Ar vaikas gali būti vegetaras?
Tikrieji vegetarai ne tik nevalgo mėsos. Jie stengiasi gyventi pagal gamtos dėsnius ir priešinasi bet kokiam blogiui. Tai- savotiška filosofija. Vaikai jos pasirinkti dar negali. Todėl visa atsakomybė tenka tėvams.
Vegetarizmo idėja Europą atkeliavo Azijos, kur reinkarnaciją (mirštančio žmogaus sielos persikūnijimą teigiančios religijos neleidžia žudyti ir maistui vartoti gyvų būtybių. Europoje vegetarizmo revoliucija prasidėjo su hipių judėjimu, domėjimusi Indijos filosofija, joga ir meditacija. Kiek vėliau šios idėjos pasiekė ir Lietuvą. Tokia mityba ypač žavisi paaugliai, nes daugelis į „dievukų” taip pat tapo vegetarais. Vegetarizmo šalininkai įsitikinę, kad augalai yra vienintelis natūralus žmogaus maistas. Jie argumentuoja: mūsų virškinimo sistema tokia pati kaip triušio arba arklio- ji 12 kartų ilgesnė už mūsų kūną, o mėsėdžių- tik tris kartus. Mūsų- žandikauliai (kaip ir kitų ž।ėdžių) juda bet kuria kryptimi. O mėsėdžių- tik aukštyn ir žemyn.
Argumentai už vegetarizmą:
- Valgoma daugiau vitaminų, mikroelementų ir ląstelienos turinčių produktų.
- Organizmas nenuodijamas druskos pertekliumi, kurios daugiausia būna mėsos produktuose.
- Augalinės kilmės riebalai mažina cholesterino kiekį kraujyje.
- Išvengiama kancerogeninių junginių, kurių yra rūkytos mėsos gaminiuose.
Argumentai prieš vegetarizmą:
- Organizmas (ypač augantis) gauna per mažai baltymų, be to, nelabai didelės maistinės vertės.
- Daržovių patiekalai nekaloringi, o tai gali sutrikdyti augimo procesą.
- Gali trūkti vitaminų D, B2 ir B12 kurių būna tik gyvulinės kilmės produktuose, cinko ir kalcio (60-70 proc. kalcio gaunama iš pieno ir jo produktų).
Po dviejų metų pasiilgau mėsos. Mano vegetariškieji nuotykiai prasidėjo dar mokykliniais metai. Mėsos atsisakiau laipsniškai, kol vieną dieną įtiknau save, kad man jos visai nereikia. Valgiau ne tik daržoves, bet ir košes, makaronus, pieno produktus. Mano tėvai tai priėmė ramiai. Be mėsos išbūvau beveik dvejus metus. Krizė prasidėjo antraisiais studijų metais. Pasidariau apatiška, nervinga, pradjau liesėti. Buvo sunku susikaupti, prisiversti bet kokiam fiziniam darbui. Pradėjau svajoti apie kvepiantį kiaulienos kepsniuką, traškiai iškeptą viščiuką arba sumuštinuką su kumpiu. Tada ir nusprendžiau, kad organizmas duoda ženklą grįžti prie mėsos
Kristina (dvidešimtmetė studentė)
Ar gali vaikas būti vegetaras?
Ne. Vegetariška mityba (ypač veganiška, kai atsisakoma ne tik mėsos, bet ir žuvies, kiaušinių, pieno produktų, net medaus, nes jį gamina bitės) gali sukelti mažakraujystę, nes su maistu gaunama nepakankamai geležies. Vaikams gresia pavojus susirgti rachitu, nes trūksta vitamino D ir kalcio. Net vegetarių motinų pienu maitinami kūdikiai kenčia dėl vitamino B trūkumo. Gali sutrikti ir sulėtėti jų vystymasis, atrofuotis raumenys, susilpnėti refleksai, net prasidėti letargas. Kartais gali atsirasti rimtų nervų sistemos pažeidimų.
Taip. Yra daug vaikų, kurie nepažįsta nei mėsos, nei saldumynų, mielai valgo daržoves bei vaisius. Prie mėsos priprantama, todėl niekada jos nevalgius kur kas lengviau prisitaikyti prie augalinės mitybos. Net tik nuo krūties nujunkyti kūdikiai gali pasidaryti veganais, t.y. maitinus vien augaliniais produktais, nevartoti pieno (ir jo produktų), kiaušinių, žuvies.
Taigi geriau nerizikuoti. Aišku, nebūtina vaiko maitinti sunkiai virškinamais rūkytos ar keptos mėsos gaminiais. Tačiau augančiam organizmui reikia ir mėsos, ir žuvies, ir kiaušinių. O suaugęs tegu pasirenka pats!