GrožisSveikata

Nagų problemos

 Nagai, tai lyg langas į patologiją. Apžiūrint juos galima diagnozuoti įvairias ligas, susijusias ne tik su nagu, bet ir visu organizmu. Nagas atlieka skirtingas funkcijas: kaip pincetas sugriebiant smulkius daiktus, kasymo, apsaugo galinę falangą, amortizacinę, kosmetinę.

Iš nagų būklės kartais sprendžiama apie socialinę padėtį. Nagų patologija yra įvairi, sudėtingai diagnozuojama ir kartais sunkiai gydoma.

 Onichija- yra terminas, apimantis visus uždegiminius ar infekcinius susirgimus, tiesiogiai susijusius su nago plokštele. Paronichija – būklė, kai pažeidžiamas odos volelis, esantis apie nagą.

 • Nagas – kompaktiška raginė plokštelė: lygi, nedaug išlenkta, skaidri, bespalvė. Per ją persišviečia nago kraujagyslės, todėl atrodo rausva.

 • Nago plokštelę sudaro pagrindinės dalys: kūnas, du šoniniai, priekinis ir užpakalinis kraštai, šaknis.

 • Nago augimą lemia matricos onichoblastai. Pirštų nagai atauga per 4- 6, o kojos nykštys per 9- 18 mėnesių (greičiausiai- vaikams, lėčiau- suaugusiems, pagyvenusiems žmonėms).

 • Nago matrica, kuri yra proksimaliniame nago gale, mėnulėlio projekcijoje, gamina nago plokštelę, kuri auga ant nago guolio, rausvos spalvos struktūros, matoma per visą nago ilgį.

 • Dėl matricos pakenkimo, nago plokštelė būna distrofiška, o kai pažeidžiamas nago guolis, tada plokštelė atskyla (atsisluoksniuoja) ir/ar sustorėja ponaginiai audiniai.

 • Nagas sudarytas iš baltymų (~80 proc), drėkinančių medžiagų (15- 18 proc), mineralinių druskų (2 proc). Trijų rūšių proteinai sudaro tris nago plokštelės sluoksnius. Ši struktūra užtikrina jo atsparumą suskilinėjimui. Kai trūksta proteinų, nagai tampa trapūs. Drėkinančios medžiagos yra svarbios sveiko nago augimui. Intra- ir ekstraląsteliniai lipidai užtikrina nago lankstumą ir plokštelės sluoksnių tvirtą tarpusavio sukibimą. Svarbiausia nage esanti mineralinė medžiaga- kalcis, kuris užtikrina tvirtumą.

 Matricos pažeidimas ir nago plokštelės pakitimai

 Trapūs nagai

 Dažniausia žmones varginanti problema yra trapūs nagai. Tai sukelia diskomfortą kasdieniame gyvenime. Serga- 20 proc. populiacijos, labiausiai moterys. Terminas apima trapius, sutrūkusius, atsisluoksniavusius, plonus, minkštus nagus. Šie pakitimai gali būti kaip atskiros būklės ar susiję su įvairiomis ligomis.

 Pagrindinės priežastys yra egzogeninės: nuolatinis rankų drėkinimas, kontaktas su cheminėmis medžiagomis (rūgštimis, šarmais, druskomis), traumavimas (naudojimasis nagais kaip įrankiu). Retai kada tai būna susiję su sisteminėmis ligomis (plokščiąja kerplige, amiloidoze).

 Pagrindinis gydymas susijęs su nago apsauga ir tausojimu, ką kartais būna sunku įgyvendinti. Reikia stengtis nešioti dvigubas pirštines (medvilnė+lateksas), tai padeda apsisaugoti nuo nuolatinio nago mirkimo dirginančiose medžiagose. Plauti rankas su apsauginiais muilais, dildyti nagus tik išilgai, jokiu būdu ne vertikaliai, siekiant nesukelti nagų suskeldėjimo. Nagus reikia stengtis kuo mažiau lakuoti, naudoti riebesnį rankų kremą, nagus lakuoti gydomaisiais lakais, kurie pagerina nago stangrumą bei apsaugo nuo aplinkos poveikio. Teigiamu poveikiu nagui pasižymi vitaminas H (biotinas), cisteinas.

 Išilginės vagos

 Dažna priežastis yra fiziologinė, atsirandanti su amžiumi ar gyvenimo įpročiais; tai dažnas nagų distalinio galo trapumas; gydant šią būklę svarbiausia- rankų apsauga nuo vandens ir specialių kosmetinių priemonių naudojimas.

 Patologinės išilginės juostos gali būti sergant psoriaze, raudonąja kerplige, pelada.

 Nago plokštelės paviršiaus nelygumai

 Viena dažniausių priežasčių yra psoriazė. Jai būdinga duobutės, geltonos dėmės, plokštelės sustorėjimas. Jei pernelyg traumuojama aplinkinė odelė (smiliumi nustūminėjama nykščio odelė, netinkamas manikiūras) nagas yra išvagotas daugybinėmis skersinėmis juostomis. Kartu gali būti pažeistas ir nago volelis (paronichija), tada odelė parausta, paburksta, skauda, gali prasidėti grybelinė ar bakterinė infekcija.

 Nago guolio pažeidimas su onicholize (nago krašto irimas) ir/ar ponaginė hiperkeratozė (sustorėjimas)

 Onicholize gali būti nulemta mechaninės traumos ar susijusi su grybelinėmis ligomis, psoriaze, egzema, raudonąja kerplige, pelada. Ieškomos profesinės priežastys(rankų nuolatinis buvimas drėgmėje, manipuliacijos su agresyviomis medžiagomis).

 Jei onicholize yra balta, dažnai ji yra mechaninė. Jei gelsva, dažniausiai psoriatinė ar grybelinė. Prie psoriazės pažeidimų, nago proksimalinė dalis paraudusi, būdingos gelsvos dėmelės po nago plokštele, galiausiai būna balkšvos ponaginės masės.

 Vieno piršto pažeidimas

 Visi uždegiminiai ar infekciniai susirgimai gali pasireikšti viename piršte. Jei vieno piršto pažeidimas nepaaiškinamas, reikia pagalvoti apie nago tumorus. Vieni jų gali būti gerybiniai (kraujagyslinis tumoras, ponaginė egzostosė), kiti piktybiniai (Boweno liga, epidermoidinė karcinoma ar melanoma). Todėl esant neaiškiems pokyčiams viename nage, reikia kreiptis į specialistą.

 Išilginė melanonichija

 Gali būti melanocitų fiziologinė hiperfunkcija, lentigo, apgamas ar melanomos pradžia.

 Asmenims, kurių oda tamsi, tai yra fiziologinė būklė; padidėjęs melanocitų aktyvumas nago srityje.

 Šviesiems asmenims reikalingas papildomas ištyrimas, o kartais ir matricos biopsija.

 Kojos nykščio nago patologija

 Apie 30 proc. kojos nykščio pažeidimų priežastis yra grybelinis susirgimas, tačiau dažnas ir mechaninis pažeidimas dėl pakartotinų mikrotraumų. Diagnostika tarp jų nėra lengva. Esant grybeliniams susirgimams, kartu gali būti tarpupirščių ir pėdų grybelis. Grybelis gali pažeisti ir traumuotą nagą, išgydžius grybelį, nagas lieka pakitęs. Tai svarbu, siekiant netęsti priešgrybelinio gydymo amžinai. Dažna kita patologija- nago įaugimas. Jį gali įtakoti ne teisingas nago kirpimas. Reikia kirpti išilgai, neužapvalinant kraštų. Nešioti patogią avalynę.

 Gražūs nagai suteikia džiaugsmą, pasitenkinimą, pasitikėjimą. Kadangi nagą veikia ne tik išoriniai veiksniai, bet ir bendra organizmo būklė, stenkitės sveikai ir pilnavertiškai maitintis, prižiūrėti rankas ir nagus, o kilus problemoms kreipkitės į specialistą.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker