Strazdanos: Kaip jas prižiūrėti, šviesinti ir apsisaugoti nuo saulės?
Nuo apsaugos nuo saulės iki natūralių kaukių – sužinokite viską apie strazdanų priežiūrą ir būdus, kaip jas padaryti mažiau pastebimas.

Saulės „pabučiavimai“ ant odos
Vos tik veidus pradeda glostyti kaitresni pavasario saulės spinduliai, ne vienai merginai ar moteriai jie pirmiausia „išmargina“ nosį ir skruostus. Saulė kartais ant odos pribarsto smulkių rudų dėmelių. Jas vadiname strazdanomis arba šlakais.
Kas yra strazdanos ir kodėl jos atsiranda?
Strazdanos (šlakai) – tai mažos (iki 2 mm skersmens) ryškiai geltonos ar šviesiai rudos pigmentinės dėmelės. Jos dažniausiai atsiranda 5-6 gyvenimo metais ant saulės veikiamų kūno vietų: veido (ypač nosies, skruostų), krūtinės, pečių, rankų. Polinkis į strazdanas yra paveldimas – jos būdingos šviesiaplaukėms ir beveik visoms rausvaplaukėms bei rudaplaukėms.
Pagrindinė strazdanų atsiradimo ir ryškėjimo priežastis – ultravioletiniai saulės spinduliai. Pasirodžiusios ankstyvą pavasarį, jos ypač išryškėja vasarą, o rudenį ir žiemą dažnai pablunka arba visai išnyksta. Maždaug nuo 30 metų amžiaus strazdanų paprastai ima mažėti, jos blunka, o sulaukus keturiasdešimties gali ir visai pranykti.
Vienoms moterims strazdanos suteikia žavesio, kitos jų varžosi. Jei strazdanos kelia diskomfortą, yra būdų jas pašviesinti ir padaryti mažiau pastebimas.
Strazdanų prevencija: Svarbiausia – apsauga nuo saulės
Norint išvengti strazdanų ryškėjimo, būtina saugotis tiesioginių saulės spindulių, ypač pavasarį ir vasarą.
- Apranga ir aksesuarai: Saulėtomis dienomis reikėtų nešioti plačiakraštę skrybėlę, didesnius akinius nuo saulės su tamsiais stiklais arba turėti skėtį nuo saulės.
- Tinkamas laikas: Pasivaikščioti geriau rinktis apsiniaukusią dieną, ankstyvą rytą arba vakarą po saulėlydžio.
- Apsauginis kremas: Pavasarį ir vasarą veido ir kitų atvirų kūno vietų odą būtina tepti apsauginiu kremu nuo saulės su aukštu SPF faktoriumi (SPF 30 ar daugiau), užtikrinančiu apsaugą nuo UVA ir UVB spindulių. Rinkitės kremą pagal savo odos tipą. Atminkite, kad apsauginės priemonės veiksmingos ribotą laiką (apie 2-4 val., priklausomai nuo priemonės ir sąlygų), todėl būnant saulėje jas reikia pakartotinai tepti kas kelias valandas, ypač po maudynių ar suprakaitavus.
- Makiažas: Papildomai apsaugai galima naudoti maskuojamąją pudrą, geriau rinktis šiek tiek tamsesnio atspalvio nei įprastai.
Kasdienė priežiūra turint strazdanų
Vakare, kai saulė nusileidžia, svarbu kruopščiai nuvalyti odą:
- Apsauginis kremas ir makiažas nuplaunamas šiltu vandeniu su švelniu prausikliu (kurio pH artimas odos pH 5,5) arba nuvalomas vatos diskeliu, suvilgytu kosmetiniu pieneliu ar augaliniu aliejumi (pvz., migdolų, alyvuogių).
- Oda švelniai nusausinama (popierine servetėle ar minkštu rankšluosčiu).
- Po valymo odą galima patepti 2-3 dienų rūgpieniu ar natūraliu kefyru. Ši kaukė laikoma apie 30-60 minučių, po to nuplaunama šiltu (bet ne karštu!) vandeniu be muilo. Rūgpienyje esanti pieno rūgštis švelniai šviesina odą.
Svarbūs įspėjimai: Kada būti atsargioms
- Antipigmentiniai kremai: Nėščiosioms, žindyvėms, taip pat sergant inkstų ar odos ligomis, prieš vartojant bet kokius odą šviesinančius (antipigmentinius) kremus būtina pasitarti su gydytoju. Tokie kremai taip pat nenaudotini esant padidėjusiam veido plaukuotumui (virš viršutinės lūpos, ant smakro, skruostų). Jais negalima tepti jautrios paakių odos ir vokų.
- Riebūs kremai: Dieną venkite labai riebių kremų, nes jie gali trukdyti odai kvėpuoti ir sukelti perkaistimo pojūtį.
Nėščiųjų dėmės – ne strazdanos
Neretai nėštumo metu, taip pat sergant kai kuriomis ginekologinėmis ligomis ar sutrikus medžiagų apykaitai, ant veido (dažniausiai ant kaktos ir skruostų) atsiranda didesnių, netaisyklingos formos gelsvai rusvų dėmių – tai chloazma, arba nėščiųjų dėmės. Jos skiriasi nuo strazdanų. Atsiradus tokiems kosmetiniams defektams, pirmiausia būtina ieškoti ir šalinti jų atsiradimo priežastį, pasitarus su gydytoju. Negalima jų bandyti naikinti pačioms be gydytojo žinios. Nėščiosioms dažniausiai tenka laukti nėštumo pabaigos, o kitais atvejais – gydyti pagrindinę ligą. Jei po gydymo dėmės neišnyksta, gydytojas gali skirti specialių išorinio vartojimo preparatų.
Natūralios priemonės strazdanoms šviesinti (Liaudies medicina)
Šios priemonės gali padėti pašviesinti strazdanas, tačiau rezultatai individualūs ir paprastai matomi tik naudojant reguliariai. Prieš naudojant bet kokią naują priemonę, rekomenduojama išbandyti ant mažo odos plotelio dėl galimos alerginės reakcijos.

- Citrinų sultys Veidas kasdien valomas drungnu virintu vandeniu perpus atskiestomis šviežiomis citrinų sultimis (santykiu 1:1), naudojant vatos diskelį. Procedūra kartojama 15-20 dienų. Tinka tik riebiai odai, nes citrina gali sausinti.
- Morkų kaukė Smulkia (plastmasine ar stikline) trintuve sutarkuojama morka. Košele tepamas veidas, kaukė laikoma apie 30 min. Kartu galima išgerti 3-4 šaukštus šviežių morkų sulčių (jei netoleruojate morkų, sergate opalige, žarnyno uždegimu ar viduriuojate – sulčių negerkite). Procedūras kartoti kasdien apie 20 dienų. Tinka riebiai odai. Jei į morkų košelę įmaišysite kiaušinio trynį, kaukė tiks ir sausai bei normaliai odai.
- Agurkų kaukė Smulkia trintuve sutarkuojamas šviežias agurkas, išspaudžiamos sultys. Sultys sumaišomos su degtine (santykiu 1:1) (Pastaba: degtinė gali labai dirginti ir sausinti odą, saugesnė alternatyva – naudoti grynas agurkų sultis arba maišyti jas su hamamelių hidrolatu). Mišinys 24 val. laikomas sandariame stiklainyje. Juo suvilgyti vatos diskeliai ar marlės kompresai dedami ant veido 15-20 min. Per tą laiką kompresą galima suvilgyti pakartotinai 2-3 kartus. Rekomenduojama atlikti apie 30 procedūrų. Tinka tik riebiai odai (ypač variantas su degtine).
- Medaus ir citrinos kaukė Du šaukštai natūralaus medaus sumaišomi su vidutinio dydžio citrinos sultimis. Prieš dedant kaukę, oda kruopščiai nuvaloma. Mišiniu suvilgyta marlės servetėlė dedama ant veido 15-20 min. (per tą laiką servetėlę galima pakeisti ar suvilgyti iš naujo 2-3 kartus). Po kaukės veidas nuprausiamas šiltu vandeniu. Rekomenduojama atlikti 15-20 kaukių kursą. Tinka sausai ir normaliai odai. (Netinka alergiškiems medui ar citrusiniams vaisiams).
Pabaigai
Strazdanos – tai odos ypatybė, o ne liga. Svarbiausia yra tinkama apsauga nuo saulės, kuri padės išvengti ne tik strazdanų ryškėjimo, bet ir rimtesnių saulės sukeltų odos pažeidimų. O jei norisi strazdanas pašviesinti, galima rinktis saugias natūralias priemones arba pasitarti su dermatologu ar kosmetologu.