Namai

Kokius patalus rinktis, kad gerai išsimiegotumėte

Mokslininkai teigia, kad žmogus pramiega trečdalį savo gyvenimo. Tad galima drąsiai sakyti, jog ištikimiausi mūsų palydovai lovoje -antklodė ir pagalvė. Todėl rinktis juos turėtume kruopščiai.

Kas svarbu renkantis?

Šiandien apklotų ir pagalvių su įvairiais užpildais- didžiulis pasirinkimas, todėl išsirinkti tampa vis sudėtingiau. Į ką pirmiausia reikėtų kreipti dėmesį renkantis patalynę?

Pagrindinė antklodės funkcija- palaikyti vienodą kūno temperatūrą. Išlaikyti vienodą temperatūrą padeda būtent apkloto užpilas. Jis gali būti įvairus- šilko, pūkų, vilnos ar sintetinio pluošto. Beje, sintetinių pluoštų šiandien taip pat yra įvairių.

Antklodės šilumos ypatybės dažniausiai būna nurodytos ant pakuotės ar paties gaminio. Paprastai termoizoliacinės ypatybės nusakomos indeksais- nuo vieneto iki penkių. Nors ne visi gamintojai laikosi šio standarto. Jei simbolių nėra, apie antklodės šiltumą teks nuspręsti patiems iš to, koks yra užpildas ir kokio storio antklodė.

Jeigu jums šalta net vasarą, geriausia rinktis kupranugarių, avių vilnos ar pūkinę antklodę. Būna ir tokių pūkinių apklotų, kurių pūkai maišyti su plunksnomis skirtingu santykiu. Na, o jeigu jums karšta, kai net ganėtinai vėsu, rinkitės medvilninę, eukaliptų pluošto ar, jei galite sau leisti, šilko antklodę.

Renkantis patalynę dažnai iškyla klausimas, kas geriau- vilna ar pūkai? Specialistai sako, kad abu užpildai maždaug vienodai suteikia šilumos ir jaukumo. Skirtumas tik toks, kad pūkine antklode galima apsigaubti lyg debesimi, o vilnonė yra sunkesnė ir stangresnė.Tačiau ji puikiai tinka tiems, kas turi problemų dėl skaudančių sąnarių.

Vilnos užpildų gali būti įvairių- avių, kupranugarių vilnos, kašmyro. Ypač malonus, nors gerokai brangesnis- kašmyras. Ši vilna gaunama iš Kašmyro ožkų, gyvenančių kalnuotose Azijos vietovėse. Kašmyras išsiskiria labai švelniu, šilkiniu blizgesiu, yra lengvas, labai šiltas ir atsparus dėvėjimui, nesukrinta ir nepraranda apimties. Apklotus su kašmyro užpildu galima skalbti skalbimo mašinose. Medikai pabrėžia ir dar vieną kašmyro ypatybę- jis nesukelia alergijos.

Kupranugarių vilna, nors atrodo šiurkštoka, yra šilta ir jai nemaišoma su minkšta pavilne. Antklodės su šios vilnos užpildu- net kelis kartus lengvesnės su avių vilna.

Avių vilnos antklodės yra pigesnės, tačiau turi minusų. Jos- ne tik sunkesnės, bet ir ne taip gerai priglunda prie kūno, gali sukelti alergijų jautriems žmonėms, joms reikia ypatingos priežiūros: jos valomos tik cheminiu būdu, jų negalima skalbti.

Pasirinkę sintetinę antklodę, dėl priežiūros vargo neturėsite. Sugalvojote išvalyti- dėkite į skalbimo mašiną. Išskalbta ji greitai džiūsta. Sintetines antklodes galima naudoti ir drėgnesnėse patalpose, jos nesugeria drėgmės, tad žiemą paliktos, pavyzdžiui, nešildomoje sodyboje tikrai nesupelys.Tačiau daugelis žinome, kad sintetiniai apklotai sukelia nemalonų sausumo pojūtį ir staigų prakaitavimą.

Dabar labai populiarios yra lengvos ir šiltos pūkinės antklodės. Tiesa, jos skiriasi pūkų kiekiu. Nors vadinamos pūkinėmis, dažnai nemažą procentą jų užpildo sudaro plunksnos. Nepatogumas išryškėja tada, kai impilas nėra pakankamai tankus ir antklodė pradeda „šertis”, todėl renkantis pūkinę antklodę svarbu atkreipti dėmesį, iš kokio audinio pagaminta antklodė, kaip ji sudygsniuota. Pūkines antklodes galima skalbti skalbimo mašinose, tačiau geriau šį darbų patikėti profesionalams.

Žmonės giria tencelio pluoštą. Tai augalinės kilmės pluoštas, gaminamas iš eukaliptų. Teigiama, kad šis pluoštas pasižymi puikiomis termoreguliacinėmis ypatybėmis: kylant patalynės temperatūrai pluoštas „atsiveria” ir puikiai pašalina drėgmę ir šilumos perteklių, o esant žemesnei temperatūrai pluoštas „užsidaro”, tad išsaugoma šiluma.

Specialistų teigimu, iš eukaliptų gaminamas antibakterinis pluoštas kur kas greičiau sugeria kūno drėgmę (50 % geriau nei medvilnė), ji patenka 5 pluošto vidų, tad taip natūraliai užkertamas kelias bakterijoms daugintis, išvengiama grybelių ir nemalonių kvapų. Antklodės iš šio pluošto rekomenduojamos gausiau prakaituojantiems, alergiškiems, astma sergantiems žmonėms.

Kada kokią patalynę naudoti?

Nėra nubrėžtų ribų, kada kokią patalynę naudoti, t. y. vilna nėra skirta tik žiemai, o šilkas- tik vasarai. Gamintojai tuos pačius užpildus yra pritaikę įvairiems sezonams, skiriasi tik antklodžių storis ir šilumos indeksai. Vilnos antklodė gali būti lengva ir puri, tinkanti šiltajam sezonui, ar šilta, sunkesnė ir storesnė, skirta rudeniui ir žiemai. Tas pats pasakytina ir apie kitus užpildus- pūkus, šilką, medvilnę ar poliesterį. Be to, antklodę vertėtų rinktis ne pagal tai, koks oras lauke, o pagal tai, kokia temperatūra vyrauja namuose. Dažnai klientai ieško vieno apkloto visiems metų laikams. Iš esmės tokio varianto nėra. Nebent ištisus metus namų temperatūra būna pastovi, pavyzdžiui, 20- 22 laipsniai. Jeigu namų temperatūra svyruoja priklausomai nuo metų laikų, optimaliausia turėti dvi antklodes- plonesnę šiltajam sezonui ir storesnę šiltesnę šaltajam metų laikui. Užpildai yra daugiau skonio ar poreikio reikalas. Vilnos gaminiai neretai turi savitą kvapą. Tiesa, vieni jo nejunta, o kitus jis erzina. Vilna dažnai būna ir sunkesnė, tad mėgstantieji lengvesnes antklodes taip pat teikia pirmenybę kitiems pluoštams. Alergiški žmonės didelio pasirinkimo neturi, nes jiems būtina, jog antklodę būtų galima skalbti 60 laipsnių ir aukštesnėje temperatūroje, kad skalbiant žūtų įvairūs alergenai ir mikrobai. Natūralių pluoštų gaminių įprastai skalbti tokioje temperatūroje negalima, todėl telieka sintetiniai gaminiai. Jų pasirinkimas- gana didelis, kokybė, gamybai pasitelkiant naujausias technologijas, yra puiki.

Image by lifeforstock on Freepik

Pagalvių įvairovė

Anksčiau naudotų labai didelių pagalvių šiandien daugelis atsisako. Optimaliausias pagalvės dydi- 40×60, 50×50 ar 40×40 cm. Pagalve neturėtų būti aukštesnė nei žmogaus peties plotis, t. y. 14- 15 cm.

Pagalvių užpildai būna lygiai tokie pat, kaip ir antklodžių,- nuo sintetikos iki pūkų ar šilko. Pagalvės užpildas turi „kvėpuoti” ir greitai išdžiūti, sudrėkęs ne tik nuo ašarų, bet ir nuo prakaito, iš patalpos sutrauktos drėgmės. Dėl to nepatariama rinktis pūkinės pagalvės. Sudrėkusi ji ilgai džiūsta, todėl joje gali apsigyventi patalynės erkučių. Dėl šios priežasties pūkines ir plunksnines pagalves specialistai rekomenduoja kas penkerius metus išvalyti cheminiu būdu.

Prie tobulų pagalvių būtų galima priskirti pagalves su šilko užpildu. Jos nesukelia alergijos, neprisigeria drėgmės, tik nėra labai elastingos. Todėl gamintojai šilko užpildą kartais maišo su kokia nors kita medžiaga.

Vis dažniau žmonės renkasi įvairių formų ortopedines pagalves iš natūralaus latekso, patogiai prisitaikančias prie kūno. Tačiau jeigu kankina nemiga, tokia pagalvė nepadės užmigti, nes prie jos reikia priprasti. Tuomet geriau rinktis tradicinę. Be to, ortopedinių pagalvių jokiu būdu negalima skalbti, antraip jos praras vadinamąjį atminties efektą.

Jei norite sveikos pagalvės, galite įsigyti pagalvę su grikių lukštų užpildu.

Sintetinės pagalvės, užpildytos poliesterio kamuoliukais ar sintepono granulėmis, yra vienos iš pigesnių. Jos gerai Išlaiko formą ir nesukelia alergijos.

Kaip prižiūrėti patalynę?

Nubudus ryte specialistai pataria iš karto neskubėti kloti lovos, priešingai- atklokite apklotą, papurenkite pagalvę, atverkite langą ir palikite kurį laiką viską vėdintis.

Naudojama patalynė su laiku išsitepa, prisikaupia dulkių ir prisigeria prakaito. Tad ją būtina valyti. Apklotus ir pagalves, kurių etiketėse nurodyta, kad juos galima skalbti, bent kartą per metus reikėtų išskalbti. Tačiau skalbykloje turėtų būti pakankamai vietos, kitaip, pavyzdžiui, pūkinių antklodžių užpildas sukris į gumulus.

„Antklodes ir pagalves patariama kartkartėmis vėdinti, dažnai skalbti jų nereikia, nes jos yra velkamos užvalkalais, kurie ir atlieka apsauginę funkciją. Išskalbti ar išvalyti antklodes ir pagalves, jeigu to reikia, būtų geriausia pasibaigus sezonui, o vėdinti galima kad ir kiekvieną savaitgalį ar laisvesnę dieną. Natūralių pluoštų, ypač pūkinės, vilnos, šilko, patalynės vėdinti saulėje ar lietingu oru nerekomenduojama- geriausia rinktis pavėsį ir sausą, nelietingą dieną. Antklodes skalbti galima tiktas, kurios yra pažymėtos specialiu skalbimo skalbykloje ženklu, visais kitais atvejais derėtų jas atiduoti į cheminę valyklą. Kada pirkti naują patalynę, priklauso nuo kiekvieno dėvėjimo įpročių, pluoštų, iš kurių patalynė pagaminta.

Rekomenduojama rinktis naują gaminį tuomet, kai jis nebeatlieka savo funkcijos kokybiškai- nebešildo, yra susidėvėjęs, nepatogu užsikloti ar miegoti. Juk kokybiškas miegas ir poilsis- labai svarbūs gerai savijautai ir tam, kad diena būtų produktyvi.

Specialistai pataria nenaudojamų antklodžių ir pagalvių nelaikyti polietileniniuose maišuose, ypač tų, kurios pagamintos iš natūralaus pluošto, nes joms reikia „kvėpuoti” Geriausia rinktis drobinius, medvilninius maišus.

Patalynės užvalkalai

Maloniam miegui svarbus dar vienas dalykas- patalynės užvalkalai. Juos reikėtų rinktis natūralaus audinio ir kuo mažiau spalvotus, nes audinių dažai dažnai nėra natūralūs. Prastesnės kokybės dažai sukietina medvilnę, todėl patalynė labiau glamžosi ir išblunka. Tinkamiausias patalynės audinys- medvilnė arba šilkas.

Spalvotus užvalkalus, prieš apvelkant jais patalynę, būtina išskalbti. Galima užmerkti į šaltą vandenį su druska ar actu- tai neleis spalvoms greitai išblukti ir vėliau skalbiant jos nedažys.

Svarbus niuansas, kurio gamintojai dažnai nenurodo ir dėl kurio patalynės užvalkalai dažnai susitraukia ar kitaip susigadina,- tai per stiprus gręžimas ir džiovinimas. Skalbiant patalynės užvalkalus reikėtų nustatyti kuo švelnesni gręžimo ir džiovinimo režimą, tada jie išliks tokio dydžio, kokio pirkote.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker