Vaiką girkite protingai…
Visi puikiai žinome, kaip malonu būti giriamam. Kai kiti pastebi, kad tau sekasi, kyla noras ir toliau stengtis. Suaugusiam žmogui pagyrimai- tarsi balzamas jo savimeilei. O ką kalbėti apie vaikus!..
Vaikams būtina, kad būtų patvirtintas jų išskirtinumas. Nereikėtų gailėti jiems pagyrimų. Tai puiki auklėjimo priemonė, skatinanti vaiko iniciatyvą, darbštumą, norą gerai elgtis. Tačiau girti dera protingai (būtinai nurodant, ką vaikas gerai padarė) ir… saikingai.
Mama ir tėtis giria skirtingai
Vaikas grįžta namo be galo didžiuodamasis, nes iš matematikos gavo dešimtuką. Mama dažniausiai jį stipriai apkabina ir taip pat ima švytėti iš laimės. „Na, ir šaunuolis!”-sako ji, ir „šaunuolis” jaučiasi laimingas.
Kai namo grįžta tėvas, jo reakcija paprastai būna maždaug tokia: „Puiku, nes pats laikas pradėti rinkti gerus pažymius”. Vaiko džiaugsmas akimirksniu dingsta. Jis nusivylęs: „Kodėl tėtis manęs negiria?”.
Atsakymas paprastas- pagyrų dalijimas nėra stiprioji tėčių pusė.
Mama giria dažnai ir noriai. Kai vaikui kas nors nepavyksta, ji reaguoja tolerantiškiau ir greičiau atleidžia.
Tėtis sunkiai išspaudžia pagyrimą. Jam atrodo savaime suprantama, kad jo atžalai turi sektis. Vaikui derėtų paaiškinti šį skirtumą tarp tėvų, kad nesigraužtų, jog tėtis nesidžiaugia jo laimėjimais. Džiaugiasi, tik kitaip!
Kaip tinkamai girti vaiką?
- Kai vaikui ypač pasiseka, parodykite jam savo džiaugsmą. Be to,- išraiškingai: „Man labai patinka tai, ką padarei!”
- Nesumanykite už gerus pažymius vaiko „apdovanoti” tam tikra pinigų suma. Taip formuojamas vartotojiškas požiūris į gyvenimą.
- Rodykite savo džiaugsmą, parinkdama tinkamus žodžius. Jeigu vaikas didžiuodamasis rodo savo piešinį, neužtenka pasakyti: „Ai, ai, kaip gražu!” Nepatingėkite paaiškinti, kas jums labiausiai patiko: gal vykusiai parinktos spalvos, gal tai, kad užpildytas visas fonas, o gal į akis krito kokia nors netikėta detalė? Vaikas tikrai tai pastebės ir įvertins.
- Negirkite vaiko, lygindama jį su kitais (pavyzdžiui, „Puiku! Jau plauki taip pat gerai kaip ir tavo brolis”. Vaikai nori būti giriami už savo gebėjimus, o ne būti lyginami su kitais.
- Venkite pagiriamųjų „žodžių”, liaupsinančių viską, ką vaikas bedarytų.
- Retkarčiais pagirkite vaiką už kokį nors kasdienį darbą (jeigu pastebėjote, kad jis neprašomas palaistė gėles ar išnešė šiukšles, jokiu būdu nenutylėkite). Taip paskatinsite jo norą dar labiau stengtis, sustiprinsite pasitikėjimą savimi.