Sveikata

Didelės akys gali išduoti rimtą ligą

Kaip atpažinti ir gydyti endokrininę oftalmopatiją

Nemanykite, kad medikai savo malonumui rašo straipsnius apie pavojingas ligas – tokia informacija gali praversti ne vienai. Juk nesame apsaugoti nuo ligų, tad svarbu laiku pastebėti pirmuosius požymius, kreiptis į gydytojus ir sulaukti pagalbos. Antra vertus, labiausiai gąsdina nežinomybė. Kuo daugiau žinome apie savo ligą ir jos gydymą, tuo mažiau patiriame sukrėtimų.

Endokrininė oftalmopatija – kas tai?

Endokrininė oftalmopatija (EO), kitaip dar vadinama Greivso oftalmopatija, – liga, kai pažeidžiami vienos arba abiejų akių raumenys ir kiti už akies obuolio esantys audiniai.

Apie prasidėjusią ligą „perspėja“ paraudusios akys bei paraudę, patinę vokai, nuolatinis ašarojimas. Atrodo, tarsi akyse būtų kažkoks svetimkūnis, jas skauda ir dieną, ir naktį (nuo šviesos tik labiau ašaroja, nes akys bijo šviesos), vartant ir sukinėjant į šalis. Sunkiais atvejais blogėja regėjimas, vaizdas dvejinasi.

Greivso atrasta liga

Dar 1835 metais gydytojas Robertas Greivsas pastebėjo, kad padidėjusi skydliaukė, tankiai plakanti širdis ir tarsi išsprogusios akys yra lyg ir vieno negalavimo požymiai. Vėliau šis derinys buvo pavadintas Greivso liga.

Dauguma (apie 80 proc.) žmonių, kuriems diagnozuojama oftalmopatija, serga Greivso liga. Kai kuriems pažeistos akys yra pirmasis skydliaukės ligos požymis, kitiems oftalmopatija aptinkama tik pradėjus gydyti skydliaukę.

Greivso liga

Deja, nėra iki galo aišku, kodėl vystosi endokrininė oftalmopatija. Galvojama, kad ant skydliaukės ląstelių, ant audinių, esančių už akies obuolio, bei blauzdos audinių paviršiaus yra vienodų arba beveik vienodų receptorių. Dėl genetinio polinkio sirgti skydliaukės ligomis arba po didelių sukrėtimų organizme pradeda gamintis medžiagos – antikūnai, kurie jungdamiesi prie atitinkamų receptorių, pakeičia ląstelės, prie kurios prisikabino, veiklą.

Dėl išverstų akių žmonės turi ne tik fizinių, bet ir psichologinių, socialinių problemų

Skydliaukės „raktai“

Jeigu, pavyzdžiui, ląstelės receptorius pavadintume „spynomis“, o gaminamus antikūnus – „raktais“, tai nesunkiai suprastume, kad dvi vienodos spynos atrakinamos tuo pačiu raktu. „Atrakinus“ skydliaukę, ji pradeda gaminti daugiau skydliaukės hormonų, todėl vystosi tirotoksikozė: žmogus pradeda prakaituoti, nepaisant gero apetito krinta svoris, vargina pasmarkėjęs širdies plakimas, dreba rankos. Žmogus tampa jautrus, nervingas, jam nuolatos karšta, gali sutrikti miegas, moterims – menstruacijų ciklas.

„Atrakinus“ audinius už akies obuolio, prasideda jų uždegimas. Audiniai paburksta, sustorėja. Didėjant už akies obuolio esančių audinių tūriui, jie tiesiog išstumia akies obuolį į priekį. Tai vadinama išverstakumu.

Kas yra išverstakumas?

Tai tikrai nėra labai gražu, be to, liga sukelia ir kitų rūpesčių: kartais spaudžiamas regos nervas – tokiais atvejais gresia apakimas. Jei akys iššoka iš orbitų labai stipriai, miegant vokai neužsimerkia, neuždengia akių, dėl to sausėja ragena. Dėl viso to gali prasidėti jos uždegimas, opos. Sustorėję akies raumenys blogiau funkcionuoja, todėl ribojami akių judesiai, formuojasi žvairumas, vaizdas dvejinasi.

Liga sukelia daug socialinių ir psichologinių problemų. Dėl pasikeitusios išvaizdos ligoniai praranda pasitikėjimą savimi, vengia rodytis viešose vietose, bendrauti, fotografuotis. Labiausiai dėl ligos ir dėl pasikeitusios išvaizdos kenčia moterys: jos tūno namie, slepia akis po tamsiais akiniais. Tačiau tai – tik viena medalio pusė. Akys nuolat ašaroja, jas skauda, blogėja regėjimas, dvejinasi, todėl sunku atlikti net kasdieninius darbus, o apie vairavimą, skaitymą, televizijos laidų žiūrėjimą nėra ko nė kalbėti. Žmogus priverstas atsisakyti pomėgių, tampa nedarbingas.

Jei liga diagnozuojama laiku, ji lengviau gydoma, tad jeigu įtariate panašų dalyką, ieškokite medikų pagalbos.

Būtini sudėtingi tyrimai

Iki šiol nėra tikslių duomenų, kiek žmonių serga endokrininė oftalmopatija, ir ne tik todėl, kad nėra epidemiologinių ligos studijų, bet ir todėl, kad skirtingi medikai skirtingai ją diagnozuoja. Pavyzdžiui, pagal klinikinius simptomus endokrininė oftalmopatija nustatoma 40 proc. sergančiųjų Greivso liga, o sudėtingais tyrimais (kompiuterinė tomografija arba magnetinis branduolių rezonansas) – net iki 90 proc. sergančiųjų Greivso liga.

Vien pagal klinikinius požymius ligą diagnozuoti nesudėtinga. Tačiau kartais pasitaiko, kad žmogus ilgai gydomas nuo alergijos, ieškoma inkstų ligos, ir tik po kurio laiko, kai išmėginti būdai nepadeda, medikai įtaria skydliaukės patologiją. Kur kas sunkiau diagnozuoti ligą, kai akių pažeidimo požymiai išryškėja anksčiau, kol dar nėra skydliaukės patologijos, arba kai pažeidžiama tik viena akis. Tuomet jau tenka atlikti kur kas sudėtingesnius imunologinius tyrimus, net kompiuterinės tomografijos arba magneto rezonanso tyrimus.

Šia liga dažniau serga moterys, o vyrai, ypač vyresni bei rūkantys, paprastai serga sunkesne forma. Dažniausiai liga būna lengva arba vidutinio sunkumo, tačiau 5-10 proc. serga labai sunkiai.

Gydymas

Dar praėjusio amžiaus pradžioje gydytojai, nežinodami, kaip elgtis su tokiais ligoniais, išsiųsdavo juos gyventi į atokius kaimus. Šiuo metu jau žinoma daug gydymo metodų.

Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikoje per metus gydoma per 200 žmonių, kuriems nustatoma skydliaukės patologija kartu su akių pažeidimu. Išvien veikia visa specialistų komanda: endokrinologai, okulistai, radiologai, neurochirurgai, detok. Pirmiausia skubiai reguliuojama skydliaukės funkcija, vėliau palaikoma normali. Vartojant medikamentus, skydliaukės funkcija greitai keičiasi, todėl tenka dažnai tirti skydliaukę, kad būtų galima laiku pakoreguoti gydymą.

Visiems susirgusiems rekomenduojama mesti rūkyti, nes rūkantiems akys pažeidžiamos kur kas dažniau, ir kuo ilgiau bei daugiau rūkoma, tuo sunkesnė ligos forma. Be to, rūkančiuosius gydyti sunkiau nei nerūkančiuosius.

Gydymo rezultatai skirtingi. Gydant plazmaferezėmis efektas būna greitas, bet dažnai trumpalaikis, o geras spindulinės terapijos rezultatas matomas po 6-12 mėnesių. Kauno medicinos universiteto klinikose yra viena moderniausių Europoje spindulinės diagnostikos ir gydymo aparatūra. Kartais tenka atlikti ir operaciją – pašalinti vieną arba kelias akiduobės sienas, kad padidėtų akiduobės. Jei aktyvus uždegimas pereina į neaktyvią fazę, tačiau išlieka ir kai kurių simptomų, pavyzdžiui, žvairumas, dvejinimasis, gydytojai parenka prizminius akinius, atlieka žvairumą koreguojančias akių raumenų operacijas.

KMU Endokrinologijos klinikoje atliekami tyrimai, įdiegiami naujausi endokrininės oftalmopatijos diagnostikos ir gydymo metodai, bendradarbiaujama su užsienio šalių specialistais. Siekiant padėti žmonėms, planuojama kurti endokrininė oftalmopatija sergančiųjų klubą.

Jei liga nesunki, gydymas paprastas:

  • Medikamentais norminama skydliaukės funkcija,
  • Būtini tamsinti akiniai su šonine danga,
  • Būtina miegoti lovoje pakeltu lovugaliu,
  • Lašinamos dirbtinos ašaros.

Sunkesniais atvejais šių priemonių neužtenka. Tuomet, atsižvelgiant į konkrečią situaciją, parenkamas vienas arba kombinuojami keli gydymo metodai:

  1. Gydymas gliukokortikoidais,
  2. Plazmaferezės,
  3. Spindulinė terapija akiduobių sričiai.

Kiekvienas gydymo metodas turi savų privalumų ir trūkumų.

Gydymas gliukokortikoidais

  • Pliusai:
    • Greitai išnyksta akių skausmai,
    • Sumažėja išverstakumas, vokų paburkimas.
  • Minusai:
    • Kartais nutraukus gydymą, ligos požymiai atsinaujina,
    • Gali padidėti kūno svoris, plaukuotumas,
    • Gali atsirasti virškinamo trakto sutrikimų,
    • Gali atsirasti spuogų veide,
    • Greičiau mažėja kaulinė masė.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker