Odos priežiūra

Mevalono rūgštis: Nauja žvaigždė odos priežiūroje?

Kas tai per ingredientas, siejamas su cholesteroliu, ir kokią naudą jis žada mūsų odai – aiškinamės su specialistų pagalba.

Retinolis, vitaminas C, hialurono rūgštis… Atrodo, nuolat ieškome to vieno stebuklingo ingrediento, kuris padovanotų mums svajonių odą. Ir štai grožio pasaulyje vis garsiau kalbama apie naują potencialią žvaigždę – mevalono rūgštį (angl. mevalonic acid). Galbūt jau matėte ją socialiniuose tinkluose ar girdėjote draugę minint cholesterolio kremą (taip, perskaitėte teisingai!) kaip jos spindinčios odos paslaptį? Mevalono rūgštis yra glaudžiai susijusi būtent su cholesterolio gamyba mūsų odoje. Bet ar šis naujas madingas ingredientas tikrai vertas dėmesio, ar tai tik dar vienas trumpalaikis „kosmetinis triukšmas“? Aiškinamės su specialistų pagalba.

Kas yra mevalono rūgštis?

Mevalono rūgštis – tai junginys, kurį mūsų organizmas gamina natūraliai. Ji yra svarbi vadinamojo mevalonato kelio dalis – proceso, kurio metu sintetinamas ne tik cholesterolis, bet ir vitaminas D bei įvairūs hormonai. Kodėl tai svarbu odai?

„Iš esmės, raginis sluoksnis (lot. stratum corneum) – viršutinis apsauginis odos sluoksnis – yra sudarytas iš lipidų, tokių kaip keramidai, riebalų rūgštys ir cholesterolis. Šį sluoksnį reikia palaikyti sveiką, kad odos barjerinė funkcija būtų nepažeista,“ – aiškina dermatologijos specialistai. „Manoma, kad tepama mevalono rūgštis skatina cholesterolio gamybą odoje.“

Galima sakyti, kad cholesterolis sudaro apie 25% odos lipidų ir yra esminė ląstelių membranų dalis. O mevalono rūgštis yra būtina šiam odai svarbiam cholesteroliui pagaminti. Odos viduje mevalono rūgštis dalyvauja odos barjero funkcijos palaikyme, gamindama keramidus ir kitus lipidus, kurie neleidžia odai prarasti drėgmės ir saugo ją nuo aplinkos žalos.

Kokia nauda odai žadama?

Teoriškai, nauda skamba įspūdingai. „Tepama mevalono rūgštis galėtų padėti pagerinti odos drėkinimą, stangrumą, netgi suvienodinti tekstūrą ir toną,“ – vardija specialistai. Tačiau čia yra svarbus „bet“: dauguma iki šiol atliktų tyrimų buvo atlikti su pelėmis, o ne su žmonėmis.

Viename tyrime pastebėta, kad vyresnių pelių oda, tepama mevalono rūgštimi, gamino daugiau cholesterolio, pagerėjo jos barjerinė funkcija ir net natūralus ląstelių atsinaujinimas (eksfoliacija). Skamba daug žadančiai? Tikrai taip. Bet tai toli gražu nėra galutinis įrodymas. „Reikia daugiau patikimų, recenzuotų klinikinių tyrimų su žmonėmis, kad galėtume visiškai suprasti jos potencialą,“ – pabrėžia ekspertai.

Vis dėlto, dermatologai ir kosmetikos chemikai nusiteikę optimistiškai. Mevalono rūgštis padeda stiprinti odos lipidų barjerą ir didina odai svarbaus antioksidanto Kofermento Q10 lygį. Kosmetikos chemikai ją vertina kaip daugiafunkcinį ingredientą, kuris, būdamas daugelio struktūrinių lipidų pirmtakas, „ramina, drėkina ir stiprina odą, taip pat padeda palaikyti elastingumą.“

Kai kurie prekių ženklai, jau naudojantys šį ingredientą, skelbia apie klinikinių tyrimų rezultatus, rodančius pagerėjusį ląstelių atsinaujinimą, drėkinimą ir kolageno sintezę. Nors šie rezultatai yra pradiniai ir pateikti pačių gamintojų, jie tikrai intriguoja.

nuotrauka freepik

Kam ji galėtų tikti?

Skirtingai nuo kai kurių aktyviųjų ingredientų, nukreiptų į specifines problemas, mevalono rūgštis atrodo patraukli platesniam ratui žmonių, ypač tiems, kurių odos barjeras yra pažeistas. „Ji ypač daug žadanti žmonėms su sausa, senstančia ar pažeisto barjero oda, pavyzdžiui, sergantiems egzema, rožine, ar turintiems lengvai sudirginamą odą,“ – aiškina dermatologai. Taip yra todėl, kad ji dalyvauja gaminant odos barjerui būtinus lipidus (cholesterolį, keramidus) ir CoQ10, taip padedant atkurti vientisumą, gerinti drėkinimą ir raminti uždegimą.

Dėl savo lengvos tekstūros ji gali būti puiki alternatyva sunkesniems, poras kemšantiems aliejams ar kremams. Be to, pirminiai tyrimai rodo, kad ji gali tikti net į aknę linkusiai ar jautriai odai – viename tyrime iš 71 jautrią odą turinčio paciento nė vienam nepasireiškė neigiama reakcija.

Kaip naudoti ir įtraukti į rutiną?

Viena iš priežasčių, kodėl mevalono rūgštis sulaukė dėmesio – jos maža molekulinė masė. Manoma, kad dėl to ji gali geriau prasiskverbti į paviršinius odos sluoksnius nei kai kurie kiti populiarūs ingredientai, pavyzdžiui, kolagenas ar skvalenas.

Jei svarstote išbandyti produktą su mevalono rūgštimi:

  • Ieškokite paprastos sudėties: Rinkitės produktus be kvapiklių, galbūt papildytus kitais drėkikliais, pavyzdžiui, hialurono rūgštimi ar keramidais – toks derinys padės stiprinti odos barjerą jos neperkraunant.
  • Naudojimas: Dažniausiai rekomenduojama naudoti 1-2 kartus per dieną, kaip serumą (prieš drėkinamąjį kremą) arba kaip lengvą drėkinamąjį kremą.
  • Derinimas: Ji gali būti derinama su peptidais ir keramidais stangrinimui ir drėkinimui sustiprinti.
  • Testuokite! Prieš naudojant ant viso veido, visada išbandykite produktą ant mažo odos plotelio (pvz., ties žandikaulio linija ar vidine rankos puse), ypač jei jūsų oda jautri.
  • Pasitarkite: Jei abejojate ar naudojate kitus aktyvius ingredientus (pvz., retinoidus, rūgštis), pasitarkite su dermatologu ar kosmetologu.

Verdiktas: stebime toliau

Ar mevalono rūgštis – naujasis „Šventasis Gralis“ odos priežiūroje? Kol kas tikrai ne – yra kitų ingredientų, kurių nauda pagrįsta kur kas tvirtesniais moksliniais įrodymais. Tačiau tai neabejotinai intriguojantis ir daug žadantis naujokas, kurį verta stebėti. Jei nuspręsite išbandyti, darykite tai apgalvotai ir atsargiai. Ir atminkite svarbiausią išvadą: cholesterolis arterijose – blogai, cholesterolis odoje – puiku!

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker