vertinkite kaip vėtrą už lango. Kovoti su stichija beprasmiška. Protingiausia kantriai išlaukti.

Pasirodo, kad kinų hieroglifas, reiškiantis „krizę”, gali būti ir „galimybės” ženklas. Kalba iki mūsų dienų išsaugojo senovės žmonių išmintį: išbandymai, tenkantys žmogui, gali tapti nauja perspektyva, nauju šansu.

Ar vyrai ir moterys vienodai reaguoja į krizę?

Moterys iš prigimties ramesnės. Į krizę vyrai reaguoja labai jausmingai, kartais net isteriškai. Tačiau reikia paminėti vieną esminį aspektą: reakcija priklauso ne tiek nuo žmogaus lyties, kiek nuo to, kokią vietą jis užima šeimoje. Jeigu moteris yra šeimos maitintoja ir visa buitis laikosi ant jos pečių, į krizę ji gali reaguoti „vyriškai”- pratrūkti keiksmais, supanikuoti. Tačiau ir šiuo atveju moterys susivaldo greičiau nei vyrai. Dailiosios lyties atstovės greičiau prisitaiko prie pasikeitusių sąlygų, lengviau suranda kompromisą: sutinka pereiti į mažiau mokamą darbą, keičia profesiją. Vyras. ypač einantis vadovo pareigas, laikosi įsikibęs savo statuso. Moteriai labiau rūpi tai, kaip reiks išgyventi.

Image by BalashMirzabey on Freepik

Kaip elgtis žmonai, jei šeimos maitintoją ištiko krizė?

Svarbiausia žinoti, kaip negalima elgtis. Jokiu būdu negalima jo „graužti”, jeigu aplinkybės susiklostė ne jo naudai. Dar blogiau, jei žmona draugėms papasakoja apie vyro nesėkmes. Negalima pulti ir į kitą kraštutinumą- garsiai gailėti vyro. Geriau parodykite jam dėmesį, pavaišinkite skania vakariene, palepinkite šilta vonia ar masažu. Ne tik žodžiais, bei ir elgsena reikia jam kartoti: išgyvensime, krizė praeis, tu viską gali, aš tavim tikiu.

Psichologai siūlo krizę vertinti kaip gėrį…

Krizė įrodo, jog iki tol be reikalo dejavote, skundėtės gyvenimu, piktinotės įstatymais, kainomis- pasirodo, kad dar turite ką prarasti. Tai lyg ženklas susiimti, greitai spręsti klausimą, kaip išgelbėti tai, ką turėjote. Krizė žmogų moko.

Būdų kaip pakeisti nuomonę ir vertinti krizę, yra daug. Pavyzdžiui, viena pažįstama, kuriai autobuse ištraukė piniginę, išsiverkusi ėmė prisiminti, kur ji paskutiniu metu sutaupė: iš draugės pirko striukę už pusę kainos; sėkmingai, beveik už savikainą įsigijo geros kosmetikos rinkinį; kaimynas atvežė daržovių iš savo sodo… Viską sudėjus pasirodė, kad sutaupyta suma net didėsnė už prarastąją…

Iš kur semtis jėgų?

Jėgų reikia ieškoti savyje- kol žmogus gyvas, jis turi fizinių ir dvasinių rezervų. Šeima, draugai, kolegos, bendraminčiai taip pat yra jėgų šaltinis. Netgi jei atrodo, kad viskas prarasta, labai panorėję galite rasti pagrindą, nuo kurio galėtumėte atsispirti ir po truputi kilti į viršų.

Štai dar vienas paguodžiantis pavyzdys tiems, kurie niekaip negali įveikti liūdesio. Vienas kanadiečių psichologas darbdaviams pataria: jeigu tektų rinktis iš dviejų kandidatų, kurių vienas paniuręs, o kitas besišypsantis linksmuolis- neapsiriksite ėmę į darbą pirmąjį. Žmonės, kuriems kas nors nesiseka gyvenime, siekdami užsimiršti, sutelkia visas jėgas ir energiją į jiems patikėtą darbą. Galbūt ir jūsų viršininkas tai žino?

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker