Odos priežiūra

Apie spuogus ir inkštirus

 Jūsų veidą kartas nuo karto „papuošia ” skausmingi spuogeliai? Nenusiminkite! Ši bėda ištinka daugelį. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip išvalyti juodus inkštirus ir panaikinti ne laiku iškilusį spuogą.

 Spuogų odoje atsiranda sutrikus vidaus sekrecijos liaukų, skrandžio ir žarny­no veiklai, persirgus infek­cine liga, mažakraujyste, pervargus ir patyrus stiprų stresą. Jie gali būti paveldėti ar susiformavę dėl netinka­mos mitybos. Spuogai ypač dažnai „puošia” riebią ir porėtą bei seborėjos (odos riebalų apykaitos sutriki­mas) apimtą odą.

 Kaip susiformuoja spuogai

 Sustiprėjus riebalų liaukų veiklai, odoje išsiskiria che­miškai pakitusių riebalų. Su­simaišę su ląstelių šerpetomis bei dulkėmis, jie užkemša liaukos latakėlį ir jame susi­formuoja juodas inkštiras. Riebalų liauka, neturėdama pro kur pašalinti riebalus, ima trūkinėti, o inkštiras didėja ir išplečia porą. Iš jo susidaro uždegiminis spuogas.

 Juodieji inkštirai

 Išmargina visą veidą arba tik linkusias riebaluotis odos vie­tas: kaktą, nosį ir smakrą. Vienintelis būdas jų atsikratyti – at­sargiai ir kruopščiai išspausti.

 • Pirmiausia nuvalykite ir ga­rais arba ramunėlių kompresais suminkštinkite veido odą.

 • Nusivaliusios rankas spiritu, pirštų galiukus apsivyniokite steriliu bintu. Lengvai patemp­iate odą, spustelėkite inkštirą iš apačios ir „iškelkite”.

 • Paraudusią vietą patepkite 3 proc. vandenilio peroksido tir­palu arba atsargiai prideginkite eteriniu arbatmedžio aliejumi.

 įsidėmėkite! Spaudykite tik k aiškiai matomus inkštais. Mažus tegul salina kosmetologė.

 Verta žinoti

 • Kartais, pradėjus naudoti naują veido priežiūros kosmetiką, inkštirų padaugėja. Taip atsitin­ka todėl, kad kai kuriose prie­monėse yra riebalų liaukas er­zinančių ir jų ragėjimą skatinan­čių medžiagų.

 • Daugiau juodųjų inkštirų ga­li atsirasti ilgą laiką vartojant ra­minamuosius vaistus ar prepa­ratus su B grupės vitaminais.

 Pūlingi spuogai

 Nešalinant juodųjų inkštirų, odoje dažnai susiformuoja rau­donų (paprastai su balta viršū­nėle) ir skausmingų pūlingų spuogų. Ką daryti?

 • Keletą kartų per dieną spuo­gelius tepkite dezinfekciniu losjonu, eteriniu arbatmedžio alie­jumi arba specialiu tepalu.

 Įsidėmėkite! Uždegiminių spuogų jokiu būdu nespauskite – galite užkrėsti kitas odos vietas.

  Verta žinoti

 • Kol ant veido yra pūlingų spuogelių, atsisakykite grūdėto šveičiamosios priemonės. Vei­dą valykite riebios odos valomą­ja kauke.

 • Pastebėjusios, jog pūlingi spuogeliai ne gyja, o plečiasi į visą veidą, kreipkitės į gydytoją kosmetologę – šį procesą būti­na sustabdyti.

 Kaip panaikinti spuogą

 • Linkusį spuoguotis veidą ar tik pačius spuogelius tepkite kremu su siera, mentoliu, cinko oksidą ar pieno rūgštimis.

 • Pajutote, jog kyla spuogas? Kuo greičiau dezinfekuokite jį eteriniu arbatmedžio aliejumi arba patepkite specialiu uždegi­mą mažinančiu tepalu.

 • Keletą kartų per dieną spuo­gelius dezinfekuokite bakteri­jas naikinančiu pieštuku arba kremu.

 • Jei norite spuogą subrandinti ir kuo greičiau išvalyti, nakčiai užklijuokite ant jo orui nepra­laidų pleistrą. Rytą pūlingą viršūnėlę atsargiai nuvalykite steriliu tamponėliu ir dezinfe­kuokite odą spiritiniu losjonu.

 • Netikėtai išdygusį spuogelį galite paslėpti maskuojamuoju odos spalvos pieštuku. Veidą padengusios toniniu kremu, spuogą patepkite antibakteriniu pieštuku. Palaukite, kol nudžius, ir patepkite dar kartą. Pasipud­ruokite biria pudra.

 Naminės priemonės spuoguotai odai

 Uždegimą slopinanti kaukė. Šaukštą džiovintų rugiagėlių žiedų už­plikykite ¼ l vandens. Kai atvės (iki kambario temperatūros), per­koškite ir sumaišykite su baltuo­ju moliu (kad gautumėte košelę). Ištepkite veidą, po 15 minučių nusiprauskite vėsiu vandeniu. Procedūrą darykite 3 kartus per savaitę.

 Spuogus gydantis kompresas. Šaukštą ramunėlių, medetkų, kadagio uogų ir beržo pumpurų mišinio užpilkite stikline van­dens ir 5 min. virkite ant silpnos ugnies. Perkoškite. Šilto nuovi­ro kompresus ant spuoguotų veido vietų dėkite kas vakarą. Prieš miegą ant uždegiminių spuogų uždėkite po žalios bul­vės griežinėlį ir užspauskite ke­letą lašų česnako sulčių. Po 5 -10 minučių nusiprauskite šiltu vandeniu.

 Riebalų liaukų veikią slopinanti kaukė. 150 ml pieno išsukite su dviem šaukštais gydomojo molio. Įmaišykite stiklinę dilgėlių ištraukos, įlašinkite 5 lašus arnikos tinktūros. Gautą tyrelę 20-čiai minučių aptepkite veidą. Nuplaukite drungna vandeniu. Kaukę dėkite 2 kar­tus per savaitę.

 Tinkama dieta

 Spuogų dygsta vis daugiau? Pagalvokite apie tai, ką valgo­te. Netinkamai maitinantis, pa­kinta ir sutirštėja odos riebalai, kurie užkemša poras ir augina spuogus.

 Pasistenkite atsisakyti riebios mėsos, rūkytų gaminių, pyragaičių, baltos duonos, bulvių, šokolado, aštrių prieskonių, kavos, kakavos ir alkoholio.

 Valgykite liesos mėsos, vaisių ir daržovių, avižinių dribsnių, sėmenų ir saulėgrąžų aliejaus, medaus, grikių košes.

 Gerkite žolelių arbatos, neskaidrintų obuolių sulčių.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker