Kelių skausmai- ką reikia žinoti
Kelių sąnariai yra sudėtingos sandaros, bet lengvai pažeidžiami, nes privalo išlaikyti maždaug 92 % mūsų kūno svorio. Moterų kelių sąnariai kenčia dažniau, nes dėl anatominės sandaros jie yra šiek tiek labiau atsikišę nei vyrų ir patiria didesnį apkrovimą.
Maždaug 46 % žmonių kenčia kelio sąnario skausmus, atsirandančius dėl įvairiausių priežasčių. Skaudėti gali dėl to, kad sportuojate tik savaitgaliais, taigi varginate sąnarius per dideliu krūviu (ypač nepalankios sporto šakos yra futbolas, krepšinis ir kalnų slidinėjimas). Namų šeimininkėms kelių sąnarius dažniausiai skauda dėl nuolatinio grindų plovimo ar kitų namų ruošos darbų, atliekamų pritūpus. Neretai vyresnio amžiaus žmonėms kelių sąnariai sutraška ar spragteli. Nerimauti dėl to nereikėtų. Tas garsas girdimas, kai kremzlės trinasi viena į kitą. Tačiau jei vaikščiodamos ar besimankštindamos nuolat jaučiate keliuose trintį ar girdite girgždėjimą, jei sulenktą koją sunku ištiesti, metas kreiptis į gydytoją- galbūt jau reikia gydytis!
Truputis žinių apie kelio sąnarį
Kelio sąnarys yra didžiausias ir vienas sudėtingiausių mūsų kūno sąnarių. Šlaunikaulis su blauzdikauliu susijungia lies kelio girnele ir, lenkiant arba tiesiant koją, juda durų vyrių principu. Šiuos kaulus (kaip ir kitus) dengia švelnus, slidus kremzlinis audinys, leidžiantis jiems judėti glotniai. Blauzdikaulį ir šlaunikaulį skiria dvi amortizuojančios kremzlės, vadinamos meniskais. Kelio raiščiai sujungia, apsupa ir stabilizuoja kelio sąnarį. Labai didelę įtaką sąnario funkcijai turi šlaunies raumenys, supantys kelio sąnarį. Keturgalvis, dvilypis ir kiti šlaunies raumenys suteikia kelio sąnariui stabilumo ir tvirtumo judant. Kelio sąnaryje gaminamas skystis sutepa sąnarį ir padeda jam laisvai judėti. Sąnarys yra sveikas, kai kaulai juda švelniai, o kremzlės, raiščiai, sausgyslės ir raumenys palaiko sąnarį stiprų ir stabilų.
Dėl ko dažniausiai skauda kelius?
Skausmas kelio sąnario priekyje arba girnelės šonuose, jaučiamas ir atsiranda pabėgiojus, pajodinėjus ar pasivažinėjus dviračiu, gali kamuoti dėl nuolatinio girnelės sausgyslės perkrovimo.
Maždaug 46 % žmonių kenčia kelio sąnario skausmus, atsirandančius dėl įvairiausių priežasčių. Skaudėti gali dėl to, kad sportuojate tik savaitgaliais, taigi varginate sąnarius per dideliu krūviu (ypač nepalankios sporto šakos yra futbolas, krepšinis ir kalnų slidinėjimas).
Dėl šios priežasties ilgainiui gali išsivystyti kelio sąnario uždegimas. Tai vadinamoji „bėgiko kelių” problema. Kelį dažniausiai maudžia, ypač lipant laiptais.
Jeigu jums maudžia kelio sąnarį žemiau girnelės, gali būti, kad tai- kelio sąnario osteoartritas. Ši liga dažniausiai pasireiškia nedideliu girgždėjimu bei trintimi abiejuose keliuose. Skausmas ypač sustiprėja šokinėjant ar bėgiojant. Jei skauda, venkite tai daryti.
Jei jūs giliai po girnele jaučiate stiprų skausmą, kai pritupiate ar atsiklaupiate valyti grindų, jūs tikriausiai kenčiate nuo sąnario burzito. Ši liga gali išsivystyti susimušus kelią ar ilgai dirbant kokį nors darbą klūpant.
Labai dažnai pasitempiamas vidinis išilginis kelio raištis arba jis nuplyšta. Pasitempus raištį, gali pasigirsti spragtelėjimas, perverti skausmas. Dėl to žmogus gali net staiga nugriūti, o kelio sąnarys- patinti ir tapti nelankstus. Beje, patempimas išgyja savaime, o jei treniruojatės, skausmo galite ir nejausti, nes sąnarys sušyla. Po treniruočių skausmas paprastai atsinaujina.
Šoninis išilginis kelio raištis dažniausiai pažeidžiamas bėgiojant kietais paviršiais, o ypač kenčia tie, kurių kojos nuo šlaunies iki pėdos nėra tiesios.
Jeigu jūsų kelis staiga „užstringa” ir negalite jo ištiesti – vadinasi, turite susirūpinti meniskais. Atplyšęs gabalėlis kremzlės laisvai plaukioja sąnaryje ir, papuolęs tarp šeivikaulio ir blauzdikaulio, trukdo jiems laisvai judėti ir sukelia skausmą.
Visais šiais atvejais diskomfortui sumažinti dėkite ledo kompresus, savaitę ar netgi dvi sumažinkite treniruočių krūvius. Jei keliai patinsta, tampa nelankstūs arba juose jaučiate silpnumą, nedelsdama apsilankykite pas medikus.
Kaip apsisaugoti nuo kelio sąnario skausmų?
Stiprinkite keturgalvį šlaunies raumenį. Jis kartu su dvilypiu raumeniu stabilizuoja kelio sąnarį. Darykite pusiau pritūpimus (kol išlaikysite tiesią nugarą) arba mankštinkite kojas treniruokliu. Pasikonsultuokite su kvalifikuotu treneriu ar kineziterapeutu, norėdamos įsitikinti, ar teisingai treniruojatės.
Lipkite į kalnus ir laiptais- tai padės stiprinti šlaunų raumenis bei sausgysles.
ei turite rūpesčių dėl kelių, venkite klūpoti ar dirbti pritūpusi, nes tai- papildomas krūvis jūsų kelių sąnarių raiščiams. Jei klūpoti būtina- apsaugokite kelius antkeliais- sušvelninsite kelių ir pagrindo, ant kurio klūpote, sąlytį.
Tris kartus per savaitę po 20-30 minučių važiuokite dviračiu- tikru arba treniruokliu. Dviračio sėdynė turi būti pakankamai aukštai, kad nereikėtų per daug sulenkti kelių. Važiuokite su mažu pasipriešinimu (žema pavara).
Mankštinkitės šiltame baseino vandenyje. Tai- puiki galimybė stiprinti sąnarius, nesuteikiant jiems įprastinio apkrovimo.
Bėgiokite tik stadiono ar salės su minkšta danga takeliais. Taip sumažinsite keliams tenkančius smūgius. Taip pat sulėtinkite bėgimo lempą leisdamasi į pakalnę.
Dėvėkite batelius, tinkančius sporto šakai, kurią kultivuojate- tai garantuoja kojų judesių saugumą.
Reguliuokite kūno svorį. Papildomi kilogramai labiau apkrauna kelius. Sąnariams gali pakenkti svorio didėjimas bei skysčių susikaupimas nėštumo metu- labiau rizikuojate traumuoti sąnarius.
Jeigu jus kamuoja kelio skausmai, nepradėkite veiklos, suteikiančios kelių sąnariams papildomą krūvį.
Traumų pasekmės
Skausmui įsisenėjus ar po traumos kelio sąnariai operuojami arba gydomi konservatyviai. Kelių sąnarių operacijos dažniausiai atliekamos artroskopijos būdu: tai procedūra, kai gydytojas, padaręs nedidelius įpjovimus, prietaisu, kurio gale yra lęšis, perduodantis vaizdą į televizoriaus ekraną, gali matyti sąnario vidų ir atlikti korektūrą. Sąnarių gydymas paprastai trunka nuo kelių savaičių iki keleto mėnesių. Gydymo kurso metu būdami nejudrūs ypač greit silpnėja (atrofuojasi) šlaunies raumenys. Kai nuimamas gipsas ar langetė, neretai pastebima, kad šlaunies apimtis sumažėjusi 2- 3 (ir daugiau) centimetrais. Dėl šios priežasties kelių sąnariai gali tapti nestabilūs. Taigi sąnarių liga gali komplikuotis. Štai dėl ko būtina daryti pratimus, stiprinančius šlaunų raumenis.
Po kelio sąnario traumų dažnai sumažėja kojos judesio amplitudė, kelis atrodo tarsi sustingęs. Jaučiamas nuolat atsinaujinantis nemalonus maudulys arba netgi aštrus veržimas. Sąnariai gali patinti- dėl vidinio kraujavimo arba skysčio, besirenkančio dėl atsiradusių vidinių dirgiklių.
Labai svarbu, kad, nepaisant kelio traumų, abi kojos būtų vienodai stiprios. Priešingu atveju, viena koja turės atlaikyti didesnį krūvį, tad ir ją gali imti skaudėti. Taigi pratimai- geriausia išeitis visais atvejais: ir po traumų, ir pajutus pirmuosius nemalonius simptomus keliuose.
Pratimai kelio sąnariams
Pratimai gali atstatyti arba palaikyti normalią sąnarių būklę. Prieš pradėdama juos daryti, pasikonsultuokite su gydytoju arba kineziterapeutu. Pradžioje išmėginkite lengvesnius pratimus ir palaipsniui imkitės sudėtingesnių. Pajutusi skausmą keliuose ar jiems patinus, nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Mankštindamasi pratimus atlikite lėtai; pasitarkite su specialistais dėl fizinio krūvio. Svarbiausia- nepersistenkite. Venkite daryti pratimus per greitai ir per stipriai.
Lengvi pratimai
Kojų kėlimas. Atsigulkite ant nugaros. Skaudamą koją ištieskite, o sveikąją laikykite sulenktą. Pakelkite ištiestą koją 45° kampu, įtempkite ir palaikykite iškėlusi 5 sek. lėtai nuleiskite ir pailsėkite.
Pratimas keturgalviui šlaunies raumeniui stiprinti. Pradinė padėtis tokia pati kaip ankstesniame pratime. Ištiestos skaudamos kojos priekinį šlaunies raumenį įtempkite taip, lyg norėdama pajudinti kelio girnelę. Palaikykite 5 sek. ir atpalaiduokite.
Pratimas užpakaliniams šlaunies raumenims stiprinti. Pradinė padėtis- kaip ir prieš tai aprašytuose pratimuose. Ištiestos kojos kulnu spauskite grindis 5 sek. Truputėlį pailsėkite ir kartokite.
Šiuos pratimus darykite po 10 kartų 2- 3 kartus kasdien.
Pratimai su krūviu (jie atliekami tuo atveju, jei nejaučiate sąnarių skausmo ir sąnariai nėra patinę)
Kojų tiesimas. Atsisėskite ant kėdės. Po keliu pasidėkite susuktą rankšluostį. Prie čiurnos prisiriškite svarelį ir pamažu tieskite ko ją. Ištiesusi palaikykite 5 sek., lėtai nuleiskite žemyn. Pratimą darykite abiem kojomis paeiliui. Pasitarkite su kineziterapeutu, kokius svorius reikėtų naudoti.
Kojų lenkimas. Atsigulkite ant pilvo. Kojos ištiestos. Sulenkite skaudamą koją kiek galite, įtempkite ir palaikykite 3 sek. Lėtai nuleiskite žemyn. Šiuos pratimus darykite 6- 10 kartų kas antrą dieną. Mankštai tiktų kojų treniruokliai.
Sudėtingi pratimai
Šie pratimai paprastai atliekami reabilitacijos periodu.
„Slydimas siena”. Prisiglauskite nugara prie sienos. Pėdas laikykite 30 cm atstumu nuo sienos.
Laikydama nugarą prispaustą, lėtai leiskitės žemyn, kol keliai truputėlį sulinks. Vėl lėtai kilkite į viršų. Pakartokite pratimą. Įsidėmėkite: stiprėjant kelių sąnariams, galite leistis vis žemiau, tačiau stebėkite, kad keliai nebūtų sulenkti didesniu nei 90° kampu!
„Laipteliai”. Pradėkite laipioti pažeista koja ant knygos, vėliau susiraskite aukštesnį „laiptelį”. Užlipusi ant jo, ištieskite koją ir nulipkite.
Pastovėkite ant vienos kojos 10-15 s. Vėliau galite užsimerkti. Išmokite balansuoti ant vienos kojos- tai sustiprins kelių raiščius.
Šiuos pratimus galite atlikti kasdien ryte ir vakare, kol pajusite silpną nuovargį. Pratimų kiekį reikėtų derinti su kineziterapeutu arba gydytoju reabilitologu, žinančiu jūsų sveikatos ir sąnarių būklę. Šie ir aukščiau nurodyti pratimai sustiprins kelių sąnarius ir ateityje rūpesčių nebekils.