Orchidėjos persodinimas: ilgo žydėjimo paslaptis
Suteikti jūsų mylimai gėlei naujus namus – svarbus žingsnis jos klestėjimui. Augalų specialistai dalijasi patarimais.

- Orchidėjas (dažniausiai falenopsius) reikia persodinti kas kelerius metus, kai vazonas per mažas ar substratas suiręs.
- Orchidėjos persodinimui rinkitės vienu dydžiu didesnį vazoną ir specialų orchidėjų substratą (stambią žievę).
- Po persodinimo gausiai paliekite, o vėliau laistykite saikingai ir netręškite kelias savaites.
- Venkite universalaus substrato ir niekada nelaistykite orchidėjų ledo kubeliais – naudokite kambario temperatūros vandenį.
Orchidėjos (lot. Orchidaceae) – tikros gražuolės, pavergiančios širdis savo elegancija ir spalvų įvairove. Nors pasaulyje priskaičiuojama net iki 30 000 orchidėjų rūšių, mūsų namuose dažniausiai karaliauja falenopsis (lot. Phalaenopsis), dar meiliai vadinamas drugeline orchidėja. Kaip ir bet kuris kitas augalas, falenopsiai reikalauja dėmesio, o kartais – ir naujų namų.
Mintis apie gležnos gėlės judinimą iš įprastos aplinkos gali kelti nerimą, tačiau nesijaudink – orchidėjos persodinimas yra gana paprastas procesas, jei žinai keletą svarbių taisyklių. Šiame straipsnyje rasite augalų specialistų patarimų, kaip tai padaryti lengvai ir be streso.
Kodėl persodinti būtina?
Persodinimas yra esminis bet kurio augalo, įskaitant ir orchidėjas, augimo ciklo etapas. Kai jūsų falenopsis klesti ir auga, jis natūraliai pradeda išaugti savo vazonėlį ir jam prireikia daugiau erdvės tolesniam vystymuisi. Specialistai pabrėžia, jog persodinama dažniausiai norint pakeisti substratą ir stabilizuoti augalą. Šaknų sistema turi turėti pakankamai vietos augti. Taigi, orchidėjos persodinimas užtikrina, kad jūsų gėlė gaus viską, ko reikia jos gerovei.
Kada orchidėjai reikia naujų namų?
Laikas čia – svarbiausias veiksnys. Geros naujienos tos, kad tai nėra darbas, kurį teks atlikti dažnai. Anot augalų žinovų, daugumos orchidėjų nereikės persodinti labai dažnai – galbūt kas porą metų.
Vis dėlto, yra keletas ženklų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį:
- Augalo dydis: Jei orchidėjos dydis tampa neproporcingas vazonui, augalų specialistai pataria ją perkelti į didesnį. Tai padės užtikrinti sveiką augimą ir suteiks daugiau erdvės.
- Substrato būklė: Kitas akivaizdus ženklas – prastas substratas. Jis gali būti suiręs arba supelijęs. Bet kuriuo atveju, apie tai signalizuos nemalonus kvapas, o pelėsį turėtumėte pastebėti ir plika akimi.

Orchidėjos persodinimas žingsnis po žingsnio
Norėdama savo orchidėjai suteikti naujus namus, pirmiausia pasirink naują vazoną ir įsitikink, kad turi specialiai orchidėjoms skirto substrato.
- Vazono pasirinkimas: Augalų žinovai rekomenduoja, kad naujas vazonas turėtų būti vienu dydžiu didesnis už dabartinį. Jis gali būti tiek plastikinis, tiek molinis. Svarbiausia, kad turėtų geras drenažo skyles.
- Augalo išėmimas: Paversk augalą ant šono ir atsargiai ištrauk jį iš senojo vazono. Būk švelni!
- Šaknų paruošimas: Specialistai pataria švelniai nupurtyti arba nuplauti seną substratą nuo šaknų. Apžiūrėk šaknis – jei yra sudžiūvusių ar papuvusių, atsargiai jas pašalink aštriu, dezinfekuotu įrankiu. Sveikos falenopsio šaknys būna tvirtos, sidabriškai žalios ar baltos.
- Sodinimas: Į naujo vazono dugną įberk šiek tiek šviežio substrato. Tada įstatyk augalo šaknų sistemą į vazoną ir švelniai užpildyk tarpus aplink šaknis nauju substratu. Pasistenk, kad augalas būtų stabilus, bet per daug nesuspausk substrato – orchidėjų šaknims reikia oro.
Priežiūra po persodinimo: ką svarbu žinoti?
Svarbu pabrėžti, kad po orchidėjos persodinimo ją visada reikia kruopščiai palaistyti. Tačiau tegu tai netampa įpročiu iškart po to – vėliau geriausia leisti orchidėjai šiek tiek pailsėti ir kurį laiką nelaistyti per gausiai. Atidus stebėjimas padės nuspręsti, kada vėl laistyti, – primena augalų žinovai. Netręškite orchidėjos, kol ji nebus praleidusi naujame vazone bent kelių savaičių.
Dažniausios klaidos, kurių reikėtų vengti
Viena didžiausių klaidų, kurias žmonės daro augindami orchidėjas, yra netinkamo substrato pasirinkimas – tiek pradiniame, tiek naujame vazone. Orchidėjos turėtų būti auginamos specialiame substrate, kuriame dažnai naudojama daug stambios žievės gabalėlių. Toks substratas ne tik sulaiko šiek tiek drėgmės, bet ir stabilizuoja augalą, kad jis neišvirstų iš vazono. Naudojant įprastą vazoninių gėlių žemę, orchidėjai sukuriama per drėgna aplinka, kurioje jos šaknys gali pradėti pūti.
Taip pat svarbu prisiminti niekada nelaistyti orchidėjų ledo kubeliais ir naudoti tik kambario temperatūros vandenį.
Tikimės, šie patarimai padės jūsų orchidėjoms klestėti ir džiuginti jus nuostabiais žiedais dar ilgai!