Sveikata

Kodėl skaudą nugarą ir ką daryti?

Kartais sakoma, kad nugaros skausmai, panašiai kaip alergija, nutukimas ar depresija, yra civilizacijos liga. Neva per gerai gyvename: mažai judame, daug sėdime, per skaniai valgome, gulime per minkštose lovose ir t.t. Tačiau senovės Egipto mumijų rentgenologiniai tyrimai parodė, kad ir buvusių civilizacijų didieji kentė nuo stuburo negalių. Vadinasi- problema sena kaip pasaulis…

Ak, jeigu vaikščiotume keturiomis…

Gal kai kas ir pašiurptų sužinojęs, kad žmogaus vaikščiojimas dviem kojomis nėra anatomiškai teisingas. Pagal stuburo sandarą turėtume vaikščioti keturiomis, kaip ir daugelis žinduolių. Jei mūsų stuburas turėtų keturias jį laikančias atramas, išvengtume daugelio nugaros skausmų. Anot veterinarų, tarpslankstelinio disko išvaržų turi ir kai kurie šunys- vien dėl to, kad norėdami prisigerinti šeimininkui šokinėja ant užpakalinių kojų. Ar žinote, kurie nuo to kenčia dažniausiai? Taksai…

Tūkstantis ir viena priežastis

Kiekvienai mūsų bent kartą gyvenime yra skaudėję nugarą. Normalu, kad strėnas ar sprandą maudžia pakasus bulves ar pastumdžius namuose baldus. Tačiau pagulėjus, pailsėjus sopuliai praeina. O jeigu ne?… Pasak kai kurių gydytojų, dėl stuburo pakitimų keliamų nugaros skausmų šiandien skundžiasi apie dešimtadalis lietuvaičių. Perkopusių per penkiasdešimt- penkis šešis kartus daugiau…

Beje, nugarą, panašiai kaip ir galvą, gali skaudėti dėl aibės priežasčių, kartais visai netikėtų. Mausti gali dėl plaučių, skrandžio, širdies, inkstų ligų, net depresijos. Moterims strėnų skausmą gali sukelti bet kuris ginekologinis susirgimas. Tokio skausmo nepanaikins nei chirurgas, nei neurologas.

Image by Freepik

Kai norime daugiau nei galime

Nugarą pradeda skaudėti tada, kai stuburas ir raumenys nepajėgia pakelti krūvio, kurį mėginame jiems užkrauti. Paprastas pavyzdys: jeigu sportininkas treniruodamasis viršija kūno galimybes, pajunta skausmą jis gali būti tik momentinis, bet gali būti ir rimta trauma. Tačiau nereikia kilnoti štangų, kad imtų gelti juosmenį. Jeigu darbe 8 valandas prasėdi prie kompiuterio, savomis kojomis nueiname tik iki automobilio, o grįžę namo įdrimbame į minkštą fotelį, labai tikėtina kad turime silpnus nugaros raumenis. Tada jei teks perstumti spintą ar staiga ką nors krintantį sugriebti, ir gali įvykti tai, dėl ko paskui ilgai kentėsime.

Šiek tiek apie stuburą, arba kodėl keturkojams geriau

Stuburas, centrinė mūsų kūno ašis, yra sudarytas iš 34 slankstelių: 24 judrių (7 kaklo, 12 krūtinės, 5 juosmens) ir 10 nejudrių (5 suaugusių į kryžkaulį ir 5- į uodegikaulį). Tarp slankstelių yra kremzliniai diskai su panašia į želė mase viduryje. Jų dėka stuburas yra paslankus- mes galime lenktis, suktis, loštis. Net anatomijos neišmanančiam žmogui aišku, kad sudėjus 34 kietus slankstelius vieną ant kito, o tarp jų dar „prikaišiojus” apyminkščių diskų statinys vargu ar stovėtų… Tad kaipgi laikosi stuburas? Centrinę mūsų ašį sutvirtina ir laiko 550 raumenų ir apytiksliai 400 sausgyslių. Jiems ir turime būti dėkingi, kad galime stati vaikščioti šia žeme. Tačiau kad sėdėdami ar stovėdami nevirstume, mūsų raumenys turi būti įtempti ir, žinoma, stiprūs. Štai kodėl galima pavydėti keturkojams: jų stuburas tebeturi keturis atramos taškus ir yra lyg kabantis tiltas. Mes dviejų jau netekome, todėl mus laikantiems raumenims turime būti itin dėmesingi. Kai mažai judame, neduodame jiems darbo, šie atrofuojasi, ima nykti ir nebeįstengia tinkamai laikyti stuburo. Mažiausiai prilaikomi slanksteliai tada nuo staigesnio judesio gali išjudėti iš savo vietos, juos laikantys silpni raumenys- persitempti ir… tegu bus lengvas kelias pas gydytojus…

Nugaros negalios

Dažniausiai nugarą ima skaudėti dėl ydingos laikysenos sukeltos raumenų įtampos, panirusių slankstelių, stuburo tarpslankstelinių diskų išvaržų ar išgaubų. Trys ketvirtadaliai besiskundžiančių sopulį kenčia juosmens srityje, ketvirtadalis- sprando.

Požymiai, kad ne viskas gerai

  • Jeigu nugarą skauda iš ryto, surakina pasilenkus, jeigu skausmas stipriausias darant pirmąjį judesį (keliantis iš lovos, pasėdėjus sunku atsistoti), jeigu skauda tik nugarą arba skausmas pereina į krūtinę, pilvą, leidžiasi į šlaunį išoriniu jos paviršiumi, jeigu išsivaikščioįus skausmas sumažėja,- dažniausiai kaltas paniręs slankstelis.
  • Jeigu nugarą suskausta keliant sunkų svorį ir skausmas nusileidžia į koją, jeigu stuburą skauda kosint, čiaudint, jeigu tirpsta kojos pirštai, po blauzdą „laksto skruzdėlės”, pradeda silpti pėda, o pasilenkus į koją šauna „elektros smūgis”, jeigu rytais jaučiatės lyg ir geriau, bet pasivaikščiojus, pasėdėjus- pablogėja,- tai požymiai, būdingi tarpslankstelinio disko išvaržai.
  • Jeigu dirbate sėdimą, monotonišką darbą ir nugarą (ypač sprandą ir kaklą) pradeda skaudėti į antrą dienos pusę, jeigu kartais svaigsta galva, mirga akyse, spengia ausyse, tirpsta rankos,- greičiausiai tai dėl nuolatinės ydingos laikysenos, sukeliančios raumenų įtampą ir skausmą.

Skausmas dėl netolygaus raumenų apkrovimo

Jeigu visą dieną sėdite palinkusi prie popierių ar kompiuterio, o namie- prie televizoriaus, jei nesportuojate, turite antsvorio, nugarą gali pradėti mausti „nei iš šio, nei iš to”. Nuolatiniai ydingi krūviai, kai visą dieną dirbama palenkus galvą ir pečius, arba monotoniškas darbas su įvairiais prietaisais ar įrengimais labai vargina nugaros raumenis. Ilgainiui pradeda skaudėti sprandą, mausti kaklą, kartais tirpsta rankos, ima mirgėti akyse, spengti ausyse, pradeda svaigti galva. Tai dėl to, kad pertempus kaklo, krūtinės ir sprando raumenis stuburo slankstelių angelėse nuolat dirginamos nervų šaknelės. Įtempti raumenys gali užspausti ir galvos kraujagysles.

Image by gpointstudio on Freepik

Tokius skausmus nesunku pagydyti specialia mankšta, masažu, vandens procedūromis. Svarbu, kad pratimus žmogus darytų reguliariai ir gydytojo patarimu stengtųsi ištaisyti sėdėseną bei laikyseną.

Skausmas dėl panirusio slankstelio

Kaip jau minėjome, jei nugaros raumenys silpni, nuo staigesnio judesio, sunkesnio nešulio (ypač jei nuo žemės jį keliate ne pritūpusios, o pasilenkusios) kuris nors juosmens slankstelis gali negrįžti į pradinę padėtį. Tada jį laikantys raumenys ir raiščiai įsitempia ir dėl nuolatinio netolygaus apkrovimo juose atsiranda uždegimo židinių. Išjudėjusio slankstelio vietoje pradeda skaudėti. Šis skausmas būna ypač stiprus iš ryto ar po fizinio krūvio, išsivaikščiojus jis sumažėja.

Gana dažnai slanksteliai panyra moterims po gimdymo. Per nėštumą organizmas ima gaminti daugiau raiščius bei raumenis atpalaiduojančių hormonų- taip jis rengiasi gimdymui. Pagimdžius viskas po truputį grįžta į normalias vėžes. Tačiau ne iš karto. O kaip tik šiuo metu moteriai tenka didžiulis krūvis: maitinti, vystyti, maudyti, keltis naktimis… Stuburo slanksteliams tai didelis išbandymas. Jeigu nugaros skausmas išlieka metai ir daugiau po gimdymo, galimas daiktas, kad jį sukelia išjudėjęs slankstelis.

Dažnai žmones varginantis radikulitas (stuburo nervų šaknelių uždegimas) irgi gali atsirasti dėl panirusio slankstelio (kai įsitempia jį laikantis raumuo ir patinęs tarpslankstelinis sąnarys ima spausti stuburo nervus). Gydytojų teigimu, radikulitas gana lengvai įveikiamas. Ūmiuoju periodu jis gydomas vaistais nuo uždegimo, šildymu, masažu, stuburo tempimo pratimais ir manualine terapija.

Skausmas dėl disko išvaržos

Tarpslankstelinių diskų išvaržos- sunkiausi ir skausmingiausi stuburo pakitimai. Organizmui senėjant diskų elastingumas ir patvarumas mažėja. Jei dar silpni nugaros raumenys, po sunkesnio krūvio disko turinys gali išsiveržti iš kremzlinio žiedo ir pradėti spausti čia pat esančius nervais. Įvykus išvaržai, nugarą skauda tik iš pradžių, neilgai trukus skausmas nueina į sėdmenis, blauzdą ir pėdą. Ši ima tirpti, sumažėja jautrumas, žmogus jaučia silpnumą. Keliant koją, gali traukti visą sėdimąjį nervą, o į vietą, kuri yra užspausta, nueiti tikras „elektros smūgis”. Tarpslankstelinių diskų išvaržos nustatomos maždaug 50 % vyresnio amžiaus žmonių. Skausmas priklauso nuo išvaržos vietos. Jeigu ji nesiekia nervo, galima ramiai gyventi ir nė nežinoti, kad tokių turi. Ypač jei esi treniruotas, o nugaros raumenys tvirti.

Stuburo išvaržos gydomos šildymu ir vaistais nuo uždegimo, atpalaiduojančiais raumenis (paūmėjus skausmui). Paskui stuburo tempimo pratimais su specialiu kompiuteriniu aparatu, masažais, akupunktūra. Kartais išvaržos operuojamos, tačiau dažniausiai tik tada, kai nebeįmanoma padėti jokiais kitais būdais. Ypač greitai reikia skubėti pas neurochirurgą, jei žmogus nebegali pavaikščioti ant kulnų, nebelaiko šlapimo, išmatų.

Gelbėjimosi būdai nuo nugaros skausmų

Judėkite. Turbūt jau supratote, kad netreniruotai nugarai su glebiais raumenimis gresia didelės bėdos. Jei nenorite tapti už strėnų susiėmusia dejuokle būdama vos trisdešimties, atraskite sau malonų sportavimo būdą ir reguliariai mankštinkitės. Žmogus, kurio tvirti nugaros bei pilvo raumenys,- gerokai retesnis chirurgų ir neurologų pacientas. Viso kūno raumenis geriausiai išjudina plaukimas ir slidinėjimas, tačiau puikiai tinka ir darbas su , „staklėmis”, aerobika, kai kurie jogos pratimai, galų gale mankšta namie (jei nemėgstate sporto salių). Specialių pratimų skaudamai nugarai pamokyti gali beveik kiekvienos poliklinikos kineziterapeutas ar kvalifikuotas sporto treneris. Svarbiausia, kad sportuodamos jaustumėte malonumą ir naudą- tada nedings noras tai daryti nuolat. Jeigu turite rūpesčių dėl stuburo, prieš pradėdamos sportuoti pasitarkite su gydytoju, kokių veiksmų ar judesių reikėtų vengti.

Manualinė terapija. Tai išties geras būdas sutrikusiai stuburo mechanikai (pavyzdžiui, panirusiam slanksteliui) atstatyti. Seanso metu tam tikra poza pastatytam ar paguldytam pacientui gydytojas atlieka specialius pasukimus, paspaudimus, truktelėjimus. Kartais užtenka vieno seanso, kad savijauta pastebimai pagerėtų, dingtų skausmas. Tačiau jei paskui nestiprinsite raumenų, slankstelis gali vėl panirti ir- vėl viskas iš pradžių.

Masažas ir vandens procedūros padeda gydant radikulitą, kai kurias išvaržas, o ypač nugaros skausmus, atsiradusius dėl netinkamo raumenų apkrovimo. Masažas, vandens procedūros atpalaiduoja raumenis, page­rina medžiagų apykaitą, audinių mitybą, sukelia teigiamų emocijų.

Šildymas puikiai veikia raumenis prasidėjus ūmiems skausmams. Pagulėjus ant šiltos „pūslės” ar elektrinės pagalvėlės raumenų skausmai apmalšta. Todėl būtent nuo šildymo pradedama gydyti ūmius uždegimus. Antra vertus, turint įsisenėjusių nugaros skausmų reikėtų ypač saugotis visokių skersvėjų ir peršalimo, nes tada skausmai paūmėja.

Elektroforezė, elektrostimuliacija– tai fizioterapinės procedūros, atliekamos specialiais aparatais. Ant skaudamos vietos dedamas į pagalvėlę panašus aparatas, sujungtas su dviem elektrodais. Po juo kartais deda­ma vaistais suvilgyta medžiaga. Galvaninė srovė padeda vaistams įsiskverbti į tam tikrą orga­nizmo vietą, gerina medžiagų apykaitą, audinių mitybą ir apsaugines organizmo funkcijas.

Akupunktūra– „gydymas adatomis” tinka ir ligoniams, kurių pažeistas judamasis aparatas. Gerai mal­šina raumenų skausmą bei įtampą, gerina gilesniųjų organizmo audinių funkcijas. Tik reikėtų kreiptis į patyrusį specialistą.

Gydytojo patarimai kasdienai

  • Jeigu nesate geros sportinės formos ir jūsų raumenys gana silpni, nepersistenkite keldamos sunkius rakandus ir sportuodamos.
  • Grįždamos iš parduotuvės nešulius padalykitę abiem rankoms.
  • Mėgindamos nuo žemės pakelti sunkėlesnį daiktą nesilenkite- kelkite pritūpusios, tiesia nugara.
  • Ypač palankios sąlygos slanksteliams panirti- staigūs sukamieji judesiai, pavyzdžiui kai stengiatės sugriebti iš dešinės ar kairės pusės krintantį daiktą. Turėkite tai omenyje.
  • Žemakulniai bateliai ir kojoms, ir nugarai sveikiau nei aukštakulniai.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker