Maisto papildai – atradimas, pakeitęs sporto pasaulį
Kalorijas kas dieną skaičiuojantiems žmonėms dabar galima lengviau atsikvėpti. Įvairūs maisto papildai turi labai mažai kalorijų, o vitaminai iš viso jų neturi… Tačiau persistengti nereiktų. Viskam yra saikas, o taip pat ir griežtai numatytos normos, kurių nesilaikant nutukimas negresia, tačiau poveikis sveikatai tikrai bus. Jei ne iš karto, tai po kurio laiko.
Maisto papildai – neatsiejama sporto kasdienybė
Papildai sportui vartojami vedant dviejų pagrindinių tikslų. Svarbiausias jų – užsiauginti raumenis, padidinti jėgą, ištvermę, pagerinti kraujo apytaką ir širdies ritmą, kad būtų galima siekti aukščiausių sporto rezultatų.
Faktai arba realūs sporto pasaulio pavyzdžiai
Ar matėte per televiziją, kaip greitai bėga jamaikietis Pasaulio čempionas Usainas Boltas? Bėgimo metu šis liesas aukštaūgis sportininkas sunaudoja tiek energijos, kiek vidutinis lietuvis per mėnesį kažin, ar sunaudoja…
Tam reikia jėgų ir papildai sportui jų padeda gauti. Nesupraskite klaidingai – atletas taip greitai nebėga dėl to, kad išgeria kreatino kokteilį ar proteinų. Maisto papildai yra tik viena iš mažiau reikšmingų pagalbinių priemonių šalia fizinių gebėjimų, sunkių treniruočių, valios, psichologinio nusiteikimo, ištvermės ir kruopštaus trenerio darbo. Papildas – ne stebuklingi milteliai, kurių raganos deda į puodą virdamos savo kerėjimo skysčius, kaip vaizduojama pasakose ir filmuose. Papildas yra taisyklingos mitybos priedas, kurį sportininkai naudoja labai atsargiai ir protingai.
Antroji priežastis yra riebalų deginimas. Netiktų sakyti „svorio metimas“, nes vartodami papildus sportui žmonės daugiau treniruojasi ir natūralu, kad padidėja jų raumenų masė. Taigi, aktyviai sportuojant svoris gali likti tas pats arba net padidėti, tačiau riebalinio sluoksnio apimtys bus mažesnės. L-karnitinas, advantra-Z, kapsaicinas ir kitos medžiagos atlieka panašią funkciją – skatina medžiagų apykaitą ir riebalų deginimą. Organizmas pats pajėgus išskirti kai kurias iš minėtų medžiagų, tačiau ne dideliais kiekiais, todėl jam reikia pagalbos. Aišku, kai „chemija“, tačiau geriau jau taip skatinti riebalų deginimą, nei valgant kilogramą apelsinų ar paprikų, kuriose yra riebalų deginimą skatinančių medžiagų.
Pagrindinės priežastys, lėmusios maisto papildų populiarumą
Papildai sportui vartojami ne tik dėl jau minėtų tikslų, bet ir siekiant maitinti organizmą (baltyminiai, masės auginimo produktai), suteikti energijos treniruočių ar sporto varžybų metu (pvz. azoto skatintojai ar įvairūs angliavandenių prisotinti kokteiliai ir gėrimai, kuriuos ypač mėgsta bėgiojantys žmonės).
Tačiau kodėl taip nutiko, kad mums reikalingi papildai sportui? Atsakymų į šį klausimą yra daug. Vienas iš populiariausių papildų sportui kreatinas buvo susintetintas (atrastas) dar XIX amžiaus pabaigoje. Tik 1992 metais jis buvo pradėtas vartoti legaliai. Prireikė net 100 metų suprasti, kam jis reikalingas ir ką daro organizmui? Tikrai ne! Tiesiog nebuvo jam tokio plataus poreikio. Poreikis maisto papildams atsirado 8 praeito amžiaus dešimtmetyje, kai Holivude pasirodė jaunas ir žavus austrų kultūristas Arnoldas Švarcenegeris. Vėliau atsirado ir kitas raumenų kalnas – Silvesteris Stalone. Iki tol Holivudo filmų „geriečiai“ buvo vidutinio kūno sudėjimo, nors kovojo prieš įspūdingų formų blogiečius (dažnai pasiskolintus iš amerikietiškų imtynių lygos).
Raumeningi aktoriai JAV ir pasauliui atnešė kitokį herojaus įvaizdį, pabrėždami savo kūno kultą – išpuoselėti ir išraiškingi raumenys. Tada milijonai jaunuolių susidomėjo, kaip greitai tokius raumenis galima turėti. Tada prasidėjo steroidų era, tačiau kelias į plačiąją visuomenę buvo atvertas ir kitiems papildams, kurie ne „pučia“, o padeda lavinti raumenis ir pagerina ištvermę. Kita priežastis – mūsų gyvenimą užtvindžiusios technologijos. Į parduotuvę aštuntajame dešimtmetyje jau nebevaikščiodavome pėsčiomis, o dažniausiai važiuodavome automobiliu, mieste – viešuoju transportu. Taip pradingo būtinybė vaikščioti po kelias dešimtis kilometrų per dieną. Greitas tempas ir gyvenimiški malonumai atėmė poreikį gaminti sveiką ir pilnavertį maistą, tad pradėjome kišti bulvytes fri, užpilamų makaronų sriubas, dešrainius, kebabus, picas ir kitą greitai paruošiamą ir nesveiką maistą. Kadangi vartojimas smarkiai išaugo, pramonė vis labiau ir labiau teršė aplinką, žemė buvo dirbama su daugybe trąšų, mūsų augintos daržovės prarado didžiąją dalį naudingų medžiagų, taip pat ir vitaminų, kurių taip trūksta mūsų organizmui. Čia į pagalbą atėjo maisto papildai ir pasiūlė labai priimtiną variantą – organizmui nedarant didelės žalos bus atstatomos tos medžiagos, kurių mums natūraliai reikia, tačiau tai bus sintetinės medžiagos.
Taigi, maisto papildai sportui galutinai įsitvirtino mūsų gyvenime ir niekur iš jo dingti neketina. Negalėtume jų atsikratyti, net jei labai norėtume – dabartinė karta nebesugeba pasisavinti daugybės medžiagų iš maisto, todėl neatsparūs ligoms. Ar tai gerai, ar blogai? Moraliniais ir ekonominiais klausimais nuolatos diskutuojama. Bet apie tai – kitame straipsnyje.