Odos priežiūraOdos problemos

Dar truputį apie spuogus…

Visi svajojame turėti lygią, švelnią odą, kurią nereikėtų atidžiai prižiūrėti. Tačiau daugeliui oda kelia įvairiausių problemų. Šį kartą- apie spuogus ir spuogelius. Vienos moterys sielvartauja dėl nuolat skausmingais spuogais nusėto veido, kitos- dėl kartais atsirandančių nežinomos kilmės spuogelių. Visais atvejais pirmiausiai reikėtų kreiptis į gydytoją dermatologą ar kosmetologą, nes į spuoguota oda – serganti.

Spuogai ir jų atsiradimo priežastys

Spuogai yra odos reakcija, sąlygota riebalinių liaukų uždegimo. Jie gali būti paveldėti arba atsirasti sutrikus vidaus sekrecijos liaukų, skrandžio ir žarnyno veiklai, persirgus infekcine liga, mažakraujyste, pervargus, esant riebiai, porėtai veido odai, o ypač – sergant seborėja.

Seborėja – tai odos riebalų apykaitos sutrikimas. Riebalų liaukos išskiria per daug riebalų, kurie būna chemiškai pakitę. Seborėja serganti oda greitai rausta, riebaluojasi, blizga, yra jautri uždegimams ir infekcijoms. Be to, dažnai patologiškai pakinta: per lytinį brendimą išsiplečia poros, atsiranda baltųjų ir juodųjų inkštirų, jaunatvinių spuogų; vyresniame amžiuje prasideda seborėjinė egzema, išberia pūlingieji ir raudonieji spuogai. Seborėja būtina gydyti.

Juodieji inkštirai

Juodieji inkštirai išmargina visą veidą arba atskiras jo dalis, linkusias labiau riebaluotis – kaktą, nosį, smakrą. Kartais jų būna ir ant kūno. Juodieji inkštirai atsiranda dėl sustiprėjusios riebalų liaukų sekrecijos. Odoje išsiskiria chemiškai pakitę riebalai, kurie užpildo išsiplėtusias poras, dirgina epidermio ląsteles. Jų šerpetos susimaišo su riebalais bei dulkėmis ir užkemša riebalų liaukų latakus. Spaudžiant inkštirą pirštais, odos paviršiun išlenda balzgana masė. Juoda viršūnėlė – ne vien nešvarumai, o daugiausia oksiduota epidermio ląstelių raginė medžiaga. Jeigu atsiradus juodiesiems inkštirams odą tinkamai prižiūrėsite (reguliariai lankysitės kosmetikos kabinete, laikysitės higienos), neįeisite spuogams plisti arba jų visiškai atsikratysite.

Baltieji inkštirai

Baltųjų inkštirų dažniausiai atsiranda ant smilkinių, skruostų, akių vokų. Baltieji inkštirai – soros grūdo dydžio iškilę sukietėjimai. Jie susidaro užsikimšus riebalų liaukų ištekamiesiems kanalams. Baltuosius inkštirus galima pašalinti tik mechaniškai valant veidą kosmetikos kabinete.

Pūlingi spuogai

Negydant seborėjos, nešalinant juodųjų inkštirų, ima formuotis spuogai, kurie greitai supūliuoja. Jie dažniausiai kyla labai riebioje ir storoje odoje. Daugelis turi blogą įprotį pūlingus spuogus krapštinėti, kasytis- tada jie dar į labiau išplinta.

Image by wayhomestudio on Freepik

Spuoguotos odos priežiūra

Įsidėmėkite: negalima dainai liesti odos pirštais, spaudyti iškilusių pūlingų spuogų, nes užkrėsite visą veido odą.

Odą, kurioje dažnai atsiranda spuogų, labai rūpestingai prižiūrėkite. Dabar vaistinėse ar kosmetikos parduotuvėse galite įsigyti specialiai spuoguotai odai skirtų dezinfekcinių priemonių. Bet atsiminkite: jeigu veido oda neišvalyta mechaniniu būdu (o tai gali atlikti tik specialistas), netgi labai gera ir brangi priemonė į odą neįsiskverbs ir jos neveiks. Naudojant tinkamas kosmetines priemones, odos neberia, mažiau išsiskiria riebalų, poros neužkemšamos. Vakare veido odą valykite dezinfekciniu tonizuojančiu pieneliu, losjonu ar želė. Jais suvilgytus tamponus keiskite tol, kol paskutinysis bus visiškai švarus. Jokiu būdu negalima naudoti labai stiprių spiritinių valiklių, nes jie dar labiau   dirgina riebalines liaukas. Valiklio sudėtyje turi būti ne daugiau kaip 10- 15% alkoholio (optimaliausia- 7%).

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker