Vyras nepadeda namuose? Gudrybės, kurios veikia!
Nuo tylių atodūsių prie veiksmingų strategijų – asmenine patirtimi paremti patarimai, kaip įtraukti vyrą į namų ruošą be streso.

- Nustokite viską daryti pačios ir tyliai kentėti; kartais natūralios „nepriežiūros“ pasekmės vyrus paskatina imtis veiksmų.
- Formuluokite savo prašymus aiškiai, konkrečiai ir pozityviai – vyrams dažnai reikia tikslių užduočių, o ne abstrakčių užuominų.
- Vietoj kritikos už bandymus, skatinkite, nuoširdžiai pagirkite net už menkiausią pagalbą ir parodykite, kad vertinate jo pastangas.
- Sudarykite bendrą namų ruošos darbų sąrašą ir nepamirškite, kad kantrybė, švelnumas bei tinkama motyvacija veikia kur kas geriau nei priekaištai ar barniai.
Sėdžiu, geriu mėtų arbatą ir prisimenu, kaip dar prieš kelis mėnesius iki ašarų pykau ant vyro. Vakaras, aš kaip nuvarytas arklys – ką tik po darbo, o čia ir vakarienę ruošti, ir vaiką maudyti, ir butą aptvarkyti. O jis? Guli ant sofos, naršo telefone, lyg taip ir turi būti. Pažįstamas jausmas, tiesa? Atrodo, lyg būtum viena visame pasaulyje su tokiomis problemomis, bet patikėk – taip nėra. O paskui man pagaliau „dašuto“: juk jis ne specialiai! Tiesiog vyrai iš tiesų kitaip suvokia namų ruošos darbus. Jiems „išplauti grindis“ – tai kartą per mėnesį perbraukti skuduru per labiausiai matomas vietas, o „pasivaikščioti su vaiku“ – pasėdėti ant suoliuko, kol mažylis pats save linksmina. Juk jie, pasak tos garsios knygos, iš Marso! Tad tenka mums, žemiškoms moterims, švelniai, bet atkakliai aiškinti jiems bendros buities taisykles. Jei jūsų vyras nepadeda namuose, šie patarimai – kaip tik jums!
1. Nustokite viską daryti pati
Pirmas dalykas, kurį padariau – nustojau tyliai dūsauti ir daryti viską už jį. Anksčiau naiviai galvojau: „Pati greičiau padarysiu, mažiau nervų sugadinsiu.“ Bet palaipsniui supratau, kad tuo tik bloginu situaciją. Juk kuo daugiau prisiimu ant savo pečių, tuo labiau jis įsitikinęs, kad taip ir turi būti.
Tada pradėjau sąmoningai palikti jo „pasekmes“ – neploviau jo puodelio, nerinkau išmėtytų kojinių. Ir žinote, kas nutiko? Kai jis tris dienas iš eilės valgė iš tos pačios lėkštės (nes švarios tiesiog neliko), staiga pats susiprato įjungti indaplovę! Tai ne stebuklas, brangioji, o paprasta vyriška logika: „Jei nepadarysiu aš – niekas kitas nepadarys.“
2. Prašykite aiškiai ir konkrečiai
Kalbėti su juo taip pat išmokau kitaip. Anksčiau burbėdavau kažką panašaus į: „Na, kada tu jau…“ arba „Gal bent kartą…“. Dabar supratau – reikia kalbėti konkrečiai ir aiškiai. Pavyzdžiui: „Brangusis, šiandien reikia išsiurbti svetainę ir miegamąjį, nes rytoj pas mus atvažiuos mama.“ Ir, o stebukle, – siurblys staiga pradėjo ūžti! Pasirodo, vyrams iš tiesų reikia ne abstraktaus „padėk“, o konkrečios užduoties su aiškiais parametrais.

3. Pamirškite kritiką, skatinkite pastangas
Dar vienas dalykas – nustojau kritikuoti jo pirmuosius nedrąsius bandymus padėti. Prisimenu, kaip jis pirmą kartą per metus nusprendė paruošti vakarienę. Bulvės pridegė, vištiena priminė batų padą, o salotos… net nenoriu prisiminti. Bet vietoj įprasto atodūsio ir frazės „Geriau būčiau pati padariusi“, pasakiau: „Šaunu, kad stengeisi! Gal savaitgalį kartu ką nors skanaus pagaminsime?“ Ir žinote, kas nuostabiausia? Dabar jis kartais pats prieina ir klausia: „Kas ten pas mus vakarienei? Gal aš padėsiu?“ Įsivaizduojate?
4. Sudarykite darbų sąrašą kartu
Darbų sąrašas tapo mūsų tikruoju gelbėjimosi ratu. Susėdome kartu ir pasiskirstėme, kas už ką atsakingas. Ne tai, kad mes jo griežtai laikomės – gyvenimas yra gyvenimas – bet jis kabo ant šaldytuvo, ir kiekvienas žino: šiukšlės – jo atsakomybės zona, grindys – taip pat jo, o aš neturėčiau apie tai priminti. Nors, prisipažinsiu, kartais vis dėlto tenka… Bet dabar bent jau be skandalų – tiesiog parodau pirštu į sąrašą ir sakau: „Brangusis, juk sąrašas!“
5. Girkite nuoširdžiai (ir dažnai!)
Ir svarbiausia – išmokau jį girti už bet kokią, net pačią mažiausią pagalbą. Išnešė šiukšles? „Tu mano herojus!“ Pažaidė su vaiku, kol aš prausiausi duše? „Kaip šaunu, kad turime tokį nuostabų tėtį!“ Jūs net neįsivaizduojate, kaip vyrai pražysta nuo tokių žodžių. Juk jie kaip vaikai – jiems labai svarbu jausti, kad jų pastangos vertinamos. Ir žinote, kas maloniausia? Dabar jis kartais pats siūlo: „Gal aš šiandien su vaiku ilgiau pasivaikščiosiu, o tu pailsėk.“
Mažas „receptas“ šeimos harmonijai
Žinoma, idealo nėra ir nebus. Kartais jis vis tiek „pamiršta“, kad grindis reikia plauti visas, o ne tik kambario vidurį. Kartais man atrodo, kad jis specialiai nemato krūvos nešvarių indų. Bet dabar tiksliai žinau: jei netylėsi, nesikarščiuosi, o švelniai ir kantriai nukreipsi – rezultatas būtinai bus. Pabandykite ir jūs, brangiosios! Taigi, įsimename mūsų stebuklingą receptą, jei vyras nepadeda namuose:
- Ne riksmais, o apkabinimais!
- Ne priekaištais, o dėkingumu!
- Ne „Tu vėl nieko nepadarei“, o „Padarykime kartu!“
Juk mūsų vyrai – jie kaip dideli vaikai: truputį tingūs, kartais išsiblaškę, bet tokie mieli, kai stengiasi. Svarbiausia – sukurti jiems tinkamą motyvaciją.
Premija: veiksminga paslaptis
Mano jums paslaptis: po to, kai vyras pirmą kartą pats išsiurbė visą butą, surengiau jam „sultono dieną“ – skanią vakarienę, masažą ir visišką atleidimą nuo bet kokių darbų. Dabar jis periodiškai užsimena: „O gal jau laikas vėl išsiurbti?“
Kantrybė ir šokoladas
Taigi, mielosios, apsiginkluojame kantrybe, pasikrauname „meduolių“ (pozityvios motyvacijos) ir – pirmyn, link harmonijos šeimoje! O jei staiga pasidarys labai sunku – atminkite: šokoladas ir geras psichologas daro stebuklus. Patikrinta! Nes net jei jūsų vyras nepadeda namuose šiandien, rytoj viskas gali pasikeisti.