Pilvo skausmas moterims: priežastys, tipai ir kada kreiptis pagalbos
Nuo lengvo maudimo iki nepakeliamo skausmo – išsiaiškinkite, ką signalizuoja jūsų kūnas ir kodėl negalima ignoruoti šių pojūčių.

Pilvo skausmas – dažnas palydovas moters gyvenime. Kartais tai tik trumpalaikis maudulys, o kartais – rimtas signalas, kurio ignoruoti negalima. Deja, moterys dažnai linkusios kentėti, nesuprasdamos savo organizmo siunčiamų ženklų ar nuvertindamos galimybę jaustis gerai. Suprasti galimas pilvo skausmo priežastis yra pirmas žingsnis geresnės savijautos link.
Skausmas – organizmo SOS signalas
Pirmasis signalas apie tai, kad organizme atsirado rimtų bėdų – skausmas. Skausmą, ypač ūmų ir pasireiškiantį naktį, reikia reaguoti labai rimtai, nes tai gali byloti apie būklę, reikalaujančią skubios medicininės pagalbos ar net operacijos.
Ūmus pilvo skausmas: staigus pavojus
Ūmus skausmas atsiranda staiga ir paprastai būna stiprus. Ginekologai įvardija kelias dažnas ūmaus apatinės pilvo dalies skausmo priežastis:
- Dubens uždegiminė liga (DUL): Tai gimdos, kiaušintakių ar kiaušidžių uždegimas, kurį sukelia iš makšties ar gimdos kaklelio patekę mikroorganizmai.
- Moters lytinių organų augliai ir cistos: Pavyzdžiui, apsisukusi ar plyštanti kiaušidės cista gali sukelti itin stiprų skausmą, kartais lydimą sąmonės netekimo. Skausmas būna toks intensyvus, kad nepadeda net stiprūs nuskausminamieji.
- Negimdinis nėštumas: Labai pavojinga būklė, kai apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina ne gimdoje (dažniausiai kiaušintakyje). Reikalinga skubi pagalba.
- Kitos priežastys: Ūmų skausmą gali sukelti ir neginekologinės problemos, pvz., apendicitas, šlapimo pūslės uždegimas, žarnyno nepraeinamumas.
Svarbu: Jei esate nėščia, į bet kokį, net ir nestiprų pilvo skausmą, reaguokite itin jautriai ir nedelsdamos kreipkitės į gydytoją.
Lėtinis pilvo skausmas: ilgalaikis vargas
Lėtiniu vadinamas pilvo skausmas, kuris vargina nuolat ar su pertraukomis mažiausiai šešis mėnesius. Toks ilgai trunkantis, nenumaldomas skausmas gali neigiamai paveikti moters psichinę būklę, keisti elgesį ir daryti įtaką visam organizmui. Tarptautinės pilvo skausmo asociacijos duomenimis, lėtinis pilvo skausmas yra reikšminga problema, dėl kurios moterys praranda darbingumą ir gyvenimo kokybę.
Dažniausios ginekologinės lėtinio skausmo priežastys:
- Endometriozė: Viena dažniausių ligų, sukeliančių lėtinį skausmą. Gimdos gleivinės (endometriumo) audinys išplinta už gimdos ribų (pvz., kiaušidėse, kiaušintakiuose, pilvaplėvėje). Šie židiniai reaguoja į hormonų ciklus, sukeldami uždegimą, randėjimą, sąaugas ir skausmą. Simptomai: skausmingos ir gausios mėnesinės, skausmas lytinių santykių metu, lėtinis apatinės pilvo dalies skausmas.
- Lėtinė dubens uždegiminė liga: Uždegimo pasekmė, dažnai pasireiškianti pamažu stiprėjančiais skausmais, nesusijusiais su mėnesinių ciklu, galimas nedidelis karščiavimas. Skausmai gali paūmėti pavasarį ir rudenį.
- Sąaugos mažajame dubenyje: Gali susidaryti po operacijų, uždegimų. Jos tempia audinius ir sukelia nuolatinį maudimą ar tempimo jausmą.
- Ovuliacinis skausmas: Kai kurios moterys jaučia trumpalaikį, paprastai nestiprų skausmą pilvo apačioje maždaug ciklo viduryje, kai vyksta ovuliacija. Kartais tai padeda nustatyti vaisingas dienas. Vartojant kontraceptines tabletes, šie pojūčiai dažniausiai išnyksta.
- Kitos ginekologinės priežastys: Gimdos kaklelio patologija, plačiojo gimdos raiščio plyšimas gimdant, mažojo dubens venų išsiplėtimas (sukelia sunkumo jausmą, maudimą ilgiau pastovėjus).
Kitos galimos lėtinio pilvo skausmo priežastys:

Pilvo ertmėje yra daug organų, todėl skausmo priežastys gali būti įvairios:
- Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas): Dažna infekcija, pasireiškianti maudimu pilvo apačioje, dažnu ir skausmingu šlapinimusi.
- Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS): Funkcinis žarnyno sutrikimas, kuriam būdingas pilvo skausmas (dažnai palengvėjantis pasituštinus), pūtimas, viduriavimo ir vidurių užkietėjimo kaitaliojimasis. Kartais simptomai gali būti painiojami su endometrioze. Svarbu atlikti tyrimus, kad būtų atmestos kitos ligos.
- Stuburo problemos: Ypač vyresnio amžiaus moterims lėtinį pilvo skausmą gali sukelti stuburo degeneracinės ligos (pvz., spondilartrozė). Skausmas gali sustiprėti judant, lenkiantis.
- Vidaus organų pasmukimas: Aukštoms, lieknoms moterims pasitaiko vidaus organų (pvz., inkstų) pasmukimas, galintis sukelti maudimą.
Kai priežastis neaiški: Laparoskopijos svarba
Kartais, net ir atlikus įvairius tyrimus, tiksli lėtinio pilvo skausmo priežastis lieka neaiški. Tokiais atvejais labai informatyvus gali būti diagnostinis tyrimas – laparoskopija.
Laparoskopija – vienintelis teisingas galutinės diagnozės nustatymo būdas, jei situacija neaiški.
Tai minimaliai invazyvus tyrimas (ir prireikus – operacija), kai per mažą pjūvį pilvo sienoje įvedama optinė sistema ir instrumentai, leidžiantys apžiūrėti pilvo ertmės organus, nustatyti endometriozės židinius, sąaugas, cistas ar kitas patologijas ir, jei reikia, iškart atlikti gydomąsias procedūras (pvz., pašalinti cistą, prideginti endometriozės židinius). Nors kai kurios moterys baiminasi narkozės ar pačios procedūros, svarbu žinoti, kad tai modernus ir dažnai vienintelis būdas tiksliai diagnozuoti problemą ir parinkti tinkamą gydymą. Pjūvelis būna nedidelis, o randas vėliau beveik nepastebimas.
Ką daryti, jei skauda pilvą?
Svarbiausia – neignoruoti skausmo ir neužsiimti savigyda.
- Įsiklausykite į save: Kada skausmas prasidėjo? Koks jis (aštrus, maudžiantis, duriantis)? Kurioje vietoje skauda labiausiai? Ar yra kitų simptomų (karščiavimas, pykinimas, kraujavimas, šlapinimosi sutrikimai)?
- Kreipkitės į gydytoją: Ypač jei skausmas ūmus, stiprus, atsirado staiga, jei esate nėščia arba jei lėtinis skausmas trukdo normaliam gyvenimui. Gydytojas (pirmiausia šeimos gydytojas arba ginekologas) įvertins situaciją ir paskirs reikiamus tyrimus.
- Būkite kantri: Kartais diagnozės nustatymas užtrunka. Gali prireikti kelių specialistų (ginekologo, chirurgo, gastroenterologo, urologo, neurologo) konsultacijų.
Pilvo skausmas moterims gali turėti daugybę priežasčių – nuo visai nepavojingų iki reikalaujančių skubios pagalbos. Nesikankinkite ir neatidėliokite vizito pas gydytoją. Tiksli diagnozė ir laiku pradėtas gydymas gali padėti atsikratyti įkyraus skausmo ir grąžinti gyvenimo kokybę.