Mityba

Tinkamas maistas- vaistas mūsų širdžiai

Širdis- vienas garbiausių organe lemiantis žmogau egzistavimą. Tinkama mityba sveikos širdies pagrindas.

Maistas, kurį mes valgome šiandien, iš esmės skiriasi nuo to, kurį valgė mūsų proseneliai. Šiuolaikiniame valgiaraštyje pernelyg daug sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos, o pernelyg mažai ląstelienos.

Svarbiausia širdies ligų priežastis- dėl cholesterolio užsikimšusios kraujagyslės. Cholesterolio apnašos sutrikdo kraujotaką, todėl širdies raumuo negauna pakankamai maistinių medžiagų ir deguonies. Cholesterolio apnašos kraujagysles užkemša daugiausia dėl netinkamos mitybos. Įrodyta, kad tinkamai maitinantis cholesterolio kiekis kraujyje sumažėja 10- 20 %.

Širdžiai naudinguose maisto produktuose turi būti nesočiųjų omega- 3 riebalų rūgščių, kurios neleidžia kraujyje kauptis blogajam cholesteroliui, bei dietinių skaidulų, kurios padeda mažinti kraujyje blogojo cholesterolio kiekį. Širdies raumeniui ypač reikia kalio ir magnio.

Širdžiai naudinguose maisto produktuose turi būti omega-3 riebalų rūgščių, dietinių skaidulų, kalio ir magnio

Širdžiai naudingiausi produktai

  • Širdžiai naudingos riebiosios žuvys: skumbrės, lašišos, sardinės, silkės, nes jose gausu riebalų rūgščių, kurios neleidžia cholesterolio apnašoms kauptis kraujagyslėse. Stiprindami širdį riebiųjų žuvų patiekalų valgykite 2 ar 3 kartus per savaitę. Žuvis patariama ne kepti, o troškinti orkaitėje ar garuose ir valgyti su citrinomis bei žalumynais.
  • Sergantiesiems širdies ligomis patariama valgyti paukštienos (be odelės), veršienos, triušienos, liesos jautienos.
  • Avižų košėje gausu skaidulų, geležies ir seleno, kurie apsaugo širdį nuo daugelio ligų. Be to avižose gausu angliavandenių, kuriuos organizmas įsisavina lėtai ir ilgam žmogų aprūpina energija.
  • Širdžiai naudingos ir ankštinės kultūros, nes jose gausu gerai įsisavinamų skaidulų, baltymų ir vitaminų, o riebalų- mažai.
  • Daugelyje daržovių kalio yra dešimt kartų daugiau nei natrio, todėl daržovės iš organizmo pašalina skysčių perteklių ir taip padeda širdžiai. Kasdien valgykite moliūgų, agurkų, aguročių, pomidorų.

Vaisių ir uogų nauda

  • Širdies raumenį stiprina įvairios uogos: žemuogės, avietės, mėlynės, šaltalankiai, vynuogės.
  • Jei du kartus per savaitę išgersite po stiklinę vynuogių sulčių, apsaugosite širdį. Vynuogių sultys tirpdo arterijose esančius trombus ir saugo nuo infarkto. Širdžiai naudingos ir granatų, persikų,abrikosų, kopūstų, salierų, petražolių bei agurkų sultys.
  • Džiovintuose vaisiuose, ypač razinose, yra daug kalio. Virkite džiovintų vaisių kompotus arba užpilkite vaisius verdančiu vandeniu, palaukite, kol išmirks ir suvalgykite.
  • Širdžiai naudingos šviežios ir džiovintos slyvos. Jei reguliariai valgysite džiovintų slyvų, kraujyje pavyks sumažinti blogojo cholesterolio kiekį, taip pat sumažinsite pavojų susirgti storosios žarnos vėžiu. Jei nemėgstate džiovintų, galite valgyti šviežių slyvų. Jose taip pat gausu skaidulų ir beta karoteno. Patariama suvalgyti nors po 2 šviežias arba 5 džiovintas slyvas kasdien.

Kaip išvalyti kraujagysles

Vidinės kraujagyslių sienelės neretai aplimpa blogojo cholesterolio apnašomis, kurios gali sukelti miokardo infarkto ar insulto priepuolius. Nuo šių netikėtų priepuolių gali apsaugoti įvairūs maisto produktai: graikiniai riešutai, alyvuogių aliejus, pupelės, jūros kopūstai ir dumbliai, žalioji arbata.

Image by jcomp on Freepik
  • Graikiniai riešutai mažina padidėjusį blogojo cholesterolio kiekį kraujyje ir gerina kraujotaką. Reguliariai valgykite graikinių riešutų branduolių ir jais skaninkite salotas. Širdžiai taip pat naudingos kedrinės pinijos ir migdolų riešutai. Migdoluose yra medžiagų, minkštinančių kraujagysles bei gerinančių Širdies darbą, todėl patariama kasdien suvalgyti nors po vieną migdolo riešutą. Be to, visuose riešutuose yra baltymų ir skaidulų, todėl jie puikiai slopina alkį. Ne mažiau vertingos širdžiai ir saulėgrąžų sėklos, kuriose taip pat gausu nesočiųjų riebalų rūgščių.
  • Pupelėse yra ypatingųjų tirpiųjų skaidulų, kurios iš kraujagyslių pašalina blogojo cholesterolio apnašas. Valydami kraujagysles 1 ar 2 kartus per savaitę valgykite pupelių patiekalų.
  • Sergantiesiems širdies ligomis patariama valgyti ne tik jūros kopūstų (laminarijų), bet ir vandens dumblių. Pasak japonų mokslininkų, jei reguliariai valgysite vandens dumblių, cholesterolio kiekis stabiliai mažės.
  • Įrodyta, jog reguliariai žaliąją arbatą geriančių žmonių cholesterolio kiekis kraujyje yra normalus, nors jie valgo ir nemažai riebaus maisto. Žaliojoje arbatoje yra ypatingų medžiagų, kurios neleidžia blogajam cholesteroliui kauptis ant vidinių kraujagyslių sienelių. Be to, žalioji arbata stiprina ir minkština kraujagysles. Jos patariama gerti po 1 arba 2 puodelius kasdien.

Ko reikėtų vartoti mažiau

Širdžiai patys pavojingiausi- vadinamieji paslėpti riebalai. Pasak mokslininkų, pagrindinė šio reiškinio priežastis- pakitusi mityba ir gausus produktų su paslėptais riebalais vartojimas. Dietologai sudarė penkių širdies ir kraujotakos sistemai pavojingiausių produktų sąrašą. Tai visi produktai su sukietintaisiais riebalais, produktai, kurie paruošti naudojant margariną ir cukrų (sausainiai, tortai, karštai ir šaltai rūkytos dešros, riebūs sūriai, ikrai, šampanas.

Sergant širdies ir kraujotakos sistemos ligomis reikia vartoti mažiau gyvulinės kilmės riebalų. Širdžiai ir kraujotakos sistemai taip pat gali pakenkti mėsos konservai, kiauliena, riebi paukštiena, visų rūšių subproduktai.

Taip pat vertėtų atsisakyti centrinę nervų sistemą dirginančių produktų- gėrimų su kofeinu, sultinių bei patiekalų, kuriuose labai daug prieskonių.

Sergant širdies ir kraujotakos sistemos ligomis būtina sumažinti druskos vartojimą, nes druska sulaiko organizme skysčius, apsunkina širdies darbą, didina kraujospūdį.

Rafinuotą aliejų keiskite nerafinuotu, aukščiausios rūšies miltus- miltais su sėlenomis, baltą duoną- juoda, visadalių grūdų duona.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker