Plaukų priežiūra

Kaip atsikratyti pleiskanų? Paprasti patarimai namuose

Nuo specialių šampūnų iki naminių priemonių ir gyvensenos pokyčių – veiksmingi būdai kovoti su šia įkyria galvos odos problema.

Balti trupinėliai ant pečių, nuolatinis galvos odos niežulys… Pleiskanos – itin dažna ir tikrai nemaloni problema, kuri gali gerokai sumažinti pasitikėjimą savimi. Nors priežasčių, kodėl jos atsiranda, gali būti įvairių, gera žinia ta, kad daugeliu atvejų šią bėdą galima suvaldyti ar net visai panaikinti pasitelkus tinkamas priemones ir kantrybę. Jei ir jus vargina ši įkyri problema, nesate viena! Išbandykite šiuos paprastus patarimus.

Pirmiausia – supraskime priežastis (trumpai)

Pleiskanos gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, o kartais ir dėl jų derinio:

  • Sausa galvos oda: Dažnai paūmėja šaltuoju metų laiku, kai oras sausesnis. Pleiskanos būna smulkios, sausos.
  • Seborėjinis dermatitas: Susijęs su riebia oda ir mieliagrybiu Malassezia, kuris natūraliai gyvena ant odos, bet kartais ima daugintis per greitai. Pleiskanos būna stambesnės, gelsvos, riebios, oda gali parausti.
  • Jautrumas plaukų priežiūros priemonėms: Kai kurie šampūnai, kondicionieriai ar formavimo priemonės gali dirginti galvos odą.
  • Per retas galvos plovimas: Leidžia kauptis riebalams ir negyvoms ląstelėms, sudarant palankią terpę grybeliui.
  • Kitos odos ligos: Kartais pleiskanojimas susijęs su psoriaze ar egzema.

Supratus galimą priežastį, lengviau pasirinkti tinkamiausią pagalbos būdą.

Paprasti būdai atsikratyti pleiskanų:

nuotrauka freepik
  1. Vaistinės šampūnai – dažnai efektyviausi. Tai pirmoji pagalba, į kurią verta kreiptis. Ieškokite šampūnų, kurių sudėtyje yra vienos iš šių veikliųjų medžiagų:
    • Ketokonazolas, klimbazolis: Priešgrybelinės medžiagos, veikiančios Malassezia grybelį.
    • Seleno sulfidas, cinko piritonas: Lėtina ląstelių atsinaujinimą ir turi priešgrybelinį poveikį.
    • Salicilo rūgštis: Padeda pašalinti pleiskanų sankaupas (veikia kaip šveitiklis).
    • Derva (akmens anglies derva): Lėtina odos ląstelių gamybą (naudoti atsargiau, gali turėti specifinį kvapą).
    • Naudojimas: Atidžiai skaitykite instrukciją. Dažniausiai tokį šampūną reikia gerai įmasažuoti į galvos odą ir palaikyti kelias minutes prieš nuskalaujant. Iš pradžių naudokite dažniau (pagal instrukciją), vėliau – profilaktiškai 1-2 kartus per savaitę, kaitaliodami su įprastu šampūnu. Dėl tinkamiausio šampūno pasitarkite su vaistininku ar gydytoju.
  2. Arbatmedžio aliejaus galia. Šis aliejus pasižymi stipriomis priešgrybelinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Įlašinkite kelis lašus (5-10) į savo įprasto šampūno dozę prieš trinkdami galvą. Svarbu: Prieš naudojant gryną ar atskiestą aliejų tiesiai ant odos, atlikite jautrumo testą ant mažo odos plotelio.
  3. Galvos odos drėkinimas (jei oda sausa). Jei pleiskanojimo priežastis – odos sausumas, gali padėti drėkinimas. Prieš plaudami galvą, įmasažuokite į galvos odą šiek tiek kokosų aliejaus (turi ir priešgrybelinių savybių) ar alavijo gelio, palaikykite 30-60 min. ir tuomet išplaukite švelniu šampūnu.
  4. Obuolių acto skalavimas (atsargiai!). Manoma, kad obuolių actas padeda atkurti galvos odos pH balansą ir pašalinti produktų likučius. Būtinai stipriai atskieskite: sumaišykite lygiomis dalimis actą ir vandenį (arba dar didesniu kiekiu vandens, jei oda jautri). Išplovę galvą šampūnu, apipurkškite ar apliekite galvos odą šiuo mišiniu, pamasažuokite, palaikykite kelias minutes ir gerai nuskalaukite vandeniu. Atsargiai: Gali dirginti jautrią odą, nenaudokite ant pažeistos odos.
  5. Švelni priežiūra. Kad ir kokia būtų pleiskanų priežastis, svarbu elgtis su galvos oda švelniai:
    • Nekasykite ir netrinkite odos stipriai.
    • Plaukite galvą drungnu, o ne karštu vandeniu.
    • Labai gerai išskalaukite plaukų priežiūros priemones.
    • Reguliariai, bet švelniai šukuokite plaukus, kad pasiskirstytų natūralūs riebalai ir pasišalintų negyvos ląstelės.
  6. Streso mažinimas. Stresas gali silpninti imuninę sistemą ir paūminti įvairias odos problemas, įskaitant pleiskanojimą. Raskite jums tinkamų atsipalaidavimo būdų: joga, meditacija, pasivaikščiojimai gamtoje, pakankamas miegas.
  7. Mitybos įtaka. Nors tiesioginio ryšio nėra, manoma, kad subalansuota mityba, turinti pakankamai cinko, B grupės vitaminų ir omega-3 riebalų rūgščių, gali prisidėti prie sveikesnės odos būklės. Nepamirškite gerti pakankamai vandens.
  8. Venkime dirgiklių. Jei įtariate, kad pleiskanas gali sukelti jautrumas plaukų priemonėms, pabandykite pereiti prie švelnesnių, be sulfatų, kvapiklių ar alkoholio pagamintų produktų.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei pleiskanojimas labai gausus, galvos oda paraudusi, šlapiuojanti, labai stipriai niežti, arba jei specialūs šampūnai ir namų priemonės nepadeda per kelias savaites, verta kreiptis į gydytoją dermatologą ar trichologą. Gydytojas nustatys tikslią priežastį ir paskirs tinkamiausią gydymą.

Kantrybė ir nuoseklumas

Kova su pleiskanomis kartais reikalauja kantrybės. Gali tekti išbandyti kelis skirtingus metodus, kol atrasite sau veiksmingiausią. Pradėkite nuo patikrintų priemonių (pvz., vaistinių šampūnų), būkite nuoseklūs ir, jei reikia, nebijokite kreiptis pagalbos į specialistus. Sveika galvos oda ir gražūs plaukai – tikrai pasiekiamas tikslas!

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker