Sveikata

Mėlynės ant kojų

 Mėlynės gali būti kraujo ligos pasekmė. Tokiu atveju jomis nusėtas visas kūnas. Jeigu jos atsiranda tik ant kojų šalia sutrūkinėjusių kapiliarų, galima spėti, kad tai susiję su kraujagyslėmis. Taip prasideda varikozinis venų išsiplėtimas. Venų sienelės nusilpsta, tampa neelastingos ir labai trapios. Po oda esančios kraujagyslės net po silpno sutrenkimo kietu daiktu lengviau traumuojamos. Per mikroskopinius įtrūkimus kraujas patenka į audinius ir atsiranda mėlynė.

 Stenkitės daug vaikščioti

 Norėdami išvengti šios ligos privalote rūpintis kojomis. Visų pirma reikia judėti. Venų sistemos veiklai itin naudinga lipti laiptais. Todėl stenkitės kuo rečiau naudotis liftu. Taip pat viešuoju transportu ar automobiliu. Be pasivaikščiojimo pėsčiomis, venas stiprina įvairios ritminės apkrovos – bėgimas, plaukimas, važiavimas dviračiu ar slidinėjimas.

 Dažniausiai varikozė gresia žmonėms, kuriems tenka visą dieną praleisti stovint. Poilsio minutę patartina pasėdėti užkėlus kojas aukščiau, pavyzdžiui, ant stalo. Tokia poza sumažina venų krūvį ir palengvina kraujo apytaką.

 Jeigu išoriškai liga pasireiškia tik sutrūkinėjusių kapiliarų tinkleliais- voratinkliais, galima daryti masažą. Atsargiai, švelniai ir būtina naudoti drėkinamąjį kremą, kad neatsirastų mėlynių.

 Iš pradžių reikia glostyti ir masažuoti kojas nuo kelių kirkšnių link. Paskui blauzdą (pradedant iš apačios), paskiausiai – atskirai visus pirštus. Nuo pirštų į viršų reikia trinti išorinę pėdos dalį. Vėliau – sukamaisiais judesiais padą ir kulną. Paskiausiai reikia energingai įtrinti blauzdinį pėdos sąnarį.

 Dirbdami sėdimą darbą stenkitės, kad kūno laikysena būtų taisyklinga. Nesikūprinkite, neįtempkite pečių ir stenkitės nekryžiuoti kojų. Visa tai trukdo kraujotakai. Kas dvi tris valandas būtina pramankštinti kojas. Aišku, geriau pasivaikščioti. Blogiausiu atveju pajudinkite jas sėdėdami. Pavyzdžiui, sėdėdami ant kėdės ištieskite kojas, pasukiokite pėdas. Vėliau pastatę kojas ant grindų šiek tiek pakelkite kulnus ir atsistokite ant pirštų galiukų. Atsiremkite kulnais ir užrieskite į save pirštus. 15 – 20 kartų iš eilės kiekvieną koją perstatykite nuo kulno ant pirštų.

 Nešiokite patogią avalynę

 Jeigu pastebite pirmuosius ligos požymius, itin didelį dėmesį skirkite avalynei. Ji turi būti kuo patogesnė. Šiuo atveju netinka nei aukšta pakulnė, nei plokščias padas. Teks rinktis maždaug per vidurį. Peržiūrėkite ir rūbų spintą: tiek viršutiniai, tiek apatiniai ankšti drabužiai gali trikdyti normalią kraujo apytaką. Kojinės iki kelių ir trumpos kojinytės su gumytėmis taip pat netinka.

 Ką reikėtų daryti

 ● Mūvėti elastines kojines ir pėdkelnes;

 ● Batų kulnas neturėtų būti aukštesnis nei 6 centimetrai;

 ● Ilsėdamiesi kojas pakelkite 15 centimetrų aukščiau širdies lygio;

 ● Mažiau kaitinkitės saulėja, geriau ilsėkitės pavėsyje;

 ● Naudingos sporto šakos: ėjimas, bėgimas, plaukimas, dviratis, slidės;

 ● Valgykite daugiau vaisių, daržovių, javų ir augalinių produktų;

 ● Išgerkite reikiamą kiekį vandens. Suaugęs žmogus per dieną turi išgerti du tris litrus skysčių, ypač kai karšta;

 ● Stenkitės nedėvėti drabužių, varžančių pečius ir klubus;

 ● Administraciniuose pastatuose, prekybos centruose, gyvenamuosiuose namuose stenkitės lipti laiptais, o ne kilti liftu. Tai teigiamai veikia venas;

 ● Sėdėkite tiesiai, nekryžiuokite kojų. Geriausios kėdės ir krėslai – su kieta sėdimąją dalimi;

 ● Netampykite sunkių nešulių. Apsipirkdami naudokitės vežimėliais produktams;

 ● Atsisakykite karštos vonios. Kojas plaukite šaltu vandeniu. Nesiplės venos ir palengvės kraujotaka;

 ● Saulė naudinga, bet jos karštis apsunkina venų sistemos darbą. Todėl rinkitės poilsį pavėsyje. Stenkitės dažniau pabėgioti po šaltą vandenį;

 Pratimai

 1.  Atsiremkite abiem rankom ir laisvai kvėpuodami pasistiebkite ant pirštų galų, o tada nusileiskite ant kulnų.

 2. Sėdėdami ant kėdės suglauskite kojas ir paeiliui kelkite kojas nuo pirštų galų ant kulnų.

 3.  Pečių aukštyje rankomis atsiremkite į sieną. Pasistiebkite ant rankų galų ir nusileiskite.

 4.  Įkvėpdami pakelkite rankas aukštyn ir pasistiebkite, o iškvėpdami nusileiskite ant pėdų.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker