Namai

Šviestuvas- ne vien namų puošmena

Tuoj tuoj ant slenksčio pasirodys šviesiaplaukė panelė vasara. Būtinai sujauks iš žiemos snaudulio dar neišsirąžiusias mintis ir pastūmės jas vyksmui- ką nors keisti, atnaujinti ar net pradėti iš pradžių. Neatsispyrę vėjavaikiškai pagundai kraunamės lagaminus- dardame į tolimiausius kraštus arba „šviežiname” savo būstą- remontu, naujais baldais ar moderniu apšvietimu. Taigi, šiame straipsnyje aptarsim apšvietimo atnaujinimo temą.

Įrengiant buto ar namo apšvietimą, pirmiausia būtina žinoti kiekvieno kambario ar patalpos paskirtį, pasirinkti šviesos šaltinį, šviesos pobūdį, pagaliau išsirinkti šviestuvą.

Įėjimas- namų veidrodis

Apšvietimo specialistai pataria koridoriuje atsisakyti kabančių ar pastatomų šviestuvų, kad jų neužkliudytum ir nenuverstum. Apšvietimą geriausia įtaisyti lubose ar ant sienų. Bendram koridoriaus apšvietimui tinka bra (sieniniai šviestuvai), šviečiantys į viršų, arba į lubas įleidžiami šviestuvai. Kadangi koridorius- namų veidrodis, būtina išryškinti įvairias detales. Todėl reikalingas akcentinis apšvietimas. Tam gali pasitarnauti, pavyzdžiui, reflektorinės led lemputės, nukreiptos į akcentuojamą objektą. Svarbu apšviesti erdvę prie veidrodžio. Tiktų didesni matinio stiklo šviestuvai- neakinantys, nemetantys šešėlių- veidrodyje svarbu gerai matyti save. Žinia, šviestuvus geriausia kabinti virš veidrodžio arba jo šonuose. Taip pat veidrodį galima apšviesti aplink jį įmontuotų keletu mažų lempučių.

Šios teritorijos apšvietimas priklauso nuo to, ar virtuvėje yra valgomasis stalas ar ne.

Stipriausias apšvietimas turi būti ten, kur gaminamas maistas- kur aštrūs peiliai, karšti puodai ir kiti virtuviniai atributai. Svarbiausia, kad šviesa nemestų šešėlių. Rekomenduojama virš darbinio stalo po pakabinamomis spintelėmis įmontuoti taškines lempas, uždengtas specialia briaunele, kad šviesa kristų tik į stalo paviršių. Šiandienos virtuvėse populiariausias LED apšvietimas. LED lemputės įtaisomos pakabinamų spintelių viršuje arba apačioje.

Didelėje virtuvėje reikia ir bendro apšvietimo (pavyzdžiui į lubas įmontuotų lempučių).

Virš valgomojo stalo pakabinamas šviestuvas. Jis apšvies visą mažą virtuvę. Geriausiai tinka kintamo aukščio (galima pakelti aukštyn ir nuleisti prie pat stalo) šviestuvas arba šviestuvas su specialiu temdytuvu, reguliuojančiu šviesos srauto stiprumą (šviečiantis blankiau ar ryškiau).

Didelėje virtuvėje galima pabrėžti atskiras patalpos zonas. Tinka akcentinis apšvietimas, pavyzdžiui, išryškinantis tokį nors įdomų servizą ar pan. Didelei virtuvei jaukumo suteikia žvakės. Žvakidės statomos ne tik ant valgomojo stalo, bet ir virtuvės kampe.

Image by Freepik

Svetainė

Tai kambarys kuriame vyksta visas šeimos gyvenimas. Todėl čia turėtų būti galimybė pasirimnkti skirtingą apšvietimą pagal situaciją. Pirmiausia bendras apšvietimas. Tai gali būti didelis kabantis šviestuvas, į viršų šviečiantys apvalūs toršerai, į lubas nukreipti bra, lubose įmontuoti įleidžiami arba ne) šviestuvėliai, šviečiantys žemyn arba į sienas.

Svetainėje reikia ir akcentinio apšvietimo. Šiame kambaryje dažniausiai kabo vienas ar keli paveikslai, kuriuos galima išryškinti sieniniais šviestuvais iš šonų arba virš paveikslų. Svetainėje stovinčią gėlę galima akcentuoti toršero šviesa.

Svetainėje reikalingas ir vietinis apšvietimas. Mezgant ar skaitant puikiausiai tiks aukštas toršeras ar stalinis šviestuvas.

Kiekvienoje svetainėje dažniausiai stovi televizorius. Nepatartina televizoriaus žiūrėti visiškoje tamsoje- pavargsta akys. Reikėtų „nematomo” šviestuvo, stovinčio ar kabančio už televizoriaus ir apšviečiančio už jo esančią sieną. Jeigu šviestuvas stovės prieš televizorių, jis atsispindės jame ir akins.

Nepatartina įžiebti vien stalinės lempos ir prie darbo stalo, nes taip nes taip pat vargsta akys. beje, prie darbo stalo tinka ne tik stalinė lempa, bet ir toršeras ar sieninis šviestuvas.

Vaikų kambarys

Šio kambario apšvietimas priklauso nuo vaikų amžiaus. Geriausiai tinka mobilūs šviestuvai- pritvirtinti prie sienų ar lubų- matinio stiklo, nekaistantys. Taip pat turi būti šviestuvas prie vaiko lovos ar prie durų (kad mažiukas nebijotų tamsos), pavyzdžiui, mažas („budintis”) šviestuvėlis, kuriame įmontuota laiko relė ir temdytuvas: lempa pamažu temsta ir per 15 min. užgęsta.

Mokyklinuko kambaryje reikės ir stalinio šviestuvo, kokio nors nešiojamo šviestuvėlio ar pan.
Svarbiausia, kad vaikų kambario šviestuvai būtų spalvingi, žaismingi ir būtinai saugūs.

Image by mrsiraphol on Freepik

Miegamasis

Atsipalaidavimo kambarys. Todėl reikia vengti šaltų spalvų lempų. Prie tualetinio stalelio tiktų bra- jo pakaktų šiek tiek apšviesti kambarį.

Prie lovos (skaitymui) tinka staliniai šviestuvai ar žemi pastatomi toršerai. Taip pat šviestuvas segtukas, prisegamas prie lovos krašto.

Miegamajame reikėtų vengti šviestuvų lubose- jie akina. Geriausia- pastatomi ar į lubas šviečiantys bra.

Vonios kambarys

Šiai patalpai dažniausiai visiškai pakanka prie veidrodžio įtaisyto šviestuvo. Didelėje vonioje reikėtų ir bendro apšvietimo.

Koridorius

Kaip „sutrumpinti” pernelyg ilgą koridorių? Optiškai trumpina ne tik apšvietimas, bet ir sienų spalva, jų faktūra. Šiltos spalvos artina, šaltos- tolina. Apšvietimas, įrengtas skersai lubų, erdvę platina, išilgai- ilgina.
Žemas lubas „pakelia” šviesi spalva ir į lubas nukreiptas apšvietimas.

Aukštas lubas „pažemina” žemyn koncentruojama šviesa, pavyzdžiui, nuo lubų nuleistas šviestuvas.

Kokie šviestuvai madingiausi?

Šiandien šviestuvų pasirinkimas itin didelis. Svarbiausia, kad šviestuvas derėtų prie bendro buto interjero. Turtinguose namuose tinka prabangūs šviestuvai. Ir atvirkščiai- kuklioje virtuvėlėje tikrai nedera įmantrus sietynas.

Dabar itin populiarūs plastikiniai šviestuvai, matinis- ypač ryškių spalvų-stiklas.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker