Mityba

Džiovinti vaisiai ir riešutai- ne tik užkąsti, bet ir pagardinti

Pasak mitybos specialistų, džiovinti vaisiai ne mažiau naudingi sveikatai nei švieži, o riešutai- puikus baltymų šaltinis, suteikiantis energijos ir galintis pakeisti mėsą. Kokie riešutai ir džiovinti vaisiai vertingiausi? Ką su jais gaminti?

Prekybos centruose, o ypač specializuotose krautuvėlėse, akys raibsta nuo razinų, džiovintų papajų, figų, spanguolių, džiovintų mangų, ananasų ir kt. Be abejonės, sveikiausi- pačių džiovinti obuoliai, kriaušės, svarainiai, lazdynų riešutai. Kita vertus, juk ne visi galime pasiruošti jų atsargų, be to, norisi įvairovės.

Pasak mitybos specialistų, džiovinti vaisiai ir riešutai yra sveikas ir sotus užkandis, kur kas naudingesnis organizmui nei įprasti saldumynai. Vaisiams džiūstant išgaruoja vanduo, todėl juose lieka santykinai daugiau naudingųjų mineralinių medžiagų, vitaminų nei šviežiuose, taip pat juose gausu natūralaus cukraus, skaidulų. Nors ląsteliena naudinga virškinimui, žarnyno veiklai, džiovintų vaisių patariama vartoti saikingai.

Riešutai yra labai kaloringi ir sunkiai virškinami. Per dieną jų patariama suvalgyti po mažą saujelę, prieš tai įsitikinti, ar nesate alergiški tos rūšies riešutams. Nerekomenduojama vartoti riešutų sergantiesiems kepenų, širdies, skrandžio ar inkstų ligomis. Taip pat jais bei džiovintais vaisiais saikingai turėtu mėgautis vyresnio amžiaus žmones- daugelyje rūšių šių produktų nemažai fosforo, o jo perteklius maiste gali slopinti vitamino D susidarymą ir sutrikdyti kalcio pusiausvyrą organizme.

Kaip paruošti ir ką gaminti

Džiovinti vaisiai ir riešutai puikiai tinka įvairiausiems patiekalams gardinti. Prieš naudojant džiovintus vaisius ir riešutus būtina nuplauti, arba pamirkyti. Išmirkę džiovinti vaisiai ir riešutai yra lengviau virškinami. Nuplautus džiovintus vaisius reikia nuvarvinti ir paskleisti ant popierinio rankšluosčio, kad nudžiūtų. Prieš dedant į kepinių tešlą, apdžiūvusius apibarstyti miltais- tolygiai pasiskirstys kepinyje. Rinkdamiesi, kokių vaisių dėti į tešlą, turėkite galvoje, kad džiovintos slyvos šviesiems kepiniams suteiks ne itin patrauklią spalvą, o dar retokai naudojamos dygliuotųjų ožerškių (goji) uogos iškeptos atrodys labai gražiai. Jei į tešlą įpjaustysite džiovintų vaisių, nepadauginkite cukraus: jie yra natūraliai saldūs, be to, neretai dar būna išmirkyti sirupe. Tačiau sveikesni, be abejonės, natūraliai džiovinti vaisiai.

Džiovinti vaisiai ir riešutai yra sveikas ir sotus užkandis, kur kas naudingesnis organizmui nei įprasti saldumynai.

Riešutus geriausia rinktis su kevalais ir patiems išsigliaudyti- kevalas saugo branduolius nuo šviesos, drėgmės ir pelėsių. Nusipirkus jau gliaudytų, reikia pamirkyti ir keliolika minučių padžiovinti nelabai karštoje orkaitėje. Tada subėrus ant rankšluostuko truputį patrinti lengvai nusilups luobelės, riešutai taps kvapūs.

Iš gerai išmirkytų riešutų galima pasigaminti augalinio pieno. Sauja vienokių ar kitokių riešutų, kelios stiklinės vandens, tvirto audeklo maišelis tirščiams nukošti- ir šviežutėlis pienas paruoštas. Tiesa, dar reikia trintuvo. Ir dar vienas patarimas tiems, kūne mėgsta pasiruošti atsargų: nors džiovinti vaisiai ir riešutai yra ilgai negendantys produktai, juos reikėtų laikyti šaldytuve.

Į ką atkreipti dėmesį prieš perkant

  • Džiovintus vaisius ir riešutus geriau rinkus neapdorotus pesticidais, konservantais ar cukrumi, todėl prieš perkant būtina atidžiai skaityti etiketes ar teirautis pardavėjo.
  • Būtina įsitikinti, ar riešutai ir džiovinti vaisiai nepažeisti grybelio, nesupeliję, nesulipę, nesugraužti kirminų ar kitokių parazitų. Džiovinti vaisiai turi būti elastingi, riešutai- nesuskilę, nedėmėti ir nepajuodę.
  • Nesidrovėti pauostyti- jei kvapas ne itin malonus, priplėkęs, pirkti nereikėtų.
  • Kilus įtarimų, riešuto galima atkasti- jei juntamas kartus skonis, geriau iškart išspjauti ir nevalgyti.
Image by Racool_studio on Freepik

Riešutų ir džiovintų vaisių gidas

  • Anakardžlai. Kepinti dera su jūrų gėrybėmis, bazilikais ir šparaginėmis pupelėmis. Jais tinka gardinti ledus, salotas ar­ba valgyti kaip užkandį. Svarbu nepadauginti: įrodyta, kad anakardžiai- vieni iš labiausiai alergizuojančių riešutų.
  • Graikiniai. Šie riešutai ypač dera su pelėsiniais sūriais, kriau­šėmis, obuoliais, Jais tinka gar­dinti salotas ar kepinius. Graiki­nių riešutų odelės nereikėtų nu­lupti: nors ir kartoka, ji turi apie 90 % taninų, flavonoidų.
  • Migdolai patiekalams sutel­kia pikantiško skonio, tinka pa­skaninti salotoms, pyragams ir sausainiams. Norint pasimėgauti vienais, tereikia nulupti luobelę ir pakepinti sausoje keptuvėje, galima ir pasūdyti.
  • Lazdynų riešutai labai tinka kepiniams gardinti. Skanu valgyti ir vienus, pakepinus apie 10 min. ir nubraukus odelę.
  • Karijos– pikantiškas ir maistingas užkandis, o kepiniuose atstoja lazdynų riešutus. Labai skanus jų pyragas.
  • Makadamijos– sodraus aromato ir skonio australiškas skanėstas. Kad neapkarstų, jas patariama laikyti šaldytuve ar šaldiklyje.
  • Bertoletijų tinka berti į pudingus, pyragus, gardinti salotas.
  • Žemės riešutai naudojami įvairiems užkandžiams, riešutų sviestui ir aliejui gaminti. Smulkintų dedama į bandeles, šokoladą, karamelę. Labai skanu kepinti ir sūdyti žemės riešutai. Žalių valgyti nepatariama: sukelia deginimą skrandyje, o lukštai yra itin stiprus alergenas.
  • Kedrinės pinijos, paskrudintos sausoje keptuvėje,- pulkus užkandis. Jomis tinka gardinti salotas, špinatų ir baklažanų patiekalus. Sugrūstų pinijų dedama į bazilikų (pesto) padažą.
  • Džiovinti abrikosai dera su varške, jų galima dėti į kepinius, paukštienos patiekalus. Džiovintos slyvos- natūralus vaistas nuo vidurių užkietėjimo. Galima valgyti vienas, jos puikiai tinka į pyragus, mėsos, ypač jautienos ir žvėrienos, patiekalus.
  • Džiovintos spanguolės ypač paskanina salotas ir kepinius.
  • Datulių galima įmaišyti į saldumynus, puikus užkandis ir vienos.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker