Moterys, išmokite kalbėti viešai
Prieš trisdešimt metų feministės skelbė: kad jus girdėtų, garsiau kalbėkit, merginos. Dabar žinoma, kad jos klydo- būtent žemas, prislopintas balsas daro įtaką.
Gal jūs kalbate skambiai ir vaikiškai kaip Marilyn Monroe? O gal kaip Margaret Thatcher– dusliai? Balso aukštumą lemia ne tik kalbos padargai, bet ir vaidmuo, kurį vaidiname visuomenėje, kitų požiūris į mus.
Vyrų balsai yra žemesni už moterų ne tik dėl ilgesnių balso stygų, tai priklauso ir nuo užimamos žmonių bendruomenėje padėties. Pastebėta, kad aukštas pareigas einantys vyrai ir moterys kalba žemesniu balsu.
Margaret Thatcher, paskirta šalies premiere, pradėjo kalbėjo duslesniu ir žemesniu balsu. Kitoks tembras net pakeitė apklausos duomenis: premjerę pripažino esant patikimesnę. Europos šalyse karjeros siekiančios moterys po truputį įpranta kalbėti žemesniu balsu, nes žino, kad kolegoms, vadovams, pavaldiniams, klientams vaikiškai plonas balsas įspūdžio nepadarys. Atvirkščiai, vers netikėti ir abejoti. Todėl geriau sodresnis balsas, teikiantis žodžiams daugiau svarumo. Beje, galima pastebėti, kad moterys, pačios to nejusdamos, taip ir daro. Po klimakso moterų balsas pažemėja dėl fiziologinių priežasčių: jos ima kalbėti valdingiau ir įtaigiau. Žemas ir griežtas balso tonas, visad buvęs vyriškosios giminės įrankiu, vis labiau yra įvaldomas moterų.
Įtikinėdami ir diskutuodami vyrai balso toną žemina. Tuo tarpu moterys ginču metu yra linkusios pakelti balsą, ypač jeigu susijaudina. Piktas vyras griaudėja, įtūžusi moteris spiegia. Žinoma, efektas visiškai skiriasi: žmonės visada mieliau klausosi to, kuris kalba krūtininiu balsu, o ne čaižiai rėkia.
Susijaudinusios moterys paprastai įtempia balsą, todėl jis skamba dar ploniau. Kalbant viešai reikia stengtis atsipalaiduoti ir tvardytis net ir labai sudėtingose situacijose.
Balsas yra individualu. Tembrą paveldime iš tėvų, vėliau daro įtakos aplinka. Pavyzdžiui, motina kalba neišraiškingai, jos dukra gero kalbės panašiai, triukšmingoje aplinkoje gyvenantys bus triukšmingi ir plepūs. Kitaip sakant, šeimoje slypi balso kultūros šaknys.
Įmanoma šiek tiek keisti balso tembrą. Moterims yra ypač svarbu mokėti pažeminti balsą, kai kalba viešai arba išsako svarbias mintis, Del ,,netinkamo” balso jos gali atrodyti mažiau kompetentingos.
Patarimai, kai reikia kalbėti viešai
- Atsipalaiduok. Giliai įkvėpk, tada atsistok prieš auditoriją ir pažvelk klausytojams j akis.
- Kalbėk stovėdama! Tada visi matys, kas šneka, ir niekam nereiks perklausti. Be to, stovint yra lengviau kvėpuoti.
- Kvėpuok pilvu. Lengvai besiliejančios kalbos paslaptis- ramus ir gilus kvėpavimas pilvu.
- Po ranka turėk stiklinę vandens. Taip išvengsi prie gomurio limpančio liežuvio. Susijaudinus burna džiūsta
- Kalbėk lėtai Ir žiūrėk į auditoriją. Bijantieji viešai pasirodyti stengiasi kuo greičiau baigti, todėl kalba ypač greitai.
- Didieji oratoriai moka daryti pauzes. Atsikvėpk, jei pajunti, kad greitini kalbėjimo tempą. Pauzė leis klausytojams geriau įsisąmoninti, ką jau esi pasakiusi.
- Pabrėžk svarbiausias mintis. Jei pranešimą skaitai, pasižymėk svarbiausius žodžius. Visi didieji oratoriai prieš apibendrindami darydavo trumpą pauzę.
- Kalbėk žemesniu balsu. Stenkis, kad kalba būtų ne monotoniška, o Išraiškinga.
- Nekrenkšk. Tai skatina gleivių išsiskyrimą ir atsikrenkšti reikės dar ne vieną kartą.
- Atsikosėk, jeigu balsas stringa. Tai balso stygoms neturės įtakos.
- Įrašyk savo balsą. Pavyzdžiui kai kalbi telefonu arba per susirinkimą. Pamatysi, kaip skirtingai tavo balsas skamba priklausomai nuo situacijų.
- Kodėl tavo balsas pavargsta? Ramiai gali kalbėti be galo ilgai, lauke ar triukšmingoje aplinkoje balsas greitai pavargsta ir aukštėja.