Sveikata

Kaip būti žvaliai visą laiką?

Pats laikas atsikratyti šaltojo metų sezono mieguistumo. Žodis „snaudulys” anaiptol ne hipertrofuotas. Juk per pastaruosius tris keturis mėnesius gyvenote apimtos snaudulio, visos svajojote įlįsti j lovą, užsikloti ir pasnausti.

Žiemos ir ankstyvojo pavasario letargija- ne vien nuobodulio lydimas reiškinys. Biochemikų nuomone, dėl saulės trūkumo smegenys vidiniams procesams „įsako” sulėtėti. Mes tampame vangios. Nenorime nei sekso, nei džiaugsmo, nei pažvelgti į save veidrodyje… Beje, o kodėl tik dabar prakalbome apie sezonines savijautos permainas? Atsakymas paprastas: moterys žiemos ir pavasario mieguistumą ištveria kur kas blogiau negu vyrai. Be to, pavasarį sutrinka organizmo bioritmas. Fiziologai šį procesą pavadino pavasarine desinchronoze. Dėl jos susilpnėja imunitetas, paaštrėja įprasti negalavimai. Išvada: reikia padėti organizmui šiuo sudėtingu momentu, kitaip sakant, išbudinti jį… Suprantama, vilioja viską metus išskristi iš rūškanos Lietuvos tiesiai į Bahamus, kur vasara. Bet jeigu Bahamų salos jums gerokai nusibodo, likite namie ir įsigilinkite į mūsų rekomendacijas. Patarsime, kaip susigrąžinti žvalumą, gaivumą ir grožį, stimuliuojant organizmą tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Dėl to įvairius organizmo „gaivinimo’ būdus sujungėme į vieną sistemą.

Pirmasis vaistas- mityba

Nežiūrint į tai, kad dauguma mūsų per žiemą priauga kelis papildomus kilogramus svorio, imtis griežčiausios dietos, bandant per savaitę susigrąžinti liekną figūrą, neverta. Pirma, nedidelis svorio padidėjimas- fiziologinis reiškinys. Organizmas tiesiog protingai sukaupė papildomos energijos atsargų. Antra, fizinis aktyvumas, jeigu pradėsite lankyti baseiną arba aerobikos užsiėmimus, padės pamažu išeikvoti poodines atsargas. O štai meniu būtinai reikia pakoreguoti. Pažvelkime kas padėta ant mūsų vaišių stalo, ir sustyguokime produktus.

Nesmulkintose kruopose yra augalinių baltymų ir gyvybiškai organizmui būtinų amino rūgščių, mažinančių cholesterino kiekį kraujyje. Jeigu dieną pradėsite koše arba dribsniais, būkite tikros- energijos gausite.

Nenorinčios ilgai gamintis pusryčių pasinaudokite šiuo receptu: supilkite 2 valgomuosius šaukštus avižinių dribsnių, 1 valgomąjį šaukštą kukurūzų dribsnių, šiek tiek įberkite razinų, riešutų, pagardinkite medumi, užpilkite verdančiu vandeniu- po 3 minučių skanaukite šios košės.

Duonos bandelių ir makaronų valgykite mažiau. Tamsią šaltą žiemą šie produktai suteikdavo jums aktyvumo, padidindami koncentraciją serotonino, kuris kelia žvalumą ir gerą nuotaiką.

Daržovių, vaisių, žalumynų privalo būti ant stalo kiekvieną dieną. Valgyti juos reikia žalius, ir štai kodėl, praėjusiųjų metų derliaus obuoliuose, mandarinuose ir apelsinuose suiro 25 % vitamino C. Bulvėse pavasarį išlieka mažiau kaip ketvirtis vitamino C, o žalumynuose jis pradingsta po paros. Vieninteliai patikimi vitamino C šaltiniai pavasarį- juodieji serbentai ir šaltalankiai, trinti su cukrumi, bei džiovintos erškėtrožės.

Virtose daržovėse vitaminų neieškokite- jų ten nėra. Žali vaisiai ir daržovės gina ląstelių membranas nuo laisvųjų radikalų ir apsaugo organizmą nuo senėjimo. Ląsteliena, kurios turi kopūstai, burokėliai, obuoliai, rupaus malimo duona padeda iš organizmo šalinti toksinus ir reguliuoja žarnyno veiklą (o nuo to tiesiogiai priklauso jūsų išvaizda).

Pieno produktai– varškė, pienas, kefyras, jogurtas, sūris- pavasarį reikalingi kaip niekada. Rūgštūs pieno produktai, stimuliuoja imunitetą, normalizuoja žarnyno mikroflorą, padeda geriau pasisavinti mineralines medžiagas.

Žuvies- ant stalo privalo būti mažiausiai du kartus per savaitę. Ji stiprina kraujagyslių elastingumą ir saugo nuo aterosklerozės. Neužmirškite ir jūros produktų. Krevetės, krabai, kalmarai, moliuskai, jūros kopūstai- mikroelementų šaltinis. Juose gausu kalcio, fosforo, jodo, floro, seleno.

O štai mėsos pavasarį reikėtų valgyti mažiau.

Džiovintų vaisių mišinyje su riešutais daug mikroelementų ir augalinių lipidų- tai pagerina nervų sistemos veiklą. Neužmirškite per dieną 2- 3 kartus juo pasimėgauti. Kad kuo dažniau apimtų noras šypsotis, reikia, jog ant darbo stalo arba rankinuke visada turėtumėte pakelį džiovintų abrikosų, razinų, džiovintų datulių arba riešutų.

Grūdinių kultūrų (kviečių, rugių, avižų, lęšių, kukurūzų) želmenys– nebanalus pavasarinis jūsų raciono priedas. Jose esama lengvai pasisavinamo cukraus, riebiųjų rūgščių, amino rūgščių ir įvairių vitaminų. Grūdeliui dygstant, vitaminų C ir E padaugėja 5 kartus, vitamino B1- pusantro karto, folinės rūgšties- 4, o vitamino B2- netgi 13,5 karto! Taigi želmenys didina ištvermingumą, tonizuoja, palankiai veikia odos, plaukų, nagų būklę ir padeda kovoti su ankstyvu senėjimu.

Padaiginkite grūdelių! Paberkite grūdų tarp dviejų drėgno medvilninio audinio sluoksnių. Palikite esant 22- 240 C temperatūrai. Po dviejų parų grūdeliai sudygs Maistui vartojame ne ilgesnius kaip 1 mm ilgio daigelius. Jų dedame į salotas, padažus, apkepus, juos sumaišome su vaisiais.

Padžiovintus daigintus grūdelius galima sumalti kavamale. Į gautą masę įpilkite pieno, įdėkite medaus, sviesto ir valgykite labai sveiką košę. Grūdelius galima sumaišyti su jogurtu ir kefyru. Suvalgydamos per dieną 50- 100 g daigintų grūdų, greit pajusite energijos antplūdį.

Image by wayhomestudio on Freepik

Vaisių ir daržovių sultys labai gerai organizmo pasisavinamos, greitina jo biochemines reakcijas ir gerina medžiagų apykaitą. Žinoma, naudingesnės šviežiai išspaustos sultys- tai didesnio biologinio vertingumo produktas, kuriame yra aktyviųjų medžiagų ir vandens, ypač svarbių odos drėgmei ir tonusui palaikyti. Iš įpratimo pirmenybę teikiame vaisių sultims. Daržovių sultys mums dažnai atrodo prėskos dėl mažo organinių rūgščių kiekio, bet tai nereiškia, kad jos blogesnės! Iš tikrųjų jose yra kur kas daugiau mineralinių medžiagų ir (o tai labai svarbu!) mažiau kaloringos.

Reguliariai gerdamos sultis, leidžiame pailsėti žarnynui ir nesikankiname badaudamos. Morkų ir burokėlių, moliūgų, kopūstų, pomidorų sultys lengvai pagaminamos. Išspaustas sultis įberkite smulkiai pjaustytų žalumynų, mat juose yra folinės rūgšties. Jeigu šios rūgšties trūksta, pavasarį, moteris kamuoja odos bei plaukų problemos. Pasitelkite vaizduotę- į daržovių sultis galite įsipilti mėgstamų vaisių sulčių. Daržovių sultis galima atskiesti ir mineraliniu vandeniu.

Vienu žodžiu, pabandykite suteikti sultims pikantiškumo, tada šį „grožio kokteilį” išgersite su malonumu. Dvi stiklines šviežių sulčių per dieną padarys stebuklą- atgaivins ir išlygins odą, sustiprins kraujagyslių sieneles, plaukams suteiks blizgesio.

Polivitaminai padės sustiprinti pavasarį apsilpusį organizmą. Tačiau išsirinkti šių preparatų nėra paprasta- juk jų vaistinių lentynose yra apie 150 rūšių. Neverta susigundyti ryškia u etikete ar skambiomis frazėmis ant pakuotės.

Renkantis vitaminus reikėtų atkreipti dėmesį į keletą detalių. Vaistinėse yra vitaminų, pagamintų įvairiose pasaulio šalyse: Amerikoje, Azijoje, Europoje ar net Afrikoje.

Žmogaus vitaminų ir mineralinių medžiagų poreikis priklauso nuo šalies, kurioje jis gyvena. Skirtingas klimatas, dirvožemis, mitybos įpročiai lemia vitaminų kiekį maiste ir skirtingus jų poreikius.

Malonumas su nauda

Nėra reikalo girti saunos, garų pirties ir masažo malonumus. Iš organizmo šalinami toksinai ir šlakai, stimuliuojamos vidaus sekrecijos, liaukos, aktyvinama kraujo apytaka. Suprantama, pavasarį ne pats geriausias laikas rekordams siekti, tačiau daugiau judėti, vaikščioti pėsčiomis labai naudinga. Ir tai ne tušti žodžiai- širdis, plaučiai, kepenys, inkstai laukia ryžtingų veiksmų. Jie taip pat nori atsinaujinimo.

Pavasarį, kaip visada, naudingas soliariumas. Ne dėl to, jog visus pritrenktumėte įdegimu, o kad tonizuotumėte odą ir stimuliuotumėte vitamino D3 susidarymą. Juk be šio vitamino nepasisavinamas kalcis. Tas pats kalcis, kurio trūkstant vystosi osteoporoze. Dirbtinio įdegimo priešininkai šaukia apie odos vėžį. Tačiau šiandienių soliariumu lygis pakankamai aukštas, taigi pavojingiau kaitintis pliaže.

Ryžtas

O dabar įsivaizduokite, kad jūs pabundate, išgeriate stiklinę sulčių, pasimankštinate, papusryčiaujate, nuryjate vitaminų kapsulę (nes vitaminai vartojami tik po valgio), vėliau pietaujate ir vakarieniaujate skaniai bei naudinga kartą per savaitę lankote soliariumą ir baseiną, kartą per dvi savaites- sauną ir masažistą. Ir dar daug vaikštote pėsčiomis, šypsotės. Na, nors ir pagalvojate, kad šitiek darbų reikia nudirbti, nuobodaus snaudulio nė kiek neliko?!

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker