Patarimai, kaip sublogti
Visos norime būti gražios ir lieknos. Tačiau ne vienai iki visiškos laimės trūksta lygaus ir stangraus pilvuko. Prisiminkite posakį: kaip valgai, taip ir atrodai, todėl siūlome patį lengviausią ir paprasčiausią metodą sublogti -sveikai maitintis!
Kodėl reikėtų keisti savo mitybos įpročius ?
Žmogaus organizmas – labai protinga sistema. Kol gali, pati stengiasi šalinti iškilusias problemas. Taip pat ir valgymo. Bet eksperimentuoti nepatariame – nekaskite sau duobes šaukštu. Ši sistema gali greitai išsiderinti. Virškinimo organai pritaikyti prie normalios mitybos. Persivalgius sutrinka skrandžio, kasos bei tulžies veikla. Nesuvirškintas maistas užteršia organizmą, ypač žarnyną, kaupiasi riebalai. „Įsijungia” savisaugos mechanizmas – organizmas sukelia vėmimą arba viduriavimą.
Gresia padidėjęs kraujospūdis, širdies ir kraujagyslių ligos, net seksualinis šaltumas ir daugybė kitų nemalonumų.
Kaip pasirengti pokyčiams.
* Jei svoris auga ne dėl ligos (nesutrikusi medžiagų apykaita, nestreikuoja širdelė, neturite endokrininių problemų), susidarykite naują valgiaraštį. Priešingu atveju pasitarkite su endokrinologu ar vidaus ligų gydytoju.
- Nepulkite į kraštutinumus: neužsibrėžkite per savaitę numesti daugiau nei 2 – 3 kilogramus. Greitai numestas svoris padvigubės. Staigus kūno svorio pokyčiai pavojingi (75 proc. padidėja rizika susirgti Širdies ir kraujagyslių ligomis).
- Vartokite daugiau angliavandenių, baltymų ir kiek įmanoma mažiau riebaus maisto. Angliavandeniai ir baltymai virškinami pirmiausia. Bet nuo jų pertekliaus taip pat tunkama.
- Jei norite ne tik greitai atsikratyti antsvorio, bet ir toliau nepriaugti svorio, būtinai sportuokite. Antraip sudribęs pilvas ne ką gražiau atrodys už išsipūtusi.
Ko nereikėtų valgyti
- Riebių patiekalų, nes jie greitai sukelia alkio jausmą.
- Gyvulinių riebalų.
- Pervirtų patiekalų, nes jie gali padvigubinti cukraus kiekį kraujyje. Pervirtuose produktuose esantys angliavandeniai daug greičiau perdirbami ir paverčiami cukrumi. Kad taip neatsitiktų, makaronų, daržovių ar ryžių galutinai neišvirkite.
- Pernokusių vaisių, pavyzdžiui, bananų, kivių. Pernokusių vaisių fruktoze ilgainiui virsta paprastu cukrumi. Jums visai nereikalingos „negeros” kalorijos.
- Konservuotų produktų, kuriuose daug krakmolo, bei ankštinių daržovių.
- Traškučių, saldumynų, riešutų. Pavyzdžiui, 20 g graikinių riešutų yra 5 g riebalų, 45 kcal!
Kaip atsikratyti antsvorio
*Jei svoris normalus, bet nenorite tukti, per dieną pakaks šaukšto aliejaus, 2 – 3 arbatinių šaukštelių sviesto ar margarino.
* Neapsigaukite vartodamos „sveikesnius riebalus”. Nemanykite, jog alyvų aliejus mažiau „eina į kūną”. 100 ml šio aliejaus yra 99,9 g riebalų!
* Apie alų. Visiškai jo atsisakyti nereikės. Jei paprastai išgeriate 4 – 5 buteliukus per dieną, sumažinkite iki dviejų. Stiklinėje alaus yra apie 90 kcal. Tik negerkite alaus tuščiu skrandžiu. Alkoholis žadina apetitą. Kuo visa tai baigsis? Imsite užkandžiauti. Greičiausiai skrudintais riešutais. O jų sauja prilygsta valgomajam šaukštui aliejaus!
* Sveikas maistas nėra nekaloringas. Žinoma, jo kalorijos naudingesnės organizmui, bet nuo pertekliaus taip pat ninkama. Tokie produktai kaip javainio batonėlis su medumi, riešutais ir džiovintais vaisiais ar kekso gabalėlis kaloringesnis už 10 riesčių.
* Žiūrėdamos televizorių, nevalgykite sūrių kukurūzų spragėsiu. Vienoje porcijoje (100 g) yra net 45 g riebalų. Geriau pasimėgaukite vaisinėmis pastilėmis, kramtomąja guma ar šviežiais nesaldžiais vaisiais.
* Kaip atskirti riebų maistą? Tiesiog palieskite. Jei ranka liko riebaluota, vadinasi, riebus. Ypač riebios aliejuj virtos spurgos, parduodamos gatvėje.
* Įsigykite kepimo groteles ar mikrobangų krosnelę. Su taupysite pinigų (nereikė pirkti aliejaus), be to, gaminsite sveiką ir neriebų maistą.
* Atsiminkite: pica, sūrainiai, skrudintos bulvytės – kalorijų „bombos”. Negalite atprasti ? Bent rečiau jų valgykite. Porcijoje bulvių, kepti aliejuje, yra 300 kcal, mėsainyje – apie 500, picoje – 150C kcal. Be to, picoje, išskyrus vegetariškąją, yra apie 43 g riebalų.
* Mažiau riebalų – mažiau kalorijų!
* Daugiau valgykite krakmolingo ir baltymingo maisto. 10 g riebaus patiekalo suteikia organizmui 90 kalorijų, o tiek pat kitokio maisto -perpus mažiau. Argi pasisotinsite 240 kalorijų turinčia 100 g „pagaliukų” (skrudintų bulvyčių) porcija? Tiek pat kalorijų turi 370 g virtų bulvių.
* Venkite kepto valgio. Pirmenybę teikite virtam, troškintam ar paruoštam be riebalų.
* Nepiktnaudžiaukite aliejuje kepta duona, ir dar su alumi. Tai tolygu suvalgyti 1 valgomąjį šaukštą sviesto,
* Nepirkite ledų, nekaupkite jų atsargų šaldiklyje. Nesuvalgydamos vienos jų porcijos, „sutaupysite” nuo 20 iki 30 g riebalų. Arba smaližiaukite vaisiniais.
* Jei sumanėte pasigaminti įmantrų patiekalą pagal receptą, rekomenduojamą riebalų kiekį sumažinkite trečdaliu. Skirtumo nepastebėsite, o kalorijų gausite mažiau.
*Salotas ruoškite be majonezo ir grietinės. Neapgaudinėkite savęs, kad valgote nekaloringas daržoves, jei tik ką į jas sukrovėte indelį grietinės! Arba vartokite liesesnę.
* Pirkdamos maisto produktus, atkreipkite dėmesį į jų energinę vertę.
* Valgykite prieblandoje. Mokslininkai nustatė, jog ryški Šviesa žadina apetitą. Vakarienė žvakių šviesoje – puiku!
* Sūris sūriui nelygus! Beveik 70 procentų daugelio rūšių sūrio pagrindą sudaro riebalai. O lydytame sūryje jų net iki 80 proc. Pirkite kuo liesesnį. Kaip atskirti? Riebus sūris labai geltonas, baltesnis – liesesnis.
* Apetitą „sutramdysite” valgydamos sočius maisto produktus. Jie ilgiau išsilaiko skrandyje. Pavyzdžiui, virtos bulvės, makaronai, neriebi žuvis, jautienos kepsnys, keptas ant grotelių, balta rupių miltu duona, daržovės ir vaisiai.
* Nepersivalgykite. Ir jokiu būdu neskubėkite visko praryti vienu kąsniu. Sotumo jausmas smegenis pasiekia tik po 20 minučių. Be to, nebūtina sušveisti visko, kas yra i lėkštėje.
* Rinkitės kuo liesesnę mėsą. Kavinėje ar restorane užsisakykite neriebius patiekalus. Užuot kirtusios kiaulienos kepsnį, pasitenkinkite paukštiena su ryžiais – apsaugosite skrandį nuo nereikalingų 20 g riebalų.
*Valgykite dažniau, bet po mažiau. Kai valgoma ne tada, kai norisi, o kai yra laiko, organizmas apkraunamas, sutrikdoma protinė veikla. Nustatyta, kad žmonės, valgantys pusryčius, visą rytą geriau dirba.