Baltymai prieš angliavandenius
Jūsų lėkštėje verda diskusija. Iš pradžių buvote raginamos vartoti daugiau angliavandenių ir mažiau baltymų. Dabar patariama atsisakyti angliavandenių ir liaupsinami baltymai, o tie, kurie laikosi baltymų dietos, džiūgauja, regėdami, kaip nyksta jų kilogramai.
Kiaušinienė ir dešrelės pusryčiams, kotletas (be bandelės) per pietus, užkandžiai iš soros gabalėlių sūrio bei kelių griežinėlių dešros ir krosnelėje kepta žuvis (be bulvių) vakarienei. Skrandis prikimštas, riebalai tirpsta, o mums belieka apsvarstyti baltymų pertekusį rytdienos meniu. Skamba neblogai. Mes žinome, kad dietos neveiksmingos, tad kodėl vėl grįžtame prie aštuntajame dešimtmetyje populiarintos baltymų dietos, kurios vėliau buvo atsisakyta?
Jei rūpinimasis mityba visų pirma reiškia rūpinimąsi savo sveikata, kokį poveikį jai turi baltymų dieta ir ne tokia madinga jos priešingybė- daug angliavandenių turintis maistas?
Argumentai baltymų naudai
Šiuolaikiniai baltymų dietų šalininkai atmeta tradicinę angliavandenių piramidę ir įtikinėja, kad jei norite įsisprausti į džinsus, savo racione turite padvigubinti baltymų ir sumažinti angliavandenių.
Didelė baltymų dozė reiškia, kad suvartojamame maiste jų yra 50- 60%. Tuo tarpu Amerikos dietologų asociacijos rekomenduojama norma- 20- 30%. Baltymų šalininkai teigia, kad angliavandeniai ardo organizmo hormonų pusiausvyrą, trukdo skaidytis riebalų atsargoms ir net skatina jų kaupimąsi. Bet kai baltymų imama vartoti kur kas daugiau, ši pusiausvyra vėl atsistato ir organizmas ima deginti riebalus.
Be to, jie yra įsitikinę, jog būtent praeito dešimtmečio pabaigoje vyravęs visuotinis susižavėjimas angliavandeniais privedė prie to, kad pirmą kartą istorijoje antsvorio turi daugiu kaip trečdalis vyresnių nei 20 metų amerikiečių. Mat Dietologų asociacijos rekomenduojamos 6- 11 porcijų angliavandenių per dieną pernelyg greitai skyla į gliukozę. Ji skatina insulino gaminimąsi, o nuo per didelio insulino kiekio storėjama. Paprasta.
Iš tiesų dauguma mūsų valgo per daug angliavandenių. Organizmas lengvai perdirba jam reikalingus angliavandenius į energiją, tuo tarpu riebalai perdirbami per 16 skirtingų pakopų- vadinamąjį Krebo ciklą. Angliavandenių ribojimo tikslas- išmokyti organizmą įjungti šį ciklą ir deginti riebalus.
Tuo tarpu baltymų dietų priešininkai mano, jog šių dietų populiarumas labiau susijęs su komerciją išmanančių „dietologų’’ spekuliacijomis nei su sveika mityba.
Argumentai angliavandenių naudai
Baltymų dieta veikia kaip diuretikas ir iš ląstelių šalina vandenį, tačiau riebalų nesudegina. Taigi kilogramai, kurių netenkate, greitai grįš, kai vėl pradėsite normaliai valgyti, ir organizmas papildys prarastas vandens atsargas.
Be to, makaronų gaminių propaguotojai teigia, kad didelis angliavandenių trūkumas (kurį rodo ketonų kiekis šlapime) gali paskatinti organizmą pradėti “ėsti” save ir naikinti labai svarbius raumenų audinius. Ketonai sukelia nemalonų burnos kvapą, pykinimą ir galų gale gyvybei pavojingą ketozę.
Tačiau makaronų gaminių priešininkai sako, jog ketonai šlapime rodo, kad veikia Krebo ciklas, t. y. deginami riebalai.
Mitybos ekspertai nerimauja, nes, anot jų, laikantis baltymų dietos ilgiau kaip keletą mėnesių, galima pakenkti inkstams, gali išsivystyti dehidratacija, o organizme smarkiai sumažėti elektrolitų ir kalio (jis pašalinamas su šlapimu).
Angliavandenių šalininkai apverčia insuliną neigiamai vertinančią teoriją ir teigia, kad jo pusiausvyra sutrinka, kai antsvorio turintis žmogus nevalgo ryžių, duonos ar makaronų. Numetus svorio, insulino kiekis beveik visada grįžta prie normos. Gliukozė- kuras mūsų smegenims, kurio tiekimą geriausiai užtikrina atitinkamas angliavandenių kompleksas, jų nevartojančiam žmogui pradeda svaigti galva ir darosi sunku susikaupti. Jeigu visiškai atsisakysite angliavandenių, tai yra nebevalgysite ir vaisių bei daržovių, jūsų organizmas nebegaus skaidulinių medžiagų, o jos, kaip jau įrodyta, saugo nuo vėžio.
Kaip sukurti pusiausvyrą
Neabejotinas baltymų dietos pranašumas tas, kad ji riboja kalorijas. Bėdos prasideda tuomet, kai dietos tampa per griežtos ir puolame į priešingą, maisto spektro pusę: kemšame duoną, bandeles ir makaronus.
Nepaisant konkrečių subalansuotos vaisių, daržovių, angliavandenių ir baltymų dietos ilgalaikio efektyvumo įrodymų, mums buvo įkalta į galvas, kad baltymai ir angliavandeniai drauge niekad neturėtų atsirasti mūsų lėkštėje. Tačiau ir vieni, ir kiti yra gyvybiškai svarbūs mūsų organizmo energijos šaltiniai. Profesionalūs medikai, propaguojantys tiek baltymų, tiek angliavandenių dietas, neatsižvelgia į sveikatos klausimus. Baltymų dietos besilaikantis žmogus per savaitę gali numesti 1.5 kg, o žmogus, kuris laikosi angliavandenių dietos, tarkime- kilogramą, tačiau atsisakyti angliavandenių baltymų naudai ir atvirkščiai tikrai nėra gerai. Vos nustoję „laikytis dietos”, šie žmonės vėl neabejotinai priaugs svorio.
Jei antsvoris siekia 10 kg ir daugiau, reikia atsižvelgti ne tik į mitybą, bet ir gyvenimo būdą. Dėl didėjančio mūsų svorio kalčiausi šiuolaikiniai patogumai ir jų skatinamas fizinis neveiklumas. Jau iš pirmojo termodinamikos dėsnio aišku, kad jei su maistu gausite daugiau kalorijų, nei jų sunaudosite, priaugsite svorio.
Ir dar: komercinių liesėjimo programų tyrimas parodė, kad laikantis madingų dietų numesti kilogramai grįžta per metus. Dar blogiau yra tai, kad du iš penkių dietų entuziastų iš naujo priauga daugiau kilogramų, nei buvo numetę.
Sveikos mitybos ir mankštos derinimo pranašumus liudija tas faktas, kad nors taip svoris krinta lėčiau, jums niekada po to nebereikės laikytis dietos.
Kiek angliavandeniu jums reikia iš tikrųjų?
Šiuo metu atliekami gliukemino indekso (GI; juo vertinamas angliavandenių ir gliukozės poveikis cukraus kiekiui kraujyje) tyrimai padeda suprasti, kaip virškinami ir pasisavinami angliavandeniai. Produktai su nedideliu GI, pavyzdžiui, sojos pupelės, žemės riešutai, makaronai, pienas ir vaisiai gliukozę į kraują išskiria lėtai ir vienodais kiekiais, ne per daug skatindami insulino gaminimąsi.
Kasdien reikėtų suvalgyti nuo 8 iki 10 gramų angliavandenių kiekvienam savo svorio kilogramui. Pavyzdžiui, jei sveriate 50 kg, per dieną turėtumėte suvalgyti 400- 500 gramų angliavandenių. Jei daug sportuojate, rinkitės didesnio GI maistą..