Sveikata

Antsvorį turinčio vaiko bėdos

Ką daryti? Mano vaikas- nutukęs! Bendraamžiai jį pravardžiuoja tešlainiu, jis nemėgsta sportuoti, jį kamuoja daug kompleksų. Ko tik neišbandžiau-„kietų” dietų, „efektyvių” mankštų- niekas nepadėjo.

Šiandien daugiau net penktadalis vaikų ir paauglių yra per stori, o dešimt procentų- netgi nutukę. Šie vaikai neserga, jų medžiagų apykaita bei hormonų pusiausvyra nesutrikusi. Papildomi kilogramai apsunkina kaulų vystymąsi, „kankina” kraujo apytakos sistemą, gali sukelti širdies ir kvėpavimo negalavimus.

Kodėl vaikai nutunka?

Dažnai manoma, kad nutukimo priežastis yra vidinės sekrecijos liaukų funkcijos sutrikimas. Iš tiesų ši priežastis toli gražu ne pagrindinė. Žmogaus svoris priklauso nuo keleto faktorių: paveldėjimo, temperamento, apetito, dvasinės pusiausvyros. Jei vaiko motina, tėvas ir giminės linkę tukti, yra daugiau šansų, kad mažylis bus nutukęs. Ramus, nejudrus vaikas nesunaudoja visų suvartojamų maisto medžiagų, jos kaupiasi organizme- virsta riebalais. Didžiausias kaltininkas- apetitas. Vaikas, mėgstantis kaloringus produktus- pyragaičius, sausainius- žinoma, bus pilnesnis už tą, kuris labiau mėgsta daržoves, vaisius, mėsą. Nesunku pažinti vaiką, kuris, atrodo, tegimė visą gyvenimą nuolat valgyti. Nuo pat gimimo jis turi puikiausią apetitą, kuris niekada nedingsta- nei kai vaikas serga, nei kai susi­jaudina. 2-3 mėnesių jis jau storas kaip agurkas ir toks dažniausiai išlieka visą vaikystę.

Nutukimo priežastis gali būti dvasinė disharmonija

Septynerių metų vaikas, paju­tęs vienatvę ir liūdesį, gali imti tukti. Šio amžiaus vaikas po truputį tolsta nuo tėvų ir ne taip juos dievi­na. Nemokėdamas susirasti nuošir­džių augų, jis jaučiasi apleistas didžiuliame, svetimame pasaulyje. Saldumynai ir kiti kaloringi produktai jam teikia malonumo. Vai­kas stengiasi „sukramtyti” įvai­riausius nemalonumus.

Vaikai tunka ir lytinio brendi­mo metais: organizme vyksta didž­iulės permainos, dėl to vaikas gali tapti užsidaręs, nedrąsus ir mažiau bendrauti su draugais.

Image by jcomp on Freepik

Tik negalvokite, kad kiekvienas nutukęs vaikas yra nelaimingas. Netgi linksmi ir gabūs vaikai nuo 7 iki 12 metų linkę priaugti svorio. Be abejo, ne visi nutunka. Dauguma tik šiek tiek papilnėja.

Bet kokia nutukimo priežastis gali sudaryti uždarą ratą. Kuo vaikas storesnis, tuo jam nemalonesni judrūs žaidimai ir sportas. O kuo mažiau jis juda, tuo daugiau maisto medžiagų jo organizme susikaupia ir virsta riebalais. Be to, storam vaikui nesmagu dalyvauti bendruose žaidimuose, jis jaučiasi dar svetimesnis tarp vaikų, kurie jį erzina ar net šaiposi.

Kasdien suvartojus 150 kcal per daug, per metus galima priaugti nuo trijų iki penkių kilogramų antsvorio. 150 kcal yra dviejuose šokoladiniuose saldainiuo­se su įdaru, stiklinėje vaisių sulčių, pen­kiuose sviestiniuose keksiukuose arba viename banane.

Kaip paliekninti vaiką?

Pasistenkite kontroliuoti, ką jis valgo nuo ryto iki vakaro. Geriausia- savaitę užsirašinėti, ko, kada ir kiek suvalgė vai­kas.

Beje, vaiko lieknėjimu privalo rūpin­tis visa šeima. Šeimynykščiams nedera kuo ramiausiai šlamšti traškučius ar sal­dumynus ir tuo pat metu drausti tai vaikui.

Psichologiniu rakursu į tą pačią bėdą

Elenai, kaip ir daugeliui merginų, ne­patinka jos pačios figūra, ypač kai ji vilki maudymosi kostiumėliu.

– Tiesiog žagtelėjau iš nuostabos, iš­girdusi apie Elenos sumanymą laikytis dietos,- sako jos mama- Mano dukra verkšlena: „Mano draugių kaulai kyšo iš po drabužių, o mano linijos apvalios, tie­siog bjauru!”

Dešimtmetis Dominykas, slėpdamas savo apvalainą kūną, vilki per dideliais marškinėliais. Savo nuogumą jis slepia net nuo tėvų.

Nieko naujo, kad vaikai nori būti pa­našūs į filmų ar estrados žvaigždes. Bet ši karštligė apima vis mažesnius vaikus. Ir tai- nieko nuostabaus. Juk vaikai stebi suaugusiuosius- mato ir girdi, kaip jie rūpinasi savo kūnu: bando įvairiausias dietas, lekia į aerobikos ar fitneso už­siėmimus ir t.t. Nūdienos vaikai sie­kia atitikti grožio standartus, apie kuriuos pirmtakų kartos paprasčiausiai nežinojo.

Pasak amerikiečių vaikų psichologo dr. Michael Maloney, net aštuonerių metų vaikai jau yra susirūpinę dėl savo antsvorio. Atlikti tyrimai parodė, kad net 60 procentų 11 -mečių mergaičių ir 31 procentas berniukų norėtų atsikratyti antsvorio.

Tik baisu, kad vaikai retsykiais perlenkia lazdą. Jie patys prisitaiko sau dietas. Daktaras M. Meloney papasakojo tokį atvejį: vienuolikmetis berniukas, ilgai kentęs bendraamžių patyčias, pradėjo laikytis vis griežtesnės ir griežtesnės dietos. Po to pradėjo kiekvieną dieną šimtus kartų bėgioti laiptais aukštyn ir žemyn. Vieną dieną jis visiškai išseko ir atsidū­rė… ligoninėje. Pasirodė, kad jis sveria… mažiau nei 30 kg.

Berniukai irgi jautriai reaguoja į aplinkinių pastabas, tačiau jie kitaip negu mergaitės parodo savo pojūčius. Jiems svarbiau, kaip kūnas atlieka funkcijas, o ne kaip jis atrodo. Berniukai nesako norį būti lieknesni, pirmiausia jie nori būti stiprūs ir greiti. Nenorėdami pripažinti, kad jaučiasi per stori, slėpdami savo nesaugumo jausmą, berniukai sako, kad jie sportuoja ar laikosi dietos tik sveikatos labui.

Tėvai privalo išsklaidyti vaiko nerimą. Nereikia panikuoti dėl atsitiktinio vaiko komentaro apie savo svorį- tai natūralu: vaikai visada lygina save su kitais. Bet jei vaikas pasako, kad yra per storas, nebandykite švelniai guosti- neva, nekalbėk kvailysčių, esi graži tokia, kokia esi ir pan. Verčiau užjauskite vaiką, padėkite perkelti vaiko nerimą į ateitį. Neapkalbinėkite, nekomentuokite vaiko kūno, tai gali sukelti nepageidaujamu situacijų. Pasikalbėkite su vaiku, kai jis jaučiasi įžeistas ar užgautas: galbūt padėsite, išsklaidyti jo nevilties debesėlį.

Ir dar vienas patarimas – tėvams (dažniausiai mamoms): nederėtų guosti savo figūros trūkumais ir garsiai vardinti visas įmanomas dietas. Vaikai nesupranta, kad suaugusiems tėvams tikrai nebereikia tų kalorijų, kurios reikalingo augti.

Jeigu vaikas pernelyg susirūpinę savo kūnu, nuolat apie jį kalba, vengia draugų ar net savo šeimos, nuolat atsisako pietų, tikriausiai vertėtų pasitart gydytoju ar vaikų psichologu. Galbūt priežastis glūdi visai ne kūno linijose Kalbėdami apie savo kūną, vaikai dažnai išsiduoda, kad… ne viskas yra gerai jų sieloje.

Keletas patarimų, kaip kovoti su vaiko antsvoriu:

  • Storam vaikui nereikia badauti. Jis gali valgyti tiek, kiek nori, tačiau svei­kų, nekaloringų maisto produktų: obuo­lių, agurkų, melionų, kriaušių.
  • Reikia valgyti prie stalo, o ne priebėgomis ar žiūrint televizorių.
  • Geriau valgyti dažniau ir po ne­ daug negu porą kartų per dieną, bet gau­siai.
  • Niekada nesiveskite alkano vaiko į parduotuvę: jis būtinai įsigeis ko nors saldaus ar riebaus.
  • Maisto produktų nepjaustykite smulkiai: tegul vaikas turi ką kramtyti.
  • Riekite storą duonos riekę, o sviesto tepkite kuo ploniau- taip suma­žinsite kalorijas.
  • Pratinkite malšinti troškulį mine­raliniu vandeniu, o ne saldžiais gėrimais. Pieno duokite ne atsigerti, o „pavalgyti”.
  • Riebius produktus pakeiskite ma­žiau kaloringais: pieno kokteilį plakite tik iš lieso pieno, vartokite paukštienos deš­rą, jautieną ir pan.
  • Įprastus saldumynus pakeiskite, pavyzdžiui, vanilės pudingu su liesu pie­nu arba lieso pieno jogurtu.
  • Už gerą darbą neapdovanokite vaiko riebiu šokoladu ar grietininiais le­dais, geriau nupirkite nevalgomą žaisliu­ką ar kitą niekutį.
  • Nė vienas vaikas neapsieis be sal­dumynų, tad išmokykite jį mėgautis ma­žyčiu šokolado kąsneliu ar plona gabaliuku torto.
  • Be abejo, nėra taisyklių be išim­čių. Negalima atimti saldumynų šventės, tarkim, per vaiko gimtadienį. Svarbiau­sia- kad pasikeistų vaiko požiūris į mais­tą, kad jis išmoktų valgyti, o ne ryti.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker