Odos problemos

Vėjaraupiai- vaikiška liga?

Žodžių junginys „vaikiška liga” senas kaip pasaulis. Daugelis iš mūsų mano, kad šioje srityje nieko naujo būti negali ir vaikus gydo pagal prosenelių receptus. Vis dėlto jie klysta. Dėl mokslo laimėjimų per pastaruosius metus supratimas apie daugelį vaikų ligų ir jų gydymą stipriai pakito. Viena tokių ligų– vėjaraupiai.

 Kad užsikrėstum vėjaraupiais, užtenka praeiti pro kambarį, kuriame yra ligonis, – štai kodėl šios ūmios virusinės ligos pavadinime yra žodis „vėjas“, o beria papulėmis, kaip sergant raupais, tik pastaroji liga yra nepalyginti sunkesnė.

Inkubacinis laikotarpis, kai vaikas jau nešiojasi ligą, tik ji dar nepasireiškė, trunka 14- 16 dienų. Praėjus maždaug dviem savaitėms nuo užsikrėtimo pakyla temperatūra ir apima bendras silpnumas. Dar po poros dienų pasirodo išbėrimas: ant veido, plaukuotos galvos dalies, vėliau jis išplinta po visą kūną. Vietoj raudonų dėmelių atsiranda pūslelės, kurios greitai plyšta ir iš jų išteka skystis. Puslelės pasidengia šašais, kurie per savaite nukrenta.

Paprastai ant vaiko odelės būna apie 300 pūslelių, retai mažiau (kartais ne daugiau kaip dešimt, kartais būna ir daugiau (net 1000 ar 1500 pūslelių). Išbėrimas trunka keletą dienų, o temperatūra normalizuojasi po dviejų ar keturių dienų nuo išbėrimo pradžios.

Image by Freepik

Gydymas

Jei ligos eiga normali, vėjaraupiai nereikalauja jokio gydymo. Svarbiausia– higiena ir gera priežiūra. Pūsleles niežti, todėl vaikas gali pradėti draskytis ir žaisdeles užkrėsti. Tada jos pradeda pūliuoti– tokiu atveju ant žaizdos susidarę šašai laikysis ilgai, o jiems nukritus liks randai.

Pas mus priimta vėjaraupių pūsleles tepti briliantine žaluma. O štai užsienyje apie tokį gydymo būdą ir apie pačią briliantinę žalumą niekas net nenutuokia. Ten pūslelių niekuo netepa, o iškilus būtinybei vartoja tepaliukus su antibiotikais. Taigi rinktis jums, tačiau specialistai pataria prieštvaninio šios ligos gydymo metodo atsisakyti.

Užtat būtina laikytis švaros. Dažniau keiskite vaiko pižamą ir patalynę, pasirūpinkite, kad jo rankos visą laiką būtų švarios, o nagai nukarpyti. Užpuliavusius šašus tepkite sintomicino emulsija – jį puikiai slopina mikrobus ir netepa drabužių.

Jeigu išberia burnos gleivinę, tegul vaikas skalauja burną ramunėlių nuoviru. Pasitaiko, kad pūslelės atsiranda ant akies junginės – nesijaudinkite, regėjimui tai nepakenks. Valykite vokus ramunėlių nuoviru ir į akis lašinkite fiziologinio tirpalo.

Ko jokiu būdu negalima daryti sergant vėjaraupiais? Gerti aspiriną (acetilsalicilo rūgštį). Tai ypač pavojinga, nes gali sukelti ypač sunkių kepenų ir smegenų pažeidimų (Rejė sindromą). Jei temperatūra pakilo daugiau kaip 39 laipsnius Celsijaus, naudokite kitus karštį mažinančius medikamentus.

Sukurta keletas medikamentų nuo vėjaraupių viruso. Žinomiausias yra acikloviras, tačiau jei ligos eiga normali, kaip tai paprastai ir būna, jo vartoti nėra prasmės.

Pavojinga

Kam vėjaraupiai pavojingi? Šia liga sunkiai serga vaikai, kurių imunitetas yra pažeistas, taip pat sergantys leukemija ir navikais. Tokiems ligoniams vėjaraupiai– mirtinai pavojinga liga. Pavojingi vėjaraupiai ir naujagimiams– jie paprastai suserga, jei motina prieš pat gimdymą užsikrėtė šia infekcija. Jeigu būsima mama užsikrečia vėjaraupiais pirmais nėštumo mėnesiais, kyla didelė (daugiau nei 25 procentai) rizika, kad vaisius bus pažeistas.

Kai vėjaraupiais užsikrečia alergine egzema sergantys vaikai, juos beria ypač stipriai. Sunkiai serga ir paaugliai bei suaugusieji – jiems pakyla aukšta temperatūra, kartais vidaus organuose bei išbėrimų vietose išsilieja kraujas. Taigi geriau šia vaikiška infekcija užsikrėsti „laiku“.

Skiepai

Kyla klausimas: jeigu vėjaraupiais serga visi, o kai kuriems ši liga yra mirtinai pavojinga kodėl niekas nepagalvoja apie skiepus?

Vis dėlto skiepų nuo vėjaraupių yra, tiesa, atsirado visai nesenai. Jie puikiai apsaugo vaikus, sergančius leukoze ir kitomis piktybinėmis ligomis– paskiepyti šie vaikai arba visai neserga vėjaraupiais, arba perserga jais be jokių komplikacijų.

Ar verta skiepyti nuo raupų visus vaikus? Specialistai kol kas ginčijasi. Vieni nemato kliūčių, kad būtų skiepijama masiškai (išskyrus tai, jog šie skiepai brangūs– kainuoja apie 30 dolerių, arba 120 litų), kiti mano, kad sveikus vaikus skiepyti nuo šios ligos tiesiog nėra reikalo.

Užtat beveik visi specialistai vienbalsiu pritaria, kad reikia skiepyti šia liga nesirgusius pagyvenusius žmones.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker