Tėvystė

Kaip elgtis su nepaklusniu vaiku?

Jums, be abejo, ne kartą pasitaikė, kad vaikas, lieptas ką nors padaryti, tarsi neišgirsta. Pažįstama situacija, tiesa? Kaip elgtis, kai toks elgesys pradeda kartotis? Nepaklusnumu bandoma daugelio tėvų kantrybė. Jei vaikui sakote: „Ateik pas mane trumpam” arba „Ar gali man padėti?” ir nuolat girdite atsainų „tuoj”, tikrai pradėsite jausti, kad su jumis nesiskaitoma.

Patarsime, kokių auklėjimo metodų, atsižvelgiant į vaiko amžių, galima griebtis tokiais atvejais.

3-6 metai

  • Pirmiausia išsiaiškinkite mažylio nepaklusnumo priežastis. Kaltas gali būti nėjo „sunkus” charakteris, o kur kas kasdieniškesni dalykai: prasidedanti liga, blogai vėdinamos ar prirūkytos patalpos, triukšmas namuose, įspūdžių perteklius. Vaikas nenorės jums paklusti, jei šaipysitės iš jo jautrumo, pernelyg varžysite savarankiškumą, daug ką drausite. Jei anksti ryte kartu turėsite su­ tvarkyti kokius nors reikalus, jau iš vakaro vaikui paaiškinkite, kodėl rei­kės punktualiai išeiti iš namų. Pa­sakykite taip, kad vaikas suprastų, jog ir jam bus naudingiau išeiti lai­ku, pavyzdžiui: „Jei pas gydytoją ne­nuvyksime laiku, turėsime labai il­gai laukti. Gerai žinai, kaip tai nuo­bodu”.
  • Vyresnysis vaikas gali pradėti priešgyniauti, jeigu neteisingai reikalausite, kad visada nusileistų jaunesniajam, nes esąs didesnis ir protingesnis. Kartais vyresnėlis, iki tol buvęs dėmesio centre, atsiradus mažam broliukui ar sesutei, jaučiasi pamirštas ir skaudžiai išgyvena tokį pasikeitimą. Norėdamas susigrąžinti buvusį tėvų dėmesį pradeda ožiuotis. Vaikui iš anksto pasakykite, jog kur nors eisite. Pavyzdžiui: „Šeštą valandą eisime į parduotuvę”. Tada mažylis neskubėdamas galės baigti žaisti.
  • Tokio amžiaus vaikai beveik visada ima priešgyniauti, kai be jokio įspėjimo yra atitraukiami nuo įdomaus užsiėmimo (konstravimo, piešimo, televizijos laidos žiūrėjimo). Nebandykite vaiko kaprizų „išvaryti” fizinėmis bausmėmis. Užuot padėjusios, jos duoda priešingą rezultatą- vaikas tampa šiurkštus, net agresyvus. Ko nors reikalaudama būkite nuosekli bei ryžtinga ir kartu kantri bei taktiška. Įpraskite iš anksto paruošti drabužėlius (geriausia- iš vakaro). Tuomet bus lengviau išvengti rytinės sui­rutės (ypač mergaitėms). Be to, liks laiko atsiklausti ir vaiko nuomonės. Nukreipkite vaiko dėmesį nuo žai­dimo, parodydama, kad negalite ap­sieiti be jo pagalbos. Pavyzdžiui: „Negaliu rasti tavo batų. Man reikia tavo pagalbos. Ar gali pagelbėti? Be­je, jei būtum pasidėjęs juos į vietą, man dabar nereikėtų tavęs trukdy­ti”. Skatinkite vaiko globėjiškus jausmus. Pavyzdžiui: „Ar gali savo broliukui padėti nulipti laiptais? Jis mažutis ir be tavęs nesusitvarkys”.

7- 10 metų

Vaikai dažnai girdi reikalavimus: „Greičiau valgyk!” , „Greičiau renkis!”, „Greičiau į lovą!”. Jei tėvai nekantrūs, nuolat bamba, vaikas pamažu nesąmoningai užsispiria. Nenorėkit, kad tik paliepus ar parodžius vaikas tuoj pat viską gerai atliktų. Ji reikės dar ne kartą pamokyti.

Image by Freepik
  • Drauge su vaiku planuokite konkrečias užduotis. Pasiūlykite jam sudaryti buities darbų grafiką visai šeimai. Pavyzdžiui: „Pirmadieniais tvarkome butą, antradieniais tu išneši šiukšles” ir t.t. Mokyklinio amžiaus vaikas jau pripratęs prie pamokų tvarkaraščio, todėl gali turėti ir namų ruošos darbų tvarkaraštį.
  • Įtikinkite vaiką, kad viską reikia atlikti laiku. Pavyzdžiui: „Jei tuojau pat neišeisi pro duris, nespėsi į autobusą ir turėsi eiti pėsčiomis”.
  • Suderinkite vaikų pareigas taip, kad jos sietųsi viena su kita. Pavyzdžiui: „Jonas nukrausto indus nuo stalo, o Inga juos suplauna”. Jei vienas iš vaikų bandys išsisukti, kitas iš karto tai pastebės.
  • Leiskite vaikui pajusti, kokie nemalonumai laukia, kai ko nors nepadarai laiku. Pavyzdžiui: „Jei iš karto neateisi pietauti, valgysi šaltą maistą„. Jei neveikia žodis, iš tikrųjų patiekite šaltus pietus.
  • Leiskite vaikui būti savarankiškam, bet pasistenkite, kad jis pajustų atsakomybę. Pavyzdžiui, sūnui, kuris niekaip negali „atsiplėšti” nuo kompiuterio ekrano, ramiu balsu priminkite: „Šiandien tavo eilė dengti stalą. Ar manai, kad suspėsi ir mes galėsime pradėti vakarienę lygiai šeštą?”

11- 14 metų

Paaugliai siekia būti principingi, tvirti, savarankiški, nepriklausomi. Tačiau ne visi teisingai suvokia, kaip ugdomos tokios charakterio į savybės. Daugeliui atrodo, kad nepaklusimas tėvų reikalavimams ir yra šių savybių išraiška. Jeigu namuose paauglys, pamirškite įsakmų toną. Savo reikalavimus pateikite tarsi patarimus, rekomenduokite keletą galimų veikimo variantų.

  • Nurodykite konkretų laiką, kada paauglys turi atlikti vieną ar kitą užduotį. Pavyzdžiui: „Šeštadienį važiuojame pas močiutę. Prašau susipakuoti savo daiktus penktadienį vakare”. Jei sūnus ar duktė ką nors užmirš, ateityje tikrai kruopščiau ruošis išvykoms.
  • Įdiekite paaugliui atsakomybės jausmą. Pavyzdžiui: „14 val. turi būti pas kirpėją. Jei pavėluosi, turėsi jos atsiprašyti”.
  • Pagrįskite reikalavimą užduotį atlikti tuojau pat. Pavyzdžiui: „Jei tuojau pat nesusitvarkysi kambario, tavo draugas negalės pas mus nakvoti. Jam paprasčiausiai nebus kambaryje vietos”.
  • Ugdykite paauglio gebėjimą suprasti kitus. Pavyzdžiui: „Aišku, Povilas pyksta ant tavęs, nes visuomet vėluoji pas jį”.
  • Nuosekliai laikykitės savo žodžio Ir nekeiskite numatytų planų. Pavyzdžiui: „Jei tuojau pat neapsirengsi, į parduotuvę važiuosiu be tavęs, taigi negalėsi pats rinktis striukės”.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker