Visa tiesa apie apgamus
Pastebėjai, kad pašvietus saulei padaugėjo apgamų? O tas ant peties ėmė didėti ir pakeitė spalvą? Jokiu būdu nenumok ranka ir kuo skubiau keliauk pas gydytoją.
Sakoma, baimės akys didelės, bet jos tokios ir turi būti, nes pakitę apgamai gali būti blogas onkologinės ligos- melanomos- pranašas.
Nepriekaištingos odos nebūna- visos turime daugiau ar mažiau apgamų. Vienus „atsinešame“ gimdamos, kiti- atsiranda bėgant metams. Žinoma, apgamai nėra žmogų bjaurojantis odos defektas, juk garsiosios Cindy Crawford „muselė“ ant skruosto tikrai pikantiška… Apie apgamus galėtume ir nekalbėti, jeigu jie tik šiaip tūnotų ant mūsų odos. Deja, kai kurie jų gali būti odos vėžio simptomas.
Ar pavojinga, kai apgamų sparčiai daugėja?
Išsigąsti nereikia- taip gali būti dėl hormonų pusiausvyros sutrikimų, nėštumo ir pan. Tačiau dėl šventos ramybės nepatingėk apsilankyti pas onkologą. Šiaip apie besivystančią melanomą liudija ne apgamų skaičius, o konkretaus apgamo pokyčiai. Tačiau žmonės, kurių kūnas sėte nusėtas apgamų, turi didesnę riziką susirgti melanoma. Ši liga dažniausiai kėsinasi į turinčius genetinį polinkį sirgti onkologinėmis ligomis bei šviesaus gymio, rudaplaukius, strazdanotus žmones.
Ar pavojingi plaukuoti apgamai?
Ne, apgamų plaukuotumas nėra naviko piktybėjimo požymis, netgi atvirkščiai- jie priskiriami prie „gerųjų“ apgamų.
Ar tiesa, kad saulė kenkia tiems, kurie turi daug apgamų?
Svarbiausia odos vėžio vystymosi priežastis- nesaikingas deginimasis. Todėl visi, net turintys keletą apgamų, turėtų paisyti „užrakintų durų“ taisyklės, t.y. vasarą nuo 11 iki 15 valandos nesikaitinti atviroje saulėje. Faktas, jog melanoma dažniau atsiranda nuo saulės nepridengtose vietose- ant veido, kaklo, plaštakų,- pakankamai iškalbingas. Norėdama sumažinti riziką susirgti šia liga, kaitindamasi nepamiršk apsauginių kremų. Jų apsauginis faktorius SPF turi būti ne mažesnis kaip 20.
Galbūt geriau rinktis soliariumus?
Tai nėra geriausia išeitis. Nors skelbiama, kad soliariumo įrangoje yra specialūs filtrai, sulaikantys pavojingiausius UVB spindulius, yra pagrįstų duomenų, jog kancerogeninį poveikį turi ir kiti UV spinduliai, kuriuos skleidžia soliariumo lempos. Piktnaudžiavimas soliariumu (kaip ir rūkymas)- savanoriškas rizikos susirgti vėžiu didinimas. Mūsų geografinėje zonoje gyvenantiems žmonėms- šviesiaplaukiams ir šviesai jautrios odos- pakanka tiek saulės spindulių, kiek gauname vaikščiodami apsirengę ar būdami pavėsyje.
Ar reikia saugoti apgamus?
Nuolat trinami ar kitaip žeidžiami apgamai laikui bėgant gali supiktybėti ir virsti navikais. Pavojingi gali pasidaryti apgamai, kuriuos daug metų dirgina liemenėlės petnešėlės, kelnaičių guma, dirželiai, apykaklė, laikrodis, akinių rėmeliai ar skutimosi mašinėlė. Geriausia išeitis- tokius apgamus šalinti. Netyčia pažeidusi apgamą- nudrėskusi ar nuplėšusi- taip pat kuo skubiau kreipkis į medikus.
Kur ir kaip šalinami apgamai?
Rudų apgamų jokiu būdu negalima šalinti lazeriu. Mat jis sunaikina audinį, todėl vėliau neįmanoma atlikti histopatologinio tyrimo arba, paprasčiau tariant, mikroskopu ištirti, ar pašalintame apgame nebuvo melanomos užuomazgų. Dėl šios priežasties apgamų taip pat negalima naikinti elektros srove. Vienintelis jų šalinimo būdas- chirurginė procedūra. Lietuvoje tai atliekama Lietuvos onkologijos centre Vilniuje, Kauno medicinos universiteto klinikose bei Kauno onkologijos ligoninėje.
Stebėk savo apgamus
Tikriausiai supratai, kad po mažučiu rudu „taškeliu“ gali slypėti didelis nemalonumas. Nepamiršk, jog niekas už pačią geriau nepasirūpins tavo sveikata. Todėl privalai nuolat stebėti savo apgamus. Nepatingėk juos apžiūrėti bent kartą per mėnesį.
- Atsistok prieš veidrodį ir apžiūrėk veidą. Nepamiršk ir galvos odos- ją atidžiai apžiūrėk pirštais ar fenu pakėlusi plaukus. Su mažu veidrodėliu apžiūrėk ir ausų, kaklo bei sprando odą.
- Gerai apžiūrėk rankas ir delnus. Ištiesk rankas į šonus, apžiūrėk vidinę jų pusę. Atkreipk dėmesį į tarpupirščius.
- Toliau leiskis žvilgsniu žemyn- apžiūrėk krūtinės, pilvo odą. Su veidrodėliu atidžiai apžiūrėk nugaros bei pečių odą, sėdmenis, kūno šonus.
- Apžiūrėjusi kojų odą, atkreipk dėmesį į užpakalinę šlaunų pusę. Atsisėdusi ištyrinėk pėdas ir kojų tarpupirščius.
- Galiausiai apžiūrėk lytinių organų srities odą (čia praverstų didinamasis veidrodėlis).
Laikas susirūpinti, jei kuris nors tavo apgamų:
- asimetriškas;
- nelygiais kraštais;
- pasikeitusios spalvos;
- didesnis nei 6 mm;
- gerokai padidėjo per keletą mėnesį.
Pastebėjusi tokius apgamus, būtinai apsilankyk pas onkologą. Nepanikuok, tačiau įsidėmėk- kuo anksčiau bus diagnozuota melanoma, tuo daugiau šansų radikaliai ją išgydyti. Vizito pas onkologą neatidėliok, nes ši klastinga liga per 2- 3 mėnesius gali pasidaryti nepagydoma. O pastebėjusi, kad ne tik pakito apgamo dydis ir spalva, bet jis ėmė kraujuoti ar niežtėti, negaišk nė minutės- tai labai pavojinga sveikatai.