Mityba

Avokadas- kuo jis naudingas?

Dėl antioksidacinių savybių, tei­giamo poveikio nervų sistemai ir puikaus skonio avokadai turi išskirtinę vietą ant ispanų stalo. Vien Malagos pakrantėje avokadų plantaci­jos užima apie 6 000 hektarų plotą ir kasmet subrandina apie 50 000 tonų šių vaisių. Iš Europos Sąjungos šalių Ispanija yra viena pagrindinių avokadų augintojų ir eksportuotojų.

Majų delikatesas

Už tai, kad avokadai, kuriuos labai mėgo valgyti senosios Meksikos gentys – ac­tekai ir majai, atsirado ir ant europiečių stalų, turėtume dėkoti pirmiesiems ispanų kolonizatoriams, patraukusiems dabartinio Amerikos žemyno link ieškoti naujųjų žemių. Vienas iš jų, Martfnas Fernandezas de Enciso, Kolumbijoje 1519 metais atrado keistą neišvaizdų vaisių, kurio vaizdingą aprašą įtraukė j savo kelionių užrašus: „Panašus į apelsiną, perpjovus per pusę – geltonos spalvos, primena sviestą ir yra nuos­tabaus skonio…” Dėl šio nuostabaus skonio ir neginčijamai teigiamos Įtakos sveikatai avokadai tapo ypač populiarūs įvairiose pasaulio šalyse, jų produkcijos kiekis per pastaruosius dešimtmečius gerokai išaugo.

Avokadus veda visžaliai stambūs medžiai – amerikinės persėjos. Jų plantacijų galima aptikti ne tik Vidurio Amerikoje, bet ir Kalifornijoje, Australi­joje, Pietų Afrikoje, Naujoje Zelandijoje, Indonezijoje, Izraelyje, Filipinuose. Iš Europos Sąjungai priklausančių šalių tinkamiausios sąlygos avokadams auginti yra Graikijoje, Italijoje ir Pietų Ispanijoje.

Image by jcomp on Freepik

Verta žinoti

Pasaulyje yra daugiau nei 600 kultivuo­jamų avokadų rūšių. Skiriasi jų odelių spalva, storis, tekstūra, vaisių dydis, minkštimo skonis, sudėtis, prisirpimo sąlygos ir t.t. Amerikinės persėjos gali užaugti net iki 20 metrų aukščio, bet yra gana lepios, t. y. neatsparios žemai temperatūrai. Priklausomai nuo rūšies jų lapų ilgis siekia 5-20 centimetrų. Nors avokadų medis pasipuošia žiedų kekėmis iš daugybės smulkių žiedelių, tik mažiau nei 1 procentas žiedų užmez­ga vaisius. Geriausią derlių subrandina ne senesni kaip 15 metų medžiai. Avokadai renkami rankomis, stengia­masi skinti su koteliu, mat šis neleidžia minkštimui taip greitai parusti, be to, tada vaisiai ilgiau išlieka kokybiški. Vienas avokadų medis apytiksliai subrandina 90 kilogramų avokadų.

Populiariausia avokadų rūšis

Bene labiausiai visame pasaulyje paplitę „Hass” rūšies avokadai, kilę iš Kaliforni­jos. Augintojai ypač mėgsta šios rūšies avokadus, mat jų ne tik puikios kokybės minkštimas, bet ir derlių galima rinkti ilgai- nuo vasario pradžios iki liepos pabaigos, t. y. tinkami nurinkti vaisiai ant medžių gali kaboti net 6 mėnesius.O, tarkim, „Fuerte” rūšies derlius turi būti nurinktas tarp lapkričio ir vasario. Jei avokadai ant medžių bus palikti ilgiau, jų minkštimas praras kokybę. „Hass” avokadas yra asimetriškas, ovalo formos, sveria nuo 180 ir 280 gramų. Oda nelygi, grublėta, tamsiai žalia. Vaisiaus minkštimas geltonai žalsvas ir šiek tiek primena lazdynų riešutų skonį. Nepriklausomai nuo vaisiaus dydžio ar svorio minkštimas yra aukščiausios kokybės

Kada avokadas tinkamas valgyti

Avokadai skinami neprinokę. Tik ką nuskintas yra kietas kaip riešutas ir netinka vartoti. Kambario temperatūro­je (18-21 °C) avokadai sunoksta per 6-8 dienas. Avokadus galima puikiausiai laikyti ir šaldytu­ve -jie sunoks vėliau.Tiesa, prieš patiekiant į stalą, avokadus patartina palaikyti kambario temperatūroje, kad jie suminkštėtų ir išskleistų aromatą. Norint sužinoti, ar avokadas tinkamas skanauti, reikia jį švelniai paspaus­ti pirštu. Jei spaudžiamas lengvai įdumba, pats metas patiekti. Prinokusį avokadą reikia kuo greičiau suvalgyti, nes per keletą dienų suges.

Sveikatos šaltinis

Ispanijoje avokadai – privaloma mi­tybos dalis. Nenuos­tabu, juk šis neišvaizdžios formos, bet nuostabaus skonio vaisius – baltymų, riebalų ir angliavandenių šaltinis. Avo­kadų minkštime yra 20-30 proc. rieba­lų, 1,20-2,20 proc. baltymų, mineralinių medžiagų, daugybė vitaminų (B6, A, C, D, E, K), biotino, karoteno, lecitino. Tiesa, vaisiai labai kaloringi – 100 g turi apie 207 kcal.

Nors egzistuoja daug įvairiausių avoka­dų paruošimo receptų, bene pats popu­liariausias (ir, beje, paprasčiausias) -perpjauti avokadą į dvi dalis, išimti kaulą ir užsibarsčius žiupsnelį druskos bei pipirų valgyti šį vaisių vieną. Nerei­kia net nulupti odelės, mat avokadų minkštimą puikiausiai galima valgyti šaukšteliu. Taip pat įprasta šį vaisių patiekti su jūrų gėrybėmis: krevetė­mis, krabais, vėžiais. Kanarų salose avokadas valgomas su cukrumi. Meksikiečiai neįsivaizduoja savo gyvenimo be gvakamolės – smul­kiai supjaustyto avokado, sumaišyto su svogūno, pomidoro gabaliukais ir pagardinto druska, juodaisiais pipirais, aitriąja paprika, citrinų sultimis.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker