Naujas kolektyvas: kaip elgtis?
Tavo svajonė išsipildė! Pagaliau radai įdomų, perspektyvų ir gerai apmokamą darbą. Jei nori palikti gerą įspūdį naujiesiems bendradarbiams ir pati gerai jaustis, perskaityk, ką pataria psichologai.
10 būdų, kaip pritapti prie naujo kolektyvo
- Nuotaika. Pasistenk būti tokia, kokia pati labiausiai sau patinki. Nebūtina visą dieną plačiai šypsotis ir dirbtinai stengtis pasirodyti „sava“. Paprasčiausiai turi pasitikėti savimi ir būti geranoriškai nusiteikusi.
- Išvaizda. Tvarkingi drabužiai, sveika oda, gražūs plaukai, manikiūras tikrai padarys kolegoms malonų įspūdį. Tik neperlenk lazdos. Jeigu iš vakaro visą dieną leisi grožio salone, o pusę nakties suksi galvą, kas geriau- dalykinis kostiumėlis ar suknelė, ryte teks maskuoti tamsius ratilus po akimis ir visą dieną žiovauti. Tai visai ne tai, ko tau reikėjo!
- Dėmesys. Stenkis kuo daugiau sužinoti apie kolektyvo narių bendravimo taisykles. Atidžiai stebėk kolegas, klausyk, ką kalba „tretieji asmenys”, tačiau išvadas daryk pati. Stenkis greičiau įsiminti bendradarbių vardus. Ieškok globėjų tarp labiausiai gerbiamų kolektyvo narių, klausk jų patarimų. Nesiginčyk su pripažintais autoritetais- įsigysi priešų.
- Kalba. Kalbėk argumentuotai, „pasverk” kiekvieną frazę, aiškiai reikšk mintis. Žargonas bei keiksmažodžiai be jokios abejonės tik pakenks tavo įvaizdžiui. Nemanyk, kad keli „aštresni“ pasakymai suteiks malonumą kolegoms ar verslo partneriams. Kontroliuok savo balso intonacijas.
- Bendravimas. Pasakodama apie žmones bei situacijas, venk tokių žodžių, kaip „nesubrendėlis“, „nuobodybė“ „idiotas“. Paprasčiausiai dėstyk faktus jų nekomentuodama. Tavo pagrindiniai „sąjungininkai“- santūrumas bei geranoriškumas. Nepiršk savo nuomonės. Atidžiai išklausyk kitą. Neformalioje aplinkoje kalbėk tik tomis temomis, kurios įdomios kolegoms. Vykęs pajuokavimas, nuoširdi šypsena ilgam išliks jų atmintyje.
- Tabu. Neatlapok visiems širdies, tačiau ir nebūk labai uždara. Žmonės nepasitiki tais, apie kuriuos nieko nežino. Papasakok kolegoms apie šeimą, artimuosius, pomėgius. Įsidėmėk, jog yra draudžiamų temų: viršininko išvaizda, bendradarbių moralė ir firmos kadrų politika. Niekada jomis nediskutuok. Jokiu būdu nesugalvok apkalbėti šalia nesančio kolegos ar pasijuokti iš viršininko trūkumų.
- Pagalba. Jeigu iškilo problema, nepulk į paniką. Tarkis su kompetetingais žmonėmis, bet nepiktnaudžiauk jų dėmesiu. Padėkok už pagalbą ir prireikus pati pasisiūlyk padėti. Tačiau tai nereiškia, kad per pietų pertrauką turi bėgioti į parduotuvę cigarečių ar bandelių kiekvienam kolegai. Tai nėra tinkamiausias būdas pelnyti autoritetą. Mokykis drąsiai, bet nieko neįžeisdama pasakyti „ne“.
- Atsargumas. Nesivelk į dviprasmiškas situacijas ar santykius. Nesiimk užduočių, kurios tau neaiškios, sužinok visas smulkmenas- darbo tikslą, konkretų planą, kitų asmenų dalyvavimą ir t.t. Nesiimk asmeninės atsakomybės, vykdydama tarnybinę užduotį. Būk budri- piktavaliai kolegos gali tave „pakišti”.
- Konfliktai. Jeigu tarp bendradarbių kilo konfliktas, stenkis tuoj pat užimti kurios nors pusės pozicijas. Nesistenk būti visiems gera. Nuomonės neturėjimas- yda. Kol esi naujokė, geriau būk neutrali. Jokiu būdu pati neprovokuok konfliktinių situacijų!
- Nota bene! Blogiausias dalykas- manyti, jog esi geriausia iš visų, bei atvirai tai demonstruoti. Nesigėdink kolegoms parodyti, jog vertini jų gerus žodžius, pagalbą, draugystę.
Nepamiršk patarlės „Sutinka pagal drabužį, išlydi pagal protą“. Kokį įspūdį paliksi naujiems savo bendradarbiams, priklausys tik nuo tavęs pačios. Nuomonę apie tave jie susidarys jau pirmosiomis bendravimo minutėmis. Tad verta giliau paslėpti trūkumus bei išryškinti privalumus. Ne tik išvaizdos. Nuo pat pirmųjų darbo dienų būk pareiginga, kruopšti, paslaugi aplink esantiems žmonėms. Jei yra galimybė kelti kvalifikaciją ar gilinti žinias, būtinai ja pasinaudok. Nebijok imtis sunkių užduočių, rodyk iniciatyvą- juk kiekvienam tenka kažką daryti pirmą kartą.
Teigiama energija suteikia žmogui didelį psichologinį komfortą. Todėl stenkis nuolat gauti ir kitiems suteikti teigiamų emocijų. Tiesiog džiaukis kiekviena smulkmena: pagerėjo oras- pasidžiauk su bendradarbiais, išgirdai ką nors linksma- papasakok ir jiems. Spinduliuok gerą nuotaiką- dejuojančių nuobodybių niekas nemėgsta. Net geriausiai bendrauti mokantis žmogus naujame kolektyve iš pradžių jaučiasi nejaukiai. Nesutrik ir neišsigąsk- tai laikinas diskomfortas. Patikėk, nepraeis nė keli mėnesiai ir naujieji kolegos taps artimais žmonėmis.