Kaip pamėgti savo darbą
Turbūt daugelis yra girdėję posakį: „Į darbą – kaip į šventę”. Laimingi tie, kurie gali pritaikyti jį savo gyvenime.
Deja, ne kiekvienam darbas yra tarsi šventė. O kai kuriems – netgi kančia. Kodėl taip nutinka?
Anaiptol ne kiekvieną žmogų džiugina jo dirbamas darbas. Taip gali nutikti dėl daugelio priežasčių, tad aptarsime dažniausias:
- fiziškai sunkios darbo sąlygos,
- darbas sekina psichologiškai,
- slogi atmosfera kolektyve,
- mažas atlyginimas,
- monotonija, • nuobodulys,
- nėra saviraiškos galimybių,
- menkas socialinis statusas.
Akivaizdu, kad pirmiausia reikia išsiaiškinti, kuo būtent jūsų netenkina esama padėtis, kodėl jūs nemėgstate savo darbo. Jeigu priežasčių keletas, sudėliokite jas pagal reikšmingumą.
Pernelyg sunku fiziškai
Gal įmanoma sąlygas kaip nors pagerinti arba bent iš dalies prie jų prisitaikyti? Jeigu darbo vietoje šalta, pamėginkite tiesiog šilčiau rengtis. Jeigu pernelyg nuvargstate, geriau maitinkitės prieš darbą ir darbo metu, rinkitės kaloringą ir lengvai virškinamą maistą. Pamėginkite pagerinti darbo sąlygas per derybas su vadovybe. Šį būdą tikrai vertėtų išbandyti, juolab kai alternatyva- apskritai išeiti iš darbo. Paieškokite internete informacijos, kokios yra jūsų profesijos darbuotojų darbo saugos taisyklės. Jeigu jos pažeidžiamos, galima kreiptis į darbo inspekciją.
Darbas sekina psichologiškai
Jūs nuolat patiriate didelį emocinį krūvį. Kartais pakanka tiesiog kurį laiką pakentėti: gali būti, kad ilgainiui tas krūvis sumažės arba jūs tiesiog su juo apsiprasite. Nuolat gauti ir apdoroti (vertinti) didelius informacijos srautus taip pat dažniausiai išmokstama- tereikia šiek tiek daugiau laiko. Jeigu jaučiate, kad trūksta intelektinių gebėjimų (darbas pernelyg sudėtingas), apsvarstykite savišvietos arba papildomų mokomųjų kursų galimybę.
Slogi atmosfera kolektyve
Neretai nutinka taip, kad kolektyve susiklosto Itin slegianti atmosfera: ant jūsų rėkiama, prieš jus rezgamos intrigos, vadovas turi savo favoritus bei nuolatinius „atpirkimo ožius” ir pan. Dažniausiai taip yra dėl prastos vadybos: nesugebama tinkamai organizuoti darbo santykių, paskirstyti pareigų bei atsakomybės.
Kažkas nuolat pernelyg užimtas, o kažkas neranda ko nusitverti, trūksta teisingumo, daugelį darbuotojų kamuoja emocinio pobūdžio bėdos. Jeigu jūs pati nesate vadovė, ką nors pakeisti tokioje situacijoje itin sudėtinga.
Savo darbo galima nemėgti dėl daugybės priežasčių, tad svarbu jas išsiaiškinti
Pamėginkite pradėti nuo savęs, tiesiog liaudamiesi kreipti dėmesį į intrigantus. Susikaupkite prie tiesioginių savo pareigų.
Trukdytojams dažniau atšaukite „Aš užsiėmusi”, „Jūs man trukdote”. Jeigu žmogus dedasi nesuprantąs arba jam tiesiog patinka jums įkyrėti, galima šiek tiek ir pašantažuoti: „Matau, visai neturi ką veikti. Gal šefo paklauskim negi neras tau kokio darbelio?”
Pati visada stenkitės likti rami. Jūs galite savo darbus atlikti ir be emocijų.
Mažas atlyginimas
Jeigu pagrindinė jūsų „ne meilės” savo darbui priežastis- pernelyg menkas atlyginimas, pasistenkite pats sau išsiaiškinti savo prioritetus ir karjeros lūkesčius. Jeigu darbas visais kitais atžvilgiais neblogas, gal šiek tiek mažesni pinigai- nieko tokio? Arba kreipkitės į savo vadovą ir išsakykite savo darbo užmokesčio lūkesčius. Visada galima ilgainiui pasiieškoti ko nors pelningesnio, o tuo metu tiesiog pasistenkite negadinti sau nervų.
Slogi monotonija
Darbo monotonija yra blogai. Specialioje literatūroje netgi aprašoma tam tikra ypatinga psichinė būklė, ištinkanti monotonišką darbą (ypač- prie konvejerio) dirbančius žmones. Paieškokite būdų vienaip ar kitaip savo veiklą paįvairinti. Pavyzdžiui, gal įmanoma bent retkarčiais darbo vietomis apsikeisti su kolegomis? O gal galite klausytis radijo (žinių arba muzikos)? Jeigu darbo metu nebūtina būti susikaupusiai galėtų tikti ir audio knygos.
Nuobodulys
Šiuo atveju tinka jau minėti patarimai, be to, nepamirškite, kad kiekvienoje darbinėje veikloje visada galima rasti ką nors įdomaus. Netgi kiemsargio darbas gali būti įdomus, o žurnalisto- nuobodus. Štai šluojate kiemą- kodėl gi neįsižiūrėjus atidžiau į šiukšles? Saldainio popiergalis- kas iš gyventojų galėjo jį numesti? Nuorūka- kas rūko šios markės cigaretes? Štai pageltęs lapas- nuo kurio medžio jis nukrito? Štai čia asfaltas šlapias, o čia- sausas, kodėl taip yra? Kitas būdas- vaidmenys. Pamėginkite dirbti taip, lyg jūs būtumėte ne jūs, o kažkas kitas. Sakykim, šiandien dirbate kaip Terminatorius, rytoj- kaip Šerlokas Holmsas, poryt- kaip senas jūrininkas, o užporyt- kaip besimaskuojantis slaptasis agentas.
Nerealizuojate savo galimybių
Kai mums atrodo, kad sugebame kur kas daugiau, o šioje darbo vietoje teks visą likusį gyvenimą užsiimti kažin kokiais niekais, mes sakome: nėra jokių savirealizacijos galimybių. Jeigu tai vienintelė priežastis, dėl kurios jūs nemėgstate savo darbo, gali būti, kad jums tiesiog trūksta įdomaus mėgstamo užsiėmimo arba reikšmingos visuomeninės veiklos laisvalaikiu. Pamąstykite apie tai.
Gėdingas darbas
Jeigu jums atrodo, kad jūsų darbas „gėdingas“, žinokite, kad jūs tikrai klystate. Visuomenėje kiekviena profesija yra svarbi. Tegu ji ne visiems maloni, kai kurie pažįstami gal net ir apkalba jus už akių, vis dėlto žmonėms jūsų darbas tikrai reikalingas. Tiesiog gerbkite tuos, kurių labui dirbate. Supraskite, kokia esate jiems svarbi ir todėl- reikšminga.
Na, o pabaigoje reikėtų paminėti ir dar vieną svarbų dalyką: pati prasčiausia profesija- būti bedarbiu. Žmogui, kuris neturi jokio darbo ir yra užsiėmęs tik jo paieškomis, iš tiesų sunku. Pamąstykite apie tai taip pat.