Septyni Antikinio pasaulio stebuklai
Stebuklo ilgimės ne tik vaikystėje. Tiesa, gyvenimui įsilinguojant, stebuklingais pradedame laikyti visai ne pasakiškus dalykus, o…
Galime tik spėlioti, kodėl antikos laikų gyventojai užsispyrė, kad stebuklai tėra septyni. Pakluso skaičių magijai? Paisė žmogiškosios atminties galimybių? Bijojo peržengti antikinio pasaulio ribą?..
Vėlesnės žmonijos kartos mėgino taisyti protėvių „ribotumą”, pridurdamos aštuntąjį pasaulio stebuklą – kas Koliziejų, kas Sankt Peterburgą ar Eifelio bokštą… Tad „aštuntųjų” – kiek nori. O štai septyni – tik jie.
1. Egipto piramidės
Labiau žinomo statinio Žemėje tikrai nėra. Milžiniškos Egipto faraonų kapavietės- vienintelis ir pats seniausias iš septynių pasaulio stebuklų, išlikęs iki mūsų dienų. Ketvirtosios faraonų dinastijos valdymo laikais (beveik prieš penkis tūkstantmečius) iškilusių piramidžių nepajėgė įveikti nei užkariautojai, nei laikas.
Nors 1889 metais pastatytas Eifelio bokštas „praaugo” Egipto piramides ir jos jau nėra pats aukščiausias statinys žemėje, faraonų kapaviečių didybės tai neprigesino. Glumina ne tik piramidžių aukštis- aukščiausia 137 m (prieš nugriūvant viršūnei buvo 147 m). Kvapą gniaužia sumanymo užmojis (turint galvoje tų laikų statybos techniką- pleištus ir kaltus). Pavyzdžiui, Cheopso piramidės statybai panaudota 2 300 000 stropiai apdorotų kalkakmenio luitų, iškirstų kitame Nilo krante ir svėrusių ne mažiau kaip 2 tonas. Istorijos tėvas Herodotas tvirtina, kad piramidės statybos truko dvi dešimt metų, o vienu metu jose dirbdavo ne mažiau kaip šimtas tūkstančių žmonių, kuriuos kas trys mėnesiai keisdavo nauji darbininkai. Kiek jų likdavo gyvų, žinojo tik faraono raštininkai. Kitiems, taip pat ir mums, liko paslaptis, kiek gyvybių paklota įrengiant kapą vienam valdovui.
Iš tikrųjų su piramidėmis siejama ne viena mįslė. Tarkime, įmanoma gigantiškų kapaviečių statymą pagrįsti ekonomiškai (valstybė suklesti!) ir psichologiškai (faraono amžinoji buveinė turi atspindėti Žemės ir Dangaus jam suteiktą galią!)… Tačiau kodėl pasirinkta būtent milžiniškos piramidės forma, kurioje lyg vabalėlis obuolyje tūnos sarkofagas su palaikais? Kas pasiūlė tokią konstrukciją?
Kai kurie svaiginasi spėjimu, kad tai gali būti aukštesniojo kosminio proto pamėtėta idėja…
Tačiau istorikai mano, kad genijaus, įkalbėjusio faraoną šiai beprasmiškai, bet labai įspūdingai avantiūrai, vardas Imchotepas. Taigi Leonardas da Vinčis turėjo įstabų pirmtaką. Su genialaus architekto, mago ir žynio Imchotepo veikla siejamas ir akmeninės architektūros atėjimas į senovės Egiptą. Tiesa, be dieviškųjų jėgų neapsieita. Pats Imchotepas po mirties buvo paskelbtas dievu- raštininkų globėju.
2. Semiramidės sodai
Garsieji Babilono kabantieji sodai jaunesni už piramides. Tačiau tas stebuklas artimesnis Egipto kultūrai nei antikai. Šie sodai atsirado apie 330 metus pr. Kr., kai tarpupio valstybė- Egipto amžininkė ir varžovė- išgyveno savo saulėlydį. Egipto piramidės tapo kietu riešutu pačiam laikui. O štai iš kabančiųjų Babilono sodų liko tiek, kiek iš paties Babilono- graži legenda.
Sukurti puikiuosius sodus buvo despotiško Babilono valdovo Navuchodonosoro užgaida. Kilni, nes gimusi iš meilės jaunai žmonai, Midijos princesei, kamuojamai gimtinės ilgesio. Valdovas padarė tai, ko negalėtų joks mirtingasis: jis neperkėlė sostinės arčiau žaliųjų Midijos kalvų, užtat jų gaivi iliuzija buvo sukuria karščio ir dulkių išvargintame Babilone.
Sodui – jaunosios karalienės prieglobsčiui įruošti buvo mestos visos senosios karalystės pajėgos, visa matematikų ir statybininkų patirtis. Babilonas įrodė pasauliui, kad gali sukurti pirmąjį meilę šlovinantį monumentą.
Pasakiškai keistai Nabuchodonosaro mylimos žmonos vardas ainių atmintyje susimaišė su kitos asirų valdovės paveikslu ir kabantieji Babilono sodai iš garsėjo Semiramidės vardu.
Sodai buvo išskleisti per keturias pakopas. Kiekvieno aukšto skliautą rėmė 25 m kolonos, o pagrindą, sudėtą iš akmeninių plokščių, dengė nendrių sluoksnis, užpiltas asfaltu ir užklotas švino lakštais, kad drėgmė neprasisunktų į žemesnįjį aukštą. Kiekviename aukšte buvo supiltas sluoksnis žemių, pakankamai storas net dideliems medžiams augti. O aukštus jungė platūs spalvotų plytelių laiptai.
…Dar tebestovėjo statybų pastoliai, teberūko plytinių kaminai ir vežimų vilkstinės tebevežė iš Eufrato žemupio derlingą dumblą, kai iš šiaurinių kraštų buvo atgabentos rečiausių rūšių augalų sėklos bei sodinukai. Žiemą, orams kiek atvėsus, jaučių jungais buvo atvežti kruopščiai į drėgnas kempines įvynioti dideli medžiai…
Nabuchodonosaras įrodė savo meilę: virš Babilono sienų, labai aukštų ir tokių plačių, kad užtekdavo vietos prasilenkti dviem kovos vežimams, sužaliavo sodo medžių karūna. Dieną naktį vergai iš Eufrato pumpavo vandenį, kurio čiurlenimas guodė jaunąją karalienę, iš sodų paunksnės stebėjusią nuobodžias savo valdų apylinkes. Ar ji buvo laiminga?..
Karingų vyrų nesantaika sudraskė Babilono valstybę, potvyniai sugriovė Nabuchodonosaro rūmus, o medžiai ir egzotiškos gėlės žuvo pirmiausia – nebuvo kam dieną naktį juos laistyti upės vandeniu. Dabar Semiramidės sodų vietoje dunkso rusva kalva, kurios molis pilnas buvusių statinių nuolaužų.
3. Efeso Artemidės šventykla
Su šiuo stebuklu- tikra painiava! Mat ne visai aišku, kuri iš dviejų nuostabių šventyklų yra tikroji. Paskutinioji Efeso šventykla buvo perstatoma ne vieną kartą. Mediniai statiniai vis susidėvėdavo arba sugriūdavo nuo gan dažnų tose vietose žemės drebėjimų. Todėl VI a.pr Kr. graikai nutarė nepagailėti laiko ir lėšų ir pastatyti savo miesto globėjai Artemidei jos vertą buveinę. Po kelių šimtmečių romėnų istorikas Plinijus rašė, kad 127 šventyklą supančias kolonas padovanojo 127 kaimyninių valstybių valdovai. Vargu ar tiek jų ir buvo! Tačiau tikėtina, kad Efeso Artemidės šventykla pritraukė viso antikos pasaulio dėmesį.
Architektų ir dailininkų bado tikrai nesijautė! Statyba buvo patikėta žymia jam Chersifronui, tvirtinusiam, kad Artemidės šventykla turi būti marmurinė. Ne įprastas buvo ir šio architekto sprendimas pastatyti šventyklą pelkėtoje upės pakrantėje (jeigu jau tvirta žemė nuolat dreba…). Kad šventyklos akmenys nenugrimztų, milžiniška pamatų duobė buvo paversta savotiška pagalve – pripilta akmens anglies ir vilnos. Ta „pagalvė” pateisino į ją sudėtas statytojų viltis ir užtikrino ilgą amžių pastatui. Tiesa, kitam.
Galvosūkių šventyklos statytojams tikrai pakako: pavyzdžiui, kaip per pelkę atgabenti ne vieną toną sveriančias kolonas? Kai didysis Chersifronas pasijusdavo bejėgis, pagalbon ateidavo Artemidė (aiškiai suinteresuotas asmuo!). Statybų rūpesčiai per kelerius metus smarkiai pagraužė architekto nervus: tiekėjai sukčiavo, miesto tėvai ragino paskubėti, pavydūs kolegos rezgė pinkles, minios žioplių trukdė… Vienu metu niekaip nesisekė padėti slenksčio plokštės. Nusprendęs, kad jau visko sotus, meistras nutarė nusižudyti ir užsidarė dirbtuvėse. Iš ten ji išviliojo balsai žmonių, šaukusių, kad per naktį plokštė pati įsmuko į reikiamą vietą. Artemidė padarė, ką galėjo.
Šventyklos užbaigimo Chersifronas nesulaukė. Šimtmečio statyba virtusiame objekte po jo dirbo dar bent trys architektai. Deja, neišliko jokių žinių apie tai, kaip ištapyta ir išpuošta, kokiomis skulptūromis apstatyta buvo šventykla. Chersifrono ir jo bendražygių triūsą sunaikino garbėtroška Herostratas.
Herostratas, pilkas žmogelis, troškęs žūtbūt išgarsėti, turbūt pirmasis žmonijos istorijoje išmėgino būdą tapti nemirtingam per niekšybę. Trokšdamas įsiamžinti, 356 m. pr. Kr. jis padegė nuostabiąją Artemidės šventyklą. Saulės išdžiovintos medinės pastato dalys, rūsiuose saugotos grūdų atsargos, paveikslai bei šventikų drabužiai virto gardžiu kąsniu ugniai.
Filosofiškieji efesiečiai nusprendė, kad teisingiausias nuosprendis piktadariui bus užmarštis. Uždraudę tarti Herostrato vardą Efeso gyventojai ėmėsi atstatyti Artemidės šventyklą. Dar didingesnę ir gražesnę: naujos šventyklos ilgis – 109 m, plotis – 50 m. Dviem eilėmis ją juosė 127-ios dvidešimties metrų aukščio marmurinės kolonos, kai kurios iškalinėtos talentingo skulptoriaus Skopaso… Naujosios šventyklos statybos truko kur kas trumpiau: juk tereikėjo pakartoti jau praeitą kelią. Pasisekė taip puikiai, kad teko Efeso Artemidės šventyklą pripažinti pasaulio stebuklu!
4. Halikarnaso mauzoliejus
Halikarnaso mauzoliejus buvo antrosios Artemidės šventyklos bendraamžis.
Tam tikra prasme, ir šį mauzoliejų galima vadinti paminklu meilei, kaip tai sakoma apie Babilono sodus arba Indijos Tadž Mahalą. Tik šie du buvo skirti mylimoms (todėl įsivaizduojame, kad mieloms, geroms ir kilniaširdėms) moterims. O mauzoliejus Halikamase, Karijos sostinėje, turėjo įamžinti atminimą žmogaus, kurio nekentė ir bijojo ne tik visa Karija, bet ir aplinkiniai kraštai. Nuostabus statinys iškilo sielvartaujančios valdovės Artemisijos paliepimu. Galbūt Artemisija, Karijos valdovo Mavsolo sesuo ir žmona, buvo vienintelis Mavsolą mylėjęs žmogus. Tačiau jos meilė buvo nepaprasta. Pasakojama, kad savo ašaromis nupraususi mirusio vyro kūną, Artemisija liepusi jį iškilmingai sudeginti. Paskui pelenus sumaišiusi su kvapais, subėrusį į taurę vandens ir išgėrusi.
Ugningą Artemisijos meilę įkūnijo ir mauzoliejus, priskirtas prie pasaulio stebuklų. Šis mauzoliejus gerokai skiriasi nuo kitų panašios paskirties statinių, statytų Mažojoje Azijoje. Statyta pagal graikiškas tradicijas, Halikamaso tirono kapavietė turi ir ryškių rytietiškos architektūros bruožų. Beveik taisyklingo kvadrato formos pastatą, kurio plotas maždaug 5 tūkst. kv. m, aukštis – 20 m, statytojai apdėjo poliruotomis balto marmuro plokštėmis. Iš išorės pirmąjį aukštą juosė bareljefas, vaizduojantis helenų ir amazonių kautynes. Antrajame pastato aukšte, apjuostame kolonų, buvo saugomi aukojimų ritualams reikalingi daiktai. O mauzoliejaus stogas buvo piramidės formos. Ant nukirstos viršūnės puikavosi ketvertu žirgų pakinkytas kovos vežimas, kuriame tvirtai laikėsi Mavsolo ir Artemisijos stovylos. Mauzoliejaus prieigos buvo apstatytos liūtų bei ant žirgų šuoliuojančių raitelių skulptūromis.
Halikarnaso mauzoliejus ženklino klasikinio Graikijos meno pabaigą. Greičiausiai jis buvo pernelyg turtingas, kad būtų tikrai gražus.
Beveik šešiasdešimties metrų aukščio pastatas, stovėjęs pakrantėn besileidžiančio miesto centre, turėjo puikiai matytis iš jūros. Ne šiaip sau aplinkiniuose kraštuose mėginta mėgdžioti šį mauzoliejų, pristatyta tūkstančiai jo kopijų, taip ir neprilygusių Halikamaso stebuklui.
5. Rodoso kolosas
304 m. pr. Kr. Rodoso gyventojai šventė pergalę. Jų miestas ištvėrė ilgą priešo apgultį. Užkariautojai pasitraukė, išplaukė, pakrantėje pametę savo karinės technikos pasididžiavimą- apgulties bokštą. Rodosą sugužėję pirkliai pasisiūlė nupirkti iš miestiečių tą „metalo laužą”. Už gautus pinigus laimingi rodosiečiai sumanė pastatyti didžiulę Helijo, miesto globėjo, statulą. Jie šventai tikėjo, kad visa Rodoso sala iš vandenų dugno iškilo tik Helijo valia.
Darbas atiteko skulptoriui Charesui. Jis pasiūlė pavaizduoti Heliją, kuris stovi kairėje rankoje laikydamas ligi žemės nusidriekusį apsiaustą, o dešinę priglaudęs prie kaktos stebeilija į jūros platybes. Tokia poza neatitiko kanonų, tačiau Charesas suprato, kad jeigu dievas išties ranką į priekį, kolosas neišsilaikys.
Ūgio Helijui buvo nepagailėta – 36 m. Tris tvirti stovylą laikę stulpai sumaniai buvo paslėpti stabo kojose bei po apsiaustu. Ant stulpų pritvirtintą geležinį karkasą dar reikėjo uždengti kaltos bronzos lakštais. Kolosas stiebėsi pakrantėje, ant baltu marmuru išklotos kalvelės. Dvylika metų statulos niekas nematė. Nes kai tik darbai pajudėdavo aukštyn, apatines karkaso dalis dengusios plokštės buvo užželiamos biriomis medžiagomis, kurios saugojo kolosą ir leido meistrams lengviau pasiekti reikalingas vietas.
Tik nužėrus pylimą, rodosiečiai pagaliau pamatė savo dievą globėją su spindulių vainiku ant galvos. Spindintis dievas matėsi iš taip toli, kad garsas apie jį netruko pasklisti po visą antikinį pasaulį. Deja, nepraėjo nė pusė amžiaus, kai žemės drebėjimas partrenkė didingąjį kolosą ant žemės. Paaiškėjo, kad silpniausia jo vieta buvo kojos. Turbūt nuo tų. laikų ir gyvuoja kandi užuomina apie milžiną molinėmis kojomis.
Rodosiečiai mėgino kolosą pakelti. Bet… Tūkstantį metų išgulėjo jis įlankos pakrantėje, vis storiau samanomis ir sakmėmis apaugdamas, kol 997 metais pinigų pristigęs Rodoso vietininkas pardavė jį kažkokiam pirkliui. Šis turėjo atsiginti net 900 kupranugarių, kad išsigabentų į gabalus supjaustytą bronzos legendą.
6. Aleksandrijos švyturys
Nilo deltoje išsidriekusios Aleksandrijos gyvenimas buvo skaičiuojamas nuo 332 m. pr. Kr. Tai buvo pirmasis helenizmo epochos miestas, statytas pagal vientisą planą. Jame stovėjo didžiojo Aleksandro Makedoniečio sarkofagas, jame radosi vietos mūzijonui- mūzų buveinei, įvairių menų ir mokslų centrui. Mūzijone tilpo mokslų akademija, mokslininkų gyvenamosios patalpos, techninis centras, mokykla ir milžiniška biblioteka, turėjusi apie pusę milijono papiruso ritinėlių.
Beje, Aleksandrijos įlanka, tuometiniame pasaulyje pati judriausia, ko gero, buvo ir pati nepatogiausia! Troškimas palengvinti jūreivių dalią paskatino alesandriečius Faroso saloje, Aleksandrijos prieigose, pastatyti švyturį. Sala pylimu buvo prijungta priežemyno ir imtasi statybų. Darbai užtruko tik penkerius metus. Triaukštis švyturio bokštas iškilo 120 metrų. Kvadratinis pirmasis aukštas buvo sukrautas išakmens luitų ir tapo patikima atrama aštuoniabriauniam bokštui, kurio apdailai buvo panaudotas baltas marmuas. Trečiajame aukšte, apskritame, kolonomis apjuostame bokšte, amžinai liepsnojo didžiulis laužas, kurio šviesą stiprino specialiai įtaisyti veidrodžiai.
Švyturys buvo ir Aleksandrijos gynybinis bei stebėjimo postas: iš jo aukštybių priešų laivus būdavo galima pamatyti gerokai anksčiau, nei šie prisiartindavo prie kranto. Švyturio bokštas buvo grūste prigrūstas visokių „gudrių” įrengimų.
Švyturys buvo tikrai puikus. Projekto autorius Sostratas Knidietis susikrimto, kad busimosios kartos nesužinos, kas šį stebuklą sumanė. Rizikuodamas užrūstinti Aleksandrijos valdovą, švyturio papėdėje jis visgi iškirto savo vardą, tik paslėpė jį po tinko sluoksniu. Laikas tinką turėjo nutrupinti ir tada… Deja, mūsų eros XIV amžiuje iš Aleksandrijos švyturio neliko net griuvėsių…
7. Dzeuso Olimpiečio statula
Šis stebuklas (vienintelis iš septynių) buvo Europos žemyne. Graikų manymu, nė viena iš Elados šventyklų nebuvo verta stebuklo vardo. Stebuklu laikę Olimpiją, antikos žmonės įsiminė ne pačią šventyklą, o joje stovėjusią statulą.
Dzeusą su Olimpija siejo tiesioginis ryšys. Kiekvienas tų vietų gyventojas žinojo, kad būtent ten Dzeusas nugalėjo savo kraugerį tėvą Kroną. Šio įvykio garbei Olimpijoje buvo pradėtos sporto varžybos, kurios visada prasidėdavo atnašavimu Dzeusui.
Svarbiausia Olimpijos šventenybė buvo Dzeuso šventykla su paties Fidijo sukurta Dzeuso statula. Statula buvo salėje, į ilgį nusidriekusioje 64 m, į plotį — 28 m. Patalpos aukštis buvo apie 20 m, o gale salės sėdinčio Dzeuso figūra galva rėmė lubas. Pusnuogis Dzeusas buvo išskobtas iš medžio. Jo kūną dengė šilto rausvo atspalvio dramblio kaulo plokštelės, o drabužį – aukso lapeliai. Vienoje rankoje Dzeusas laikė auksinę Nikės – Pergalės deivės – skulptūrėlę, kita rėmėsi į ilgą lazdą. Fidijas buvo patenkintas kūriniu. Pasakojama, kad baigęs darbą skulptorius priėjo prie virš juodo marmuro grindų tarsi plaukiančios statulos ir paklausė: „Tu patenkintas, Dzeuse?” Atsaku buvęs griaustinis, suskaldęs grindis statulos papėdėje. Dievas buvo patenkintas.
Daug vėliau skulptūra buvo pervežta į Konstantinopolį. Bizantijos imperatoriai, nors buvo krikščionys, nedrįso su naikinti dieviško pagonių kūrinio. Tiesa, V a. tai už juos padarė gaisras. Septintojo pasaulio stebuklo neliko.