Karjera

Ką jums reiškia sėkmė?“ – atsakome į keblų darbo pokalbio klausimą

Sužinok, kaip atsakyti į šį dažną interviu klausimą atskleidžiant savo vertybes, motyvaciją ir tinkamumą pozicijai.

„Ką jums reiškia sėkmė?“ Arba: „Kaip jūs suprantate sėkmę?“ Šis, atrodytų, paprastas darbo pokalbio klausimas ne vieną priverčia pasimesti ir sutrikti. Ką atsakyti? Ar būti atvirai ir sakyti, kad svarbiausia pinigai ir pripažinimas? O gal tai klastingas klausimas su vieninteliu „teisingu“ atsakymu? Ir kodėl staiga taip sunku nustygti vietoje?!

Ramiai. Šis klausimas iš tiesų gali sukelti įvairių jausmų, bet jis nėra skirtas jus sužlugdyti. Priešingai – tai puiki proga atskleisti savo požiūrį, vertybes ir motyvaciją. Pažiūrėkime, kaip jam pasiruošti ir atsakyti taip, kad paliktumėte gerą įspūdį.

Pirmiausia – kas sėkmė yra TAU?

Galbūt skamba banaliai, bet atsakyti į šį klausimą bus sunku, jei niekada nesusimąstei, ką asmeniškai tau reiškia sėkmė. Vieniems tai – aukštos pareigos ar solidi banko sąskaita. Kitiems – vidinė ramybė, laimė ar galimybė užsiimti prasminga veikla.

Nors tavo asmeninė sėkmės samprata gali būti labai plati, darbo pokalbio kontekste pabandyk į tai pažvelgti per norimo rezultato prizmę. Galvok apie darbą: kas tau teikia pasitenkinimą? Kas leidžia jaustis gerai atlikus užduotį?

Štai keletas minčių apmąstymui, kas galėtų būti sėkmė darbe:

  • Jausti pasitenkinimą savo veikla.
  • Dirbti prasmingą darbą.
  • Turėti aiškų tikslą, jausti prasmę.
  • Būti vertinamai ir gerbiamai.
  • Sulaukti pripažinimo už savo indėlį.
  • Nuolat augti ir tobulėti.
  • Daryti teigiamą poveikį (įmonei, komandai, bendruomenei).
  • Išlaikyti gerą sveikatą.
  • Pasiekti finansinį stabilumą.
  • Rasti darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą.

Kodėl darbdaviai to klausia?

Tavo atsakymas į šį klausimą atskleidžia daug: kokios tavo vertybės, darbo etika, kokia esi asmenybė ir kaip tau sektųsi dirbti komandoje. Darbdavys sužino, kas tave skatina gerai dirbti, kas motyvuoja. Be to, dažnai ieškoma žmogaus, kurio požiūris į sėkmę dera su įmonės vizija ar vertybėmis.

Šie atviri klausimai padeda įvertinti, ar įmonės kultūra tau tinka ir ar tu tinki jai. Todėl tavo pagrindinis tikslas atsakant – parodyti, kad esi darbuotoja, kuri kelia sau tikslus ir geba jų siekti bei pasiekti gerų rezultatų.

Pagalvok paprastai: jei pašalintume asmeninį aspektą, sėkmė reiškia kažką, kas gerai pavyko. Būtent tai ir nori išgirsti klausinėtojas – ar tu gebi daryti dalykus, kurie gerai pavyksta? Jei sugebėsi tai pademonstruoti, tikrai išsiskirsi iš kitų kandidatų.

nuotrauka freepik

Kaip pasiruošti šiam klausimui?

Įvardinti, kas tau yra sėkmė, sunku, nes tai labai individualu ir tikriausiai keičiasi skirtingais gyvenimo etapais. Nėra vieno universalaus sėkmingo žmogaus portreto.

Visa tai normalu, tačiau darbo pokalbiui reikėtų šiek tiek susiaurinti požiūrį. Kad būtų lengviau, prisimink keletą savo pastarojo meto pasiekimų darbe ar situacijų, kai pavyko įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Pagalvok apie savo siekius, svarbius įvykius, pasiektus rodiklius, atvejus, kai tavo darbas turėjo teigiamos įtakos kitiems.

  • Gal pasiekei pardavimo tikslus?
  • Gal inicijavai ir įgyvendinai svarbų projektą, kuris ilgai buvo tik įmonės planuose?
  • Gal neseniai išmokai pasakyti „ne“ tam tikroms užduotims, ir tai leido susitelkti į naujo produkto paleidimą?
  • Gal išbandei kažką naujo darbe? Jei ir nepavyko, ar išmokai kažką ateičiai?

Skirk šiek tiek laiko apmąstyti savo profesines sėkmes – tai bus atspirties taškas ruošiant atsakymą.

Dažniausios klaidos atsakant

Kartais pravartu žinoti ne tik ką sakyti, bet ir ko vengti. Štai kelios dažnos klaidos, kurių reikėtų vengti aiškinant, ką tau reiškia sėkmė darbo pokalbyje:

  • Nesidalink pernelyg asmeniška informacija apie šeimą ar save.
  • Neišsakyk savo politinių ar religinių įsitikinimų.
  • Nepamiršk, kad pokalbis yra profesinis – išlaikyk šį kontekstą.
  • Nepateik svetimų sėkmės apibūdinimų – būk autentiška.
  • Vis dėlto, nebijok atskleisti ir žmogiškosios pusės – darbdaviai nenori samdyti robotų!

Kaip atsakyti į klausimą „Ką Jums reiškia sėkmė?“

Sėkmė – sudėtingas dalykas. Kaip jau minėjome, jos supratimas labai asmeniškas, tačiau dažnai taip susižavime kitų sėkme, kad pamirštame, ką ji iš tiesų reiškia mums patiems – kaip asmenybėms ir kaip darbuotojams.

Kad būtų lengviau suformuluoti atsakymą darbo pokalbiui, siūlome trijų žingsnių metodą:

1. Įvertink savo praeities sėkmes. Ruošiantis darbo pokalbiui, verta prisiminti ne tik savo pasiekimus, bet ir nesėkmes, stipriąsias ir silpnąsias puses, ilgalaikius tikslus. Geroji žinia – daugelį šių apmąstymų gali panaudoti ir atsakydama į klausimą apie sėkmę.

Prieš galvodama apie ateities sėkmę, pažvelk atgal. Ką laikai savo laimėjimais? Gal teko įveikti didelius iššūkius? Gal proceso metu išmokai kažką naujo apie save? Prisimindama tas „gero jausmo“ sėkmes, galėsi pokalbio metu iliustruoti savo kelią į sėkmę ateityje.

  • Pavyzdys: „Man sėkmė yra mokymasis ir augimas savo vaidmenyje. Ankstesnėje [pareigų pavadinimas] pozicijoje man buvo patikėtas labai ambicingas projektas. Nors žinojau, kad reikės daug ko išmokti, priėmiau iššūkį. Įgyvendindama [projekto pavadinimas] ir pasiekdama [rezultatas], aš ne tik įvykdžiau užduotį, bet ir reikšmingai patobulinau savo įgūdžius. Tad man sėkmė – tai nuolatinis gebėjimų augimas kartu su atvirumu mokytis.“

2. Pasidomėk, kaip sėkmę supranta organizacija. Kai darbdavys klausia, ką tau reiškia sėkmė, jis ieško įvairių dalykų, bet vienas svarbiausių – ar tu derėsi prie įmonės kultūros.

Jei tavo tikslas – žaibiškai kilti karjeros laiptais, nustumiant visus pasitaikiusius kelyje, galbūt verta akimirką stabtelėti.

Prieš atsakydama į šį klausimą, pasidomėk įmonės misija, vizija, vertybėmis. Jei įmonė akcentuoja bendradarbiavimą, mentorystę, bendruomeniškumą – pasistenk, kad tavo atsakymas atspindėtų šias vertybes (žinoma, nemeluok, jei jos tau svetimos!). Jei pagrindinis akcentas – pajamos ir rezultatai, tavo atsakymas gali būti kitoks.

Pasinaudok savo detektyvės įgūdžiais – panaršyk įmonės svetainėje, socialiniuose tinkluose. Atkreipk dėmesį į žodžius, kuriuos jie vartoja viešojoje komunikacijoje. Ypač atidžiai perskaityk darbo skelbimą. Panaudok šiuos raktažodžius savo atsakyme.

  • Pavyzdys: „Žinau, kad [Įmonės pavadinimas] labai vertina [vertybė, pvz., komandinį darbą]. Man sėkmė – tai galimybė dirbti kartu su ekspertų komanda ieškant sprendimų ir tuo pačiu išlaikant šią pagrindinę vertybę, kuri svarbi ir man asmeniškai.“

3. Įvardink, kaip atrodo sėkminga karjera tau – tiek dabar, tiek ateityje. Tai – tavo atsakymo esmė. Čia turi progą pasidalinti savo asmeniniu požiūriu.

Užsimerk ir pagalvok: kaip atrodo tavo sėkmė po trijų mėnesių? O po dešimties metų?

Sujunk savo praeities patirtį, įmonės kontekstą ir asmeninę viziją. Sėkmę galima apibūdinti kaip tikslų nustatymą ir jų siekimą darbo vietoje. Tai gali būti išėjimas iš komforto zonos imantis kažko naujo ar dirbant su kitokiais žmonėmis. Sėkmė gali būti kelias į lyderystę arba sklandus darbas didelėje komandoje siekiant bendro tikslo.

Jei esi tikrai drąsi, gali net sėkme pavadinti mokymąsi ir augimą iš praeities nesėkmių.

  • Pavyzdys: „Man sėkmė yra rezultatas, kurį pasiekiu sujungusi [įmonės vertybė, pvz., atvirumą naujovėms] ir atkaklumą. Jaučiu, kad projektas buvo sėkmingas, kai matau realų savo įgūdžių ir gebėjimų augimą. Įsidarbinimas [Įmonės pavadinimas] man būtų pirmoji sėkmė. Toliau savo sėkmę kurčiau būdama atvira mokytis ir turėdama galimybę bendradarbiauti su puikiais šios įmonės specialistais.“

Papildoma mintis: Atmink, kad sėkmė – tai procesas Didelė klaida, kurią visi darome – laikyti sėkmę vienu konkrečiu dalyku, galutiniu tašku. Problema ta, kad sėkmė nėra statiška. Ji – ir jos samprata – gali keistis. Pakartok sau mantrą: „Sėkmė nėra vienas dalykas. Sėkmė yra procesas.“

Atsakymų Pavyzdžiai

  • Bendras pavyzdys: „Man sėkmė turi kelis matmenis. Darbe stengiuosi kartu su komanda kelti ambicingus tikslus ir kurti realistiškas strategijas jiems pasiekti. Jaučiu didelį asmeninį ir profesinį pasitenkinimą įgyvendinusi tikslus. Žinau iš pokalbių su pardavimų komanda, kad šiemet turite didelių planų. Taip pat suprantu, kad jų sėkmė priklauso nuo visos komandos bendro darbo – prie to labai norėčiau prisidėti ir bendradarbiauti.“
  • Jei esi pradedančioji specialistė: „Šiame karjeros etape man sėkmė – tai nuolatinis mokymasis. Vertinu kiekvieną galimybę išmokti kažką naujo ir ugdyti įgūdžius. Dabartinėje redaktorės asistentės pozicijoje tai reiškia siūlyti naujas temas ir savanoriškai padėti labiau patyrusiems žurnalistams. Būdama atvira įvairioms užduotims, praplėčiau savo sritis iki finansų ir sveikatos temų. Kiekvieną kartą, kai straipsnis, prie kurio prisidėjau, sulaukdavo daug dėmesio, jaučiausi sėkminga. Po kiekvieno naujo straipsnio gaunu grįžtamojo ryšio, kuris padeda tobulinti rašymo įgūdžius. Būtent šis mokymasis man ir yra sėkmė.“
  • Jei esi patyrusi specialistė (individuali bendradarbė): „Man sėkmė reiškia galimybę susitelkti į kelis dalykus ir padaryti juos nepriekaištingai. Pavyzdžiui, per pandemiją mano įmonė prarado kelis svarbius klientus. Reikėjo greitai rasti naujų arba pasiūlyti daugiau esamiems, kad jie neišeitų. Kartu su produktų ir klientų aptarnavimo komandomis sukūrėme naujas funkcijas, leidusias jiems dirbti virtualiai su mūsų programine įranga. Ne tik išlaikėme visus likusius klientus, bet 2021 m. susigrąžinome ir visus prarastuosius. Užuot investavę į rinkodarą, investavome į produkto vystymą, ir tas susitelkimas pasiteisino.“
  • Jei esi vadovė: „Kaip vadovė, sėkmę suprantu per savo komandos sveikatą ir gerovę. Negalime pasiekti veiklos tikslų, jei pirmiausia nepasirūpiname savo komandomis. Dabartinėje pozicijoje įgyvendinau įmonės kultūros pagerinimus, kurie padidino darbuotojų išlaikymą 10%. Be to, paskutinė darbuotojų apklausa parodė, kad dauguma jaučiasi palaikomi savo tiesioginių vadovų – manau, tai tiesiogiai susiję su mano investicijomis į lyderystės mokymus. Palaikomi darbuotojai yra labiau įsitraukę ir ilgiau lieka įmonėje. Man tai – neabejotina sėkmė.“

Tikimės, šie patarimai ir pavyzdžiai padės drąsiau jaustis per darbo pokalbį ir sėkmingai atsakyti į šį keblų klausimą!

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker