Mityba

Klausytis ką pataria pilvas

Norite greitai sulieknėti? Norite visada trykšti energija? Iki šiol neradote sau tinkamos dietos? Jeigu į visus tuos klausimus atsakėte teigiamai, vadinasi, angliška mitybos sistema “Žarnyno reakcija- kaip tik jums.
Iš tikrųjų viskas labai paprasta: viršsvoris ir energijos trūkumas yra susiję su virškinimu. Į virškinimo sistemos veiklą reaguoja ir visas organizmas. Tuo grindžiama britų biopatalogės Gudrun Johnsson filosofija.

Mano dietos tikslas,- aiškina Gudrun savo knygoje Žarnyno reakcija (Gut reaction)- parodyti, kad sveikata gerėja sumažėjus toksinų, o saugoma- neužteršiant organizmo nereikalingomis medžiagomis, Neužteršta medžiagų apykaitos sistema teigiamai veikia mąstymą, emocijas ir dvasią. Jeigu virškinimo sistema neperkrauta bei aktyvi, ir mūsų mąstymas tarsi praskaidrėja. Svarbu yra ne tik ką, bet ir kaip , valgome. Pavyzdžiui, galime kad ir saujomis ryti vitaminus, tačiau jei virškinimo sistema bus neveiksni, organizmas jų paprasčiausiai nepasisavins.

Jeigu organizmas visą laiką bus švarus, nuolat jausitės tokia pailsėjusi, tarsi ką tik būtumėte grįžusi po atostogų. Laikydamasi kelių svarbiausių mitybos principų, jūs nesunkiai tapsite laimingesnė, sveikesnė ir grakštesnė.

Jeigu bent kelis iš šių klausimi atsakysite “taip”, ši mitybos sistema- kaip tik jums.

  1. Ar jaučiate nuovargį net po nakties miego?
  2. Ar jums sunku atsipalaiduoti?
  3. Ar jus dažnai troškina?
  4. Ar prieš valgį jaučiatės galinti sudoroji dramblį?
  5. Ar jūsų energingumas tarp valgymų sumažėja?
  6. Ar pavalgiusi jaučiatės apsunkusi?
  7. Ar jums dažnai sutrinka virškinimas skiriasi dujos, ėda rėmuo, raugėjate, užkietėja viduriai arba viduriuojate?
  8. Ar jūsų oda sausa, dirgli, o gal- riebi?
  9. Ar jums dažnai skauda galvą?
  10. Ar turite viršsvorio?
  11. Ar dažnai liūdite be jokios aiškios priežasties?

Savo sveikatos būklę labai retai nustatome pasižiūrėję į veidrodį. Mes nejaučiame sąsajos tarp aukščiau paminėtų 11 klausimų. Jei mūsų oda sausa ar riebi, įsigyjame atitinkamų odos priežiūros priemonių. Jei jaučiamės pavargusios, kaltiname virsvalandžiuss arba miego trūkumą. O jeigu išalkstame, paprasčiausiai ko nors užkandame. Dauguma mūsų nė truputėlio nesusijaudintų teigiamai atsakę į visus 11 klausimų, o išskyrus šeštąjį ir septintąjį klausimus, vargu ar kas nors įtartų, jog kalbama apie virškinimą. Iš tikrųjų net vienintelis teigiamas atsakymas rodo, kad mūsų virškinimo trakto veikla sutrikusi. Jei norite sustiprinti atsparumą ligoms, turėtumėte pradėti nuo virškinimo trakto. Tik per jį limfinė sistema atkus ir įgaus energijos Įveikti organizmo sutrikimus ir apsaugoti jį nuo chroniškų negalavimų. Susitvarkius virškinimui, pagerės ir savijauta- tiek fizinė, tiek dvasinė. Geriau miegosime, jausimės laimingesnės, lengviau susikaupsime.

Ką sako žarnynas?

Žarnynas yra pažeidžiamiausia organizmo dalis. Argi ne ironiška, kad žinodami tai, mes labiausiai jo nesaugome. Tačiau jis yra mūsų jėgos šaltinis, ir klysta manantieji, jog organizmas pasiima tik tai, kas jam reikalinga, o nepanaudotas medžiagas pašalina.

Kaip patobulinti virškinimą

Asmenys, kurių virškinimas puikus, bent dukart per dieną jaučia žarnų judesius (peristaltiką) ;jų nekankina dujos, nevargina galvos skausmai, jie nepersisotina ir būna vienodai energingi. Pagrindinė tokios geros savijautos priežastis- jie neperkrauna nei savo kūno, nei savo dvasios. Taigi nuo ko priklauso puikus virškinimas? Iš pradžių pamėginkime stebėti, kaip mes valgome, ir išsiaiškinti, kodėl tik nedaugelis iš mūsų sugeba tinkamai pakeisti valgymo įpročius.

Darboholikės įpročiai

jei pavalgiusios nė truputėlio nepasėdite, iškart puolate prie nebaigtų darbų, virškinimo sistema sutrinka: pradėjus ką nors veikti išsiskiria adrenalino, kuris pristabdo kraujo tėkmę į skrandį ir todėl virškinimas sulėtėja. Jeigu valgote namie, baigusios truputį palaikykite ant pilvo ar nugaros karštą pūslę. Jeigu valgote ne namie, pasistenkite tai įsivaizduoti.

Valgymas per vėlai arba labai retai

Skalsūs naktipiečiai taip pat sutrikdys virškinimą. Kadangi biologinį laikrodį reguliuoja šviesa, virškinimo fermentai labai nenoriai dirba viršvalandžius. Taigi, kad ir ką būsim suvalgę, tai slūgsos skrandyje per visą naktį ir spaus širdį.

Nepaisyti organizmo poreikio gauti maistą reguliariais intervalais dienos metu yra pavojinga. Tada energijos skolinamasi iš kito šaltinio, tačiau ilgai tai trukti negali, nes galiausiai ir jis išseks.

Rupšnojimas

Žmonėms, kurių kraujyje cukraus yra per mažai ir kurie pavalgę nėra tokie energingi bei dėmesingi, patariama užkąsti kas tris keturias valandas.

Rupšnojimas (valgymas po truputį, bet dažnai) nėra geras įprotis, nes tada ne viskas iki galo suvirškinama. Kad ir kokiais laiko tarpais valgytume, kūno cheminės reakcijos vyksta nepriklausomai nuo praryto maisto kiekio- jos prasidės net ir sutriauškus vieninteli riešutą. Kai virškinimas geras, dažnai užkandžiauti nereikia, puikiausiai išsiverstume ir valgydamos tris kartus per dieną.

Image by freepic.diller on Freepik

Valgyti tik tiek, kiek telpa rieškutėse

Valgydamos per daug mes ištąsome žarnyną ir perkrauname virškinimo sistemą. Persivalgymas vargina, o nesuvirškintas maistas išskiria toksinų. Jeigu po vakarienės užmiegate prie televizoriaus, akivaizdu, jog jums stinga energijos.

Svarbiausia yra nesuvalgyti daugiau, nei telpa rieškutėse. Ketvirtį ar trečdalį šio kiekio turėtų sudaryti arba baltymai, arba krakmolas, o likusį- daržovės. Švieži natūralūs produktai yra sotesni ir naudingesnis organizmui nei perdirbtas ar rafinuotas maistas. Tiems, kurie sako neįgalį nusipirkti gero maisto, galima atsakyti: jei valgysite tinkamą kiekį, įstengsite tiek nusipirkti.

Kaip derinti maistą

Jei jūsų virškinimo sistema veikia kaip laikrodis. galite valgyti ką tik norite, bet kaip derinti maisto produktus ir nejusti jokių negalavimų. Bet jeigu virškinimas sutrikęs, turėtumėte rūpintis, ką rinktis ir kaip derinti produktus. Krakmolingas maistas, ypač turintis grūdų glitimo, yra sunkiausiai virškinamas. Jei jo suvalgoma nedaug ir valgoma lėtai, jis šiek tiek apvirškinamas burnoje, ir virškinimo procesas vyksta normaliai. tačiau žmonės jautrūs glitimui, turėtų ieškoti būdų, kaip apsaugoti savo virškinimo sistemą nuo nemalonių reiškinių.

Svarbiausia, o tai labai paprasta, perprasti maisto derinimo principus, vadinamąją Hay sistemą. Jos esmė yra nemaišyti baltinių ir krakmolo, pavyzdžiui mėsos nevalgyti su bulvėmis, žuvies- su ryžiais.

Produktai, pateikti pirmajame ir antraja­me bei antrajame ir trečiajame stulpeliuo­se dera, o pirmajame ir trečiajame- ne.

123
Mėsa
Paukštiena
Žuvis (kartu du vėžiagyviais)
Kiaušiniai
Sūris

Pienas (geriausiai dera su vaisiais, nepatariama gerti valgant mėsų)
Jogurtas
Vaisiai: obuoliai, abrikosai (švieži ir džiovinti), gervuogės, vyšnios, agrastai (tik prinokę), greipfrutai, vynuogės, kiviai, citrinos, mangas, melionai (geriausia valgyti vienus), apelsinai, papaja, kriaušės, ananasai, džiovintos slyvos, avietės, braškės, mandarinai
Salotų užpilai: prancūziškas (iš aliejaus ir citrinos sulčių ar vynuogių acto), grietinė, majonezas (naminis)
Saldikliai: skiestos šaldytos apelsinų sultys
Ankštiniai: lęšiai, sojos pupos, žirniai, pupelės A
Alkoholis: raudonasis ir baltasis sausas vynas
Riešutai: visi, išskyrus žemės riešutus
Riebalai: sviestas, grietinė, kiaušinių tryniai, alyvų aliejus (rafinuotas), saulėgrąžų aliejus (spaustas sakuoju bildu)
Daržovės: šparagai, baklažanai, šviežios žalios pupos, burokėliai, brokoliai,
Briuselio kopūstai, gūžimai kopūstai, morkos, kalafiorai, salierai, cukinijos, porai, aguročiai, grybai, svogūnai, žirniai, špinatai, ropinės
Daržovės salotoms: avokadas, cikorijos, grūdinės kultūros, agurkai, krapai, česnakai, salotos, garstyčios, paprika, ridikėliai, svogūnų laiškai, daiginti ankštiniai, daigintos sėklos, pomidorai (žali), pipirnė
Prieskoniai: svogūnų laiškai, lėtos, petražolės, šalavijas, peletrūnas, tarkuota citrinos apelsino žievelė
Sėklos: saulėgrąžos, sezamas, moliūgo sėklos
Sėlenos: avižų; daiginti kviečiai Salildikliai: medus, beržų sula
Akoholis: viskis, džinas
Grūdiniai produktai
*pilnagrūdžiai: kviečiai, miežiai, avižos, soros, ryžiai (rudieji), rugiai.
*duona: 100 % rupumo
*miltai: 100 ar 85 % rupumo Daržovės: bulvės, artišokai
Saldūs vaisiai: bananai, datulės, figos, vynuogės (saldžios), kriaušės (gerai prinokusios ir saldžios)
Pienas ir jogurtas (labai nedaug) Salotų užpilai: alyvuogių ar šaltai spaustų sėklų aliejus, šviežios pomidorų sultys su aliejumi ir prieskoniais
Saldikliai: cukrus ir medus (labai saikingai)
Alkoholis: tamsus ir šviesus alus

Rūgštingumo (ph) testas

Žarnyno rūgščių ir šarmų pusiausvyra turi lemiamą vaidmenį mažinant svorį. Cheminės reakcijos, vykstančios žarnyne, turi įtakos ir smegenims. Dėl blogo virškinimo dažnai kaltinamas per didelis skrandžio rūgštingumas. Tačiau kaip tik per mažas rūgštingumas yra kertinis akmuo, dėl kurio gali sutrikti mūsų sveikata. Su tuo susiję astma, egzema, maisto sukeliamos alergijos, cukraligė, hepatitas, gastritas, celiakija, dermatitas, tulžies pūslės negalavimai, autoimuniniai sutrikimai, skrandžio vėžys ir osteoporozė.

Per mažo skrandžio rūgštingumo požymiai yra šie:

  • Pūtimas, raugulys, rėmuo ir dujų kaupimasis žarnyne pavalgius.
  • Sunkumo pojūtis pavalgius.
  • Nevirškinimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas.
  • Šleikštulys dar ko nors užkandus.
  • Bėrimas apie išangę.
  • Silpni, lūžinėjantys ar besilupantys nagai.
  • Išsiplėtę kapiliarai ant skruostų ir nosies (žinoma, jei tai nėra alkoholizmo padarinys).
  • Odos bėrimas (praėjus brendimo amžiui).
  • Geležies trūkumas.
  • Lėtinės žarnyno infekcijos (parazitai, bakte­rijos, mielės).
  • Nesuvirškintas maistas išmatose.

Nesuvirškintos maisto dalelės žarnyne erzina skrandžio gleivinę ir skatina ją išskirti rūgštį. Tai virškinimo trakto savireguliacijos procesas. Keptas ar aštrus maistas yra itin sunkiai virškinamas, nes iš kepenų išsiskyrusi tulžis dirgina gleivinę.

Kaip pasiekti visišką pusiausvyrą

Vieną didžiausių painiavų kelia sąvokos “šarminis” ir “rūgštinis”. Šarminiai produktai nepadidina sistemos šarmingumo, o rūgštiniai nesustiprina rūgštingumo. Viskas yra atvirkščiai. Patartina su saiku vartoti produktus, paliekančius rūgštingas nuosėdas ir daugiau valgyti jų šarminių atitikmenų. Daugelio produktų, kuriuos neabejodami priskiriame prie rūgštinių, pavyzdžiui, citrinos, poveikis iš tikrųjų yra šarminis. Jie yra labai naudingi virškinimo sistemos mikroflorai.

Ilgas kramtymas šarmina maistą seilėmis.Jei vienu prisėdimu suvalgoma nedaug maisto, seilių pradėtą procesą baigs pepsinas ir druskos rūgštis. Taigi, jei kramtote pakankamai, jei neperkraunate virškinimo trakto, rūgštiniai produktai bus suvirškinti ir daug žalos nepridarys.

ŠARMINIAI PRODUKTAI: migdolai, vaisiai (obuoliai, abrikosai, avokadai, bananai, gervuogės, rūgščios vyšnios, džiovintos datulės, džiovintos figos, greipfrutai, vynuogės, razinos, avietės, rabarbarai, braškės, mandarinai), prieskoniai, ožkos pienas, soros, melisa, ankštiniai (džiovintos pupos, džiovinti lęšiai, džiovintos pupelės), salotoms- salierai, agurkai, žaliosios salotos, ridikėliai, pomidorai, pipirnė rauginti kopūstai, jūros dumbliai, daržovės (žalios pupos, burokų lapai ir šakniastiebiai, brokoliai, kopūstai, morkos, kalafiorai, česnakai, porai, žalios pupelės, svogūnai, žali žirneliai, bulvės, moliūgai, žali špinatai), grybai, imbieras.

RŪGŠTINIAI PRODUKTAI: duona (balta, rupi), grūdiniai (miežiai, kviečių ir avižų sėlenos, avižiniai miltai, ryžiai, rugiai, daiginti kviečiai), kukurūzai, šokoladas, kava, pieno produktai (sūris, grietinė, pienas, jogurtas), kiaušiniai, riebalai (sviestas, margarinas), kvietiniai miltai, vaisiai (slyvos, granatai, džiovintos slyvos), likeris, mėsa (jautiena, aviena, kiauliena, veršiena), majonezas, riešutai (lazdyno, graikiniai, žemės), makaronai, paukštiena, jūros gėrybės, saulėgrąžos, arbata, daržovės (šparagai, rudosios pupos, krienai, džiovinti žirniai).

Pagrindinė programa

Jei norite tapti natūraliai grakšti, turite šiek tiek pakeisti savo racioną. Sąžiningai pasidomėkite, kiek maisto suvalgote. Jei vienu prisėdimu suvalgote daugiau, nei tilptų rieškučiose, vadinasi, valgote per daug ir perkraunate savo virškinimo sistemą. Pasistenkite sumažinti maisto kiekį- jeigu kitaip negalite, bandykite pamažu.

Atidžiai įvertinkite kiekvieno patiekalo sudėtį. Trečdalį jo turėtų sudaryti krakmolas ir baltymai. Visa kita tebūnie žalios ar termiškai apdorotos (apvirtos vandeny, garuose ar keptos ant grotelių) daržovės. Tai priklausys nuo jūsų organizmo fermentacijos. Pavyzdžiui, jei užvalgius žalių daržovių pučia vidurius, vadinasi, jos nepakankamai suvirškinamos, taigi verčiau atsisakykite jų, pakeiskite apvirtomis daržovėmis.

Kiekvieną kąsnį sukramtykite 50 kartų. Kąsniai, neapvirškinti seilėmis, labiau rūgs, išskirs toksinus dar gaubtinėje žarnoje ir šarminius produktus vers rūgštiniais.

Valgykite lėtai. Jei valgote viena, turite susikaupti dvigubai, nes noras praryti viską vienu ypu yra daug stipresnis, nei valgant su kompanija.

Pasistenkite valgyti triskart per dieną, nebent jūsų virškinimo sistema tokia švari, kad jai pakaks penkių nedidelių užkandų per dieną. Nepraleidinėkite valgymo-taip sukelsite savo organizmui stresą ir leisite jį veikti adrenalinui.

Dienotvarkė

Prabudusi kiekvieną rylą išgerkite stiklinę vandens- taip praskalausite savo virškinimo sistemą.

Image by Freepik

Pusryčiai. Suvalgykite vaisių (obuolį, papają, kriaušę, greipfrutą) su trupučiu skaidulinio maisto (avižų sėlenų ar avižų dribsnių), užpilto jogurtu. Jei vargina dujos, avižas geriau virkite (kaip košę) ir įtarkuokite visą obuolį.

Nueikite į tualetą. Jei turite sunkumų, iškart po pusryčių išgerkite puodelį kokio nors karštymo su šaukšteliu citrinos sulčių ar žalios imbiero šaknies.

Pietūs. Valgykite krakmolo turinčio maisto (soros, rudųjų ryžių) arba baltymų (geriau vištienos ar žuvies) su kepintomis, garintomis ar keptomis (naudojant mažai riebalų)ant grotelių daržovėmis, ar su salotomis.

Pavakariai. Jei vakarieniaujate vėlai, pavakare išgerkite puodelį sultinio ar suvalgykite daržovių, kad iki vakarienės nepritrūktumėte energijos.

Vakarienė. Baltymai arba krakmolas su kepintomis, garintomis ar keptomis (naudojant mažai riebalų) ant grotelių daržovėmis ar salotomis. Jei vakarieniaujate anksti (anksčiau nei 18.30 val.), prieš miegą išgerkite puodelį sultinio, suvalgykite daržovių ar troškintų juodųjų slyvų, kad cukraus kiekis kraujyje nepakistų iki pat pusryčių.

Atminkite

  • Įsitikinkite, jog gaunate pakankamai cheminių elementų ir mineralų.
  • Įsitikinkite, kad jums netrūksta nesočiųjų riebalinių rūgščių. Puikus jų šaltinis- kanapių, moliūgų sėklų ar rapsų aliejus, saulėgrąžos ir šafranas.
  • Jei turite ūpo, kasdien mankštinkitės. Judėkite, kaip išmanote, kad padažnėtų širdies plakimas.

Taip pat išbandykite

Gėrimai. Pabandykite mažiau gerti kavos ir arbatos. Jei sunku jų atsisakyti, pirkite tik geros kokybės ir gerkite iš mažų puodelių. Japoniška ir kiniška žalioji arbata yra sveikesnis tradicinės indiškos arbatos pakaitalas. Nieko neatsitiks, jei valgydami išgersite kelis stiklus vyno. Jei teikiate pirmenybę viskiui ar brendžiui, būtinai kartkartėmis tarp gurkšnojimų padarykite pertrauką.

Mėsa. Mažiau valgykite raudonos mėsos. Ant grotelių skrudinta mėsa ar kepsniais gardžiuokitės mažomis porcijomis ir pagal Viduržemio jūros tautų (pietiečių) tradicijas: pagardinkite patiekalą alyvų aliejumi su citrina ar šviežiais žalumynais- peletrūnu, petražolėmis ar krapais,- nes jie padeda geriau virškinti mėsą. Natūrali paukštiena yra liesesnė ir virškinama lengviau nei raudona mėsa.

Žuvis, kaip ir vištiena, yra geriausias baltymingas produktas. Tačiau vėžiagyviai- visai kas kita. Jie įkandami tik stipriai virškinimo sistemai. Juos patartina valgyti su saiku. Valgykite juos su papaja ir keliomis skiltelėmis laimo- tai padės geriau suvirškinti.

Nepamirškite Viduržemio jūros tautų (pietiečių) tradicijų: valgydamos atsipalaiduokite, šventiškai nusiteikite, leiskite sau gardžiuotis maistu. Be abejo, tai padaryti daug sunkiau, jei nuolat valgote viena, bet vis tiek pasistenkite surasti mielą širdžiai ir skrandžiui kompaniją. Suteikite valgiui estetiškumo, naudokite gražius indus, stalą papuoškite gėlėmis, klausykitės atpalaiduojančios muzikos.

Daugiau vandens

Viena iš svarbių dietos dalių, į kurią dažnai žiūrima pro pirštus, yra vanduo. Pasistenkite išgerti maždaug pusantro ar du litrus vandens per dieną (jei pajėgiate, ir tris). Be vandens fermentai ir maistingos medžiagos negali gerai cirkuliuoti organizme.

Akivaizdus vandens trukumo ženklas yra odos būklė. Pakankamai vandens gaunančio organizmo oda yra švelni. Dehidratuoto kūno oda- sausa. Chroniška dehidracija gali būti dėl astmos, didelio kraujospūdžio, chroniško nevirškinimo, nuovargio, šono dieglių ir sąnarių skausmų. Dėl vandens trūkumo taip pat gali užkietėti viduriai, tuomet toksinai kristalizuojasi į tulžies akmenis.

Kad išplauni nereikalingas medžiagas, vanduo organizme turi būti pakankamai ilgai. Padės ir vandeningi produktai, pavyzdžiui, vaisiai bei daržovės.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker