Odos problemos

Dažniausiai užduodami klausimai apie spuogus

 Kas yra spuogai?

 Spuogai yra plauko-riebalinės liaukos maišelio funkcinio vieneto liga, pasireiškianti uždegiminiais ir neuždegiminiais bėrimo elementais. Pastaruosius vadiname komedonais. Paprastieji spuogai yra dar tiksliau vadinami acne vulgaris. Yra kitų tipų spuog- pavyzdžiui, atsiradę dėl aplinkoje esančių riebiųjų medžiagų poveikio, kai kurių angliavandenilių ir t.t. Spuogai yra susiję su kiekybiškai padidėjusia riebalų ekskrecija.

Komedonai (baltagalviai ir juodagalviai) yra plauko- riebalinės liaukos maišelio angos viduje esančio raginio sluoksnio (stratum corneum) nenormalaus formavimosi, sutrikusio atsiskyrimo (nusilupimo) bei riebalų ir žvynelių (pleiskanėlių) susilaikymo cistos forma padarinys. Taip išsiplėtęs plauko- riebalinės liaukos maišelis yra iškart po odos paviršiumi. Uždegimas, prasidedantis daugiausia dėl komensalinės bakterijos Propionibacterium acnes dauginimosi riebalų pripildytame komedone, pasireiškia papulėmis, pustulėmis, mazgeliais ir didelėmis pūlių sankaupomis, kartais (klaidingai) vadinamomis cistomis. Uždegimui nurimus gali likti įvairių rūšių randų ir epiderminių cistų.

 Spuogai susidaro tose kūno vietose, kur yra daugybė plauko- riebalinės liaukos maišelių,- pirmiausia veide, nugaroje, krūtinėje ir pečiuose.

 Kiek laiko trunka spuogai?

 Tai labai svarbus klausimas asmeniui, kenčiančiam nuo spuogų, tačiau jis kaip tik toks, į kurį negalima atsakyti. Dauguma spuogų nepraeina mažiausiai keletą metų.

 Ar spuogai visada yra paauglių liga?

 Ne. Nors spuogai dažnai prasideda tarp 12 ir 14 metų ir pasiekia kulminaciją apie 16- 17 metus mergaitėms ir 17-19 metus berniukams, jie tikrai išlieka iki 20- ųjų metų ir vėliau. Kai kuriems žmonėms jie pradeda vystytis tik po paauglystės ir mažiau pasiduoda gydymui. Apie 15% keturiasdešimtmečių moterų vis dar turi problemų dėl spuogų.

 Taip pat yra ir vaikų spuogų forma, tik daug retesnė. Ji pasireiškia netrukus po gimimo ir gali būti motinos androgenų, praeinančių per placentą ir stimuliuojančių riebalines liaukas, rezultatas. Ji dažnesnė berniukams, gali trukti iki 3 metų ir gali rodyti, kad turintiems šį pažeidimą suaugus išsivystys sunkios formos spuogai.

Image by Freepik

 Koks yra skirtumas tarp spuogų ir rožinės?

 Rožinė neturi nieko bendra su spuogais: ji nėra koncentruota aplink plauko- riebalinės liaukos maišelius ir nėra susijusi su padidėjusia riebalų gamyba, ar su P. acnes. Vadinasi, klaidinga šią būklę vadinti senuoju „raudonųjų spuogų” vardu. Esant rožinei aptinkamos papulės ir sterilios pustulės eriteminiame ir teleangiektazijų fone. Dažnas ir veido raudonis, galintis pasireikšti ankščiau už kitus ligos požymius. Nėra komedonų. Rožinė dažnai pasireiškia ant iškilių kaktos, skruostų, nosies ir smakro sričių. Ilgainiui gali atsirasti ir pastovus veido odos pabrinkimas. Akių simptomai dažni, o kartais gali išsivystyti ir potencialiai sunkus keratitas. Vis dėlto liga pasiduoda gydymui antibiotikais- vietiškai metronidazoliu ir geriamais tetraciklinais.

 Ar perioralinis dermatitas yra spuogų forma?

 Ne, perioralinis dermatitas yra uždegiminė būklė, kuri skiriasi nuo spuogų ir rožinės. Dažniausiai jis pasitaiko jaunoms moterims. Bėrimas susideda iš smulkių papulių ir pustulių, paprastai raudoname fone, tipiškai išsidėstęs apie burną. Kartais pažeidimai atsiranda ant akių vokų ir apie antakius. Nėra komedonų, padidėjusios riebalų gamybos ir P. acnes įtakos. Dauguma, bet ne visi atvejai yra susiję su vietinių steroidų naudojimu ant veido. Dar vienas gydymo rūšies panašumas- dažnai 6 savaites- 3 mėnesius gydoma geriamais tetraciklinais.

Kokiais požymiais reiškiasi gramneigiamas folikulitas?

 Spuogų pablogėjimas žmonėmss, ilgai vartojantiems antibiotikus, ypač kai yra staigus pustulių protrūkis, charakteringa raiška. Pažaidos gali būti daug gilesnės ir mazgelinės. Šią būklę gali sukelti daugybė gramneigiamų bakterijų. Jei įtariate ją, siųskite tirti pustulių turinio mėginį. Dažniausiai geriausia gydyti geriamuoju izotretinoinu. Jei šis vaistas neprieinamas, paprastai padeda amoksicilinas.

 Kas yra acne fulminans?

 Šiuo terminu apibūdinama sisteminė liga, kurią sukelia pernelyg stiprus imuninis atsakas į spuogų bakteriją P. acnes. Paprastai būna staigi pradžia su plačiai išplitusiais sunkios eigos uždegiminiais spuogų bėrimo elementais. Kartu pasireiškia karščiavimas, silpnumas, svorio netekimas, anoreksija ir išplitę kaulų bei sąnarių skausmai, žymi leukocitozė ir lizinės kaulų pažaidos. Kartais šią retą būklę sukelia Epstein- Barr virusas, anksčiau ji buvo siejama su gydymu testosteronu. Tokia forma dažniausiai gydoma geriamuoju izotretinoinu, o sisteminiai simptomai- prednizolonu.

 Ar spuogai vystosi dėl to, kad oda per riebi?

 Nors spuogai pasireiškia asmenims, kurių riebalinių liaukų ekskrecija stipri, riebalų sluoksnis ant odos paviršiaus nesukelia spuogų. Paradoksas: pavieniai plauko- riebalinės liaukos maišeliai, kuriuose atsiranda komedonai ir kiti pakitimai, palaipsniui užsikemša ir nebeišskiria riebalų į odos paviršių. Pagrindinė riebalų gamybos ir ekskrecijos varomoji jėga yra androgeniniai hormonai, kurių kiekis nebūtinai yra padidėjęs. Plauko- riebalinės liaukos maišelis esant spuogams yra jautresnis normaliems cirkuliuojančių androgenų kiekiams nei esant normaliai odai ir gamina daugiau riebalų. Latakai užsikemša dėl per didelio epitelio augimo ir atsisluoksniavusių keratinocitų kaupimosi. Latako užakimas ir padidėjęs riebalų kiekis sukuria puikią aplinką augti P. acnes bakterijoms, dėl to vystosi uždegimas ir kaupiasi pūliai.

 Ar dieta veikia spuogus?

 Medicinos mokslas ir pacientų nuomonė šiuo klausimu dažnai nesutampa. Nors 1950 m. buvo plačiai mokoma, kad spuogų atsiradimą sąlygoja maistas, ypač tam tikri riebalai ir šokoladas, todėl dar ir šiandien daugybė kenčiančių nuo spuogų žmonių yra tuo įsitikinę, tačiau nėra patikimų įrodymų, kad angliavandenių, lipidų vartojimas ar bet kokie kiti mitybos ypatumai apskritai yra svarbu.

 Kokie yra spuogų sąlygoti pažeidimai?

 Pirminį pažeidimą (kamščio susidarymą) žymi mikrokomedonai, jie gali didėti arba praplyšti ankstyvoje stadijoje sukeldami uždegiminių pažaidų formavimąsi. Komedonai gali būti arba uždari (baltagalviai), arba atviri (juodagalviai). Atvirų komedonų juodumas neturi nieko bendra su nešvara-jj lemia odos pigmentas melaninas, esantis latakėlyje. Uždegiminės pažaidos yra papulės arba pustulės. Papulės atsiranda, kai užsikimšęs latakėlis praplyšta ir riebalai patenka j aplinkinius audinius. Kai trūksta mikrokomedonai, papulės matomos be įprastai spuogus lydinčių gausių komedonų. Pustulės formuojasi dėl infekcijos latakėlio viduje.

 Iš mazgelių ir cistų paprastai vystosi gilesnės pažaidos, pereinančios ir į tikrąją odą, – dėl to atsiranda randų. Mazgeliai yra kietesni ir uždegimiški, o išsivysto tokiu pačiu būdu kaip ir papulės, t. y. praplyšus didesniam komedonui. Vadinamosios „cistos” iš tikrųjų yra dviejų ar trijų mazgelių susiliejimas, kai jie irdami susisiekia tarpusavyje formuodami pūlių maišelius.

 Ar yra atsparumo vaistams problema?

 Kai P. acnes bakterija tampa atspari antibiotikams, o tada gydymas gali nebepadėti. Kadangi infekcijos reišmė spuogų išsivystimui nėra pati svarbiausia, todėl tai dažnai nėra tokia problema, kokia galėtų būti. Kitokie gydymo būdai taip pat gali skatinti bakterijų žūtį, ypač benzoilo peroksidas, todėl vienas iš būdų įveikti rezistentiškumą – naudoti jį kartu su geriamaisiais antibiotikais. Net jei pacientas nenori naudoti benzoilo peroksido nuolat, vienos savaitės kursas kas 4 savaitės sunaikins rezistentiškas bakterijas ir pagerins antibiotikų veiksmingumą. Į kai kurių vietinių antibiotikų sudėtį įeina cinkas, kuris, manoma, taip pat padeda įveikti rezistentiškumą.

 Kiek ilgai turi trukti gydymas?

 Lengviausia atsakyti dėl geriamojo izotretinoino: dauguma žmonių vartos jį 4- 6 mėnesius, o po to tolesnio gydymo gali nebereikėti. Gydant vietiškai, žmogus pats nusprendžia, kada reikėtų baigti, ir jei po to spuogai vėl atsiranda, gydymas tęsiamas. Dabar geriamieji antibiotikai nebeduodami tokiais ilgais kursais kaip anksčiau, todėl juos paskyrus paciento būklė turėtų būti iš naujo vertinama vėliausiai po 6 mėnesių.

 Kelia nerimą ilgalaikis kociprindiolio (Dianette) vartojimas – šis preparatas daugiau neberekomenduojamas vartoti kaip kontraceptikas, nes gali sąlygoti didesnę smegenų kraujagyslių komplikacijų riziką nei mažesnė „standartinių” geriamųjų kontraceptikų dozė.

 Dabartinė nuostata – nutraukti kociprindiolio vartojimą praėjus 3- 4 mėnesiams po to, kai spuogų nelieka, ir pereiti prie alternatyvaus kontraceptiko, jei toks poveikis taip pat buvo pageidautinas, nors prireikus gali vėl būti skirtas gydymo kursas.

 Jei minociklinas vartojamas ilgą laiką, rekomenduojama kas 3 mėnesius tikrinti kepenis ir antinuklearinius antikūnus (dėl galimo hepatotoksiškumo ir vaistų sukeltos raudonosios vilkligės), taip pat apžiūrėti odą siekiant nustatyti, ar neatsirado melsvai pilka pigmentacija.

 Kokie skirtingi gydymo būdai taikomi ligoninėje?

 Jungtinėje Karalystėje išrašyti geriamojo izotretinoino receptą gali tik konsultuojantis dermatologas, nors kai kuriose kitose šalyse tvarka kitokia. Konsultantai taip pat turi daugiau patirties, kaip naudoti didesnes antibiotikų dozes ir kai kuriuos retesnius antibiotikus, pvz., trimetoprimą.

 Prie kitų galimų gydymo būdų, prieinamų antriniame pagalbos lygmenyje, priklauso steroidų injekcija siekiant išvengti randų ir gydyti izoliuotas mazgines-cistines pažaidas, didelių komedonų prideginimas elektra, kosmetinio maskavimo patarimai, odos paviršiaus atnaujinimas lazeriu, cheminis odos atsluoksniavimas, dermabrazija ir užpildų injekcijos į įdubusius randus.

 Ar yra kokie nors randų gydymo būdai?

 Uždegimui nurimus gali likti įvairių tipų randų. Perteklinė kolageno sankaupa sąlygoja hipertrofinį randą (šis palaipsniui suplokštėja) ar keloidą (šis ne tik neišnyksta, bet laikui bėgant gali didėti toliau). Audinio netektis gali sąlygoti vadinamąjį ledo kirtiklio randą, kitokius odos paviršiaus nelygumus, baltus plokščius randus ir židinines baltas perifolikulines (aplink plauko maišelio angą) pažaidas. Randai laikui bėgant gali tapti ne tokie žymūs.

 Įsitikinus, kad hipertrofinis randas ar keloidas negerėja, keletą savaičių patartina naudoti stiprų vietišką steroidą, o jei poveikio nėra, dažnai padeda steroidų injekcija į pažaidos vietą. Kraujagysliniai keloidai gydomi impulsiniu dažo lazeriu.

 Kelių ryškių ir gilių ledo kirtiklio randų išvaizdą galima pagerinti juos išpjaunant. Plokščius ar beveik plokščius randus galima sušvelninti paviršių atnaujinančiais lazeriais (pvz., ultrapulsinis anglies dioksidas, neodimiumas:YAG ir erbiumas:YAG). Patyrusiomis rankomis galima sėkmingai išmėginti ir senesnius gydymo būdus, pvz., cheminį atsluoksniavimą ir dermabraziją, nors šie metodai patys gali sukelti randėjimą ir pigmentacijos problemas. Banguotas įdubas galima pripildyti kolageno ar kokių nors naujesnių medžiagų, tačiau injekciją reikia kartoti, o kai kurios tam naudojamos priemonės sukelia nepageidaujamus šalutinius reiškinius.

 Ar galima gydytis šviesa arba lazeriais?

 Lazeris spinduliuoja vienodo ilgio koherentinės šviesos bangas. Lazeriai ir kai kurie kiti ne-koherentinės šviesos šaltiniai yra naudojami gydant spuogus, daugiausiai komerciniame sektoriuje. Taikoma ir fotodinaminė terapija (iš pradžių porfirino pirmtakas, paskui šviesos ekspozicija). Kai kurie iš šių gydymo būdų buvo įvertinti kontroliuojamuose tyrimuose, bet yra tik keletas adekvačių palyginimų su kitais gydymo būdais.

 Lengvo/vidutinio sunkumo spuogus veiksmingai pamėginta gydyti impulsiniu dažo lazeriu, 1450 mm diodiniu lazeriu, mėlyna šviesa, mėlyna ir raudona spalva ir fotodinaminė terapija. Tikriausiai šių gydymo būdų veikimo mechanizmai yra skirtingi, todėl prieš rekomenduojant juos taikyti plačiai reikalingi papildomi tyrimai. Daug sunkesnio laipsnio spuogų atvejų nebuvo įtraukta į tyrimus arba neparodė aiškaus atsako į tokį gydymą.

 Lazeriais (impulsiniu dažo, ultrapulsaciniu anglies dioksido, neodimiumo: YAG ir erbiumo: YAG) mėginama gydyti kai kuriuos randus, galinčius atsirasti po aknės.

 Ką bendrosios praktikos gydytojas turi omenyje sakydamas, kad mano spuogai yra „vidutiniai”?

 Yra keletas skirtingų spuogų sunkumo vertinimo skalių; kai kurios jų labai sudėtingos ir naudojamos mokslo tikslais vertinant gydymo naudą. Labai apibendrintai galima įvardyti keturis spuogų sunkumo laipsnius. Laipsnis atspindi spuogams būdingų pažaidų rūšį ir skaičių, taip pat bet kokį randėjimą, kuris sąlygos pigmentacijos pokyčius tamsesnėje odoje. Tie patys spuogai skirtingose kūno dalyse gali būti vertinami skirtingu laipsniu (pvz., lengva ant veido, bet sunki ant nugaros). Psichologinis sutrikimas taip pat turėtų būti įvertintas. Jei esate labai nusiminęs dėl savo spuogų, tas nusiminimas vienu laipsniu pasunkina jūsų spuogus, palyginti su ta situacija, jeigu vertintumėte spuogus tik pagal poveikį savo išvaizdai.

 Ar spuogų eiga sunkesnė esant tamsiai odai?

 Svarbus spuogų skirtumas tamsioje odoje yra tas, kad uždegiminis komponentas ne toks ryškus, bet pasekmės – použdegiminė hiperpigmentacija, pasireiškianti juodais lopeliais, yra labai ryški. Kitas skirtumas yra dažnesnis keloidinis randėjimas. Plaukų priežiūros priemonės taip pat gali būti spuogų priežastis, todėl apie tai reikėtų pagalvoti, jei ant kaktos ir smilkinių atsiranda spuogų.

 Dėl pigmentacijos ir keloidinio randėjimo tamsios odos spuogai turėtų būti gydomi agresyviau ir kaip vienu „laipsniu” sunkesni.

 Mano spuogai visada pablogėja kaip tik prieš menstruacijas – kaip šito išvengti?

 Spuogai gali atsirasti ir išnykti kartu su menstruacijomis, todėl jums vertėtų pasitarti su savo gydytoju apie galimybę pabandyti hormoninį vaistą

 Jei retinoidai gaunami iš vitamino A, ar galiu tiesiog gerti vitamino A tabletes?

 Retinoidai kildinami iš natūralaus ar sintetinio vitamino A, bet vartoti patį vitaminą A nerekomenduojama. Kaip ir dauguma „natūralių” medžiagų jis gali būti gana toksiškas ir gali pažeisti jūsų kepenis. Tai ypač svarbu vaikams ir nėščioms moterims. Buvo atlikta keletas bandymų su mažomis vitamino A dozėmis, bet įtikinama jų nauda nebuvo įrodyta.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker