Stebuklingasis vitaminas D: ką jis gali (ir ko negali) padaryti dėl jūsų svorio ir sveikatos?
Sužinokite, kaip šis svarbus vitaminas veikia svorį, nuotaiką bei imunitetą ir kokios jo normos.

Net ir maitindamosi subalansuotai, kartais galime negauti visų organizmui būtinų vitaminų ir mineralų. Pakankamas jų kiekis yra svarbus ne tik bendrai sveikatai, bet ir gebėjimui palaikyti sveiką svorį. Pastaruoju metu ypač daug dėmesio sulaukia vitaminas D ir jo nauda gerai savijautai. Bet ar vitaminas D iš tiesų padeda mesti svorį? Pasikalbėjome su ekspertais, kad išsiaiškintume ryšį tarp vitamino D ir nepageidaujamų kilogramų atsikratymo.
Ryšys tarp vitamino D ir riebalų kaupimosi
Dr. Anne McTiernan, medicinos mokslų daktarė, Fredo Hutchinsono vėžio centro (Sietlas) profesorė, teigia, kad jos pačios ir kitų mokslininkų tyrimai „parodė, jog nutukusių žmonių organizme vitamino D lygis yra žemesnis.“
Nors dr. McTiernan sako, kad nėra visiškai aišku, kodėl nutukusiems žmonėms trūksta vitamino D, viena iš galimų priežasčių yra ta, jog turint daugiau riebalinio audinio, šis riebaluose tirpus vitaminas gali kauptis riebaluose, užuot cirkuliavęs kraujyje.
„Taip pat gali būti, kad didesnio svorio žmonės gauna mažiau saulės spindulių arba suvartoja mažiau vitamino D su maisto papildais (ar praturtintu maistu) nei lieknesni asmenys,“ – priduria dr. McTiernan.
Kaip vitaminas D gali padėti mesti svorį?
Ryšys tarp pakankamo vitamino D kiekio ir svorio metimo buvo pastebėtas klinikiniuose tyrimuose, kuriuose moterys, padidinusios vitamino D lygį, atsikratė daugiau kilogramų ir centimetrų nei tos, kurių vitamino D lygis nepakito.
Dr. McTiernan vadovavo klinikiniam tyrimui Fredo Hutchinsono centre, kur jos komanda 50–75 metų moterims po menopauzės teikė patarimus, kaip numesti svorio mažinant kalorijų kiekį ir sportuojant.
„Visos tyrime dalyvavusios moterys gavo šį mitybos planą, siekdamos per 12 mėnesių numesti 10 procentų pradinio kūno svorio,“ – aiškina dr. McTiernan. „Tada atsitiktine tvarka suskirstėme moteris į dvi grupes: viena kasdien gavo 2000 TV (tarptautinių vienetų) vitamino D, kita – placebą. Jos nežinojo, kurias tabletes gauna. Nustatėme, kad moterys, gavusios vitaminą D ir kurių vitamino D lygis kraujyje pakilo iki normalaus, numetė daugiau svorio, kūno riebalų ir sumažino liemens apimtį labiau nei moterys, kurių vitamino D lygis kraujyje nepasiekė šios ribos.“
Vis dėlto, nors kai kurie tyrimai rodo, kad vitamino D lygio padidinimas gali padėti mesti svorį, ne visi ekspertai sutinka dėl šio ryšio stiprumo. Dr. Jada Willis, medicinos mokslų daktarė, TCU Burnett medicinos mokyklos docentė, sutinka, kad žemas vitamino D lygis ypač būdingas nutukusiems žmonėms.

Tačiau ji pabrėžia, kad vien tik vitamino vartojimas ne visada lemia svorio kritimą. „Vitamino D papildų poveikis svorio metimui nėra vienareikšmiškas,“ – aiškina dr. Willis. „Metaanalizė, nagrinėjusi vitamino D papildų poveikį svorio metimui, nerado reikšmingo poveikio nei kūno svoriui, nei liemens apimčiai.“
Kita vitamino D nauda sveikatai
Be galimo vaidmens svorio kontrolėje, vitaminas D atlieka keletą kitų svarbių funkcijų organizme, ir gali būti, kad jo gaunate nepakankamai – ypač gyvenant Lietuvoje, kur saulėtų dienų nėra tiek daug.
„Pagrindinis vitamino D vaidmuo yra palaikyti kaulų sveikatą,“ – sako dr. Willis. „Jis padeda įsisavinti kalcį ir fosforą, kad būtų palaikoma normali šių mineralų koncentracija kraujyje.“ Ji priduria, kad vitaminas D taip pat palaiko raumenų funkciją ir stiprina imuninės sistemos gebėjimą kovoti su virusais. Netgi tiriama jo galima nauda smegenų sveikatai.
Požymiai, galintys rodyti vitamino D trūkumą
Tiksliausias būdas sužinoti, ar jums trūksta vitamino D, yra atlikti kraujo tyrimą pas gydytoją. Tiesa, yra ir namų sąlygomis atliekamų testų (reikia paimti mažą kraujo mėginį iš piršto ir išsiųsti į laboratoriją). Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos galimus įspėjamuosius ženklus:
- Nuovargis
- Kaulų skausmas
- Raumenų silpnumas ar mėšlungis
- Prislėgta nuotaika, depresija
Kiek vitamino D reikėtų vartoti svorio metimui (ir bendrai sveikatai)?
„Nors žmogaus organizmas gamina vitaminą D veikiant saulės spinduliams, daugelis žmonių negauna pakankamai saulės dėl apsauginių kremų naudojimo, daug laiko praleidžiant patalpose ir dėvint kūną dengiančius drabužius,“ – sako dr. McTiernan. Jei norite pradėti vartoti vitaminą D papildomai, pasirinkimų yra daug: nuo guminukų ir kapsulių iki multivitaminų kompleksų. Nepriklausomai nuo formos, svarbu užtikrinti, kad suvartojamas kiekis būtų saugus.
„Rekomenduojama paros norma (RPN) suaugusiems iki 70 metų yra 600 TV vitamino D per dieną, o vyresniems nei 70 metų – 800 TV per dieną,“ – sako dr. Willis.
Per didelis vitamino D vartojimas gali būti toksiškas organizmui, „sukeldamas hiperkalcemiją (per aukštą kalcio lygį), kuri gali pasireikšti pykinimu, silpnumu ir inkstų problemomis,“ – priduria dr. Willis. „Siekiant išvengti toksiškumo, patariama neviršyti 4000 TV per dieną, nebent taip nurodė sveikatos priežiūros specialistas.“
Kodėl verta apsvarstyti vitamino D papildus?
Nors vitamino D gauname iš saulės ir maisto (riebi žuvis, grybai, praturtinti pieno produktai yra geri šaltiniai), dr. Willis teigia, kad papildai gali būti geras būdas užtikrinti, jog gaunate rekomenduojamą paros normą.
„Gauti pakankamai vitamino D iš saulės ir maisto gali būti sudėtinga, ypač vyresnio amžiaus žmonėms,“ – aiškina dr. Willis. „Todėl papildai gali būti reikalingi norint pasiekti RPN, ypač moterims virš 50 metų.“
Galiausiai, nors vitaminas D ir gali vaidinti tam tikrą vaidmenį metant svorį ir mažinant riebalų kiekį, jo nauda sveikatai yra kur kas platesnė. Nuo kaulų ir raumenų stiprinimo iki imuniteto gerinimo ir smegenų veiklos palaikymo – užtikrinti pakankamą vitamino D kiekį yra vienas paprastas žingsnis, padėsiantis jaustis geriau.