Tėvystė

Kaip ištverti sunkų paauglystės laikotarpį

Paauglys dar tik mokosi būti savarankiškas, tad turi teisę klysti. Pasistenkite ji suprasti ir padėti šiuo sunkiu laikotarpiu.

Eugenija neatpažįsta savo keturiolikmečio sūnaus. Martynas, visada buvęs paklusnus ir mielas berniukas, pastaruoju metu labai pasikeitė. Pradėjo keistai rengtis. Nešioja nutrintas kelnes, seną odinę striukę, įsivėrė auskarą. Jo kambarys nuolat suverstas, tačiau nė už ką neleidžia mamai tvarkyti. Į klausimus atsakinėja nenoromis ir visą laiką, kai nebūna išėjęs, tūno savo kambaryje. Eugenija numano, kad Martynas pirmą kartą draugauja su mergaite, bet jis ir apie tai nenori kalbėtis. Moteris bijo visiškai prarasti ryšį su sūnumi.

Tokių problemų kyla daugeliui tėvų. Paaugliai mano, kad jie jau suaugę ir gali gyventi be tėvų patarimų. Deja, nepriklausomybė, jų supratimu,- tai šiurkštus elgesys ir šokiruojanti išvaizda.

Šiuo laikotarpiu tėvai nustoja būti svarbiausi ir teisiausi. Daug didesnę įtaką daro draugai, net atsitiktiniai pažįstami.

Tad ką daryti? Visų pirma, išsaugoti ramybę ir neprarasti kantrybės. Jos paauglių tėvams reikia kaip niekad. Paaugliai maištauja, bet jiems būtina mūsų meilė ir parama.

Amžina netvarka

Paauglys savo kambarį ima laikyti neliečiama teritorija. Jis „pasišiaušia” radęs, pavyzdžiui, sutvarkytą savo rašomąjį stalą. Gerbkite tokį nusistatymą. Tačiau su netvarka nesitaikstykite. Nustatykite taisykles, kurių tikrai nesunku laikytis,- būtina išmesti šiukšles, nešvarius indus nunešti į virtuvę, sudėti į indaplovę. Netvarkykite vaiko kambario, bet įspėkite: „Gal galėtum susitvarkyti, nes būsiu priversta tai padaryti pati. Nors visai to nenoriu”.

Nedidelės paslaptys

Tokio amžiaus vaikai nebepatiki mums savo paslapčių taip dažnai, kaip mažyliai. Visiškai nepateisinamas (net jei manote tai darą vaiko labui) kuitimasis jo stalčiuose, žinučių, kuriuos gauna iš draugų, pažįstamų, skaitymas, pokalbių klausymasis.

Kaip kalbėtis

Išklausykite paauglį, kai jis nori su jumis pasikalbėti. Bet pasistenkite nieko nekomentuoti, jeigu neklausia konkretaus patarimo. Pasitikėkite juo ir leiskite turėti savo nuomonę. Liaukitės kritikavę kiekviename žingsnyje.

Vaikas turi žinoti, kad jam leidžiama ir pakvailioti, kad visuomet gali tikėtis jūsų paramos. Tačiau nebūkite „minkštakūniai”. Jei ką nors draudžiate, visada paaiškinkite kodėl ir tvirtai laikykitės savo nuomonės.

Pirmoji meilė

Paaugliui tai- ypatingas išgyvenimas. Pasistenkite nekomentuoti savo vaiko susižavėjimo objekto. Būkite atsargūs ir diskretiški. Nedrauskite pakviesti draugą ar draugę į namus. Neužduokite per daug klausimų ir neverskite paauglio atvirauti. Paskatinkite jį išsipasakoti, pavyzdžiui, patys prisimindami savo pirmąją meilę.

Image by Freepik

Šokiruojanti išvaizda

Paaugliai nori išsiskirti iš pilkos (jiems taip atrodo) minios. Net jeigu jų aprangos stilius jums visiškai nepatinka, nedrauskite jiems eksperimentuoti. Ryžtingai (bet diplomatiškai) pasipriešinkite tik sunkiai pataisomiems dalykams: „Nudažyti plaukai ataugs, o pašalinti tatuiruotę brangu ir skausminga. Pagalvok apie tai dar kartą”.

Pakeltas balsas

Kartais vaikai nepakelia susikaupusių emocijų pertekliaus ir… pratrūksta. Pasistenkite jį suprasti, bet netoleruokite šauksmų. Patys irgi kalbėkite ramiu tonu (net supykę). Taip ir vaiką išmokysite, kad, nepaisant pykčio, emocijas galima kontroliuoti.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker