Sveikata

Cinkas saugo nuo peršalimo

Šio mikroelemento reikia labai nedaug- apie 10- 15 mg per parą. Deja, mokslininkų tyrimai rodo, kad dažno mūsų maiste cinko trūksta. Pasidomėk, ar tau užtenka šio mikroelemento.

Nes cinkas, be kitų teigiamų savybių, stiprina imunitetą ir saugo nuo virusinių infekcijų, o susirgus gali gerokai palengvinti peršalimo simptomus.

Cinkas- svarbus antioksidantas

Jeigu organizmui nuolat trūksta cinko, jis būna pažeidžiamesnis- sunkiau atsispiria žalingam laisvųjų radikalų poveikiui. Pirmiausia nusilpsta imuninė sistema, organizmas nebepajėgia kovoti su virusais, todėl greičiau peršąlama. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad pakankamai cinko negavusių graužikų organizme laisvųjų radikalų buvo 15- 20 % daugiau nei visaverčiu pašaru šeriamų bandomųjų pelyčių. Be to, nustatyta, kad jeigu cinko trūksta ilgesnį laiką, laisvieji radikalai netrukdomi dirba savo „juodą” darbą- sukelia nevaisingumą, vėžį bei degeneracinius smegenų pakitimus.

Ar vartoti vaistinėse parduodamus cinko preparatus?

Dėl didesnių dozių reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Šiaip ar taip, cinkas- toksiškas mikroelementas. Perdozavusi gali sulaukti priešingo poveikio: ne sustiprinsi, o dar labiau susilpninsi imunitetą. Be to, per didelės cinko dozės gali sukelti pykinimą, vėmimą, galvos skausmą, sutrikdyti skrandžio bei inkstų veiklą. Reikiamą cinko kiekį geriausia gauti su maistu ir vartojant multivitaminų su mikroelementais preparatus (daugelyje jų yra 10-15 mg cinko). Naujausi tylimai parodė, kad ne visas cinko formas organizmas vienodai gerai pasisavina. Neblogai pasisavinamas ir cinko gliukonatas bei pikolinatas. Mažiausiai veiksmingi yra cinko oksidas bei citratas. Nepamiršk to eidama į vaistinę!

Image by jcomp on Freepik

Kokiuose produktuose yra šio mikroelemento?

Daugiausia cinko yra jūros gėrybėse, ypač austrėse. Nemažai- mėsoje, taip pa- paukštienoje, kiaušiniuose. Gana daug organinio cinko yra kruopose, riešutuose bei saulėgrąžose, tačiau šiuose produktuose gausu ląstelienos, kuri trukdo pasisavinti cinką.

Cinko trūkumo požymiai

Kai pradedi nebejausti maisto skonio, pagalvok, ar tavo organiz­mui pakanka cinko. Kiti jo trūku­mo požymiai:

  • labiau nei įprasta slenka plaukai;
  • ant nagų atsiranda baltų dėmelių (nagai „žydi”);
  • prasideda įvairūs odos uždegimai;
  • lėčiau gyja žaizdos;
  • kamuoja nuolatinis nuovargis.

Cinko gali trūkti, jei:

  • per dieną suvartoji mažiau kaip 2400 kcal;
  • esi vegetarė arba mėsos valgai labai mažai;
  • vartoji daug ląstelienos turinčių produktų. Nustatyta, kad ląsteliena trukdo pasisavinti cinką;
  • esi nėščia;
  • tau- per penkiasdešimt.

3 patarimai, kaip atsilaikyti prieš klastingus virusus

Viršutinių kvėpavimo takų ligas sukeliantiems virusams atėjo „geriausios“ dienos: šildymo sezonas ką tik prasidėjo, kvėpavimo takų gleivinė dar nespėjo prisitaikyti prie sauso patalpų oro, ir tiems „klastūnams” labai lengva pro ją prasiskverbti. Kaip prieš juos atsilaikyti?

  • Įprask neliesti rankomis nosies ir akių. Dažniausiai virusai į organizmą patenka per nosies gleivinę. Tačiau nosį jie nesunkiai pasiekia ir per akių gleivinę.
  • Dažniau plauk rankas. Nesvarbu- šiltu ar šaltu vandeniu. Svarbiausia- su muilu. Dažniau keisk rankšluosčius.
  • Gerk daugiau skysčių. Pakankamas jų kiekis (ne mažiau kaip 1,5 l per dieną) neleidžia perdaug išdžiūti gleivinėms. Nepamiršk, kad kava skatina skysčių išsiskyrimą. Todėl pasimėgavusi puodeliu kavos turėtum išgerti papildoma stiklinę vandens.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker