Grožis

Raukšlės paakiuose: kaip jas sumažinti?

Plonytė paakių oda pirmoji išduoda amžių? Sužinokite, kodėl atsiranda raukšlės paakiuose ir kokie būdai padeda jas efektyviai sumažinti.

Raukšlės paakiuose – viena pirmųjų ir labiausiai pastebimų amžiaus ar nuovargio žymių, kurią dažnai norime sumažinti ar paslėpti. Plonytė, jautri ir beveik neturinti riebalinio sluoksnio oda aplink akis yra ypač linkusi į ankstyvą raukšlelių formavimąsi. Šios raukšlelės ne tik vizualiai prideda metų, bet ir gali suteikti veidui pavargusią, liūdną išvaizdą. Nors visiškai sustabdyti natūralių senėjimo procesų neįmanoma, šiuolaikinė kosmetologija ir estetinė medicina siūlo daugybę veiksmingų būdų, kaip sumažinti esamas raukšles paakiuose ir efektyviai pristabdyti naujų atsiradimą.

Kodėl atsiranda raukšlės paakiuose? Pagrindinės priežastys

Paakių oda yra itin pažeidžiama dėl kelių priežasčių:

  • Ji labai plona: Oda aplink akis yra maždaug 4-5 kartus plonesnė nei likusio veido oda.
  • Mažai riebalinių liaukų: Dėl to ji natūraliai sausesnė ir linkusi greičiau prarasti drėgmę.
  • Mažiau kolageno ir elastino: Šie baltymai, atsakingi už odos stangrumą ir elastingumą, paakių zonoje yra retesni.
  • Nuolatinis judėjimas: Akių raumenys juda nuolat – mirksint, šypsantis, prisimerkiant, reiškiant emocijas. Tai formuoja vadinamąsias mimikos raukšles („žąsų kojeles“ akių kampučiuose ir smulkias linijas po akimis).
  • Saulės poveikis (foto-senėjimas): Ultravioletiniai (UV) spinduliai yra vienas didžiausių odos priešų. Jie ardo kolageną ir elastiną, skatina pigmentinių dėmių atsiradimą ir yra pagrindinė priešlaikinio senėjimo bei raukšlių (ypač paakiuose) priežastis.
  • Dehidratacija: Tiek bendras organizmo skysčių trūkumas, tiek nepakankamas paakių odos drėkinimas iš išorės daro raukšles labiau matomas.
  • Natūralus senėjimo procesas: Su amžiumi natūraliai lėtėja kolageno ir elastino gamyba, oda praranda stangrumą, elastingumą, plonėja poodinis riebalų sluoksnis.
  • Gyvenimo būdo veiksniai: Rūkymas (sutraukia kraujagysles, mažina odos aprūpinimą deguonimi), nesubalansuota mityba (antioksidantų trūkumas), lėtinis miego trūkumas, nuolatinis stresas – visa tai neigiamai veikia odos būklę.
  • Netinkama priežiūra: Agresyvus akių makiažo valymas, nuolatinis paakių odos trynimas, netinkamų, per stiprių kosmetikos priemonių naudojimas gali pažeisti gležną odą ir paskatinti raukšlių atsiradimą.
nuotrauka freepik

Prevencija ir priežiūra namuose: ką galime padaryti kasdien?

Norint kuo ilgiau išlaikyti lygią ir jaunatvišką paakių odą, svarbiausia yra nuosekli kasdienė priežiūra ir prevencija:

  • Apsauga nuo saulės – taisyklė Nr. 1! Tai pati svarbiausia priemonė kovojant su raukšlėmis. Kasdien, ištisus metus (net ir debesuotomis dienomis!), naudokite plataus spektro (UVA ir UVB) apsauginį kremą nuo saulės su SPF 30 ar didesniu faktoriumi. Tepkite juo visą veidą, nepamiršdami paakių zonos (rinkitės specialiai šiai sričiai tinkančias priemones arba mineralinius filtrus turinčius kremus, kurie mažiau dirgina akis). Saulėtą dieną visada nešiokite kokybiškus akinius nuo saulės su UV filtrais.
  • Drėkinimas iš vidaus ir išorės: Gerkite pakankamai vandens per dieną. Kasdien ryte ir vakare naudokite specialiai paakių sričiai skirtus drėkinamuosius kremus ar serumus. Tepkite priemonę švelniais tapšnojamaisiais judesiais bevardžiu pirštu.
  • Veiksmingos paakių priemonės: Rinkdamiesi paakių kremą ar serumą, ieškokite šių veikliųjų medžiagų:
    • Hialurono rūgštis: Intensyviai drėkina, pritraukia ir sulaiko vandenį odoje.
    • Retinoidai (retinolis, retinalis, retinilo palmitatas): Auksinis standartas kovoje su senėjimu. Skatina kolageno gamybą, pagreitina ląstelių atsinaujinimą, lygina odos paviršių. Svarbu: pradėkite naudoti palaipsniui (pvz., 2-3 kartus per savaitę), nuo mažos koncentracijos, tepkite tik vakare, o ryte visada naudokite SPF apsaugą, nes retinoidai didina odos jautrumą saulei. Netinka nėštumo ir žindymo metu.
    • Peptidai: Trumpos aminorūgščių grandinės, kurios veikia kaip signalinės molekulės, skatinančios odą gaminti daugiau kolageno ir elastino.
    • Vitaminas C: Galingas antioksidantas, saugantis nuo laisvųjų radikalų žalos, šviesinantis odą ir taip pat dalyvaujantis kolageno sintezėje.
    • Ceramidai: Lipidai, stiprinantys apsauginį odos barjerą ir padedantys išlaikyti drėgmę.
    • Niacinamidas (Vitaminas B3): Gerina odos elastingumą, stiprina barjerinę funkciją, mažina uždegimą ir pigmentaciją.
  • Švelni priežiūra: Akių makiažą valykite švelniais judesiais, naudojant specialiai tam skirtą valiklį (pvz., micelinį vandenį ar dvifazį valiklį). Niekada netrinkite ir netampykite paakių odos.
  • Sveika gyvensena: Kokybiškas miegas (bent 7-8 valandos per naktį, jei įmanoma – ant nugaros, kad nesusidarytų „miego“ raukšlių), subalansuota mityba (daug daržovių, vaisių, sveikųjų riebalų), rūkymo atsisakymas ir efektyvus streso valdymas – visa tai atsispindi ir jūsų odos būklėje.

Profesionalūs sprendimai paakių raukšlėms mažinti

Kai kasdienės priežiūros nebepakanka arba norisi ryškesnio rezultato, galima pasitelkti šiuolaikinės estetinės medicinos siūlomas procedūras:

nuotrauka freepik
  • Injekcinės procedūros:
    • Botulino toksino injekcijos (pvz., Botox®, Dysport®, Vistabel®): Efektyviausiai veikia mimikos raukšles („žąsų kojeles“) akių kampučiuose, nes atpalaiduoja už jų susidarymą atsakingus raumenis. Poveikis laikinas (apie 3-6 mėn.). Mažiau tinka raukšlėms tiesiai po akimi, kurios susidaro dėl odos plonėjimo ir suglebimo.
    • Hialurono rūgšties užpildai: Specialūs, mažo klampumo hialurono rūgšties užpildai gali būti leidžiami į įdubimus po akimis („ašarų latakus“) ar smulkias raukšleles, taip suteikiant odai tūrio, putlumo ir išlyginant paviršių. Procedūra reikalauja didelio specialisto tikslumo ir patirties. Poveikis laikinas (6-12 mėn. ar ilgiau).
    • Mezoterapija / Biorevitalizacija: Mikroinjekcijomis į paakių odą suleidžiami drėkinantys, maitinantys ir odos kokybę gerinantys kokteiliai (hialurono rūgštis, vitaminai, aminorūgštys, peptidai). Reikalingas procedūrų kursas.
  • Aparatinės procedūros:
    • Lazerinis odos atjauninimas (frakcinis CO2, Er:YAG, neabliaciniai lazeriai): Lazerio energija stimuliuoja intensyvią kolageno gamybą giliuosiuose odos sluoksniuose, stangrina odą, lygina raukšles, gerina odos tekstūrą. Gali prireikti kelių procedūrų ir gijimo laikotarpio.
    • Radijo dažnio (RF) ar Ultragarsinis (HIFU) liftingas: Šilumos ar ultragarso energija skatina odos stangrėjimą ir kolageno gamybą. Gali būti taikoma ir paakių sričiai.
    • Mikroadatinė terapija (Microneedling): Procedūra, kurios metu daugybė smulkių adatėlių odoje sukuria mikrotraumas, taip skatindamos natūralius odos atsinaujinimo ir kolageno gamybos procesus. Gali būti derinama su serumų įvedimu ar radijo dažniu.
  • Cheminiai pilingai: Švelnūs ar vidutinio gilumo cheminiai šveitimai, naudojant specialias rūgštis, gali pagerinti paakių odos tekstūrą, sumažinti smulkias raukšleles ir pigmentaciją. Reikia rinktis labai atsargiai, specialiai paakių sričiai pritaikytas priemones.
  • Chirurgija (Blefaroplastika): Esant ryškiam odos pertekliui ir suglebimui, efektyviausias būdas yra apatinių vokų plastinė operacija.

Kokį metodą rinktis?

Tinkamiausią būdą ar jų derinį, kaip sumažinti raukšles paakiuose, gali parinkti tik gydytojas dermatologas ar estetinės medicinos specialistas, įvertinęs jūsų odos tipą, būklę, raukšlių tipą bei gylį, amžių ir jūsų lūkesčius bei galimybes. Dažnai geriausi rezultatai pasiekiami derinant kelis metodus – pavyzdžiui, kasdienę priežiūrą su retinoidais ir periodines profesionalias procedūras.

Kova su raukšlėmis paakiuose reikalauja kantrybės, nuoseklumo ir kompleksinio požiūrio. Svarbiausia – pradėti rūpintis šia jautria sritimi kuo anksčiau, nepamiršti kasdienės apsaugos nuo saulės ir rinktis kokybiškas, jūsų odos poreikius atitinkančias priemones bei procedūras. Turėkite realistiškus lūkesčius – nors visiškai panaikinti raukšlių neįmanoma, jų matomumą tikrai galima ženkliai sumažinti ir ilgiau džiaugtis jaunesniu bei gaivesniu žvilgsniu.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker